Dr Keler: Puste faktury nadal interesują fiskusa

Ordynacja VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Niedawny wyrok TSUE przypomniał podatnikom o problemie tzw. pustych faktur, zwracając dodatkowo uwagę na jeden z aspektów tego zagadnienia, dotyczący czynności pozornych w świetle prawa cywilnego. W tym kontekście warto zadać pytanie, czy puste faktury nadal mieszczą się w obszarze zainteresowania organów podatkowych i w jaki sposób fiskus radzi sobie z tym problemem.

06.06.2023

Czynności sprawdzające zamiast kontroli mogą być groźne dla podatników

Ordynacja Doradca podatkowy

Wraca temat czynności sprawdzających. Resort finansów zapowiada gruntowne zmiany w podejściu do podatników – zamiast kontrolować, będzie prowadził czynności sprawdzające. Ma to ulżyć przede wszystkim przedsiębiorcom. Problem jednak w tym, że czynności sprawdzające cały czas wykorzystywane są przez skarbówkę do prowadzenia ukrytych kontroli. Istnieje więc ryzyko, że samowola fiskusa zostanie teraz po prostu zalegalizowana.

06.06.2023

Podatek od gier trafi na konto urzędu w Bydgoszczy

Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Od 1 września 2023 r. przedsiębiorcy mają wpłacać podatek od gier na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, którego zasięg terytorialny obejmie w tym zakresie terytorium całej Polski – zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów. Z kolei opłaty za zezwolenia i kary pieniężne nadal ma pobierać Urząd Skarbowy w Nowym Targu.

02.06.2023

By zawiesić przedawnienie, postępowanie musi mieć związek ze zobowiązaniem podatkowym

Ordynacja Doradca podatkowy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał kolejny wyrok utrzymujący kształtującą się linię orzeczniczą, w myśl której zawiadomienie podatnika zawieszające bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego musi pozostawać w ścisłym związku z naruszeniami, których organ dopatruje się u podatnika. Piszą o tym Jakub Pachecka i Adam Olczyk z Deloitte Legal.

01.06.2023

Ministerstwo obiecuje łatwiejsze kontakty z fiskusem, ale czekamy na fakty

Ordynacja Doradca podatkowy

Polscy podatnicy w ciągu ostatnich lat byli sukcesywnie przyzwyczajani do częstych zmian w zakresie otoczenia podatkowego. Choć często kolejne reformy są negatywnie oceniane przez zainteresowanych, jak przykładowo wdrażany w 2022 r. tzw. Polski Ład, to jednak należy przyznać, że część z nich bywa popierana przez ogół społeczeństwa – pisze Jagoda Trela, partner w ID Advisory.

01.06.2023

Zapowiedzi upraszczania i uszczelniania podatków na VII Kongresie Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan

Ordynacja VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Priorytetem Ministerstwa Finansów pozostaje uszczelnienie systemu podatkowego, jego uproszczenie realizowane przez projekt zmian w Ordynacji podatkowej oraz dalsza cyfryzacja – zapowiedział w poniedziałek dyrektor departamentu systemu podatkowego MF Marcin Lachowicz, podczas VII Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

29.05.2023

Dr Kubista: Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatników musi być priorytetem

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Nadmiernie szybki rozwój sytuacji pandemicznej wymusił na polskim ustawodawcy podejmowanie błyskawicznych reakcji, czego efektem było wprowadzenie wielu bubli legislacyjnych do polskiego prawa podatkowego. Jednym z nich było zawieszenie terminów administracyjnych – pisze dr Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat, komentując ważną z tego punktu widzenia uchwałę NSA.

23.05.2023

Uchwała NSA rodzi kolejne spory o terminy podatkowe

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł niedawno, że zawieszenie terminów administracyjnych w czasie epidemii nie dotyczy wstrzymania, rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Bo są to dwie odrębne gałęzie prawa, których nie można łączyć. Część podatników mogła odetchnąć z ulgą, bo niektóre ich zaległości mogły się więc przedawnić. Dla innych takie stanowisko rodzi jednak nowe problemy.

22.05.2023

Fiskus może chcieć podatku od prezentu na komunię

Ordynacja Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Maj to miesiąc pierwszych komunii i organizowanych z tej okazji spotkań rodzinnych. Wśród najpopularniejszych prezentów są drony, smartfony, tablety, biżuteria i quady. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dla fiskusa taki upominek to darowizna, która może podlegać opodatkowaniu. Podstawowe znaczenie ma wartość prezentu i to, kto go wręczył.

20.05.2023

Termomodernizacja sprzed oddania domu do użytku też do odliczenia

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Właściciele domów, którzy nie mogli w poprzednich latach odliczyć wydatków na termomodernizację, mają szansę skorzystać z ulgi podatkowej teraz, składając korektę zeznań. Chodzi o koszty poniesione przed formalnym oddaniem nieruchomości do użytkowania. To efekt nowego stanowiska Ministra Finansów, że ulga przysługuje niezależnie od spełnienia tego wymogu.

10.05.2023

Nadpłata składki zdrowotnej będzie trudna do odzyskania

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Jeśli wykażą nadpłatę, ale nie złożą wniosku o jej zwrot, zostanie ona rozliczona przez ZUS wraz z bieżącymi składkami do końca roku. Jeśli jednak nadpłata będzie na tyle duża, że w tym czasie nie uda się jej skonsumować, będzie problem z jej odzyskaniem. Przepisy takiej sytuacji w ogóle nie przewidują.

05.05.2023

Brak pieczątki nie powoduje nierzetelności ksiąg rachunkowych

Ordynacja Rachunkowość

Jednostka może zaniechać umieszczania na dowodzie księgowym informacji o jego sprawdzeniu pod względem formalno-rachunkowym i merytorycznym, jeżeli wynika to z przyjętej przez nią techniki dokumentowania zapisów księgowych. Korzystanie z tego prawa powinno jednak zostać udokumentowane w dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości jednostki.

21.04.2023

Ratyfikacja umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Brazylią z podpisem prezydenta

Ordynacja Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Brazylią w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania dochodów oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. Okazuje się, że jest to pierwsza tego typu umowa w relacjach polsko-brazylijskich. Jak podkreśla MF, stanowi ważny etap w rozwoju dwustronnej współpracy i wymiany gospodarczej między państwami.

20.04.2023

Ulepszenie środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców dotknie również podatków

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów CIT Doradca podatkowy

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Przewiduje on również zmiany w prawie podatkowym. Chodzi przede wszystkim o ordynację podatkową, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek rolny, leśny i przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

18.04.2023

MF ostrzega przed fałszywymi e-mailami o zwrocie podatku

Ordynacja PIT

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości, których autor informuje o zwrocie podatku i zachęca do zeskanowania załączonego kodu QR. Ani resort, ani Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyłają tego typu wiadomości.

06.04.2023

Firmy nie są zbyt chętne, by współpracować ze skarbówką

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Program Współdziałania, czyli współpracy firm z organami skarbowymi, funkcjonuje niemal trzy lata. Jak się jednak właśnie okazało, nie cieszy się zbyt dużą popularnością. W ramach programu podpisano dotychczas zaledwie... osiem umów. Według ekspertów, problemem są koszty i szereg dodatkowych obowiązków, które muszą wypełnić firmy. Resort finansów podkreśla zalety – m.in. mniejszą liczbę kontroli.

03.04.2023

Multikanałowe Centrum Komunikacji ma usprawnić kontakty ze skarbówką

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Udzielaniem odpowiedzi na pytania podatników zajmuje się 293 pracowników Krajowej Informacji Skarbowej. W roku 2022 z usług infolinii we wszystkich kanałach kontaktu (infolinia, formularz zapytania, czat z konsultantem) skorzystano 2 015 547 razy. Podatnicy wkrótce skorzystają z Multikanałowego Centrum Komunikacji - również za pomocą nowych technologii: voicebot i chatbot 24/7.

30.03.2023

Przepisy covidowe nie zawiesiły biegu terminu zobowiązań podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy

Naczelny Sąd Administracyjny wydał uchwałę (I FPS 2/22), na którą czekali wszyscy podatnicy. Potwierdził, że przepisy covidowe nie miały wpływu na zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Oznacza to, że nie wydłużyły one czasu organom podatkowym na badanie rozliczeń i wydawanie decyzji podatkowych na niekorzyść podatników – pisze Jakub Warnieło, doradca podatkowy.

29.03.2023

NSA: Covidowe zawieszenie terminów w administracji nie dotyczy zobowiązań podatkowych

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Regulacja wprowadzona ustawą covidową dotycząca wstrzymania rozpoczęcia oraz zawieszenia biegu terminów przewidzianych przepisami prawa administracyjnego nie dotyczy wstrzymania, rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych – stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w korzystnej dla podatników uchwale.

27.03.2023

Unikanie płacenia podatków wkrótce będzie trudniejsze - ustawa opublikowana

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja ustawy o egzekucji administracyjnej. Zmiany mają usprawnić działania dotyczące wszczęcia i prowadzenia egzekucji administracyjnej oraz zwiększenie jej efektywności. Chodzi m.in. o zmiany dotyczące rozliczeń VAT od transakcji zagranicznych i podatników, którzy nie płacą podatków.

27.03.2023