Według danych na 21 grudnia 2020 roku organy inspekcji sanitarnej w całym kraju od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa otrzymały 62 470 wniosków od policji o ukaranie. Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne wydały ponad 4500 decyzji administracyjnych o nałożeniu kar, których suma wyniosła 24 460 122 zł.

Z informacji przekazanych przez Jana Bondara, rzecznika GIS wynika, że ponad jedna trzecia ukaranych wniosła odwołania do wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Zasadne okazały się 824 odwołania i decyzje o nałożeniu kary zostały uchylone. W 465 przypadkach organ odwoławczy podtrzymał decyzję sanepidu powiatowego. W ostatnich dniach grudnia 223 postępowania odwoławcze był jeszcze w toku. W trakcie rozpoznawania jest także 121 postępowań sądowych zainicjowanych przez osoby, które nie zgadzają się z nałożoną na nie karą.

Główne rodzaje przewinień wynikających z przepisów przeciwepidemicznych

Rzecznik GIS wyjaśnia, że główne rodzaje przewinień wynikających z przepisów przeciwepidemicznych to łamanie zasad kwarantanny i izolacji, naruszenia ograniczeń dotyczących niektórych form działalności gospodarczej, a także naruszenia zasad dystansu społecznego, np. w czasie demonstracji. Podkreślił, że nie każdy policyjny wniosek o karę kończy się jej nałożeniem. - Inspektorzy prowadzą postępowanie, ustalają stan faktyczny. Mogą odstąpić od wykonania kary i poprzestać na pouczeniu, np. gdy waga naruszenia prawa jest znikoma, a strona zaprzestała naruszania prawa. Odstępują również wtedy, gdy za to samo zachowanie został nałożony mandat karny – poinformował.

Nawet 30 tysięcy złotych kary za naruszenie przepisów przeciwepidemicznych

Kary za naruszenie przepisów przeciwepidemicznych mogą wynosić nawet 30 tysięcy złotych, ale, jak podkreśla rzecznik GIS, prawo obliguje inspektora do stosowania zasad, którymi powinien kierować się organ administracyjny wymierzając karę. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego powinno brać się pod uwagę m.in. okoliczności naruszenia prawa, częstotliwość tego zachowania, uprzednie karanie za to samo zachowanie, a także dobrowolne działanie w celu uniknięcia skutków naruszenia prawa oraz – w przypadku osób fizycznych – sytuację osobistą i majątkową.

Jako przykład łamania przepisów i nałożenia najwyższej dopuszczalnej przez przepisy kary GIS podaje sytuację z Pomorza sprzed dwóch dni. 28 grudnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdańsku po analizie zebranych materiałów i przeprowadzonym postępowaniu nałożył karę w wysokości 30 tys. na osobę odpowiedzialną za organizację w jednym z nocnych klubów imprezy o nazwie "Specjalny Świąteczny Trening" z udziałem 213 osób. W opinii inspekcji sanitarnej organizacja i przebieg tego wydarzenia stanowiło naruszenie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Główny Inspektorat Sanitarny zaapelował do wszystkich o bezwzględne przestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych.  Podkreśla, że zostały one ustanowione w celu ochrony zdrowia i życia obywateli naszego kraju. Jakiekolwiek próby ich omijania czy lekceważenia nie mogą być akceptowane.

Czytaj też: Zakaz wychodzenia w Sylwestra - niewysłuchanie apelu grozi karą >