Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował w piątek, że wybory przedterminowe nie będą przeprowadzane do końca kwietnia. MSWiA wystąpiło do Głównego Inspektora Sanitarnego o opinię w tej sprawie. Wybory planowane na maj są na razie pod znakiem zapytania.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.03.2021
Wybory Koronawirus a prawo
Samorząd Warszawy złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skarży wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie obowiązującej obecnie uchwały śmieciowej ze stycznia tego roku. Chodzi o ustalenie różnych opłat w zależności od rodzaju zabudowy.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Mężczyzna, która przebywał w zakładzie karnym zwrócił się o umorzenie zaległości alimentacyjnych. Organy, bez głębszej analizy sprawy, odmówiły. WSA w Gliwicach wskazał, że powinny one mieć na uwadze skutki, jakie może wywołać ich decyzja. Egzekucja zaległych świadczeń może bowiem prowadzić do sytuacji, w której dłużnik Skarbu Państwa stanie się beneficjentem środków z pomocy społecznej.
Dorian Lesner
19.03.2021
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Przedsiębiorcy, których działalność dotyczy zużytych rzeczy, często traktują je jak zwykłe towary. Nie mają przy tym świadomości, że popełniają błąd, który może sprowadzić na nich konsekwencje w postaci sankcji prawnych. Takie uznaniowe działanie jest nieprawidłowe, jeśli mamy do czynienia z odpadami - piszą Dawid Krakowiak, Karol Szymańczyk z kancelarii Dentons.
Dawid Krakowiak Karol Szymańczyk
19.03.2021
Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Rząd apeluje o zdalną pracę, ale w urzędach to trudne

Samorząd terytorialny Prawo pracy Koronawirus a prawo
Z powodu narastającej pandemii rząd apeluje o pracę zdalną, jednak urzędy doszły już do ściany. Nie jest ona możliwa w wielu przypadkach - zgodnie z prawem klient musi się stawić osobiście, bo dedykowane systemy do obsługi są tylko na miejscu. Wreszcie - bo nie ma sprzętu czy połączenia z siecią. Tam, gdzie raczej nie pracuje się „z domu”, urzędnicy mogą pracować rotacyjnie.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.03.2021
Samorząd terytorialny Prawo pracy Koronawirus a prawo

Unijne dyrektywy wdrażamy często z opóźnieniem, chyba że są korzystne dla rządu

Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ochrona konkurencji
Rozwiązania korzystne dla firm implementowane są z opóźnieniem. Pozostałe z kolei – często wchodzą u nas w życie przed wymaganym terminem i są bardziej restrykcyjne niż wymaga tego Unia. Najnowszym przykładem są przepisy o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Ale takie problemy dotyczą też podatków.
Krzysztof Koślicki
19.03.2021
Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ochrona konkurencji

Rząd prosi samorządy o ulgi dla firm, a samorządy piszą w tej sprawie do rządu

Finanse samorządów Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował do ministra finansów o zwrócenie się do samorządów o przychylne podejście do wniosków przedsiębiorców o udzielenie ulg podatkowych. Minister pisze do prezesów regionalnych izb obrachunkowych, organów nadzoru nad finansami samorządów. Tymczasem samorządy warmińsko-mazurskie proszą premiera o wsparcie.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.03.2021
Finanse samorządów Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Powiaty: Naprawdę będziemy odholowywać hulajnogi elektryczne?

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Związek Powiatów Polskich martwi się tym, że procedowana właśnie przez Senat ustawa mająca uregulować status prawny hulajnóg elektrycznych przewiduje, że do ich usuwania z dróg znajdą zastosowanie… normalne reguły z art. 130a Prawa o ruchu drogowym, czyli dotyczące usuwania na przykład samochodów. - To absurdalne „strzelanie z armaty do wróbla” - ocenia Związek.
Krzysztof Sobczak
18.03.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Sędziowie pokoju mieliby być wybierani w wyborach bezpośrednich, ich liczba uzależniona byłaby m.in. od liczby spraw i mieszkańców w danym powiecie. Zajmowaliby się sprawami cywilnymi, w których wartość przedmiotu sporu wynosiłby do 10 tys. zł, wykroczeniami i najprostszymi sprawami karnymi - wynika z projektu Ministerstwa Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
18.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Organizacje pozarządowe są lekceważone i nierozumiane przez szefów samorządów, często współpraca zależy od urzędnika wyznaczonego do tych spraw. Samorządy nie mają pieniędzy, co może być zrozumiałe, ale brakuje też konsultacji i traktowania ngo jak partnerów. Nawet jak informacja znajdzie się w BIP, to uwagi idą do szuflady, a radni często nie są o nich informowani.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.03.2021
Samorząd terytorialny

Sejm o rekompensatach w ramach Funduszu Wsparcia Kultury

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Posłowie przegłosowali przyjęcie informacji ministra kultury na temat procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Rekompensata dotyczyła utraconych z powodu epidemii przychodów dla sektora kultury. Jego budżet to 400 mln zł.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.03.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Raport: Zostały 3 miliony pieców do wymiany

Samorząd terytorialny Środowisko
Polski Alarm Smogowy i Instytut Ekonomii Środowiska zbadały, jak wygląda kwestia wymiany „kopciuchów” i świadomość konieczności usunięcia trujących pieców. W raporcie przedstawiają postępy w walce ze smogiem i co jeszcze należy w tym zakresie zrobić.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Plan szkoleń centralnych w służbie cywilnej na ten rok został ustalony przez Szefa Służby Cywilnej i pozytywnie zaopiniowany przez Radę Służby Publicznej. Forma szkoleń będzie dostosowana do nauki zdalnej. Wśród tematów między innymi zarządzanie projektami, skuteczna rekrutacja zdalna, szkolenia zdalne oraz metody pozyskiwania informacji.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.03.2021
Administracja publiczna
Notariusz musi zdawać sobie sprawę z wagi informacji o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Natomiast sąd dyscyplinarny musi wziąć pod uwagę funkcje rejestrów publicznych z punktu widzenia polityki państwa. To nie jest rytuał bez znaczenia, gdyż ma on głęboki sens społeczny - orzekła Izba Dyscyplinarna uznając za zasadną kasację ministra sprawiedliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.03.2021
Prawo cywilne Prawnicy Administracja publiczna

Metr ogródka za grosz, niższe czynsze, brak opłat za śmieci – to wsparcie gmin dla firm

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Samorządy cały czas wspierają, jak mogą, przedsiębiorców działających na swoim terenie. Grosz za metr kwadratowy dziennie ogródka kawiarnianego, czyli obniżenie opłaty za zajęcie pasa drogowego dla restauratorów – to niektóre przykłady. Zawieszają też opłaty za zagospodarowanie odpadów, jeśli nie powstawały wskutek braku działalności.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.03.2021
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Rada Ministrów chce, żeby wnioski o przyznanie świadczeń w programach wspierających rodziny, inne pisma, zawiadomienia i decyzje mogły być składane wyłącznie w formie elektronicznej, jeśli postanowi tak w rozporządzeniu. Dla osób, które nie mają możliwości wnioskowania online ma być zapewniony dostęp do środków technicznych i pomoc urzędnika.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.03.2021
Pomoc społeczna Prawo AI
Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, które pozwolą wprowadzić w szkołach dodatkowe zajęcia dla uzupełnienia powstałych w wyniku nauki zdalnej ewentualnych braków w opanowaniu wymagań ustalonych w podstawie programowej. Projekt, który przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, przewiduje powiększenie w tym celu subwencji oświatowej.
Krzysztof Sobczak
16.03.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
W nowej perspektywie finansowej w ramach unijnej Wspólnej Polityki Rolnej nie będzie pieniędzy na rozwój obszarów wiejskich. Tymczasem samorządy podkreślają, że takie projekty w największym stopniu wpływają na standard i jakość życia mieszkańców wsi. A Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi tłumaczy, że to przez drastyczne zmniejszenie środków programu.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.03.2021
Samorząd terytorialny
Sześć osób zaangażowanych w strukturach rządu w proces legislacyjny otrzymało od premiera Matusza Morawieckiego Odznaki Honorowe za Zasługi dla Legislacji. W ubiegłym roku wyróżnienia te otrzymały 63 osoby, a w 2021 roku szef rządu nadał Odznakę już 122 osobom.
Krzysztof Sobczak
15.03.2021
Prawnicy Administracja publiczna

Wiele spraw urzędowych można załatwić online, ale niektórych się nie da

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI
Mimo wielu e-usług, jakie udało się uruchomić w administracji, wciąż do załatwienia niektórych spraw trzeba stawić się osobiście przed urzędnikiem. To między innymi rejestracja zgonu, oświadczenie o uznaniu ojcostwa czy odbiór karty pojazdu. Przy kontaktach online trzeba pamiętać o posiadaniu zdalnej możliwości potwierdzenia tożsamości.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.03.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI
Sposób nazywania jednostek samorządowych budzi wątpliwości. Może to dlatego, że prawodawca jest niekonsekwentny w nazywaniu jednostek samorządu. Miasta, którym „przysługują prawa powiatu”, pozostają nadal gminami. Tymczasem kłopot pojawia się, kiedy nazwa jest taka sama, a chodzi o zupełnie inne jednostki, oddalone od siebie o setki kilometrów.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.03.2021
Samorząd terytorialny
Lokalne władze przyznały osobowość prawną Magpie River, znanej rzece w północnej części prowincji Quebec. To pierwsza taka decyzja w Kanadzie, a wypracowały ją wspólnie lokalna rada Inuitów i władze administracyjne. Bo nadawanie osobowości prawnej rzekom może być skuteczniejszą ochroną niż wpisywanie na listy obszarów chronionych.
Grażyna J. Leśniak
14.03.2021
Gdy starosta uzyska od policji informację o przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h na terenie zabudowanym, ma obowiązek wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Twierdzenia kierowcy, że pomiar prędkości był wadliwy nie wpływa na kierunek rozstrzygnięcia organu - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Aleksandra Partyk
13.03.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Zadośćuczynienie i przeprosiny ma otrzymać od Policji i miasta Warszawa mężczyzna, który przez ponad rok wnosił o unieważnienie aktu zgonu wydanego na jego nazwisko. Przez uznanie go za zmarłego w wyniku pomyłki oraz długotrwałego postępowania, by to naprawić, doznał „istotnych cierpień psychicznych”. Nie miał też dokumentu tożsamości.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.03.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna

Związek województw wytyka braki w Umowie Partnerstwa

Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie
Zarząd Związku Województw RP uważa, że projekt Umowy Partnerstwa w obecnym kształcie nie pomoże w przygotowaniu programów regionalnych na lata 2021-2027. W pierwszej kolejności powinien być znany zakres wsparcia z poziomu krajowego, a potem zaprogramowanie komplementarnego wsparcia na poziomie regionu.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.03.2021
Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Samorządy: Krajowy Plan Odbudowy dyskryminuje metropolie

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Unia Metropolii Polskich ustosunkowała się krytycznie do opracowanego przez rząd Krajowego Planu Odbudowy. W ocenie prezydentów 12 największych polskich miast dokument, który ma być podstawą wydatkowania – do 2026 r. – prawie 60 mld euro dyskryminuje miasta i ich obszary metropolitalne, wielokrotnie czyniąc z nich beneficjentów drugiej kategorii.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
12.03.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Optymalnym dla gmin rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zasady, w myśl której decyzja ministra klimatu i środowiska pozwalająca gminie wprowadzić węższy, na przykład trzy-pojemnikowy system odbioru odpadów komunalnych, byłaby wydawana bezterminowo, pod sankcją jej cofnięcia w sytuacji gdy samorząd nie spełnia określonych wymogów - mówi Maciej Kiełbus,
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
12.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko

Narodowa skrzynka mailowa zastąpi listy polecone

Administracja publiczna RODO LegalTech
Poczta Polska przygotowuje dla Polaków narodową skrzynkę mailową. Dotyczyć to będzie wszystkich obywateli, a urzędy będą zobowiązane do tego, aby komunikować się tylko drogą elektroniczną. Piątek, 12 marca jest ostatnim dniem społecznych konsultacji projektu rozporządzenia, które ma wprowadzić to rozwiązanie. Jednak już wiadomo, że problemem będzie bezpieczeństwo i poufność przesyłek.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.03.2021
Administracja publiczna RODO LegalTech
Przy zmianie systemu finansowania samorządów ważne jest zadbanie o zachowanie ich niezależności i samodzielności finansowej. Jednak zdaniem samorządowców nie służy temu proponowane przez rząd powiązanie wysokości dochodów z dynamiką PKB lub innymi wskaźnikami tempa rozwoju gospodarczego kraju. Samorządy nie chcą też być zależne od transferów z rządu, bo za kilka lat mogą ponosić skutki obecnej dekoniunktury.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.03.2021
Finanse publiczne Finanse samorządów

W Krajowym Planie Odbudowy zabrakło wsparcia dla gmin uzdrowiskowych

Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP zauważa, że Krajowy Plan Odbudowy nie zawiera wsparcia dla gmin uzdrowiskowych. Zdaniem samorządowców uzdrowiska to obszary, które nie mogą funkcjonować bez infrastruktury uzdrowiskowo-turystycznej powstającej przy wsparciu środków zewnętrznych.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna