Tragedią jest, że WOS został okrojony, jest tak szczątkowy, że praktycznie nie istnieje. Tymczasem w polskiej szkole źle stoimy z edukacją obywatelską. Jej ostatnim bastionem był właśnie WOS - mówi Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie. I krytykuje wprowadzenie przedmiotu Historia i Teraźniejszość.
Beata Igielska
29.01.2022
Zarządzanie oświatą
Resort sprawiedliwości ogłasza, że od 15 lutego br. rusza kolejna odsłona zajęć online dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zapisać można się przez formularz na stronie ministerstwa. Tematy będą różne - od tych, dotyczących zawodów prawniczych do poruszających kwestię cyberprzemocy czy dziedziczenia.
Monika Sewastianowicz
28.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Sejm uchwalił ostateczną wersję ustawy budżetowej na 2022 r. Odrzucił poprawki senackie, w tym tę podwyższającą o 700 zł kwotę bazową, kluczową dla wyliczenia wynagrodzeń nauczycieli. Dzięki tej zmianie pensje nauczycieli miały wzrosnąć od stycznia.
Monika Sewastianowicz
28.01.2022
Kadry w oświacie
Ostatniego dnia lutego jest powrót do nauki stacjonarnej we wszystkich typach szkół. Nie zakładamy innego wariantu - powiedział w czwartek Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki. Jak podkreślił, ministerstwo nie przewiduje możliwości zamknięcia przedszkoli ani klas od 1 do 4.
Grażyna J. Leśniak
27.01.2022
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa wobec nauczycieli. Chodzi o treść maili, które rzekomo wyciekły z poczty ministra Michała Dworczyka, czego kancelaria premiera nie potwierdza. Związkowcy w zawiadomieniu wskazują jednak, że doszło do znieważenia całej grupy zawodowej.
Monika Sewastianowicz
27.01.2022
Zarządzanie oświatą

Przejście na zdalne nauczanie nawet bez opinii Sanepidu

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Część uczniów przechodzi na zdalne nauczanie - najmłodsi jednak będą uczyć się stacjonarnie. Problemem może być fakt, że w szkołach brakuje nauczycieli i siłą rzeczy są zmuszone do przejścia na zdalne nauczanie. W ostateczności dyrektor może sam zdecydować o nauce online. Jednak tryb podejmowania takiej decyzji nie jest jednoznaczny.
Monika Sewastianowicz
26.01.2022
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo

Prywatne przedszkola to nie działalność, ale UOKiK i tak je sprawdza

Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo
Czy prywatne przedszkola powinny być jednoznacznie określone jako działalność gospodarcza? Lepiej zabezpieczałoby to interesy osób, które korzystają z usług świadczonych przez takie placówki, bo traktowani byliby jak konsumenci. Jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już reaguje na nieprawidłowości w umowach sporządzanych przez takie podmioty.
Monika Sewastianowicz
25.01.2022
Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo
W czasie pandemii lepiej być uczniem niż pracownikiem. Okazuje się bowiem, że w szkole zaszczepione osoby mające kontakt z koronawirusem nie podlegają kwarantannie, bo tak zaleciła Rada Medyczna. W zakładach pracy ta zasada nie jest już stosowana automatycznie. Sanepid może pracowników wysłać do domu, o ile pracodawca jest nadgorliwy.
Jolanta Ojczyk
24.01.2022
BHP Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

WSA: Rozwiązanie zespołu szkół bez opinii organizacji związkowej

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Prawo pracy
Organizacja związkowa zaskarżyła uchwałę w sprawie rozwiązania zespołu szkół specjalnych. Twierdziła, że akt ten wywołuje skutki w sferze warunków zatrudnienia pracowników, więc powinien zostać przez nią zaopiniowany. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach nie podzielił jednak tego poglądu i uznał, że sporna uchwała nie dotyczyła zadań związków zawodowych.
Dorian Lesner
24.01.2022
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Prawo pracy
Na lekcji na temat katastrofy smoleńskiej świetnie sprawdzi się debata oksfordzka. Jedna drużyna będzie uzasadniała, że to największa katastrofa od II wojny, a druga, że nie. Każdy, kto z takiej lekcji wyjdzie, wyrobi sobie własne zdanie. Nie wyobrażam sobie, że w XXI w szkole mamy narzucić młodemu człowiekowi taki, a nie inny sposób myślenia.
Beata Igielska
22.01.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Konieczność posiadania dokumentu poświadczającego zdolność do nauczania wydanego przez organ kościelny nie uzasadnia rezygnacji z umów na czas nieokreślony - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przeciwko Włochom. Przypomniał, że władze kościelne wydają taki dokument jednorazowo, więc nie usprawiedliwia to ponawiania umów na czas określony.
Monika Sewastianowicz
21.01.2022
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Ministerstwo Edukacji i Nauki chce zachęcić szkoły i placówki do wzmocnienia działań profilaktycznych chorób zakaźnych w tym COVID-19 i w tym celu przekazało do szkół i placówek zestaw materiałów informacyjnych dotyczących profilaktyki. W materiałach znalazły się m.in. odnośniki do scenariuszy zajęć dla różnych grup wiekowych oraz plakaty dotyczące szczepień.
Krzysztof Sobczak
19.01.2022
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo

Unijny projekt pozwoli na wsparcie studentów z autyzmem

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Wsparcie w procesie komunikacji z pracownikami uczelni, oferowane studentom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu - to cel ogólnopolskiego projektu „Asystent studenta z ASD”, realizowanego w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), który jest finansowany z Funduszy Europejskich i wpisuje się w założenia rządowego programu Dostępność Plus.
Krzysztof Sobczak
19.01.2022
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośba o spotkanie w sprawie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, wzmacniającej rolę kuratorów. W liście skierowanym do prezydenta związkowcy stwierdzają, że "niektóre z proponowanych rozwiązań burzą fundamenty polskiej edukacji".
Krzysztof Sobczak
19.01.2022
Zarządzanie oświatą
Resort edukacji przekaże Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych szczegółowe dane o nauczycielach przebywających na zwolnieniach lekarskich i urlopach. Po co? Nie do końca wiadomo. Jak lakonicznie przedstawia ministerstwo w uzasadnieniu uchwalonej niedawno ustawy, ma to na celu monitorowanie i badanie nauczycieli nieobecnych z powodu choroby.
Monika Sewastianowicz
19.01.2022
Prawo pracy Zarządzanie oświatą RODO
Jeszcze w tym tygodniu złożymy doniesienie do prokuratury w sprawie e-maili rzekomo pochodzących ze skrzynki szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, a dotyczących strajku w oświacie – zapowiedział Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Chodzi o aferę z wyciekiem maili.
Monika Sewastianowicz
18.01.2022
Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Od poniedziałku zaczynają się ferie, przed wybraniem się z dziećmi na europejskie stoki warto sprawdzić czy wystarczy negatywny test, czy konieczne są np. szczepienia. Podstawą w wielu krajach jest wiek dziecka. I tak we Francji, Austrii i Czechach najmłodszych - do 12. roku życia jeszcze nie dotyczą obostrzenia, po przekroczeniu tej granicy wieku sytuacja jest już inna. We Włoszech jeśli dziecko ukończyło 12 lat jest objęte obostrzeniami dla dorosłych.
Patrycja Rojek-Socha
16.01.2022
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Szczepienia przeciwko COVID-19 wciąż budzą sprzeciw sporej części społeczeństwa - dotyczy to też szczepień dzieci. Wielu rodziców nie zgadza się na szczepienie, nawet gdy chce tego samo dziecko. Sporne kwestie w takich przypadkach rozstrzygać będzie sąd rodzinny, również gdy poprosi o to dziecko.
Monika Sewastianowicz
13.01.2022
Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Miesięcznik "Perspektywy" przygotował ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych. Wynika z niego, że XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum w kraju, a Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie najlepszym technikum.
Monika Sewastianowicz
12.01.2022
Zarządzanie oświatą

Nauczyciel szczepić się nie musi, medyk tak, ale nie wiadomo na co

Zarządzanie oświatą Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Wszyscy medycy i nauczyciele mają zaszczepić się do 1 marca - zapowiadał w grudniu resort zdrowia. Na razie zobowiązano do tego jedynie medyków - tyle że rozporządzeniem, które odsyła do złych przepisów. Jeżeli chodzi o pedagogów, ostatecznej decyzji nie ma - i wygląda na to, że obowiązkowych szczepień dla tej grupy zawodowej nie będzie.
Monika Sewastianowicz
12.01.2022
Zarządzanie oświatą Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Organ nadzoru pedagogicznego nie powinien ingerować w sferę stosunków pracowniczych łączących dyrektora szkoły lub placówki i organ prowadzący, wykonujący w stosunku do dyrektora czynności z zakresu prawa pracy - zwraca uwagę Związek Powiatów Polskich i postuluje wykreślenie przepisów dotyczących możliwości odwołania dyrektora na polecenie kuratora.
Monika Sewastianowicz
11.01.2022
Chcemy, by wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego było naliczane proporcjonalnie do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - deklaruje Oświatowa "S". Związkowcy nie zgadzają się natomiast na propozycje zwiększenia pensum pedagogów.
Monika Sewastianowicz
11.01.2022
Zarządzanie oświatą

Nie będzie dymisji kurator Nowak, jest protest Rady Medycznej

Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Nie będzie dymisji małopolskiej kurator Barbary Nowak - stwierdził w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. - Pani kurator rzeczywiście tu niefortunnie się wypowiedziała, ale uważamy, że nie jest to powód do dymisji - dodał. Decyzja ta wywołała protest Rady Medycznej przy premierze, której część członków zagroziła nawet dymisją.
Monika Sewastianowicz
11.01.2022
Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Dla ratowania Polskiego Ładu minister finansów zmienił rozporządzeniem zasady pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek od przychodów uzyskanych w 2022 roku. Na jego podstawie ZUS chce emerytom i rencistom, których świadczenia mieszczą się w przedziale 4920 zł – 12800 zł, korzystniej obliczać zaliczkę na podatek i składki, ale zdaniem prawników, nie ma do tego prawa.
Grażyna J. Leśniak
11.01.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Polski Ład

Rząd winien, nie księgowi!

PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne
Za hiperinflację i zbliżającą się katastrofę ekonomiczną odpowiadają Tusk i opozycja. A za niewyobrażalny bałagan w zasadach obliczania płac i składek, w czego efekcie wielu pracowników zarobiło mniej niż dotychczas - księgowi. Ta tradycyjna narracja obecnej ekipy rządzącej właśnie z hukiem się wali. Tylko czy leci jeszcze z nami pilot?
Krzysztof Sobczak
10.01.2022
PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne
W dalszym ciągu podtrzymuję, że Polski Ład powoduje zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli. Tak jest w zdecydowanej większości przypadków. Natomiast to, co się wydarzyło, to są błędy w stosowaniu przepisów bądź niezastosowaniu przepisów, wynikające być może również z braku doinformowania – powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek.
Monika Sewastianowicz Krzysztof Sobczak
10.01.2022
Kadry w oświacie Polski Ład

Lex Czarnek: Kurator raczej nie odpowie za pochopne odwołanie dyrektora

Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą
W parlamencie trwają pracę nad wywołującą kontrowersje nowelą prawa oświatowego, tzw. „Lex Czarnek”. Ustawa da kuratorowi nowe kompetencje, w tym możliwość doprowadzenia do odwołania dyrektora, czasem z błahych powodów. Ale skutki błędnej lub pochopnej decyzji poniesie samorząd, gdy odwołany dyrektor wygra w sądzie.
Monika Sewastianowicz
10.01.2022
Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller przyznał w sobotę, że wynagrodzenia naliczono w sposób nieprawidłowy w stosunku do tego, jakie były zamierzenia reformy. Różnice, wynikające z błędu mają być wypłacone w przyszłym tygodniu. Ministerstwo Finansów organizuje cykl spotkań on-line dla księgowych, podczas których eksperci doradzą, jak to robić.
Renata Krupa-Dąbrowska Jolanta Ojczyk
09.01.2022
W przyszłym tygodniu rozpocznie się wypłacanie różnic w płacach nieprawidłowo zaniżonych po wejściu w życie reformy podatkowej - zapewnia rzecznik rządu Piotr Müller. Księgowe w prywatnych firmach mówią, że to niemożliwe, doradcy podatkowi ostrzegają, że rozporządzenie to bubel prawny, a jego realizacja grozi ogromnymi dopłatami podatku w 2023 roku.
Krzysztof Sobczak Jolanta Ojczyk Renata Krupa-Dąbrowska
08.01.2022
PIT Polski Ład
Szkoła powinna lepiej zadbać o edukację antydyskryminacyjną. Uwrażliwiani na tego typu materię powinni być zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, a kwestia przeciwdziałania dyskryminacji powinna znaleźć odzwierciedlenie w programach profilaktyczno-wychowawczych - wynika z raportu rzecznika praw obywatelskich.
Monika Sewastianowicz
08.01.2022
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Prawo.pl