Zgodnie z zaproponowaną regulacją decyzję o przeprowadzeniu naboru ochotniczego będzie podejmował szef obrony cywilnej, po ogłoszeniu mobilizacji personelu obrony cywilnej. Nabór ochotniczy będą ogłaszali wojewodowie w formie komunikatów w prasie, radiu, telewizji i internecie, jak również w inny sposób przyjęty na obszarze ich działania, wraz z podaniem miejsca i terminu przeprowadzania naboru oraz informacją o preferowanych kwalifikacjach zawodowych i predyspozycjami oczekiwanymi od osób, które zgłoszą się do pełnienia służby w obronie cywilnej.

Organy obrony cywilnej będą zobowiązane do przekazywania wojewodom informacji zbiorczych o zgłaszających się ochotnikach wraz ze złożonymi deklaracjami. Ochotnik będzie mógł zadeklarować preferowane miejsce służby w obronie cywilnej w momencie stawienia się do naboru ochotniczego, jeśli spełni warunki wymagane do odbywania służby we wskazanym miejscu.

Wojewodowie, w uzgodnieniu z właściwym miejscowo szefem wojskowego centrum rekrutacji, będą ustalali możliwość powołania ochotnika do służby w obronie cywilnej, uwzględniając posiadany przez niego przydział mobilizacyjny, przydział organizacyjno-mobilizacyjny, pracowniczy przydział mobilizacyjny albo wyłączenia z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

W przypadku zaś stwierdzenia braku zdolności do realizacji zadań w obronie cywilnej przez ochotnika, wskazany organ będzie odmawiał naboru do służby w obronie cywilnej.

Rozporządzenie nie wyjaśnia, jak oceniać ową „zdolność do pełnienia służby w obronie cywilnej”, na co zwracano uwagę w procesie legislacyjnym. 

Przeczytaj więcej: Nabór ochotników do obrony cywilnej budzi wątpliwości

-  Ponadto pojawia się wątpliwość, w jakiej formie miałaby nastąpić odmowa powołania. Czy miałaby być to decyzja administracyjna, inny akt z zakresu administracji publicznej oraz czy taka czynność może być zaskarżana do sądu – wskazywała Bernadeta Skóbel, radca prawny Związku Powiatów Polskich.

W rozporządzeniu zrezygnowano też z przepisów dotyczących naboru ochotniczego do służby w obronie cywilnej obywateli, którzy czasowo przebywają poza granicami Polski. Miały się tam zając konsulaty. Rozwiązanie to zostało skrytykowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Rządowe Centrum Legislacji.