united kingdom
ukraine
Prawo.pl

Prawo budowlane jest dla szarego obywatela. Rządzący budują na podstawie specustaw

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo Koronawirus a prawo
Specustawy miały być czymś wyjątkowym - na ich podstawie miały powstać tylko inwestycje ważne dla państwa i społeczeństwa. Tymczasem tworzy się je nie tylko na potrzeby budowy autostrad czy walki z pandemią, ale na ich podstawie odtwarza przedwojenny pałac, buduje lokalne drogi czy... likwiduje gminę. Zwykłe prawo budowane tu nie obowiązuje - według prawników to psucie prawa.
Renata Krupa-Dąbrowska
03.08.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo Koronawirus a prawo
Osoby chorej na Alzheimera lub demencję starczą nie będzie można wypisać ze szpitala do domu na jej żądanie, jeśli wcześniej nie zostanie o tym powiadomiona rodzina. Ministerstwo Zdrowia zmienia przepisy po tragedii, do której doszło wiosną tego roku, gdy zginął pacjent. O zmianę prawa apelował szpital, w którym miało miejsce to zdarzenie.
Beata Lisowska
03.08.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Na 11 września w Warszawie zaplanowano protest pracowników zdrowia. Będą domagać się szybszego wzrostu nakładów na system opieki zdrowotnej do 8 proc. PKB oraz zwiększenia wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.08.2021
Pacjent Zawody medyczne
Rzecznik Praw Pacjenta nie widzi nic złego w propozycji zmiany prawa przewidującej stosowanie w szpitalach monitoringu wizyjnego. Według niego realnie przyczyni się on do poprawy bezpieczeństwa pacjentów w czasie pobytu w placówkach. Nie zwalnia to jednak szpitali z obowiązku poszanowania intymności i godności pacjenta.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.08.2021
Pacjent
Przepisy dotyczące ograniczenia stosowania jednorazowych toreb foliowych przyniosły efekt - zużycie na jednego mieszkańca spadło z 300 toreb do 9 - wskazuje resort klimatu i środowiska. Wielu konsumentów przerzuciło się na torby wielorazowego użytku.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.08.2021
Środowisko Rynek i konsument
Zainteresowanie Programem Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM) ze strony samorządów i mieszkańców powinno zachęcić rząd, żeby z roku na rok przeznaczać kolejne środki na jego realizację – ocenił wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.08.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Sanepid telefonicznie przekazał decyzję administracyjną o odmowie zwolnienia pani Kamili i jej rodziny z obowiązku kwarantanny granicznej. Taka forma ogłoszenia decyzji rażąco narusza K.p.a. Decyzja administracyjna musi zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne - uważa RPO. Według Rzecznika, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie naruszył uprawnienia procesowe pani Kamili.
Grażyna J. Leśniak
02.08.2021
Koronawirus a prawo
W obecnym stanie prawnym nie tylko możliwości finansowe, ale również racje moralne, mogą decydować, o tym, że syn nie zapłaci za pobyt ojca w placówce opiekuńczej orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Dysfunkcyjny rodzic nie powinien zatem liczyć na wyrozumiałość organów.
Marek Sondej
02.08.2021
Domowe finanse
Fundacja może też prowadzić działalność gospodarczą, ale z zastrzeżeniem, że jej rozmiary będą służyć realizacji jej celów. Nieostra regulacja ustawowa w tym zakresie powoduje jednak wiele wątpliwości i praktycznych dylematów związanych z rozróżnieniem obu tych sfer działalności - twierdzi Dawid Feliszek, prawnik z kancelarii Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy
Dawid Feliszek
02.08.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Ustawa o sporcie z czerwca 2010 roku przewiduje szczególne świadczenia dla reprezentantów Polski na igrzyskach olimpijskich, w tym - zakwalifikowanych na igrzyska paraolimpijskie lub zawody sportowe osób niepełnosprawnych odbywające się przed 1992 r., będące odpowiednikiem igrzysk paraolimpijskich. A także - zakwalifikowanych na igrzyska głuchych lub zawody przed 2001 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.08.2021
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Rząd planuje powołać Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Kompetencje nowej jednostki mają być bardzo szerokie, w tym tworzenie i użycie oprogramowania służącego przełamywaniu zabezpieczeń, m.in. haseł czy szyfrowanej komunikacji. Wszystko to, za co obywatel nie należący do policji, odpowiada karnie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.08.2021
Prawo karne
Od dzisiaj, tj. 1 sierpnia wszyscy podróżni udający się do Niemiec są zobowiązani do posiadania dowodu szczepienia, nabytej odporności lub testu na obecność wirusa Covid-19 z negatywnym wynikiem. Nakaz ten obowiązuje także mieszkańców terenów przygranicznych poruszających się autobusem, koleją czy samochodem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.08.2021
Koronawirus a prawo
Wyciekły rozmowy firm zewnętrznych, z którymi współpracuje Tauron. Zatem dane części klientów gromadzone przez te firmy współpracujące z największym dostarczycielem energii mogą być zagrożone. Tauron nie określił jednak ilu klientów może dotyczyć wyciek danych osobowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.07.2021
Prawo karne
W sporze o zapłatę odszkodowania za uszkodzenie zabytkowego samochodu, kwestie związane z procedurami przewidzianymi w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, nie są kluczowe. Istotne jest natomiast ustalenie tego, jaką kwotę powinien uzyskać poszkodowany, by móc przywrócić rzecz do stanu sprzed zdarzenia - orzekł Sąd Rejonowy w Oleśnie.
Aleksandra Partyk
31.07.2021
Prawo cywilne
Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Europie wykryto fałszerstwa takich produktów jak tuńczyka w Belgii, ziaren słonecznika i rzepaku - w Hiszpanii, lodów i sorbetów - we Francji. A w Polsce kaszy gryczanej bezglutenowej, która zawierała gluten mogący zaszkodzić zdrowiu osób uczulonych na ten produkt. Unia zaostrza przepisy i kontrole międzynarodowe. Projektowana zmiana dyrektywy ma sprawić, że łatwiej będzie walczyć z oszustami.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.07.2021
Rynek i konsument
Do tej pory Polacy chorowali na raka nieco rzadziej, niż mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej. Nasi pacjenci są jednak zbyt późno leczeni i dlatego mamy dużo wyższą śmiertelność. Cała nadzieja w profilaktyce, szczególnie dotyczącej zapobiegania nowotworom, ale została ona w naszym kraju praktycznie zmarginalizowana – zauważa Dorota Korycińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.
Józef Kielar
31.07.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Banki ani inne instytucje nie mogą kierować do osób, które ogłosiły upadłość konsumencką, korespondencji z dopiskiem - po imieniu i nazwisku - „w upadłości". Niestety, niektóre to robią. Tymczasem używanie takiego dopisku wobec konsumenta może naruszać jego prywatność, stygmatyzować go i powodować trudności - np. w znalezieniu pracy.
Regina Skibińska
31.07.2021
Wymiar sprawiedliwości RODO

Od napiwków też trzeba zapłacić podatek

Domowe finanse PIT Rachunkowość
Sezon wakacyjny w pełni, stąd wiele osób pracujących w gastronomii (i nie tylko) zadaje sobie pytanie, czy otrzymywane przez nich napiwki podlegają opodatkowaniu. Tu odpowiedź jest jednoznaczna – tak, podlegają. Pytanie, kto i w jakim momencie ma wykazać taki przychód. Nie ma tu jednak jednej odpowiedzi – wszystko zależy bowiem od formy otrzymania napiwku.
Krzysztof Koślicki
31.07.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość

W Polskę ruszą mobilne punkty szczepień

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Rząd w końcu podjął konkretne decyzje w sprawie zwiększenia działań zachęcających Polaków do szczepień przeciwko Covid 19. Po pierwsze w Polskę ruszą mobilne punkty szczepień, które dotrą do najbardziej odległych i źle skomunikowanych miejscowości. Od września w szkołach ruszą działania edukacyjne - będą nie tylko lekcje dla uczniów, ale też webinary i szkolenia dla rodziców.
Jolanta Ojczyk
30.07.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Rząd rozważa nowe obostrzenia, miałyby dotknąć osoby, którym do punktu szczepień nie po drodze. W grę wchodzą rozwiązania podobne do tych wprowadzanych w innych krajach – ograniczenia w dostępie do niektórych rozrywek oraz przymus szczepień dla przedstawicieli niektórych zawodów. Prawnicy już teraz wskazują, że brakuje do tego podstaw prawnych, a takie działania mogą stanowić dyskryminację.
Monika Sewastianowicz
30.07.2021
W interesie publicznym jest zachowanie i ochrona funkcji lasu. Właściciel, choćby dotknięty klęską suszy, która nie nosi znamion klęski żywiołowej, nie może zatem wyciąć należącego do niego lasu by powiększyć areał uprawny - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Marek Sondej
30.07.2021
Środowisko Wymiar sprawiedliwości

Za zatrudnianie na czarno zapłaci pracodawca, nie pracownik

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Finansów szykuje nową oręż do walki z szarą strefą. Projekt Polskiego Ładu przewiduje zasadę, że firma zatrudniająca na czarno, będzie musiała doliczać do swojego przychodu wynagrodzenia zapłacone "pod stołem". Nieuczciwy pracodawca zapłaci też z własnej kieszeni zaległy podatek pracownika i jego składki na ubezpieczenie. Może się jednak zdarzyć, że takie same skutki będzie miało też przekwalifikowanie przez ZUS np. umowy o dzieło na umowę o pracę.
Krzysztof Koślicki
30.07.2021
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne
Mieszkańcowi odmówiono prawa wstępu na sesję Rady Gminy w Krościenku Wyżnym, z powołaniem się na rządowe ograniczenia pandemiczne. Tymczasem przepisy te nie mogły ustanawiać ani zakazu, ani ograniczenia wstępu obywateli na sesje rady gminy – wskazuje wójtowi Rzecznik Praw Obywatelskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.07.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Do Sejmu został wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, który ma wyeliminować nieprawidłowe stosowanie wyłączeń od zakazu - wynika z informacji na stronie Sejmu. Przedstawicielem wnioskodawców jest Janusz Śniadek.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.07.2021
Rynek i konsument
Kierowcę samochodu ukarano grzywną za zaparkowanie na chodniku, na wysokości przejścia dla pieszych. Rzecznik Praw Obywatelskich składa kasację na jego korzyść. Okazało się bowiem, że obwiniony nie mógł osobiście bronić się przed sądem.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.07.2021
Wymiar sprawiedliwości
Koń ważący ponad 500 kilogramów był trzymany przez pracownika powodów, gdy nagle zerwał się. Zwierzę wskoczyło na padok innego konia i wyrządziło mu szkodę. Poszkodowane zwierzę zostało uśpione. Powodowie nie mogą domagać się zapłaty odszkodowania od ubezpieczyciela, skoro ani oni, ani osoba trzecia nie ponoszą winy za zaistniałe zdarzenie – orzekł Sąd Rejonowy w Zgierzu.
Aleksandra Partyk
29.07.2021
Wydawało się, że problemy z polisolokatami należą do przeszłości, niestety - temat wraca jak bumerang. W niektórych umowach dotyczących produktów opartych na funduszach inwestycyjnych zamkniętych zredukowane są wykupy, co uniemożliwia klientom odzyskanie nawet części wpłaconego na umowę kapitału.
Regina Skibińska
29.07.2021
Rynek i konsument Finanse
Sąd Najwyższy wypowiedział się już prawie co do wszystkich pytań postawionych mu do rozstrzygnięcia przez I Prezes - twierdzi adwokat Anna Diaby-Lipka. I dodaje, że uchwała pełnego składu może mieć znaczenie dla praktyki, jednak w świetle aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego i TSUE zmiana poglądu na już rozstrzygnięte przez Sąd Najwyższy kwestie jest mało prawdopodobna.
Anna Diaby-Lipka
29.07.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Nie wolno ukarać osoby, która naruszyła w kwietniu ubr. zakaz przemieszczania się z przyczyny innej, niż zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego oraz nie stosującej się do obowiązku zakrywania ust i nosa - tak uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Po raz kolejny wystąpił z kasacją w tej sprawie.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Minister Klimatu i Środowiska zmienił minimalną moc przyłączeniową dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych dla samochodów elektrycznych, co może wpłynąć na wzrost cen mieszkań. Deweloperzy walczą o zmianę przepisów.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.07.2021
Rynek Budownictwo