Elementem profilaktyki zdrowia psychicznego w szkole ma być m. in.: „przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży”. MEN ogłosił nowy konkurs za 3,6 mln zł. Wnioski o dotację można składać do 8 sierpnia 2019 r., wyniki konkursu resort ogłosi 30 sierpnia.
Beata Igielska
23.07.2019
Zarządzanie oświatą
W podstawie programowej jest mowa o tolerancji, o nauce empatii i takie zajęcia związane z wyrobieniem tolerancji odbywały się i będą odbywały - zapewniał minister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał też, że jego wypowiedź o tym, że "należy się zastanowić nad tym, czy organizować marsze równości została wyrwana z kontekstu.
Monika Sewastianowicz
23.07.2019
Zarządzanie oświatą
Zmiana w rozporządzeniu o minimalnych wynagrodzeniach nauczycieli wcale nie oznacza, że ci zatrudnieni w przedszkolach dostaną 300 złotych minimalnego dodatku za wychowawstwo. Potwierdza natomiast, że mają prawo do dodatku funkcyjnego. Utrudni to - zwłaszcza dużym miastom - likwidowanie wakatów dla nauczycieli wychowania przedszkolnego.
Monika Sewastianowicz
23.07.2019
Kadry w oświacie
Dzieci potrzebujące kształcenia specjalnego są objęte rejonizacją, przez co trafiają do szkół, które nie do końca mogą odpowiadać ich potrzebom. Na naukę w ośrodku szkolno-wychowawczym w innym powiecie skierowanie musi wydać starosta, a nie wolno mu tego zrobić, jeśli dysponuje u siebie ośrodkiem o podobnym typie kształcenia - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich.
Monika Sewastianowicz
22.07.2019
Zarządzanie oświatą
Uczniowie, nauczyciele, rodzice - wszyscy żyją w stresie. Jest im potrzebna szczera rozmowa – mówi Jakub Wygnański, prezes zarządu fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, wspierającej Narady Obywatelskie o Edukacji (NooE).
Beata Igielska
22.07.2019
Ministerstwo Edukacji bagatelizowało i nadal bagatelizuje problem kumulacji roczników, przerzucając odpowiedzialność na samorządy - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego. Podkreśla, że to konsekwencja reformy edukacji, za którą odpowiada rząd.
Monika Sewastianowicz
20.07.2019
Prawo do nauki oznacza realną, a nie jakąkolwiek, możliwość kontynuowania nauki - wyjaśnia Mirosław Wróblewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Tymczasem według resortu edukacji sam fakt, że w szkołach średnich wciąż są wolne miejsca, czyni zadość wymogom Konstytucji. Problem w tym, że nawet dobra szkoła branżowa w mniejszej miejscowości nie jest szczytem marzeń ucznia, który chce się dostać do liceum.
Monika Sewastianowicz
19.07.2019
Prawo pracy oraz odpowiednie przepisy oświatowe dają podstawy do tego, aby nauczyciele wykonywali pracę w zespołach nadzorujących, utworzonych w innych szkołach, niebędących dla nich pracodawcami - ocenia radca prawny Robert Stępień z kancelarii Raczkowski Paruch. Według ZNP nie było podstaw do delegowania nauczycieli z innych szkół do zasiadania w zespołach nadzorujących egzaminy.
Robert Stępień
19.07.2019
Tysiące uczniów z podwójnego rocznika nie dostało się do żadnej szkoły średniej w pierwszym etapie rekrutacji. Od decyzji można się odwołać - najpierw do dyrektora, a potem złożyć skargę do sądu. Argumentem mogą być błędy w działaniu systemu.
Monika Sewastianowicz
18.07.2019
Kadry w oświacie
Dzieciom z podwójnego rocznika nie zagwarantowano równego prawa dostępu do edukacji – mówi dr Dobrosław Bilski, twórca facebookowej grupy rodziców chcących pozwać państwo za reformę edukacji. Problemy z kumulacją roczników przy rekrutacji do szkół średnich sprawiają, że zainteresowanie tym pomysłem rośnie.
Beata Igielska
18.07.2019
Zarządzanie oświatą
Ponad trzy tysiące uczniów nie dostało się do szkół, które wybrali, rekordzista startował do 197 oddziałów i nie dostał się do żadnego - alarmuje warszawski ratusz. MEN zapewnia, że wszystko jest w porządku, a wiele osób po prostu przeszacowało swoje możliwości.
Monika Sewastianowicz
17.07.2019
Zarządzanie oświatą
Być może jeszcze w tym tygodniu pojawi się informacja dotycząca przesunięć w budżecie. Już 1 września 2019 r. nauczyciele mają dostać kolejne podwyżki - samorządowcy mają na ten cel otrzymać ponad 1 mld zł ze zwiększonej subwencji oświatowej.
Monika Sewastianowicz
16.07.2019
Kadry w oświacie
Laureaci olimpiad mają zagwarantowane miejsca w liceach. W przypadku rekrutacji podwójnego rocznika może się to jednak okazać problematyczne - uważają posłowie. MEN odpowiada: zawsze jest procedura odwoławcza.
Monika Sewastianowicz
16.07.2019
Zarządzanie oświatą
Z kontroli Głównego Inspektora Pracy wynika, że szkoły powszechnie delegowały nauczycieli do pracy w zespołach nadzorujących egzaminy. Według Związku Nauczycielstwa Polskiego był to zabieg wątpliwy prawnie i konieczna jest zmiana rozporządzenia w tej sprawie.
Monika Sewastianowicz
15.07.2019
W piątek Senat skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, zawierający przepisy określające sposób obliczenia kosztów przejazdu dziecka niepełnosprawnego i jego rodzica do szkoły lub przedszkola. Pojawiają się jednak głosy, że propozycja może doprowadzić do obniżenia zwrotów kosztów - nawet o połowę.
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
Szkoła i uczeń
MEN pracuje nad nowymi stawkami egzaminatorów pomagających przy przeprowadzeniu matury i egzaminu ósmoklasisty. Wynagrodzenia będą nieco wyższe - co ma jednak przede wszystkim związek z podwyżkami pensji zasadniczej nauczycieli. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2019 r.
Monika Sewastianowicz
12.07.2019
Kadry w oświacie
Codziennie dostaję informacje o uczniach, którzy nadal nie wiedzą, czy polskie szkoły są w stanie zagwarantować im edukację na miarę ich potrzeb, ambicji i możliwości - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. Apeluje do MEN o respektowanie prawa do nauki. Minister edukacji ripostuje, że rzecznik powinien sprawdzić, co tym prawem jest objęte.
Monika Sewastianowicz
11.07.2019
Zarządzanie oświatą
Polska to nie tylko Warszawa - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski, ponownie zapewniając, że dla każdego ucznia znajdzie się miejsce w szkole średniej. Poparli go samorządowcy z: Chełma, Stalowej Woli i powiatu białostockiego, którzy podkreślali, że reforma nie jest obciążeniem dla ich budżetów - jest wręcz szansą na utrzymanie zagrożonych zamknięciem szkół.
Monika Sewastianowicz
11.07.2019
Zarządzanie oświatą
Nauczyciele dostaną podwyżki na czas - zapowiada minister Dariusz Piontkowski. Podkreślił, że ustalił z ministrem finansów, że odpowiednie fundusze zostaną zapewnione w budżecie. A już niedługo pojawić ma się projekt rozporządzenia zwiększającego subwencję oświatową dla samorządów.
Monika Sewastianowicz
11.07.2019

Samorządy nie zmieszczą więcej uczniów w liceach

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
W wielu miastach nie ma już miejsc dla chętnych do szkół średnich. Samorządy twierdzą, że dobrze przygotowały się do zmian - przekształciły gimnazja, stworzyły nowe oddziały w istniejących szkołach. Jednak część budynków nie pomieści więcej uczniów. Wielu absolwentów tzw. podwójnego rocznika, nawet tych najlepszych, nie dostanie się w tym roku do wymarzonej szkoły.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
11.07.2019
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nauczyciele stażyści dostaną tysiąc złotych, rozpoczynając pracę w szkole. Będzie to jednak świadczenie jednorazowe - stażysta dostanie je w pierwszym miesiącu swojej pracy. Według Związku Nauczycielstwa Polskiego to tylko namiastka zasiłku na zagospodarowanie.
Monika Sewastianowicz
11.07.2019
W ciągu kilku lat, kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość subwencja oświatowa bardzo wzrosła. Gdy porównaliśmy subwencję z 2015 r. z subwencją w 2019 r. to okazało się, że ta różnica po czterech latach wynosi ok. 0,5 mld zł - mówił Dariusz Piontkowski po spotkaniu z prezydentem Warszawy.
Monika Sewastianowicz
10.07.2019
Według Związku Miast Polskich roszczenia przedszkoli niepublicznych zagrażają stabilności finansów samorządów. Placówki chcą zwrotów dotacji sprzed lat, a w przypadku większych miast mogą to być miliony złotych. Z naszych rozmów wynika, że niektóre gminy mogły zaniżać dotacje. Wszystko przez luki w prawie.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.07.2019
Finanse samorządów
Tylko jedną piątą ekspertów piszących podstawy programowe rekomendowały instytucje związane z systemem oświaty, resztę powołało MEN - punktuje Najwyższa Izba Kontroli w raporcie na temat reformy edukacji. MEN nie wyjaśnia, jaki był klucz powoływania ekspertów, zdradza natomiast ich wynagrodzenia.
Monika Sewastianowicz
10.07.2019
Kadry w oświacie
Wiceszef ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Stanisławek złożył dymisję. Związana jest ona z jego wywiadem dla "Kuriera Lubelskiego", w którym krytycznie odniósł się do sytuacji związanej z naborem do szkół średnich. Dymisja została we wtorek przyjęta przez premiera.
Paweł Żebrowski
09.07.2019
Administracja publiczna
Powołana zostanie Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, która będzie zajmować się opiniowaniem spraw dotyczących młodych Polaków oraz wspieraniem działań na rzecz zwiększenia zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi. Rada ma być miejscem spotkania organizacji pozarządowych i instytucji państwowych z przedstawicielami młodzieży.
Krzysztof Sobczak
09.07.2019
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Wzrośnie liczba beneficjentów programu "Dobry Start". Na trzysta złotych z okazji rozpoczęcia roku szkolnego będą mogli liczyć także uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Projekt ustawy w tej sprawie przyjął we wtorek rząd.
Monika Sewastianowicz
09.07.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela. Pedagodzy we wrześniu dostaną 9,6 proc. podwyżki. Zmiana przywraca też poprzednie zasady dotyczące oceny pracy oraz awansu zawodowego. Pojawi się też nowy dodatek dla nauczycieli stażystów.
Monika Sewastianowicz
09.07.2019
Kadry w oświacie

Niepełnosprawne dzieci znów w gorszej sytuacji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Rodzice, którzy sami odwożą niepełnosprawne dzieci do szkoły, po zmianie prawa otrzymają jedynie zwrot kosztów paliwa. Dla niektórych oznaczać to będzie wypłaty mniejsze nawet o połowę. Takie będą skutki nowelizacji, która miała poprawiać ich sytuację, a drastycznie ją pogarsza.
Monika Sewastianowicz
09.07.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Transmisje internetowe pełne wulgaryzmów oraz przemocy są zagrożeniem dla najmłodszych użytkowników sieci - podnosi Ministerstwo Cyfryzacji. Zorganizowano spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami biur Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, NASK, operatorów internetowych, Komendy Głównej Policji. Rozwiązaniem ma być edukacja.
Patrycja Rojek-Socha
08.07.2019