Jak poinformowało ministerstwo finansów, sytuacja wywołana przez COVID-19 wymusiła aktualizację podstawowych parametrów budżetowych i makroekonomicznych oraz przygotowanie odpowiednich narzędzi do walki ze skutkami pandemii. Głównym celem nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 r. jest – jak tłumaczy resort - zapewnienie środków na dalszą walkę z koronawirusem oraz stymulację rozwoju polskiej gospodarki tak, by mogła ona jak najszybciej wrócić na ścieżkę wzrostu.

Zobacz również: Sejm ostatecznie uchwalił zmiany w tegorocznym budżecie >>

Pieniądze na wsparcie gospodarki

- Zadaniem resortu finansów jest zapewnienie środków na potrzeby rządu, w tym działania pomocowe dla gospodarki. Działanie te bezpiecznie i odpowiedzialnie realizujemy. Pieniądze na sfinansowanie wsparcia są zabezpieczone. Między innymi dlatego znowelizowaliśmy tegoroczny budżet. Nadzwyczajne wydatki to efekt wyjątkowej sytuacji i konieczności zastosowania specjalnych narzędzi wspomagania gospodarki – mówi minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

 

Dochody i wydatki w ustawie budżetowej

Nowelizacja ustawy budżetowej zakłada, że dochody budżetu państwa w 2020 r. będą niższe od tych zaplanowanych o 36,7 mld zł. W ustawie z lutego br. było to 435,3 mld zł, w nowelizacji 398,7 mld zł. MF dochody budżetu państwa z VAT prognozuje na poziomie 170 mld, z akcyzy 68,4 mld zł, z CIT 38,5 mld zł, a z PIT 64,1 mld zł. Dochody niepodatkowe zaplanowane zostały w kwocie wyższej o 3,6 mld zł. Wydatki budżetu państwa zwiększono o 72,7 mld zł w porównaniu do kwoty zaplanowanej w ustawie budżetowej na 2020 r. (435,3 mld zł). Deficyt budżetu państwa wyniesie 109,3 mld zł.