W czwartek, 10 kwietnia 2025 r., Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) opublikował raport „Cyberprzemoc w pracy” autorstwa dr Magdaleny Warszewskiej-Makuch.
Jak się okazuje, cybermobbing w pracy to zjawisko globalne, występujące w różnych kulturach i środowiskach zawodowych, a jego skala zależy od dostępu do technologii i norm społecznych. Nie ma jednej uniwersalnej definicji, ale jest rozumiany jako „systematyczne narażenie pracownika na negatywne działania przy użyciu technologii komunikacyjnych”. Anonimowość sprawców oraz brak ograniczeń czasowych i przestrzennych sprawiają, że cybermobbing w pracy jest trudny do zwalczania i dotkliwy dla osób poszkodowanych. Skutki zaś, jakie mogą ponosić osoby doświadczające cybermobbingu w pracy, obejmują zarówno zaburzenia zdrowia psychicznego, tj. depresję, lęk, stres pourazowy (PTSD), obniżoną samoocenę i poczucie osamotnienia, jak i zaburzenia psychosomatyczne, tj. bóle głowy, problemy ze snem, zaburzenia trawienne i choroby sercowo-naczyniowe.
Czytaj również: Cybernękanie przestępstwem - Rada UE przyjęła dyrektywę o zapobieganiu przemocy wobec kobiet>>
Cybermobbing
Badania CIOP-PIB wskazują, że blisko 13 proc. badanych pracowników takich sektorów, jak IT, finanse i nauka w Polsce regularnie doświadczało cybermobbingu w pracy, a niemal połowa miała styczność z cyberprzemocą przynajmniej raz w roku. Są to również sektory najbardziej narażone na cybermobbing, głównie z powodu wysokiej cyfryzacji pracy.
Dane z raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2017 r. wskazują natomiast, że cyberprzemoc dotyka od 6 proc. do nawet 60 proc. respondentów, w zależności od zastosowanej metodologii badawczej oraz analizowanej grupy społecznej. Tak szeroki przedział świadczy o złożoności problemu oraz o konieczności przyjęcia spójnych kryteriów badawczych w celu jego analizy.
Z badań prowadzonych przez Instytut Psychologii Zdrowia, w ramach tzw. programu „Niebieska Linia” wynika, że:
- Kobiety częściej zgłaszały przypadki cybermobbingu niż mężczyźni (15,2 proc. vs. 10,4 proc.);
- Osoby w wieku 31-40 lat najczęściej doświadczały cyberprzemocy w pracy (17 proc.), podczas gdy w grupie powyżej 50. roku życia odsetek ten wynosił 8 proc.;
- Pracownicy zatrudnieni w organizacjach powyżej 500 osób rzadziej zgłaszali przypadki cybermobbingu niż osoby pracujące w małych firmach (do 50 osób).
Cena promocyjna: 38.7 zł
|Cena regularna: 129 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 129 zł
Skala cybermobbingu w pracy
Wyniki badań CIOP-PIB wykazały, że 12,8 proc. pracowników było w wysokim stopniu narażonych na cybermobbing w miejscu pracy tj. doświadczało go przynajmniej raz w miesiącu. Wśród osób dotkniętych tym zjawiskiem, 7,3 proc. zgłaszało, że jest nękanych co najmniej raz w tygodniu, a 3,5 proc. codziennie. Ponadto wyniki analiz wykazały, że 48 proc. pracowników zgłaszało doświadczenie co najmniej jednej formy cybermobbingu w ciągu ostatniego roku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.