Wynagrodzenia w Prokuraturze Krajowej to nie tajemnica - "Solidarność" wygrywa w sądzie

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Krajowy nie chciał udostępnić MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury informacji dotyczącej m.in. wynagrodzeń zasadniczych, premii, nagród w Prokuraturze Krajowej. Uzasadniano to tym, że chodzi o informacje przetworzoną, wymagającą poniesienia do jej uzyskania ogromnych nakładów. Nie zgodził się z tym Wojewódzki Sąd Administracyjny, a NSA oddalił właśnie prokuratorską kasację.

24.01.2023

Prokuratorskie pożyczki gorsze niż bankowe? Prokuraturzy apelują o zmiany w prawie

Prokuratura Prawo pracy

Prawo o prokuraturze pozwala na przyznanie prokuratorom pomocy finansowej w postaci pożyczki na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Ma to być jeden z elementów ustawowych gwarancji niezależności. Problem w tym, że oprocentowanie wynosi tyle, ile inflacja zapisana w ustawie budżetowej. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury apeluje o pilne zmiany legislacyjne.

23.01.2023

Sędzia też człowiek, więc może mieć długi, ale jego wierzyciel nie powinien być jawny

Wymiar sprawiedliwości

Jawność oświadczeń majątkowych to jedno, wiedza o tym, u kogo sędzia ma dług, to zupełnie inna sprawa, która dodatkowo może negatywnie odbić się na rozstrzyganych przez niego sprawach. I nie chodzi tylko o próby wyłączenia sędziów, ale też np. o wywieranie na nich nacisków - mówią prawnicy, przychylając się do niedawnego apelu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

21.01.2023

Przyszłą byłą żonę można kochać, byle nie w sądzie, bo z rozwodem będzie krucho

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Podstawą rozwodu jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. A to oznacza rozkład we wszystkich sferach - uczuciowej, gospodarczej oraz fizycznej. W przepisach nie ma określonego terminu, sądy przyjmują jednak, że powinno to być minimum kilka miesięcy. Pożegnalny kontakt intymny, zapewnienia o ciepłych uczuciach do jeszcze obecnej żony, w szybkim zakończeniu związku raczej nie pomogą.

21.01.2023

Kuratorzy apelują do prezesów sądów w sprawie ryczałtu na używanie auta

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych zwrócił się z prośbą do prezesów sądów okręgowych o zabezpieczenie środków finansowych na wypłatę dla kuratorów zawodowych ryczałtu w sytuacjach wymagających używania samochodów prywatnych do celów służbowych. To uregulowanie wejdzie w życie wraz z nowelizacją ustawy o kuratorach sądowych, czyli 5 kwietnia 2023.

20.01.2023

Udowodnić mobbing przed sądem to sztuka, samo nękanie nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Definicja mobbingu zawarta w Kodeksie pracy wskazuje na konkretne przesłanki, które muszą być spełnione i to łącznie. Dlatego - jak podkreślają prawnicy - sprawy tego typu są skomplikowane, trwają długo, a i tak rozstrzygnięcia rzadko są satysfakcjonujące dla pracownika. Bywa też, że sąd mobbingu "nie widzi", ale rekompensatę i tak zasądza, bo pracodawca nie wypełnił swoich obowiązków.

20.01.2023

Prezes Prusinowski: Ustawa o Sądzie Najwyższym przykładem intencyjnego prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to klasyczny przykład intencyjnego tworzenia prawa, konstrukcji pod wypłatę pieniędzy z unijnego Krajowego Planu Odbudowy - mówi Piotr Prusinowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. I dodaje, że gdy władza już ten cel zrealizuje i będzie miała inny, to może też to i inne prawa dowolnie zmieniać.

20.01.2023

NRA apeluje do Senatu o odrzucenie nowelizacji o Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, zwróciło się właśnie do Senatu RP o odrzucenie uchwalonej przez Sejm 13 stycznia 2023 r. ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw, tej samej która przenosi dyscyplinarki sędziowskie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Adwokatura podkreśla przy tym, że takie uregulowanie jest naruszeniem Konstytucji.

19.01.2023

Projekt Sunflowers - prawnicy opowiedzą o zbieraniu danych o rosyjskich zbrodniach w Ukrainie

Prawo karne Prawnicy

Rola Funduszu Powierniczego dla Ofiar Międzynarodowego Trybunału Karnego i reparacji dla ofiar konfliktów zbrojnych - to temat zaplanowanego na poniedziałek, 30 stycznia 2023 r., o godz. 18:00 webinaru. Jego organizatorem jest Projekt Sunflowers, czyli zespół wybitnych prawników, który podjął się docierania do świadków zbrodni popełnionych podczas wojny w Ukrainie.

19.01.2023

Sędzia chce się przenieść do innego sądu - szansa raz na trzy lata

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia lub asesor, który chce się przenieść na inne miejsce służbowe, a jego wniosek nie został uwzględniony, może złożyć kolejny dopiero po trzech latach. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich narusza to zasadę niezawisłości sędziowskiej i może być narzędziem do wpływania na sędziów, asesorów, którzy z jakichkolwiek przyczyn, w tym od nich niezależnych, rozważają zmianę miejsca zamieszkania i tym miejsca pracy.

19.01.2023

SN: Powoli działał prokurator i Izba Dyscyplinarna, więc wystarczy kara upomnienia

Prawnicy Prokuratura

Upływ czasu nie może mieć wpływu na wymiar kary dyscyplinarnej zastosowanej wobec prokuratora, ale mamy obowiązek brania pod uwagę, co się od tego momentu działo - orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego i utrzymała w mocy upomnienie. Chociaż prokurator zwlekał z podjęciem czynności procesowych nawet trzy lata i wobec przewlekłości naraził Skarb Państwa na wypłatę odszkodowania stronom postępowania.

19.01.2023

T. Grodzki: Senat zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym prawdopodobnie 31 stycznia

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Senat zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym na posiedzeniu prawdopodobnie 31 stycznia - powiedział we wtorek w Białej Podlaskiej Grodzki marszałek Senatu Tomasz Grodzki. I zapowiedział wniesienie przez Senat poprawek do niej. Jak podkreślił, w Senacie trwają konsultacje z prawnikami i ze środowiskami opiniotwórczymi oraz analizy w senackich komisjach.

18.01.2023

Adwokatura: Zakaz stosowania kary śmierci ma fundamentalne znaczenie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie moratorium na wykonywanie kary śmierci, jak i późniejsze zniesienie możliwości jej orzekania stanowiły ważny krok na drodze do budowy systemu gwarancji ochrony podstawowych wolności i praw człowieka w Polsce - wskazuje w swojej uchwale Naczelna Rada Adwokacka i przypomina o fundamentalnym znaczeniu zakazu stosowania kary śmierci.

18.01.2023

W sądach sprawy o mobbing toczą się latami, lepsza droga pozasądowa

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Mobbing nie jest łatwy do udowodnienia w sądzie. Trzeba ustalić fakty i wykazać np. uporczywe i długotrwałe nękanie, wywołujące poniżenie lub ośmieszenie. Nie pomaga to, że sędziowie są obciążeni pracą, sprawy tego typu trwają nawet kilka lat. Rozwiązaniem - w ocenie prawników - mogłaby być droga pozasądowa - choćby mediacje.

18.01.2023

Prokurator Krajowy: Tylko TK może kwestionować zamrożenie podwyżek dla prokuratorów

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Przywrócenie systemowej waloryzacji wynagrodzeń dla prokuratorów i sędziów jest wskazane z uwagi na ochronę praw nabytych, wynikających z zasady zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa. Sądy rozpatrując jednak pozwy dotyczące ustawy okołobudżetowej nie mogą odmówić jej zastosowania, lecz powinny zwrócić się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego.

18.01.2023

Sędzia sam chce się przenieść do innego sądu - szansa raz na trzy lata

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia lub asesor, który chce się przenieść na inne miejsce służbowe, a jego wniosek nie został uwzględniony, może złożyć kolejny dopiero po trzech latach. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich narusza to zasadę niezawisłości sędziowskiej i może być narzędzie do wpływania na sędziów, asesorów, którzy z jakichkolwiek przyczyn, w tym od nich niezależnych rozważają zmianę miejsca zamieszkania i tym miejsce pracy.

18.01.2023

Prezes Schab nie uznaje decyzji trybunału w Strasburgu, sędziowie protestują

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie oświadczył, że nie wykona środka zabezpieczającego w sprawach sędziów Ewy Leszczyńskiej-Furtak, Ewy Gregajtys i Marzanny Piekarskiej-Drążek, które wcześniej przesunął do innych wydziałów, uznając, że decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie ma charakteru wiążącego. Grupa sędziów tego sądu opublikowała oświadczenie domagające się wykonania nakazanych środków zabezpieczających.

17.01.2023

E-rozprawy, składy, wstrzymanie przedawnienia karalności - radcy postulują zmiany przepisów covidowych

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mimo że sytuacja pandemiczna teoretycznie wróciła do normy, w procedurze karnej, podobnie jak w cywilnej, nadal obowiązują covidowe uregulowania. Krajowa Rada Radców Prawnych przeanalizowała te przepisy i proponuje ich zmianę. Chodzi m.in. o składy jednoosobowe, rozprawy zdalne i wzmocnioną rolę prokuratora, zdalne posiedzenia aresztowe oraz przepisy o wstrzymaniu terminów przedawnienia karalności i przedawnienia wykonania kary.

17.01.2023

Kolejne postepowania dyscyplinarne wobec sędziego Pawła Juszczyszyna

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn znów został wzywany do składania wyjaśnień przez rzecznika dyscyplinarnego za podważanie legalności powołania sędziów z udziałem upolitycznionej neoKRS. Chodziło o skuteczność powołania sędziego Marcina Czapskieggo na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie. Ustawa ustrojowa zabrania kwestionowania istnienia stosunku służbowego sędziego.

16.01.2023

Sądy wydają podwójne postanowienia spadkowe. Problem może rozwiązać tylko zmiana prawa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Skala problemu podwójnych postanowień spadkowych nie zmniejsza się – wynika ze spraw prowadzonych w biurze RPO Uniemożliwia to działania prawne spadkobierców wobec nieruchomości, jak wpis w księdze wieczystej, podział majątku, czy sprzedaż. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiadało podjęcie prac nad zmianą przepisów, ale projektu wciąż brakuje.

16.01.2023