Spółka wniosła skargę kasacyjną od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego. Jednocześnie zwróciła się o zwolnienie od kosztów sądowych. W uzasadnieniu wskazała, że nie prowadzi aktywnej działalności gospodarczej, została wykreślona z rejestru czynnych podatników VAT oraz nie jest w stanie uzyskać zewnętrznego dofinansowania. Ponadto w złożonym wniosku podkreślono, że z uwagi na toczącą się kontrolę celno-skarbową, ruchomy i stały majątek spółki został w całości zajęty.

W odpowiedzi na wezwanie sądu, spółka przedłożyła dodatkowe dokumenty obrazujące aktualną sytuację finansową i majątkową, tj. bilans oraz rachunek zysków i strat, zeznanie podatkowe za ubiegły rok z wykazaną stratą, potwierdzenie wykreślenia spółki jako podatnika VAT, "zerową" listę środków trwałych, umowę spółki, wyciągi z rachunków bankowych, zaświadczenie banku o obciążeniu rachunku tytułami egzekucyjnymi na kwotę ponad 2 mln zł.

Czytaj również: ​NSA: O wykreśleniu podatnika z rejestru organ nie musi powiadamiać >>

 

Ciężar dowodu spoczywał na spółce

WSA wskazał, że spółka wnioskowała o prawo pomocy w zakresie częściowym, więc powinna wykazać, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie pełnych kosztów postępowania. Z art. 246 par. 2 pkt 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wynika, że w takiej sytuacji ciężar dowodu spoczywa na stronie składającej wniosek. Tym samym powinna ona uprawdopodobnić w sposób wiarygodny i rzetelny, że zachodzą przesłanki stanowiące podstawę do uwzględnienia jej wniosku. Sąd podkreślił, że spółka nie może powoływać się tylko na to, że aktualnie nie dysponuje środkami na poniesienie kosztów sądowych. Konieczne jest wykazanie, że nie posiada ich pomimo tego, że podjęła wszelkie niezbędne działania, by zdobyć fundusze na pokrycie wydatków. Obowiązkiem spółki jest bowiem zabezpieczenie środków finansowych na udział w postępowaniach sądowych, ponieważ stanowią one część kosztów działalności gospodarczej i mają pierwszeństwo przed innymi zobowiązaniami.

Zobacz procedury:

Przyznanie prawa pomocy osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej w zakresie częściowym >

Przyznanie prawa pomocy osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej w zakresie całkowitym >

 

Nowość
Nowość

Adam Bartosiewicz

Sprawdź  

Wykreślenie z rejestru podatników nie wystarczy

WSA zwrócił uwagę, że pomimo trudności, spółka nadal realizowała cel, do którego została powołana. Z akt sprawy oraz danych zamieszczonych w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego wynikało bowiem, że spółka nie zawiesiła działalności gospodarczej oraz nie zostało wobec niej wszczęte postępowanie upadłościowe, likwidacyjne lub układowe. Tym samym, skoro przedsiębiorca nadal prowadził działalność gospodarczą, to należało przyjąć, że z jakichś powodów mu się ona opłacała. W przeciwnym wypadku racjonalnym działaniem byłaby jej likwidacja. Sąd uznał też, że wykreślenie z rejestru czynnych podatników VAT nie uzasadnia przyznania prawa pomocy, ponieważ czynność ta nie jest równoznaczna z zakończeniem bytu spółki. Okoliczność ta nie świadczy także o tym, że spółka nie prowadziła żadnej działalności lub była zwolniona z wypełniania obowiązków księgowych, jakie ciążą na niej na mocy przepisów.

Czytaj w LEX: Przesłanki wykreślania z rejestru podatników VAT na przykładach >

 

Trudna sytuacja finansowa, a zajęcie rachunku bankowego

Sąd ocenił, że fakt zajęcia jednego z rachunków bankowych spółki nie przemawia za przyznaniem jej prawa pomocy, ponieważ okoliczność ta nie jest tożsama z trudną sytuacją finansową. Ponadto zwrócono uwagę, że pomimo wezwania, spółka nie przedłożyła wydruków ze wszystkich posiadanych rachunków bankowych, co utrudniało ustalenie pełnej sytuacji finansowej i zdolności płatniczych. WSA podkreślił też, że spółka miała możliwość pozyskania środków finansowych w szczególny sposób, jakim jest zobowiązanie wspólników do dopłat. Dlatego też powinna zwrócić się do nich o udzielenie pomocy w zakresie uiszczenia kosztów sądowych, a nie liczyć na to, że zostaną one pokryte z budżetu państwa. Mając powyższe na uwadze, WSA postanowił odmówić przyznania prawa pomocy.

Postanowienie WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 28 września 2023 r., sygn. akt I SPP/Go 68/23