W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych zajęcia adresowane do uczniów ze specjalnymi potrzebami, w tym tych objętych kształceniem specjalnym i pomocą psychologiczno-pedagogiczną, organizuje się również za pomocą metod i technik kształcenia na odległość - poinformował resort edukacji.
Monika Sewastianowicz
20.04.2020
Kadry w oświacie

Apel o jasne wytyczne dotyczące edukacji i egzaminów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Potrzebne są działania, które pomogą zapewnić uczniom równy dostęp do edukacji. Należy również uzgodnić kwestię przeprowadzania egzaminów - wskazuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Organizacja wystosowała apel do premiera Mateusza Morawieckiego o wdrożenie zebranych rekomendacji do strategii aktualnych działań przeciwkryzysowych, dotyczących epidemii.
Monika Sewastianowicz
20.04.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Lista przyjętych do szkoły na jej stronie, a nie na Facebooku

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą RODO
Urząd Ochrony Danych Osobowych odpowiada na pytania związane z rekrutacją do szkół i przedszkoli, tłumacząc m.in. jakich danych można żądać w całym procesie, jak długo je przechowywać oraz czy można je publikować na stronach internetowych. Rodzice pytają zwłaszcza o zakres danych, jakich można żądać we wnioskach rekrutacyjnych.
Monika Sewastianowicz
20.04.2020
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą RODO
Godziny ponadwymiarowe trzeba ewidencjonować, a nauczyciel dostanie wynagrodzenie tylko za faktycznie zrealizowane zajęcia. Organy prowadzące nie mają prawa decydować, kto i kiedy zachowa prawo do wynagrodzenia - wynika z opinii prawnej przygotowanej przez Związek Miast Polskich.
Monika Sewastianowicz
18.04.2020
Zarządzanie oświatą
Rząd planuje stopniowe znoszenie obostrzeń, początkowo dotyczyć to będzie rekreacyjnych wyjść do parku i zniesienia zakazu samodzielnego opuszczania domów przez młodzież. Bez osoby dorosłej na zewnątrz będą mogły wyjść osoby, które ukończyły 13. rok życia. W trzecim etapie znoszenia ograniczeń rząd planuje otwarcie przedszkoli.
Monika Sewastianowicz
17.04.2020
Zarządzanie oświatą
Posłowie przekazali do dalszych prac w komisjach projekt noweli kodeksu karnego, która przewiduje karanie za propagowanie obcowania płciowego małoletnich, co ograniczy możliwość prowadzenia edukacji seksualnej w szkołach. O odrzucenie w pierwszym czytaniu wnioskowały kluby KO i Lewicy.
Monika Sewastianowicz
16.04.2020
Telewizja Polska jeszcze nie umie powiedzieć, ile kosztuje budząca falę krytyki audycja "Szkoła z TVP". Tłumaczy, że nie była planowana, dlatego koszty emisji tych programów w marcu będą znane pod koniec kwietnia. Źródła finansowania to opłaty abonamentowe i środki własne TVP.
Monika Sewastianowicz
16.04.2020
Zarządzanie oświatą
Przychody z tytułu korepetycji udzielanych za pośrednictwem platformy internetowej stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście. Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, zastosowanie do nich mają 20 proc. koszty uzyskania przychodu. Podatnik powinien wpłacać zaliczki miesięczne, według zasad określonych w ustawie o PIT.
Wiesława Moczydłowska
16.04.2020
PIT
Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że około pół miliona unikalnych użytkowników i prawie 2 miliony odsłon dziennie notuje się na platformie edukacyjnej epodreczniki.pl. Zdaniem resortu to duże zainteresowanie uczniów i nauczycieli, którzy chętnie korzystają z materiałów rekomendowanych przez MEN.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.04.2020
Kadry w oświacie Nowe technologie
Kluby KO i Lewicy chcą odrzucenia obywatelskiego projektu inicjatywy "Stop pedofilii", która przewiduje karanie za propagowanie obcowania płciowego małoletnich, co ograniczy możliwość prowadzenia edukacji seksualnej w szkołach. Projekt poparł resort sprawiedliwości.
Monika Sewastianowicz
15.04.2020
W tym tygodniu Sejm zajmuje się obywatelskim projektem nowelizacji kodeksu karnego, która ma rozszerzyć zakres przepisu zakazującego propagowania czynów pedofilskich w ten sposób, by obejmował każdą formę propagowania obcowania płciowego małoletnich - w tym także edukację seksualną. Według RPO to ograniczanie praw uczniów.
Monika Sewastianowicz
15.04.2020
Prawo karne Zarządzanie oświatą

Radcowie uczą o prawie przez internet

Prawnicy Zarządzanie oświatą
Warszawscy radcowie prawni kontynuują lekcje na temat prawa. Z racji, że tradycyjne lekcje zawieszono, robią to przez internet. Zajęcia organizowane są z różną częstotliwością, w zależności od możliwości szkół, ale wciąż jest wielu chętnych na udział w nich.
Monika Sewastianowicz
15.04.2020
Prawnicy Zarządzanie oświatą
Obywatelskim projektem, który przewiduje finansowanie nauczycielskich wynagrodzeń z dotacji z budżetu państwa, zajmą się sejmowe komisje. To projekt, który w sejmowej zamrażarce przeleżał kilka lat. W 2016 r. złożył go, jako inicjatywę obywatelską Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Monika Sewastianowicz
15.04.2020
Kadry w oświacie
W okresie od 30 marca 2020 do 8 kwietnia 2020 odnotowaliśmy ponad 1,1 mln użytkowników, którzy wygenerowali ponad 15 mln odsłon strony CKE, na której udostępnione były arkusze do próbnego egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. Pierwszego dnia uczniowie pobrali arkusze egzaminacyjne ósmoklasisty z języka polskiego ponad 1 mln raz - chwali się resort edukacji.
Monika Sewastianowicz
15.04.2020
Zarządzanie oświatą
Wydatki na oświatę tną duże i małe samorządy - czasami pod topór idą setki godzin. Tam, gdzie dotychczas były kierowane całkiem poważne pieniądze na podniesienie poziomu edukacji, cięcia będzie widać najmocniej. Część dyrektorów szkół podejrzewa, że oznacza to również zwolnienia nauczycieli.
Beata Igielska
15.04.2020
Zarządzanie oświatą
Sejm na rozpoczynającym się posiedzeniu zajmie się kilkoma obywatelskimi projektami, których nie rozpatrzono w poprzedniej kadencji. Część z nich - jak wprowadzenie kar za edukację seksualną, czy możliwość udziału dzieci w polowaniach, budzi duże kontrowersje. Podobnie jak fakt procedowania ich akurat teraz, gdy możliwość wyrażenia sprzeciwu jest mocno ograniczona.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
14.04.2020

Rodzice poczekają na pieniądze za odwołane zielone szkoły

Prawo cywilne Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Na pieniądze wpłacone na zielone szkoły, które zostały odwołane z powodu epidemii, rodzice będą musieli poczekać pół roku. Dokładnie 194 dni gwarantuje biurom podróży specustawa, tzw. „tarcza antykryzysowa” na zwrot kosztów. W ten sposób państwo całą odpowiedzialność za sytuację spowodowaną koronawirusem przesunęło z firm na konsumentów.
Beata Igielska
12.04.2020
Prawo cywilne Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Resort edukacji zmienił przepisy dotyczące harmonogramu egzaminów, rekrutacji, zadań dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz zespołów egzaminacyjnych. Rozporządzenie szef MEN podpisał 10 kwietnia. Wpisano do niego m.in. obowiązek podania terminu egzaminu z trzytygodniowym wyprzedzeniem.
Monika Sewastianowicz
10.04.2020
Zarządzanie oświatą
Rekrutacja do szkół średnich i wyższych zostanie najprawdopodobniej przesunięta - zapowiedział minister edukacji narodowej. To logiczne następstwo przesunięcia matur i egzaminów ósmoklasisty. Jeżeli chodzi o uczelnie, to rektorzy już zadeklarowali, że rekrutację przesuną.
Monika Sewastianowicz
10.04.2020
Zerowa stawka VAT na komputery przenośne i tablety dla szkół. Projekt rozporządzenia w tej sprawie pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zerowa stawka VAT będzie miała zastosowanie tylko w określonych przypadkach, chodzi m.in. o darowizny sprzętu dla szkół.
Monika Sewastianowicz
09.04.2020
Rząd zdecydował o przesunięciu egzaminów ósmoklasisty i matur - odbędą się najwcześniej w czerwcu, a kiedy dokładnie uczniowie dowiedzą się przynajmniej na trzy tygodnie wcześniej. Szkoły będą zamknięte przynajmniej do 26 kwietnia - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Monika Sewastianowicz
09.04.2020
Zarządzanie oświatą

Sąd raczej nie zmusi ministra do przełożenia matury

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Już w czwartek Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformuje o tym, jakie będą losy tegorocznych matur i egzaminów ósmoklasisty. Tymczasem jeden z maturzystów próbuje wziąć sprawy w swoje ręce i pozywa ministra, domagając się, by sąd - w drodze postanowienia o zabezpieczeniu - zobowiązał resort do zmiany terminów.
Monika Sewastianowicz
09.04.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Niektórzy uczestnicy publicznego dyskursu proponują w miejsce matur konkurs świadectw do szkół średnich. Jest jeszcze sporo czasu na zorganizowanie i przeprowadzenie tegorocznego egzaminu maturalnego. Wymagana jest tylko zmiana kalendarza egzaminów. Skoro mamy sytuację wyjątkową, to egzaminy w lipcu są przecież możliwe - uważa prof. Antoni Jeżowski.
Antoni Jeżowski
08.04.2020
Zarządzanie oświatą
Rok szkolny dla maturzystów kończy się w ostatni piątek kwietnia. Matury nie mogą się odbyć z powodów oczywistych i wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Wydaje się, że maturzyści są jakimiś zakładnikiem wielkiej gry politycznej, gdzie w tle są wybory prezydenckie - ocenił prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
Monika Sewastianowicz
08.04.2020
Zarządzanie oświatą
Spór o to, czy w czasie zagrożenia epidemicznego można organizować egzaminy państwowe każe przypomnieć, że art. 68 Konstytucji RP zobowiązuje władze publiczne do zapewnienia obywatelom opieki zdrowotnej, a minister ma narzędzia prawne, by egzaminy odwołać - tłumaczą adwokat Rafał Kowalczyk i aplikantka adwokacka Barbara Urbaniak z kancelarii Filipiak Babicz.
Barbara Urbaniak Rafał Kowalczyk
08.04.2020
Zarządzanie oświatą
W imieniu tegorocznych uczniów klas ósmych, maturzystów, ich rodziców, mając na względzie zbliżające się egzaminy ósmoklasistów oraz egzaminy dojrzałości, zwracamy się o niezwłoczne podjęcie decyzji w sprawie przesunięcia terminu tegorocznych matur oraz egzaminu ósmoklasisty - piszą wrocławscy radni.
Monika Sewastianowicz
07.04.2020
Kadry w oświacie

Rzecznik: Konieczna szybka decyzja w sprawie egzaminów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Konieczne jest opracowanie i upublicznienie projektów reorganizacji kalendarium zajęć szkolnych - uważa Rzecznik Praw Dziecka. Jego zdaniem trzeba też podjąć decyzje dotyczące egzaminów ósmoklasistów i maturalnych, terminu zakończenia roku szkolnego i zasad naboru do szkół wyższych.
Monika Sewastianowicz
06.04.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nauczyciel nie ma prawa do wynagrodzenia za okres strajku. Nie wyklucza to jednak możliwości przyznania nagrody. Dlatego w sytuacji obowiązkowego pomniejszenia wynagrodzenia, dyrektorzy szkół teoretycznie mogliby wypłacać środki zgromadzone w funduszu płac z innych tytułów. Tak orzekł WSA w Krakowie.
Dorian Lesner
06.04.2020
Kadry w oświacie Prawo pracy
Z bezpłatnego dostępu do szerokopasmowego internetu będzie mogło skorzystać dwa tysiące nauczycieli dzięki współpracy Ministerstwa Cyfryzacji z UPC Polska. To wsparcie dla prowadzących zdalne lekcje, w ramach akcji „Internet dla edukacji”.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.04.2020
Nowe technologie

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne działają w czasie epidemii

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne pracują w trybie zdalnym, odbierają telefony, wydają opinie i orzeczenia w związku z ruchem rekrutacyjnym. Na razie nie odnotowały wzrostu liczby zgłoszeń z powodu lęków związanych z koronawirusem. Ale są gotowe do reakcji i na wszelki wypadek doradzają, jak sobie radzić ze stresem.
Beata Igielska
04.04.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo