Prawo.pl
Od kilku tygodni wokół polskich sądów trwa kolejny etap batalii. Z jednej strony stowarzyszenia sędziowskie, adwokaci, radcy prawni, organizacje międzynarodowe, Rzecznik Praw Obywatelskich domagają się ujawnienia list poparcia dla sędziów-członków KRS, z drugiej rządzący zdają się robić wszystko co w ich mocy, by do tego nie doszło.
Patrycja Rojek-Socha
16.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zaapelowała do polskiego Sejmu o opublikowanie, zgodnie z wyrokiem NSA, list poparcia dla sędziów kandydujących do Krajowej Rady Sądownictwa. - Możliwa byłaby wtedy weryfikacja, czy listy te zawierały głównie nazwiska sędziów oddelegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości - czytamy w apelu.
Krzysztof Sobczak
16.08.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zdający egzamin na aplikację sędziowską i prokuratorską nie będą musieli dostawać wydruków całych aktów prawnych. Wystarczy wyciąg - stosowny przepis wprowadzi nowela rozporządzenia w tej sprawie, którą przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Monika Sewastianowicz
16.08.2019
Strefa aplikanta
Rozpoznawanie wniosku o wyłączenie sędziego jest czasochłonne. Dzięki znowelizowanym przepisom sędzia, którego dotyczy wniosek o wyłączenie, może podejmować – przynajmniej niektóre - czynności w sprawie. Gdy jednak orzeczenie zostanie zaskarżone, to sędzia nie może orzekać, skoro akta wraz z zażaleniem przesyłane są do sądu odwoławczego.
Aleksandra Partyk
16.08.2019
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Słabym ogniwem rozpatrywania spraw dotyczących przemocy w rodzinie jest etap przyjmowania, a zawiadomień czy kwalifikowania czynów ściganych z oskarżenia prywatnego - uważają eksperci. Tu - według nich - dochodzi do błędów, które mogą prowadzić do uniewinnienia sprawcy czy umorzenia sprawy.
Patrycja Rojek-Socha
16.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Zagwarantowanie wszystkim obywatelom pełnego prawa do swobodnego głoszenia ich poglądów w okresie kampanii wyborczej to mój priorytet - zadeklarował w środę nowo powołany minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Krzysztof Sobczak
15.08.2019
Administracja publiczna Policja
Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Krajowej Izby Radców Prawnych z powodu wadliwego doręczenia pisma informującego o terminie rozprawy. Tym samym obwinionemu zostało ograniczone prawo do obrony, co mogło mieć wpływ na treść orzeczenia - orzekł SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.08.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał w ostatnim czasie kilka rozstrzygnięć, w których stwierdził, że polskie sądy niedostatecznie pouczyły strony procesu o przysługujących im prawach. Chodzi o sytuacje, w których obywatele wytoczyli procesy cywilne - a nie mieli adwokata. RPO wystąpił w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
15.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Jeśli rodzic cierpi na chorobę alkoholową lub jest uzależniony od narkotyków, może stracić władzę rodzicielską. Kluczowe dla sądu rodzinnego jest to, czy nałóg rodzica godzi w dobro dziecka. Na decyzję sądu wpływ ma ewentualna decyzja o terapii – wskazują eksperci.
Aleksandra Partyk
15.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Sytuacja mocno nietypowa - tak w rozmowie z Prawo.pl przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur ocenia kandydowanie do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego dwóch członków Rady - wiceprzewodniczącego sędziego Dariusza Drajewicza i sędziego Rafała Puchalskiego. Prezydium Rady w przyszłym tygodniu ma zająć się sprawą.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Naruszenie zasady sądowego wymiaru sprawiedliwości, obchodzenie zasady domniemania niewinności, niesprecyzowany cel oraz problematyczny zakres działania - to według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka główne wady projektu ustawy o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności
Krzysztof Sobczak
14.08.2019
Prawo karne Prawo rodzinne
Jeżeli komornik w ciągu 7 lat nie zostanie magistrem prawa, jego powołanie na to stanowisko wygaśnie - wynika z zapisów nowej ustawy o komornikach sądowych z 2018 r. W ocenie RPO to narusza konstytucyjne prawa komorników, którzy w chwili powołania nie byli zobowiązani do posiadania wyższego wykształcenia prawniczego.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2019
Wymiar sprawiedliwości

Prof. Łętowska: Młodzi ludzie chcą walczyć z mową nienawiści

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Trzeba rozmawiać z młodzieżą o prawie, praworządności, standardach konstytucyjnych. Także o tak aktualnych obecnie problemach jak mowa nienawiści - mówi prof. Ewa Łętowska. I dodaje, że to wyzwanie zarówno dla prawników jak i nauczycieli oraz dla szkoły. Od tej ostatniej oczekuje podejmowania takiej debaty.
Krzysztof Sobczak
14.08.2019
Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego art. 11c ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, który stanowi, że zgłoszenia kandydatów do Rady marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości, z wyłączeniem załączników.
Krzysztof Sobczak
13.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Złożenie przez sędziego podpisu na liście poparcia kandydata do KRS nie stanowi wykonania jakiegokolwiek obowiązku w ramach sprawowania władztwa publicznego. Dane osobowe sędziego, w tym jego PESEL, które znajdują się na takich listach nie są więc danymi funkcjonariuszy publicznych - tak prezes UODO uzasadnia swoją decyzję o wstrzymaniu Kancelarii Sejmu od upublicznienia tych list. Kancelarię zobowiązał do tego swoim wyrokiem Naczelny Sąd Administracyjny.
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Termin zgłaszania kandydatów upłynął w poniedziałek - 12 sierpnia. Jest sześć wakatów. Na liście najwięcej jest sędziów sądów rejonowych i radców prawnych. Są też prokuratorzy Prokuratury Krajowej - m.in. Jarosław Duś, który już raz próbował dostać się do Izby Dyscyplinarnej - prezydent nie powołał go w związku z medialnymi informacjami o dyscyplinarkach prokuratora.
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Trzech prawników: radca prawny Michał Pietrzyk, Sara Synowiec i Katarzyna Kobyłecka zasilą działy prawa pracy oraz prawa nowych technologii i własności intelektualnej.
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2019
Rynek
Adwokaci chcą zwiększyć świadomość prawną Polaków i zachęcić ich do korzystania ze swoich porad jeszcze przed podjęciem czynności prawnych. Pomóc ma w tym m.in.portal internetowy AdwokatwKazdymPrzypadku.pl, na którym zamieszczane są informacje i porady dotyczące różnych sytuacji - począwszy od spraw rodzinnych, w tym rozwodów, po umowy z pracodawcą i reklamacje.
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do końca sierpnia prezesi sądów okręgowych mają przekazać resortowi informacje, czy widzą możliwość wydzielenia specjalnych pokoi, w których mogłyby być przeprowadzone spotkania informacyjne, jakie są możliwości kadrowe jeśli chodzi o mediatorów na danym obszarze i czy w mediacje mogą angażować się sędziowie w stanie spoczynku.
Patrycja Rojek-Socha
13.08.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Brak w Kodeksie karnym wyodrębnionego przestępstwa tortur powoduje, że nie wszystkie elementy zachowania stanowiącego tortury są kryminalizowane - to jeden z wniosków Komitetu Przeciwko Torturom ONZ, który w ubiegłym tygodniu oceniał sytuację w Polsce. Zdaniem Komitetu pojawiają się w Polsce zagrożenia dla praw człowieka.
Krzysztof Sobczak
13.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Bird & Bird powiększa zespół

Wymiar sprawiedliwości Rynek
Do warszawskiego zespołu Bird & Bird dołączyła radca prawna Magdalena Zabłocka-Foulkes. Będzie odpowiadała w szczególności za rozwój praktyki partnerstwa publiczno-prywatnego.
Patrycja Rojek-Socha
12.08.2019
Wymiar sprawiedliwości Rynek
Szefowie polskiej prokuratury przenoszą podległych sobie pracowników w dowolny sposób, chociaż kryterium nagród dla zasłużonych i kar dla krytyków ich działań jest wyraźnie widoczny. A szef Prokuratury Krajowej nawet nie wysila się, by to jakoś sensownie wytłumaczyć.
Krzysztof Sobczak
12.08.2019
Prawnicy Prokuratura
Umieszczenie tymczasowo aresztowanej 80-letniej kobiety na niemal dwa lata w zwykłej jednostce penitencjarnej, nieprzystosowanej do potrzeb osób starszych, narusza zakaz tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania - twierdzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I dodaje, że jest to problem globalny.
Krzysztof Sobczak
12.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Decyzje o delegowaniu wynikają z przyjętej organizacji prokuratury, jednym z jej istotnych punktów jest elastyczność w zarządzaniu kadrą prokuratorską, mająca na celu zapewnienie sprawności i skuteczności - uzasadnia prokurator krajowy Bogdan Świeczkowski odnosząc się do oddelegowania prok. Mariusza Krasonia z krakowskiej prokuratury regionalnej do Prokuratury Rejonowej Wrocław-Krzyki.
Patrycja Rojek-Socha
12.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jest przeludniony, co sprzyja atakom agresji i niekontrolowanym protestom pacjentów. W takiej sytuacji nie sposób realizować ustawowych celów, ani też prowadzić terapii pacjentów - wynika z kontroli sądu w ośrodku. W placówce przebywa obecnie już 69 osób, a jego pojemność to 60.
Patrycja Rojek-Socha
12.08.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wbrew prawomocnemu wyrokowi sądu nie zostały do dnia dzisiejszego ujawnione przez Kancelarię Sejmu RP wykazy sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom do nowej Krajowej Rady Sądownictwa - przypominają organizacje zrzeszone w Komitecie Obrony Sprawiedliwości (KOS). I apelują o ujawnianie tego do sędziów, którzy podpisali te listy. 
Krzysztof Sobczak
10.08.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
Nie wyklucza się ekstradycji w sytuacji, gdy w inny sposób niż na drodze sądowej odbywa się tymczasowe aresztowanie. Tą zasadą kierował się Sąd Najwyższy dopuszczając wydanie Białorusi ściganego plantatora konopi indyjskich, który zbiegł do Polski.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.08.2019
Prawo karne
Wyroki nakazowe - dopuszczalne, gdy okoliczności czynu i wina oskarżonego w drobniejszych sprawach nie budzą wątpliwości – są wydawane na posiedzeniu sądu bez udziału stron, a ich treść udostępnia się publicznie przez złożenie jego odpisu na 7 dni w sekretariacie sądu. Czy jest to zgodne z Konstytucją, która stanowi, że wyrok ogłaszany jest publicznie?
Krzysztof Sobczak
09.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Polskie "psychiatryki" dla dzieci - kaftan, leki i... kary

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Siedmiolatek na spacerze w kaftanie bezpieczeństwa, kary za samookaleczenie, nadużywanie kontroli i leki niedostosowane do wieku - to smutna rzeczywistość oddziałów psychiatrycznych dla dzieci. Są niedofinansowane, brakuje w nich wyspecjalizowanej kadry. Te sądowe - domy dziecka i placówki resocjalizacyjne traktują jako sposób na pozbycie się trudnych wychowanków.
Patrycja Rojek-Socha
09.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Złożenie z urzędu - taką karę dla prokuratora uznał za właściwą Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Przestępstwo i delikt dyscyplinarny były popełnione pod rządami ustawy z 1985 r., ale zastosowano nowe przepisy do przedawnienia i przedłużono je z 5 do 15 lat, przy wyeliminowaniu zasady, że prawo nie działa wstecz.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.08.2019
Prawo karne Prawnicy Prokuratura