W piątek wieczorem opublikowane zostało rozporządzenie wprowadzające te ograniczenia. Rozporządzenie wchodzi w życie w sobotę 31 października. 

Jak uzasadniał premier, masowe wizyty na cmentarzach w tych dniach to zbyt duże ryzyko, szczególnie dla ludzi starszych. A  minister zdrowia Adam Niedzielski  wyjaśnił, że rząd na razie nie wprowadza dalszych ograniczeń, bo chce przez najbliższe dni obserwować trend zachorowań i na tej podstawie przygotować kolejne decyzje. 

W najbliższą sobotę, niedzielę 1 listopada i w poniedziałek zamknięte będą cmentarze - poinformował premier. - Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi - podkreślił. - Czekaliśmy z podjęciem tej decyzji, sądząc, że liczba zachorowań może spadać - dodał premier na konferencji prasowej.

 


Na cmentarzach duże ryzyko

- Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach wiele osób poniosło śmierć - powiedział. I dodał, że to dla niego "ogromny smutek i przygnębienie", bo też bardzo chciał odwiedzić grób swego ojca i siostry. - To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie - powiedział Morawiecki.

Szef rządu zwrócił się z prośbą o powstrzymanie się od wyjazdów, również wyjazdów poza miasta, ponieważ, jak mówił "cmentarze mają być zamknięte". - To będzie też w naszym rozporządzeniu, a jak pandemia nie będzie się nasilała w drugiej połowie listopada, upewniwszy się, że nie ma dużych skupisk ludzkich będzie można odwiedzić pewnie groby - dodał.

Czytaj także:
Premier nakazuje pracę zdalną w administracji publicznej>>
Premier: Firmy, które mogą, muszą przejść na pracę zdalną>>

Pogrzeby dozwolone

Już po konferencji prasowej premiera na rządowej stronie internetowej pojawiła się informacja, że będą mogły odbywać się pogrzeby. - Podjęliśmy decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada. Pogrzeby w tym okresie będą mogły się odbywać. Wejście na cmentarz będzie możliwe w trakcie pogrzebu i czynności z nim związanych. To nieodzowne działanie, by w okresie Wszystkich Świętych nie narażać dużej grupy osób na zarażenie się koronawirusem w drodze i na cmentarzu - czytamy w rządowym komunikacie. 

- Ważne jest, abyśmy nie gromadzili się w dużych grupach. Władze apelują o rozłożenie wizyt na cmentarzach w najbliższym okresie. Pamiętajmy, że w tym wyjątkowym okresie możemy uczestniczyć we mszy świętej za pośrednictwem radia lub telewizji - podano w informacji na portalu.