Prawo.pl
Głosowanie korespondencyjne polega na wypełnieniu dostarczonego przez pocztę pakietu wyborczego. W drugiej turze termin na wrzucenie koperty zwrotnej do skrzynki nadawczej upływa 10 lipca. Jeśli zabraknie czasu, można w dniu wyborów przynieść pakiet do komisji wyborczej, ale nie należy go samemu wrzucać do urny.
Katarzyna Kubicka-Żach Agnieszka Matłacz
09.07.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Zmiany umożliwiające realizację i promocję bonu turystycznego mają być wprowadzone do statutu Polskiej Organizacji Turystycznej. Przewiduje to opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju. Ma to związek z ustawą o bonie turystycznym uchwaloną 19 czerwca, która wróciła do Sejmu z propozycjami poprawek Senatu.
Krzysztof Sobczak
09.07.2020
Prawo gospodarcze
Seniorzy, niepełnosprawni, kobiety w ciąży i osoby z małymi dziećmi zagłosują bez stania w kolejce do lokalu wyborczego. Szczegółów oraz tego, co robić w spornych w sytuacjach, rząd już nie dookreśli. W sytuacjach nieoczywistych nikt nie będzie miał też prawa weryfikować, czy dana osoba faktycznie ma prawo do pierwszeństwa w kolejce.
Monika Sewastianowicz
09.07.2020
Wybory
Powódka zawarła z bankiem umowę kredytu hipotecznego. Spłaciła wcześniej kredyt, a bank pobrał od niej prowizję z tego tytułu. Kobieta wystąpiła do placówki o zwrot tej opłaty, bo zmieniono regulamin i wpisano do niego, że nie będzie pobierana. Mimo to jej wniosek nie został uwzględniony. Sprawa trafi teraz do Sądu Najwyższego.
Patrycja Rojek-Socha
09.07.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Od 1 lipca 2020 roku towary dla potrzeb VAT są oznaczone przy użyciu Nomenklatury Scalonej (NC) bądź Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Wyszła z użycia dotychczas stosowana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) i dzięki temu środki higieniczne powinny być tańsze.
Katarzyna Redmerska
09.07.2020
Rynek i konsument Finansowanie zdrowia
W czasie epidemii wzrosło spożycie suplementów diety. To poważny problem, ponieważ wiele osób myli je z lekami, spożywa w dużej ilości i niszczy swoje zdrowie. Winny jest temu m.in. brak regulacji prawnej reklam suplementów, które często wprowadzają w błąd. Ministerstwo zdrowia deklaruje zamiar zapanowania nad tym rynkiem, ale nie wiadomo jak chce to zrobić.
Katarzyna Nowosielska
09.07.2020
Rynek i konsument Opieka zdrowotna Farmacja
Prezydent podpisał ustawę, na podstawie której ponownie przeliczona zostanie wysokość zaniżonych emerytur kobiet i mężczyzn z rocznika 1953. Według szacunków z nowej regulacji może skorzystać ok. 74 tys. osób. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł.
Krzysztof Sobczak
08.07.2020
Emerytury i renty
Weszło w życie rozporządzenie, które tworzy nowe obwody głosowania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w państwie Kuwejt. Powodem nowelizacji są zmiany sytuacji epidemicznej w obu krajach i umożliwienie oddania głosu grupie zamieszkujących tam obywateli polskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.07.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Do obliczenia podatku od wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę pod uwagę trzeba wziąć koszty uzyskania przychodu. Ich wysokość jest określona w przepisach. W pewnych warunkach pracownik może je samodzielnie podwyższyć. Znaczenie ma przede wszystkim, dla ilu firm pracuje, a także czy pracodawca znajduje się w miejscowości, w której pracownik mieszka czy dalej.
Krzysztof Koślicki
08.07.2020
Domowe finanse PIT

UOKiK: T-Mobile ma zwrócić niewykorzystane pieniądze z kont pre-paid 

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prezes UOKiK zobowiązał T-Mobile Polska do zwrotu pieniędzy pozostałych po wygaśnięciu konta pre-paid, firma ma też poinformować o tym wszystkich klientów usług przedpłaconych. W toku są takie same postępowania wobec Orange Polska i P4, wcześniej za podobne praktyki został ukarany Polkomtel.
Krzysztof Sobczak
08.07.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

NFZ zadzwoni do pacjenta i oceni jakość leczenia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Teleporady, zwłaszcza w przychodniach rodzinnych, stały się popularne podczas epidemii. Od 6 lipca do osób, które skorzystały z nich, mogą zadzwonić ankieterzy pracujący na zlecenie Narodowego Funduszu Zdrowia i spytać, czy porada faktycznie się odbyła. Nie będzie przy tym pytań o dane wrażliwe.
Katarzyna Nowosielska
08.07.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście, jako pierwsza w Polsce, skierowała przeciwko kierowcy "homofobusa" akt oskarżenia o zniesławienie społeczności LGBT. W ocenie prawników i obrońców praw człowieka takie działania prokuratur powinny być normą. Wskazują jednak na luki w prawie, które powodują, że mowa nienawiści w takich przypadkach jest nadal bezkarna.
Patrycja Rojek-Socha
08.07.2020
Prawo karne Prawnicy Prokuratura
Pojawiło się ryzyko, że przez epidemię koronawirusa może być problem ze skorzystaniem z ulgi w PIT. Na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych po sprzedaży mieszkania są trzy lata. Ewentualne opóźnienia z budowie w rezultacie mogą spowodować konieczność zapłacenia wysokiego podatku. MF nie widzi jednak problemu.
Krzysztof Koślicki
08.07.2020
Domowe finanse PIT Koronawirus a prawo
W tej chwili nie ma projektu rządowego o opłacie reprograficznej, w związku z tym taki podatek w tej chwili nie powstaje - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Wprowadzenie takiej opłaty zapowiadał wcześniej minister kultury i w tym resorcie przygotowano projekt. Jednak według rzecznika, sprawa zapowiedzianego weta prezydenckiego ten temat zamyka.
Krzysztof Sobczak
07.07.2020
Rynek i konsument Nowe technologie
Rzecznik Finansowy wystąpił do sądu w imieniu klientów banku Millennium i Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Europa w związku z umowami grupowego ubezpieczenia na życie będącego zabezpieczeniem spłaty pożyczki. Jego zdaniem w niektórych przypadkach to ubezpieczenie okazywało się puste
Krzysztof Sobczak
07.07.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Opiekunowie osób z niepełnosprawnością mają szansę na wykonanie korzystnego dla nich wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r. w sprawie świadczeń pielęgnacyjnych. Senacka komisja podjęła inicjatywę ustawodawczą w celu realizacji wyroku, czego skutkiem może być wniesienie do sejmu senackiego projektu ustawy.
Krzysztof Sobczak
07.07.2020
Pomoc społeczna
Poczta Polska pozyskała dane milionów obywateli z rejestru PESEL i przetwarzała je w celu organizacji wyborów prezydenckich, które miały się odbyć 10 maja. Zdaniem Fundacji Panoptykon zrobiła to nielegalnie, bo bez podstawy prawnej, dlatego do sądu trafił właśnie pozew zarzucający poczcie naruszenie prawa do ochrony danych.
Krzysztof Sobczak
07.07.2020
RODO Wybory
7 lipca o 23.59 mija termin na dopisanie się do spisu wyborców dla osób, które chcą głosować poza swoim stałym obwodem. Dopisać się można także bez wizyty w urzędzie, przez internet, ale wyborcy, którzy zmienili spis wyborców w pierwszej turze, nie mają możliwości dopisania się teraz do innego.
Agnieszka Matłacz
07.07.2020
Wybory
Opozycja, a dokładnie Koalicja Polska PSL-Kukiz’15, chce zalegalizować sprzedaż alkoholu przez internet. Przygotowała projekt nowelizacji w tej sprawie. To już druga taka inicjatywa w krótkim czasie. Rząd jednak nie widzi potrzeby zmian, choć kilka krajów Unii Europejskiej pozwala na zakup wina czy whisky w sieci.
Jolanta Ojczyk
07.07.2020
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Poczta Polska otrzymała blisko 194 tys. pakietów do doręczenia przed drugą turą wyborów - poinformowała w poniedziałek spółka, która jest w Polsce tzw. operatorem wyznaczonym. Jak poinformowano, jest to ponad 20 tys. więcej, niż doręczonych w pierwszej turze. Osoby na kwarantannie karty do głosowania otrzymają najpóźniej dwa dni przed wyborami.
Krzysztof Sobczak
06.07.2020
RODO Wybory
Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzy kilka skarg z Polski dotyczących braku ochrony prawnej dla par jednopłciowych. Trybunał zakomunikował m.in. polskiemu rządowi otrzymanie skargi dwóch kobiet, które są ze sobą w związku od wielu lat, ale nie mogą korzystać z praw dostępnych dla małżeństw.
Krzysztof Sobczak
06.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do pierwszego pozwu grupowego frankowiczów. Chodzi o tzw. sprawę nabitych w mBank, która swój początek miała w 2010 roku, ale przez wyrok Sądu Najwyższego od 2015 roku utknęła w martwym punkcie. Teraz może przyspieszyć, szczególnie że RPO sugeruje uwzględnienie orzecznictwa TSUE w tym zakresie.
Jolanta Ojczyk
06.07.2020
Kredyty frankowe

Darowizna przedsiębiorstwa córkom podlega opodatkowaniu VAT

Domowe finanse VAT Małe i średnie firmy
Darowizna przedsiębiorstwa dokonana po połowie córkom przez rodziców stanowi darowiznę udziałów w poszczególnych jego składnikach i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Potwierdziła to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
06.07.2020
Domowe finanse VAT Małe i średnie firmy
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek projekt nowelizacji konstytucji, tak, żeby znalazł się w niej zapis o wykluczeniu przysposobienia lub adopcji dziecka przez osoby pozostające w związku jednopłciowym. - Zdecydowałem się taki zapis złożyć, aby na zawsze przeciąć dyskusję na ten temat - powiedział. Projekt w poniedziałek ma trafić do Sejmu.
Agnieszka Matłacz
06.07.2020
Prawo rodzinne
Aż 40 proc. ankietowanych studentek i studentów przyznaje, że doświadczyło molestowania. Co gorsze, często ze strony wykładowców i w przestrzeni publicznej - mówi w rozmowie z Prawo.pl Agata Szypulska, prawniczka w Zespole do spraw Równego Traktowania Biura RPO. I dodaje, że nadal brakuje jasnych i przejrzystych procedur, które mogły by temu przeciwdziałać.
Patrycja Rojek-Socha
06.07.2020
Prawo karne Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Sąd badając przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej może ustalać, czy prawidłowe rozpoznanie wniosku o ustanowienie użytkowania wieczystego również doprowadziłoby do odmowy ustanowienia tego prawa - orzekł Sąd Najwyższy w uchwale dotyczącej unieważnienia decyzji na podstawie dekretu o gruntach warszawskich z 1945 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.07.2020
Prawo cywilne Administracja publiczna
Od 1 lipca policjanci zyskali bezpośredni dostęp do danych o uprawnianiach kierowcy oraz motorniczego. Pozwoli to na szybszą weryfikację danych i tym samym skróci czas kontroli drogowej. A jeśli zajdzie potrzeba, funkcjonariusz od razu wygeneruje plik pdf, zawierający wyszukane dane, który może posłużyć w prowadzonej sprawie.
Krzysztof Sobczak
04.07.2020
Prawo karne Policja
Od lat zauważamy, że są problemy z tajnością - Polacy nie przykładają wagi do tego, że powinni oddawać głos w sposób tajny. Członkowie komisji wyborczej też często nie interesują się tym. Ludzie stawiają znak X, kładąc kartę na urnach, parapetach, nie przejmując się, że ktoś może zobaczyć, jak głosują – mówi Weronika Czaplewska
Katarzyna Kubicka-Żach
04.07.2020
RODO Wybory Koronawirus a prawo
Podczas opłacania gotówką różnego rodzaju rachunków banki i poczta żądają okazania dowodu osobistego. To irytuje wiele osób, ale taki wymóg wynika jednak z unijnych przepisów w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych. Opłacając gotówką rachunki, nawet własne, lepiej mieć przy sobie dowód tożsamości. Bez niego bank może odmówić transakcji.
Jolanta Ojczyk
04.07.2020
Finanse
Skarbówka próbowała uniemożliwić skorzystanie ze wspólnego z dzieckiem rozliczenia rocznego PIT przewidzianego dla samotnych rodziców. Uważała, że z tej opcji może skorzystać tylko jeden z nich. Najnowszy wyrok NSA potwierdza jednak, że nie miała racji. Ta forma rozliczenia podatku dostępna jest dla obu rodziców – zwłaszcza jeśli mają orzeczoną opiekę naprzemienną.
Krzysztof Koślicki
04.07.2020
Domowe finanse PIT