Prawo.pl
Zgodnie z opublikowanym w piątek wieczorem rozporządzeniem Rady Ministrów, od soboty 7 listopada są zamknięte placówki kultury - teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne. Ograniczenia te mają osłabić rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Koronawirus a prawo
Do 29 listopada 2020 roku w kościołach i innych obiektach kultu religijnego będzie mogła przebywać nie więcej niż 1 osoba uczestnicząca w nabożeństwie na 15 mkw powierzchni. Jednak już od 30 listopada, gdy w kościele katolickim zacznie się adwent, liczba ta będzie mogła ulec zwiększeniu, bo dopuszczalny limit będzie wynosił: 1 osoba na 7 mkw.
Grażyna J. Leśniak
06.11.2020
Koronawirus a prawo

Od soboty imprezy sportowe z dużymi ograniczeniami

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Od soboty obowiązuje zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na bieganiu lub jeździe na rowerze, z wyjątkiem tych organizowanych przez polski związek sportowy lub pozostających w bezpośrednim związku z prawami wyłącznymi polskiego związku sportowego.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Od soboty funkcjonowanie galerii handlowych jest gruntownie ograniczone. Otwarte będą tylko niektóre punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego oraz m.in. sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, wyrobami medycznymi, gazetami lub książkami. Sklepy, które sprzedają głównie produkty przeznaczone do perfumowania lub upiększania, będą zamknięte.
Krzysztof Koślicki
06.11.2020
Domowe finanse Koronawirus a prawo
Wstrzymywanie biegu terminów postępowań przez organy administracji publicznej na okres nie dłuższy niż 30 dni, z możliwością ponownego wstrzymania za zgodą organów drugiej instancji - taką możliwości wprowadzi projektowana przez rząd nowelizacja przepisów.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Rzecznik Finansowy przygotował “mapę klauzul” niedozwolonych stosowanych przez banki w umowach kredytów "walutowych". Jak podało w piątek biuro rzecznika, jest ona skierowana do kredytobiorców, którzy do tej pory nie podjęli żadnych działań związanych ze swoją umową.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

RPO: Koronawirus dziesiątkuje psychiatrię dziecięcą

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Dzieci w kryzysie psychicznym, np. po próbach samobójczych, muszą opuszczać oddziały psychiatrii dziecięcej, by zrobić miejsce chorym na COVID-19. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje ministra zdrowia, że wypis do domu lub nieoczekiwana zmiana oddziału w trakcie terapii, oznacza utratę dotychczasowych wyników terapeutycznych.
Katarzyna Nowosielska
06.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Wprowadzenie dla podmiotów publicznych obowiązku likwidacji barier dla niepełnosprawnych i seniorów ma ułatwić życie osobom ze szczególnymi potrzebami. Jednak wdrożenie dostępności we wszystkich obszarach to duże obciążenie finansowe i czasowe, zwłaszcza dla małych samorządów. Tymczasem dzieci na wózkach napotykają schody w szkołach, interesanci w urzędach, a osoby głuche nie mają dostępu do informacji.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Do rozliczania rocznego PIT jeszcze dużo czasu, ale o tym, żeby w przyszłym roku zapłacić niższy podatek, trzeba pomyśleć już dzisiaj. Aby skorzystać z ulg i odliczeń w PIT, trzeba mieć odpowiednie dokumenty. Muszą być wystawione w tym roku. Specjalne odliczenie czeka na krwiodawców. Mogą z niego skorzystać także ozdrowieńcy, którzy przekażą krew w celu ratowania chorych na COVID-19.
Krzysztof Koślicki
06.11.2020
Domowe finanse PIT
Laboratoria muszą raportować do centralnego systemu także pozytywne wyniki testów PCR, które obywatele wykonali sobie komercyjnie, ale nie będą podawały liczby wykonanych badań. To może dawać fałszywy obraz epidemii, na który będą wpływały też fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne wyniki testów antygenowych.
Katarzyna Nowosielska
06.11.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Solidarna Polska ma przedstawić na najbliższej Radzie Koalicji projekt ustawy o hospicjach perinatalnych, zawierający również definicję wady letalnej. Celem jest uregulowania kwestii opieki nad kobietami w ciąży, w takich sytuacjach. Michał Wójcik, wiceszef SP i minister w KPRM zapewnia, że regulacja zyskała poparcie posłów ugrupowania.
Patrycja Rojek-Socha
05.11.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna
Minister zdrowia przypomina, że zazwyczaj kwarantanna trwa trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika. Za czas kwarantanny należy się zasiłek chorobowy, który ZUS wypłaca automatycznie bez konieczności dostarczania zwolnienia od lekarza.
Katarzyna Nowosielska
05.11.2020
Pacjent Finansowanie zdrowia

Yamaha ukarana za zawyżanie cen sprzętu muzycznego

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę w wysokości 500 tys. na spółkę Yamaha Music Europe za to, że przez 13 lat ustalała z dystrybutorami minimalne ceny odsprzedaży sprzętu muzycznego w sklepach internetowych w Polsce. Kara mogła być wyższa, ale firma współpracowała z UOKiK w ramach programu leniency.
Krzysztof Sobczak
05.11.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Powód nie wygrał ze spółdzielnią mieszkaniową: cały sezon siedział w zimnym mieszkaniu, a zapłacił jakby wszystkie kaloryfery działały. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Prokuratora Generalnego, który uznał, że opłaty za ogrzewanie były sprzeczne z zasadą demokratycznego państwa prawnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.11.2020
Prawo cywilne

Urodzenie, ślub czy zgon - wielu spraw nie da się załatwić zdalnie, nawet w COVID

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Osobiste stawiennictwo w urzędzie jest wymagane przy rejestracji pojazdu czy odbiorze prawa jazdy. Na pewno zdalnie nie załatwimy spraw w USC – tam konieczna jest obecność osób zgłaszających zgon czy biorących ślub. Nowe przepisy prawa zamówień publicznych dopuszczają wideokonferencję, ale pytanie brzmi, jak postąpić w przypadku zerwania łącza.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od soboty galerie handlowe będą zamknięte, podobnie kina i inne placówki kultury. Natomiast od poniedziałku dzieci klas I-III przechodzą na naukę zdalną, a nauka zdalna dla dzieci z klas starszych zostaje przedłużona co najmniej do 29 listopada - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Premier zaapelował też o pracę zdalną dla wszystkich, którzy mogą pracować z domu.
Grażyna J. Leśniak
04.11.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo

Placówki kulturalne będą zamknięte od 7 listopada

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę kolejne restrykcje, a wśród nich jest decyzja o zamknięciu kin, teatrów, galerii, domów kultury, ognisk muzycznych. Będą niedostępne dla publiczności od soboty 7 listopada tymczasowo do 29 listopada.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.11.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi emailami z logo i nazwą spółki, które zawierają złośliwe oprogramowanie. Cyberprzestępcy chcą w ten sposób pozyskać od wrażliwe dane: hasła, loginy, adresy, PESEL czy numery kont bankowych i kart kredytowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.11.2020
Administracja publiczna Nowe technologie RODO

Kontakty ze skarbówką najlepiej elektronicznie i zdalnie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów cały czas zachęca do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z Krajową Administracją Skarbową. W wyjątkowych przypadkach, w sprawach, których nie można załatwić online, podatnicy będą obsługiwani w urzędach skarbowych.
Krzysztof Koślicki
04.11.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Brak zgody na badania DNA poważnie utrudnia ustalenie, kto jest ojcem dziecka - stwierdza w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości Rzecznik Praw Dziecka. Jego zdaniem potrzebna jest zmiana przepisów, by pozwalały sądom nakazywać przeprowadzanie badań DNA przy wyjaśnianiu pochodzenia dziecka.
Krzysztof Sobczak
04.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Gdyby szpitale przygotowały wcześniej technologie informatyczne to może uniknęlibyśmy takiego zamieszania jak obecnie w wykrywaniu COVID-19, kierowaniu na kwarantannę i zarządzaniu wolnymi lóżkami - mówią eksperci. Chociaż największe zagrożenie - wirusy hakerskie na szpitale - zdarzają się coraz częściej i wszędzie na świecie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.11.2020
Opieka zdrowotna LegalTech

Są nowe zasady kierowania na testy w kierunku SARS-CoV-2

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Już nie trzeba mieć czterech objawów klinicznych aby lekarz skierował na test w kierunku koronawirusa, a Sanepid objął pacjenta nadzorem. Wystarczy jeden, a najbardziej charakterystyczny z nich to utrata węchu i smaku. Kontakt z zarażonym, nawet bardzo bliski, nie jest też samodzielną podstawą do testowania pacjenta.
Katarzyna Nowosielska
04.11.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Prof. Andrzej Wróbel: Zgromadzenia można ograniczać tylko w zgodzie z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Ograniczenia prawa do zgromadzeń nie tylko nie mogą być wprowadzane rozporządzeniem rządu, ale nawet wymagana przez konstytucję ustawa musi spełniać jeszcze dodatkowe warunki, by nie zagroziło to tej jednej z najważniejszych wolności obywatelskich - twierdzi prof. Andrzej Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.
Krzysztof Sobczak
04.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Osoby mieszkające z zakażonym koronawirusem domownikiem będą przebywać na kwarantannie już nie przez 10, a przez 7 dni liczonych od momentu, gdy ten domownik zakończy swoją izolację. Ale też osoby chore na COVID-19 nie mające silnych objawów mają trafiać do izolatoriów.
Katarzyna Nowosielska
03.11.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Doprecyzowanie i uściślenie przepisów dotyczących gwarancji procesowych, które  przysługują pokrzywdzonym, to cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Jak deklaruje Ministerstwo Sprawiedliwości, które go przygotował, chodzi przede wszystkim o regulacje, które chronią małoletnie ofiary przestępstw,
Krzysztof Sobczak
03.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wbrew zapowiedziom, Sejm szybko nie zajmie się wniesionym przez prezydenta projektem dopuszczającym aborcję w przypadku tzw. wady letalnej płodu. Zaplanowane na jutro i pojutrze posiedzenie zostało przełożone o dwa tygodnie, a pierwsze czytanie projektu ma odbyć się w komisjach. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.
Krzysztof Sobczak
03.11.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna

Samorządowcy zdecydują o pracy zdalnej swoich urzędów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami na pilnie zwołanym spotkaniu w sprawie rozporządzenia o przejściu na zdalny tryb pracy urzędów administracji samorządowej od wtorku, 3 listopada. Apelowali o to samorządowcy podczas październikowej Komisji Wspólnej. W wyniku konsultacji rząd wydłużył termin obowiązywania zapisów z 2 tygodni do miesiąca.
Hanna Hendrysiak
02.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

UOKiK ściga propagowanie piramid finansowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Namawianie konsumentów do udziału w „projekcie” w roli „inwestora” w systemie sprzedaży w zamian za obietnicę wynagrodzenia lub innych korzyści materialnych, które są uzależnione przede od wprowadzenia do systemu kolejnych osób, a nie od sprzedaży czy konsumpcji produktów, to działanie na niekorzyść interesów konsumentów - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Krzysztof Sobczak
02.11.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prawo o ustroju sądów powszechnych nie nakłada na radę gminy obowiązku indywidualnego zawiadamiania każdego z kandydatów na ławników o terminie sesji, podczas której ma być dokonany wybór ławników do sądów powszechnych - stwierdził w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.
Robert Horbaczewski
02.11.2020
Samorząd terytorialny
Jeśli politycy chcą znaleźć legislacyjne wyjście z kryzysu wywołanego wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, powinni zaproponować przepis precyzyjny, ze wskazaniem jednostek chorobowych, których wystąpienie lub wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia dopuszczałoby aborcję - mówi prof. Lech Garlicki, sędzia w stanie spoczynku Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
02.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości