W projekcie rozporządzenia MEN określającego podział subwencji oświatowej nie ma słowa o zapowiadanych na 2020 r. podwyżkach dla nauczycieli. Pensje pedagogów mają wzrosnąć o 6 proc. i wiceminister edukacji zapewnia, że tak się właśnie stanie.
Monika Sewastianowicz
29.10.2019
Kadry w oświacie
Czy polska szkoła jest gotowa na to, że wkrótce wielu pracowników zastąpi sztuczna inteligencja? - pytają resort edukacji posłowie. MEN odpowiada, że jak najbardziej, bo podstawa programowa kładzie duży nacisk na rozwój kompetencji miękkich i kreatywności. Co innego wynika jednak z tegorocznego raportu resortu przedsiębiorczości.
Monika Sewastianowicz
29.10.2019
Kadry w oświacie
Trwa akcja informacyjna Związku Nauczycielstwa Polskiego skierowana do protestujących pedagogów. Związkowcy radzą, jakich czynności nie podejmować w ramach swojej pensji. Są to m.in.: prowadzenie kółek zainteresowań i wewnętrzna ewaluacja szkoły.
Monika Sewastianowicz
29.10.2019
Kadry w oświacie
Projekt Ustawy 2.0 powstał z poszanowaniem kultury i techniki legislacji, niestety na etapie prac w parlamencie wprowadzono niekorzystne poprawki, których nie przedyskutowano ze stroną społeczną - mówi prezes Fundacji Rektorów Polskich prof. Jerzy Woźnicki. Jego zdaniem przez to część przepisów wymaga szybkiej zmiany.
Monika Sewastianowicz
28.10.2019
Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Nauczycielska emerytura bardziej opłacalna z początkiem września

Kadry w oświacie Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wysokość nauczycielskiej emerytury może różnić się w zależności od tego, kiedy zostanie złożony wniosek. Lepiej złożyć go po wakacjach, bo wtedy przelicznik będzie inny - korzystniejszy dla wnioskodawcy. Wypłacana odprawa zależy natomiast od liczby przepracowanych przez pedagoga lat.
Monika Sewastianowicz
26.10.2019
Kadry w oświacie Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Trwa spór o akcję "Tęczowy Piątek". Według Ordo Iuris każda działalność organizacji zewnętrznych wymaga przejścia przez procedurę zawartą w art. 86 Prawa Oświatowego. Nie ma jednak raczej możliwości, by uznać za taką działalność wspierania inicjatywy i publikowania materiałów bez ingerencji w szkolne życie.
Monika Sewastianowicz
25.10.2019
Zarządzanie oświatą

Wydawcy i samorządy będą razem promować czytelnictwo

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Bez wzrostu liczby osób czytających stale Polacy nie będą innowacyjni i konkurencyjni ani w biznesie, ani w nauce, ani w działalności społecznej i politycznej - uznali uczestnicy zorganizowanej w czwartek w Krakowie debaty "Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce".
Krzysztof Sobczak
25.10.2019
Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Nauczyciel nie wykona żadnej czynności, której wprost nie nakazują mu przepisy i statut szkoły. Oznacza to brak wycieczek, bezpłatnych kół zainteresowań lub sobotnich wyjazdów na konkursy. Na tym polegać ma strajk włoski - jednak wielu pedagogów bardzo sceptycznie podchodzi do pomysłu.
Beata Igielska
25.10.2019
Kadry w oświacie
Podstawowych praw natury nie da się obalić. Żaden rząd, żadna organizacja, żadne środowisko, nawet najbardziej wpływowe i bogate, nie zmuszą mnie, abym uczestniczył w społecznej inżynierii - pisze w wystąpieniu opublikowanym przed akcją "Tęczowy Piątek" Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka. Dodaje, że nie będzie ulegał propagandzie i zawsze będzie stał na straży: "prawdziwych wartości".
Monika Sewastianowicz
24.10.2019
Zarządzanie oświatą
Priorytetem działań szkoły powinno być dążenie do pełnego, rzeczywistego włączenia i integracji z rówieśnikami ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - tłumaczy MEN w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich. Chodzi o zmiany dotyczące indywidualnego nauczania, które wyłączyły możliwość korzystania z tej formy na terenie szkoły.
Monika Sewastianowicz
24.10.2019
Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia, które - w określonych przypadkach - umożliwi przyjęcie niepełnoletniego ucznia do szkoły dla dorosłych. Warunkiem przyjęcia do liceum ogólnokształcącego dla dorosłych będzie ukończenie najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych 16. roku życia.
Monika Sewastianowicz
24.10.2019
Zarządzanie oświatą
W szkolnych ankietach pytano uczniów o sytuację rodzinną i częstotliwość udziału w nabożeństwach. Według rzecznika praw obywatelskich szkoły nie mogą zbierać takich informacji. Wynika to z art. 53 ust. 7 Konstytucji - według niego nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.
Monika Sewastianowicz
23.10.2019
Zarządzanie oświatą
Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną, poza polityczną, organizację wymaga zgody dyrektora, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców - tłumaczy rzeczniczka MEN Anna Ostrowska
Monika Sewastianowicz
23.10.2019
Zarządzanie oświatą
Skargi rodziców, kontrola z kuratorium oraz najwyraźniej grzech śmiertelny - na takie problemy naraża się dyrektor szkoły, który chce, by jego placówka obchodziła "Tęczowy Piątek". Choć nie ma wątpliwości, że w taką inicjatywę najlepiej angażować się za zgodą wszystkich zainteresowanych, to Prawo oświatowe nie jest aż tak restrykcyjne.
Monika Sewastianowicz
23.10.2019
Zarządzanie oświatą
Rozpoczął się bezterminowy protest nauczycieli. Pedagodzy mają powstrzymać się od wykonywania czynności, do których nie zobowiązuje ich statut szkoły ani przepisy Karty Nauczyciela. Jak mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP, protest ma przede wszystkim pokazać, ile czynności niezwiązanych z nauczaniem, wykonuje codziennie nauczyciel.
Monika Sewastianowicz
22.10.2019
Kierownicza kadra oświatowa boryka się z wieloma wyzwaniami. Ten rok był dla nich wyjątkowo trudny ze względu na kwietniowy strajk nauczycieli. Doskonałą okazją do podziękowania dyrektorom za ich zaangażowanie jest 22 października, kiedy to obchodzimy Dzień Dyrektora Szkoły i Dyrektora Przedszkola.
Monika Sewastianowicz
22.10.2019
W ramach nowej podstawy programowej z 2018 roku nauczyciele są zobowiązani do realizowania treści nauczania związanych z rozmnażaniem płciowym, dojrzewaniem, seksualnością człowieka i płodnością - zwraca uwagę Związek Nauczycielstwa Polskiego. Przypomina, że nauczyciele mają nie prawo, a obowiązek realizować podstawę.
Monika Sewastianowicz
22.10.2019

WSA: Obcokrajowiec może być dyrektorem liceum

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny
Cudzoziemiec może zostać dyrektorem liceum ogólnokształcącego o specjalizacji sportowej, nawet jeśli nie ma znajomości języka polskiego poświadczonej egzaminem lub dokumentem - taki jest sens wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W dwóch punktach sąd zarządzenie uchylił jako wydane z błędną podstawą prawną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.10.2019
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny
Dyrektor lub wicedyrektor szkoły z obniżonym pensum nie może mieć przydzielonych godzin ponadwymiarowych, chyba że to konieczne dla funkcjonowania szkoły - wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej. O interpretację art. 42 Karty Nauczyciela pytali posłowie.
Monika Sewastianowicz
22.10.2019
Pomysł karania więzieniem za edukację seksualną to absurd, przepis pozbawi dzieci dostępu do niezbędnej wiedzy i narazi na nadużycia - wskazują eksperci. Według rzecznika praw dziecka należy zastanowić się nad rozwiązaniami, które będą akceptowalne dla wszystkich i precyzyjnie zdefiniować, jakie czyny będą karane.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
22.10.2019
Zarządzanie oświatą

Strajk włoski to nie strajk

Kadry w oświacie Prawo pracy
Strajk włoski narusza prawo. Jest sprzeczny z podstawowymi obowiązkami pracownika wynikającymi z istoty stosunku pracy. Stanowi naruszenie w szczególności obowiązku wykonywania pracy rzetelnie, zgodnie z umową o pracę - uważa radca prawny Robert Stępień z Kancelarii Raczkowski Paruch.
Robert Stępień
21.10.2019
Kadry w oświacie Prawo pracy

Klasowe pieniądze u pośrednika, ale bezpieczne

Domowe finanse Szkoła i uczeń Rachunkowość
Zamiast przelewu na konto skarbnika, link do logowania do specjalnego portalu - zbiórki klasowych pieniędzy przebojem wkraczają w XXI wiek. Część rodziców sceptycznie podchodzi do tej nowinki, obawiając się o bezpieczeństwo wpłaconych pieniędzy. Raczej niesłusznie, choć warto sprawdzić regulamin portalu.
Monika Sewastianowicz
19.10.2019
Domowe finanse Szkoła i uczeń Rachunkowość
Edukacja w kierunku ochrony przed tak zwanym "złym dotykiem" jest konieczna i tu nie ma dyskusji - wskazuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Ma być to jednak edukacja promująca: "zdrową skromność" oraz seks małżeński.
Monika Sewastianowicz
18.10.2019
Wzrosną wynagrodzenia członków komisji przeprowadzających egzaminy czeladnicze. MEN już przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ma to pomóc znaleźć chętnych do przeprowadzenia egzaminów - zwłaszcza że będą one teraz obowiązkowe.
Monika Sewastianowicz
18.10.2019
W warszawskich żłobkach wciąż jest dużo bezpłatnych miejsc. Wolne miejsca są w siedmiu dzielnicach - na Bemowie i Bielanach, w Białołęce, Rembertowie, Ursynowie, Wawrze i Wilanowie. Miasto buduje kolejne oraz podpisuje umowy z prywatnymi placówkami.
Monika Sewastianowicz
17.10.2019
Obywatelski projekt przewidujący m.in. kary więzienia za edukację seksualną niespodziewanie zyskał poparcie posłów partii rządzącej To odpowiedź na postulaty wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej zgodnej ze standardami WHO. Sejm skierował projekt do dalszych prac.
Monika Sewastianowicz
16.10.2019
Prawo karne
MEN przygotowało projekt rozporządzenia, które dostosuje zasady przeprowadzania egzaminów czeladniczych do przepisów ustawy. Ta zobowiązuje każdego ucznia szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe do przystąpienia do egzaminu zawodowego lub czeladniczego.
Monika Sewastianowicz
16.10.2019
Polskie Towarzystwo Seksuologiczne jest zdecydowanie przeciwne uchwaleniu ustawy przewidującej karę za edukację seksualną i wzywa do odrzucenia jej w pierwszym czytaniu. Przypomina, że edukacja seksualna jest ważna dla zdrowego rozwoju jednostki.
Monika Sewastianowicz
16.10.2019

MEN: Rada Dzieci i Młodzieży RP IV kadencji powołana

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Minister edukacji Dariusz Piontkowski powołał we wtorek IV kadencję Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy MEN - poinformował resort. Kadencja nowej Rady potrwa do 14 października 2020 roku.
Krzysztof Sobczak
16.10.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nauczyciele będą trzymać się literalnych zapisów ustaw oraz wewnętrznych przepisów szkoły. Nie zrobią nic ponad normę, co dla uczniów oznacza brak niektórych wycieczek i zajęć dodatkowych. W ten sposób będą walczyć o podwyżkę wynagrodzeń.
Monika Sewastianowicz
16.10.2019
Prawo.pl