Wakacje kredytowe i przedłużone tarcze inflacyjne czekają na podpis prezydenta

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy

Sejm poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Przepisy wydłużają też do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

07.07.2022

Rozłożenie zaległości podatkowej na raty tylko po złożeniu wniosku

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Aby skorzystać z rozłożenia zaległości podatkowych na raty, konieczne jest złożenie wniosku. Musi być on uzasadniony ważnym interesem podatnika albo interesem publicznym. Urząd może przychylić się do wniosku, ale nie musi. Ważne jest zatem, aby właściwie uzasadnić powód, dla którego staramy się o rozłożenie płatności podatku na raty.

07.07.2022

Marcin Obroniecki: Firmy audytorskie polubiły zdalne kontrole

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Kontrola zdalna zapewnia większą elastyczność, ale niektóre firmy na początku bały się tego rozwiązania. Trudne było dla nich do wyobrażenia, że ich przedstawiciele nie będą obecni fizycznie przy kontrolerach. Ale cały proces jest transparentny, za każdym razem prosimy także o zgodę na nagrywanie kontroli. Forma zdalna zdecydowanie się przyjęła - mówi Marcin Obroniecki, prezes Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.

07.07.2022

Brak akcyzy na saszetki nikotynowe to rezygnacja z wpływów budżetowych

Akcyza Doradca podatkowy

Wiele europejskich krajów wprowadza podatek na nowe wyroby zastępujące papierosy. Choć w Polsce woreczki nikotynowe są sprzedawane w wielu sieciach handlowych tuż obok popularnych papierosów elektronicznych i podgrzewaczy tytoniu, to nie są objęte akcyzą. Przez to budżet państwa traci szansę na dodatkowe przychody – pisze Piotr Leonarski, adwokat, doradca podatkowy.

06.07.2022

PANA zapowiada: Będzie więcej kontroli firm audytorskich

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Polska Agencja Nadzoru Audytowego coraz dokładniej sprawdza firmy audytorskie i biegłych rewidentów. Wykrywa wiele nieprawidłowości i uchybień. Kontrole odbywają się zdalnie. Kontrolowani narzekają jednak na zbyt dużą skrupulatność kontrolujących i nakładane kary. W najbliższym czasie kontroli będzie więcej. PANA rekrutuje już kolejnych biegłych rewidentów, kontrolerów, prawników i osoby do prowadzenia postępowań.

06.07.2022

Tester aplikacji ma prawo do 8,5-proc. ryczałtu

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Usługi polegające na wsparciu technicznym programistów, sprawdzaniu nowych funkcjonalności, a nie doradztwie w zakresie oprogramowania, mogą korzystać z 8,5-proc. stawki ryczałtu. Skarbówka potwierdziła to w najnowszej interpretacji, choć nieco w zawoalowany sposób. Eksperci podkreślają - interpretacje powinny być udzielane w sposób zrozumiały.

05.07.2022

Lata mijają, a rządzący ciągle eksperymentują z prawem i ze społeczeństwem

Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo pracy

Możemy być coraz bardziej zmęczeni tym nieustannym "poprawianiem prawa", zmienianiem koncepcji, odwracaniem reform, brakiem odpowiedzialności rządzących i zwykłej przyzwoitości, która nakazuje przyznać się do błędów. Tym nieustannym zaczynaniem od nowa. I przepuszczaniem publicznych pieniędzy bez żadnej refleksji. W ten sposób Polska będzie stale krajem na dorobku, a ludziom będzie się żyło coraz gorzej, coraz trudniej będzie się też prowadziło biznes.

05.07.2022

Podatek minimalny będzie zawieszony. Może trzeba z niego w ogóle zrezygnować

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Dobrze, że pojawiły się plany zawieszenia podatku minimalnego. Podatnicy będą mieli więcej czasu na to, by się przygotować do potencjalnego nowego obciążenia. Jednak już sama idea tego podatku jest wątpliwa, zwłaszcza w obecnej międzynarodowej sytuacji gospodarczej - twierdzi Maciej Guzek, doradca podatkowy i partner w Deloitte.

04.07.2022

Wydatki na cele mieszkaniowe i zwolnienie z PIT ciągle problematyczne

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Mimo że przepisy dotyczące katalogu wydatków, które można zakwalifikować jako poniesione na własne cele mieszkaniowe, nie są nowe, a organy podatkowe wydały już wiele interpretacji, w tym interpretację ogólną, to wciąż są wątpliwości. Organy podatkowe ściśle interpretują katalog wydatków jako zamknięty. Minister finansów w interpretacji ogólnej łaskawiej podchodzi do tematu.

02.07.2022

Fiskus nie będzie się dopatrywał ukrytych dywidend

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Transakcje spółki z osobami z nią powiązanymi już nie będą restrykcyjnie traktowane podatkowo. Resort finansów wziął pod uwagę sugestie przedsiębiorców i chce skreślić przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych, które miały obowiązywać od przyszłego roku. Oznacza to mniej formalności dla podatników i urzędów skarbowych.

30.06.2022

Opłata za przejazd autostradą tylko poprzez e-TOLL

Domowe finanse Doradca podatkowy Transport

Krajowa Administracja Skarbowa przypomniała w środę, że użytkownicy pojazdów lekkich opłacają przejazdy odcinkami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica jedynie w systemie e-TOLL. Można to zrobić, kupując e-bilet autostradowy w aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów e-TOLL, w sklepie internetowym etoll.gov.pl oraz stacjonarnie na 1398 stacjach paliw.

29.06.2022

Opodatkowanie dywidend podatkiem u źródła pod lupą fiskusa

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Organy skarbowe coraz wnikliwiej weryfikują zasadność stosowania zwolnień z podatku u źródła. Wszczynane kontrole dotyczą zarówno bieżących, jak i przeszłych okresów podatkowych. Warto jednak mieć na uwadze, że bardziej restrykcyjne zasady stosowania tych zwolnień obowiązują od niedawna, o czym fiskus nie zawsze pamięta, kwestionując rozliczenia płatników – piszą eksperci Deloitte.

29.06.2022

Darowizna koparki na rzecz żony po uprzednim nabyciu od leasingodawcy bez VAT

VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca może wykupić przedmiot leasingu i przenieść go do majątku prywatnego. W dalszej kolejności może przekazać go żonie, która wniesie go do własnej działalności. Taka darowizna nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Potwierdza to niedawna interpretacja podatkowa.

29.06.2022

Kończy się czas na rozliczenie rocznego CIT

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W czwartek, 30 czerwca 2022 r., upływa termin rozliczenia rocznego podatku za 2021 r. dla większości podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Co istotne, przesunięty został jednak termin złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (CIT-8E).

29.06.2022

Będą kolejne zmiany w podatkach - jest projekt

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało we wtorek projekt zmian w CIT. Modyfikacja i odroczenie stosowania przepisów o minimalnym podatku dochodowym, zmiana terminu aktualizacji indywidualnych danych podatnika oraz zmiana przepisów o zagranicznych jednostkach kontrolowanych (CFC) to tylko niektóre propozycje zmian, które chce wprowadzić Ministerstwo Finansów do ustawy o CIT.

28.06.2022

Ministerstwo Finansów szykuje kalkulatory do obliczania PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wraz z początkiem lipca wejdzie w życie duża nowelizacja podatkowej części Polskiego Ładu. Piszemy o niej także w Legal Alercie. Ministerstwo Finansów przygotowuje już kalkulatory i narzędzia, które pomogą podatnikom w obliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) według nowych zasad. Mają być gotowe do czwartku.

28.06.2022

Minimalny CIT będzie na razie zawieszony

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W tym roku zawieszony będzie podatek od firm wykazujących straty albo niską rentowność. Jak jednak zaznacza wiceminister finansów Artur Soboń, zawieszenie polskiego podatku minimalnego nie oznacza przerwania prac nad daniną o podobnej nazwie, która jest czymś zupełnie innym i ma być wprowadzona mocą europejskiej dyrektywy.

28.06.2022

Informowanie klientów o zmianach przepisów dużym wyzwaniem dla prawników

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze RODO Prawo unijne

Czasy, w których przedsiębiorca przynosił do swojego prawnika teczkę z dokumentami i niczym się już nie interesował, minęły. Teraz konieczny jest nieustający kontakt, bo niemal każdą transakcję i poradę muszą poprzedzać dyskusje i wyjaśnienia. Klienci muszą wiedzieć chociażby, jak przygotowywać dokumenty, by nie narazić się na dotkliwe konsekwencje.

28.06.2022

Lipcowe zmiany w PIT pozwolą niektórym zmienić formę opodatkowania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W piątek wejdzie w życie duża nowelizacja Polskiego Ładu. Poza obniżeniem stawki PIT z 17 do 12 procent, wprowadzona zostanie również możliwość zmiany formy opodatkowania PIT. Na podstawie przepisów przejściowych, będzie można przejść na skalę podatkową do 22 sierpnia lub po zakończeniu roku. Niektórzy podatnicy będą musieli jednak złożyć dwa roczne PIT-y.

28.06.2022

Od 1 lipca część podatników może zapłacić wyższe zaliczki na PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Lipcowe zmiany w Polskim Ładzie mogą spowodować, że część podatników może zapłacić wyższe zaliczki na podatek dochodowy. W rezultacie ich wynagrodzenie będzie niższe. Chodzi np. o zarabiających do 12,8 tys. zł miesięcznie brutto, którzy nie złożyli PIT-2. Potwierdza to Ministerstwo Finansów w poniedziałkowym komunikacie.

27.06.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski