Jak powiedział Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, samorządowcy nie powinni nawoływać do działań niezgodnych z prawem.

Zwrócił uwagę, że działaniu wielu samorządów towarzyszy w ostatnim czasie "wiele skrajnych emocji, brak spokoju i ogromne napięcie", dodatkowo przy okazji epidemii koronawirusa. Przypomniał, że kolejny rekord zachorowań zobowiązuje do tego, by działać w atmosferze dialogu i odpowiedzialności społecznej.

Nie ma konsultacji projektów rozporządzeń

Samorządowcy zaapelowali podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, żeby rozwiązania proponowane przez rząd w związku z przeciwdziałaniem pandemii były z nimi konsultowane.

Czytaj też: Samorządy: Nie jesteśmy przez rząd traktowani po partnersku>>

- Rozporządzenia regulujące kwestie covidowe nie zawsze są konsultowane z samorządami - podkreślił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Jak dodał, brak konsultacji i zaskakiwanie samorządowców opóźnia i utrudnia przygotowanie się do realizacji rozwiązań.

Paweł Szefernaker odpowiedział, że sytuacja jest dynamiczna i nie zawsze jest możliwe konsultowanie, ale "zrobi wszystko", żeby przy kolejnych aktach prawnych konsultacje były.