Prawo.pl
Sędziowie nie zdążyli jeszcze przyzwyczaić się do zażaleń poziomych, a pojawiają się kolejne problemy. Z przepisów nie wynika, który sąd - I czy II instancji - ma rozpoznawać odwołania dotyczące wykonywania kontaktów z dziećmi. Ministerstwo Sprawiedliwości nie chce tego interpretować, bo zasłania się niezawisłością sędziów, a prawnicy mówią wprost: jest luka i trzeba ją usunąć.
Patrycja Rojek-Socha
17.01.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

SA: Świadczenie przedemerytalne nie po wyrejestrowaniu działalności

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Ogłoszenie upadłości prowadzonej działalności stanowi jedną z niezbędnych przesłanek do nabycia świadczenia przedemerytalnego. Natomiast niewystarczające do spełnienia tego warunku jest samo zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej i wyrejestrowanie jej z ewidencji.
Dorian Lesner
17.01.2020
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Analiza metod i narzędzi ochrony dzieci przed pornografią i wypracowanie propozycji rozwiązań, które przyczyniłyby się najbardziej do tego celu, przy poszanowaniu praw i wolności osób dorosłych - to zadanie utworzonego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zespołu ekspertów, który ma przygotować propozycje zmian prawnych w tym zakresie.
Krzysztof Sobczak
16.01.2020
Prawo karne RODO
Prawie 423 tys. cudzoziemców miało na początku 2020 roku ważne zezwolenia na pobyt w Polsce - poinformował w czwartek Urzad do Spraw Cudzoziemców. To o ponad 50 tys. osób więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost liczby cudzoziemców w Polsce zanotowano w grupie obywateli Ukrainy. Coraz liczniej osiedlają się w Polsce również Białorusini i Gruzini.
Krzysztof Sobczak
16.01.2020
Administracja publiczna Rynek
Dane osobowe nie mogą być przechowywane masowo przez rządy państw nawet ze względów bezpieczeństwa narodowego - stwierdził w wydanej w środę opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zaproponował, by Trybunał podtrzymał swój wyrok z 2016 roku w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
16.01.2020
Prawo karne RODO Prawo europejskie
Myśliwi, którzy mają być podporą systemu walki z afrykańskim pomorem świń, sami przyczyniają się do rozprzestrzeniania się tej choroby. Ekolodzy alarmują, że nie mają oni żadnych środków higienicznych, ochrony, nie zabezpieczają wnętrzności martwych zwierząt, krwi. Po zmianach w prawie łowieckim niezachowanie zasad bioasekuracji będzie przestępstwem.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
16.01.2020
Środowisko Administracja publiczna
Prezes UOKiK orzeka o naruszeniu zbiorowych interesów konsumentów, a idąc do sądu cywilnego po odszkodowanie wskazujemy naruszenie indywidualnego interesu. Decyzja prezesa UOKiK może więc pomóc w procesie dowodzenia, że do naruszenia doszło, ale i tak trzeba wykazać, że ponieśliśmy z tego tytułu szkodę - mówi Bernadeta Kasztelan-Świetlik
Jolanta Ojczyk
16.01.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
W TK czeka na rozpatrzenie nowela Kodeksu karnego, zgodnie z którą lekarzowi za błąd medyczny grozić będzie bezwzględne więzienie. Ministerstwo Sprawiedliwości po ostrej krytyce przygotowało zmianę, ale podczas poprzedniej kadencji utknęła w Sejmie - musi być ponownie wniesiona. Na razie resort milczy, a samorząd lekarski nieoficjalnie mówi o bacie, który nad lekarzami nadal wisi.
Patrycja Rojek-Socha
16.01.2020
Wymiar sprawiedliwości Pacjent
Narodowy Fundusz Zdrowia zacznie w tym roku płacić za nową usługę: transport pacjenta do innego szpitala, by np. pilnie wykonać operację. To powinno zakończyć spory między szpitalami, kto ma płacić za transport - ta placówka, która wysyła pacjenta na zabieg czy ta, która go operuje. Fundusz proponuje trzy tysiące zł/dobę za gotowość karetki z obsadą. Te stawki mogą skusić prywatne firmy, które wypadły z rynku po upaństwowieniu ratownictwa.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
16.01.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Do 15 lutego można zgłaszać kandydatury adwokatek, które w roku 2019 wykazały się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową. Nagroda zostanie wręczona 9 marca.
Patrycja Rojek-Socha
16.01.2020
Prawnicy
Minister Sprawiedliwości powiedział też w Senacie, że nowela ustaw sądowych jest wyrazem obrony demokratycznego państwa prawa, sprzeciwem wobec anarchii, chaosu i bezprawia, które jest związane z upolitycznieniem części środowiska sędziowskiego. Tymczasem marszałek Senatu Tomasz Grodzki liczy na roztropność prezydenta Andrzeja Dudy.
Patrycja Rojek-Socha
15.01.2020
Wymiar sprawiedliwości
Poziom płacy minimalnej w krajach Unii Europejskiej miałby stanowić co najmniej 60 proc. średniej płacy w państwach UE - takie plany ma przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ujawnił je hiszpański “El Pais".
Patrycja Rojek-Socha
15.01.2020
Domowe finanse
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego nie zaprzecza, że w polskich muzeach mogą znajdować się dzieła zagrabione, m.in. w Holandii, przez Niemców podczas drugiej wojny światowej. Deklaruje, że są prowadzone badania co do ich pochodzenia i zastrzega, że do polskich władz nie wpłynęły żadne roszczenia w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
15.01.2020
Prawo cywilne Administracja publiczna
Rada Dostępności spotkała się w nowym składzie, jej członkowie przyjęli nominacje od minister polityki regionalnej. W planie prac jest uruchomienie dostępności w turystyce górskiej, parkach narodowych oraz inwestycjach samorządowych takich jak parki miejskie, siłownie plenerowe oraz place zabaw.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.01.2020
Samorząd terytorialny
Jak bumerang wraca dyskusja nad Kodeksem Etyki Adwokackiej. Część zmian już wprowadzono - m.in. zliberalizowano zasady łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu. W najbliższych miesiącach mają być przedstawione propozycje kolejnych - wszystko po to by temat omówić podczas nadzwyczajnego posiedzenia prezydium NRA w marcu.
Patrycja Rojek-Socha
15.01.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Instalacja telekomunikacyjna w nowobudowanych blokach i budynkach użyteczności publicznej ma stanowić część składową nieruchomości. To oznacza, że jej położenie będzie finansował inwestor, a serwisowanie – właściciel budynku, np. wspólnota mieszkaniowa. Nie będzie już bowiem należeć do firmy telekomunikacyjnej, która ją wykonała.
Jolanta Ojczyk
15.01.2020
Budownictwo
W ciągu kilku lat samorządy zawnioskowały o instalację większej liczby fotoradarów, niż jest ich w całym kraju. Stare gminne urządzenia, które działały w poprzednim stanie prawnym, do skuteczności wymagają dostosowania do nowoczesnego systemu centralnego. Najczęściej to niemożliwe. Jeśli któreś się nadaje, integracja kosztuje 60 tysięcy złotych.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.01.2020
Samorząd terytorialny
Nawet rok więzienia będzie grozić osobie, która przeszkodzi w polowaniu - taką zmianę wprowadzi ustawa, której głównym celem jest pozbycie się dzików przenoszących afrykański pomór świń. Zmiany krytykują samorządowcy, obrońcy praw zwierząt, a także sami myśliwi, którzy nie chcą za własne pieniądze wyręczać państwa w walce z ASF. I mówią wprost: problemu pomoru te przepisy nie rozwiążą.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
15.01.2020

Trudno ocenić pilotaż sieci onkologicznej, bo dane niepełne

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Placówki biorące udział w pilotażu krajowej sieci onkologicznej podały dane wycinkowe i trudno na ich podstawie stwierdzić, czy nowy model opieki nad pacjentami onkologicznymi dobrze zadziałał. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że powoła komitet sterujący, by poprawić ten model, ale także przygotować jego wdrożenie w całej Polsce po 31 marca 2021 roku, gdy zakończy się pilotaż.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
14.01.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec Banku Millennium nakładającą ponad 20 mln zł kary za wprowadzanie w błąd frankowiczów - poinformował UOKiK. Chodzi o skutki wpisu do rejestru klauzul niedozwolonych i zniechęcanie do dochodzenia roszczeń.
Jolanta Ojczyk
14.01.2020
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Obowiązująca na Węgrzech ustawa o finansowaniu organizacji obywatelskich z zagranicy jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej - stwierdził w opinii dla Trybunału Sprawiedliwości UE jego rzecznik generalny Manuel Campos Sanchez-Bordona. Ustawę zaskarżyła do Trybunału Komisja Europejska.
Krzysztof Sobczak
14.01.2020
Prawo europejskie
Liczba wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych zbliża się do 700 tys. Do samego ZUS-u wpłynęło ich już prawie 470 tys. Od początku października ZUS wydał blisko 232 tys. decyzji przyznających świadczenie. Najczęściej o świadczenie wnioskowały osoby powyżej 75 lat i w wieku od 26-59 lat, przeważnie kobiety.
Agnieszka Matłacz
14.01.2020
Pomoc społeczna Domowe finanse
Podczas Marszu Niepodległości w 2017 r. wznoszone były okrzyki „Sieg heil!”, „Biała siła, Ku Klux Klan”, „Narodowy socjalizm”, część uczestników niosła też transparenty z hasłami wprost odwołującymi się do dominacji białej rasy i prezentowała krzyż celtycki. RPO odwołuje się teraz od decyzji o umorzeniu śledztwa, wskazując na niedociągnięcia prokuratury.
Patrycja Rojek-Socha
14.01.2020
Wymiar sprawiedliwości

Pieniądze z OFE do ZUS czy IKE? Będzie mało czasu na decyzję

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W okresie od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. uczestnicy OFE będą musieli zdecydować, czy chcą, aby ich pieniądze trafiły na IKE, czy też do ZUS. Zdaniem ekspertów, dwumiesięczny termin na podjęcie tak ważnej decyzji to za mało. Zwłaszcza, że dla wielu pokryje się on z wakacjami i wyjazdami na urlop. W tle tej decyzji jest 15-proc. podatek od pieniędzy przekazanych IKE.
Grażyna J. Leśniak
14.01.2020
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Sprawiedliwości ma czas do sierpnia na opracowanie wzorów pouczeń w sprawach cywilnych. Zamierza wyłonić w tym celu placówkę naukową zajmującą się językoznawstwem, która wspomoże je w pracach - dowiedziało się Prawo.pl. W ocenie sędziów ujednolicone pouczenia potrzebne są już teraz - bo zmienione przepisy sprawiają problemy także prawnikom.
Patrycja Rojek-Socha
14.01.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Lokal wyborczy oddalony o kilkanaście kilometrów, zwłaszcza przy braku autobusu, skutecznie zniechęca do głosowania. Problem dotyczy głównie mniej zaludnionych okolic. Po zmianie prawa wyborczego gminy odsunięto od ustalania siedzib komisji wyborczych, mimo że to one najlepiej wiedzą, dokąd łatwiej się dostać. A wkrótce kolejne wybory - w maju wybierzemy prezydenta RP.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.01.2020
Wybory

Coraz więcej szpitali ma akredytacje jakościowe

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Już 213 szpitali ma akredytację przyznawaną przez ministra zdrowia. Znacząco wzrosła liczba placówek lekarzy rodzinnych, które mają takie certyfikaty. Rok temu było zaledwie 8 przychodni poz z akredytacją, a teraz jest 189. O coraz większym zainteresowaniu podnoszeniem jakości rozmawiamy z Haliną Kutaj-Wąsikowską, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
14.01.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Postępowanie dotyczące manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu Volkswagen jest na końcowym etapie - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji o Konsumentów. Zakończono analizę materiału dowodowego, o czym poinformowano pełnomocnika spółki. Następnym krokiem będzie wydanie decyzji.
Krzysztof Sobczak
13.01.2020
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Lekarz w sieci nie ma prawa polecać produktów

Prawo AI Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Lekarze nie mogą prowadzić działalności reklamowej. Nie mają prawa w internecie nawet bezpłatnie zachwalać produktów innych firm. Tak stanowi prawo, ale sami lekarze publikujący na platformach społecznościowych często nie wiedzą, gdzie leży granica pomiędzy edukacją pacjentów i reklamą.
Katarzyna Nowosielska
13.01.2020
Prawo AI Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Rodzice samotnie wychowujący dzieci, które otrzymują pieniądze z funduszu alimentacyjnego, mogą wkrótce stracić to świadczenie. To efekt przekroczenia kryterium dochodowego, po podwyższeniu pensji minimalnej. Niestety, nadal brakuje też alimentów natychmiastowych, za to przybywa dłużników nie płacących na swoje pociechy.
Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak
13.01.2020
Prawo rodzinne Domowe finanse