Chat GPT to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, które w formule przypominającej dialog pozwala otrzymywać odpowiedzi na pytania zadawane w języku naturalnym. Może istotnie zmienić oblicze polskiej edukacji dzięki zdolności dostarczania bardzo precyzyjnie spersonalizowanej wiedzy - podaje MEIN w komunikacie.

Dodaje, że nie jest to narzędzie pozbawione wad, co jednak nie powstrzymuje uczniów przed wykorzystywaniem go już dziś. Świadome korzystanie z niego przez nich nie powinno ograniczać się do prób napisania za jego pomocą pracy domowej. Nauczyciele stają tym samym przed prawdziwym wyzwaniem - jak oceniać prace, które mogą być tworzone całkowicie lub w bardzo dużym stopniu przez sztuczną inteligencję.

- W odpowiedzi na potrzeby nauczycieli poszukujemy sposobu wsparcia ich w pracy, dlatego utworzyliśmy grupę roboczą “AI w Edukacji”, w ramach której Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej - Justyna Orłowska, Dyrektor Centrum Transformacji Cyfrowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki - Mateusz Rafał oraz Zastępca Dyrektora ds. Cyfryzacji Edukacji i Nauki w Instytucie Badań Edukacyjnych - Michał Przymusiński omawiają temat przyszłości i wykorzystania sztucznej inteligencji w edukacji m.in. z kluczowymi liderami opinii Microsoft i Microsoft dla Edukacji. Grupa jest otwarta na współpracę z ekspertami zainteresowanymi tematyką sztucznej inteligencji - podaje MEIN.

Czytaj w LEX: Pułapki sztucznej inteligencji >>

Materiały edukacyjne to pierwszy krok działań

W poniedziałek MEIN opublikowało pierwszy efekt działań zespołu - artykuł “Chat GPT w szkole - szanse i zagrożenia”, który zawiera m.in. informacje o tym, czym jest Chat GPT i jak wpływa na edukację, jakie zagrożenia rodzi jego użycie, jak korzystać z niego mądrze oraz sprawdzić, czy na przykład praca domowa została przygotowana samodzielnie. Tak przedstawia się spis treści artykułu:

  • Co to jest sztuczna inteligencja (SI)
  • Gdzie wykorzystuje się SI
  • Jakie narzędzia wykorzystują SI
  • Chat GPT – co to jest i jak wpływa na edukację
  • Chat GPT – czy jest groźny
  • Chat GPT – jak korzystać z niego mądrze
  • Jak sprawdzić, kto napisał pracę
  • Co mówią naukowcy
  • Jak Chat GPT może wesprzeć osoby ze specjalnymi potrzebami 28
  • Podsumowanie

Materiał został poddany badaniu zgodności z potrzebami nauczycieli. Wyniki posłużą do przygotowania kompleksowych rozwiązań wykorzystujących narzędzia cyfrowe, takie jak bazy wiedzy, strony internetowe, mechanizmy tzw. najczęściej zadawanych pytań i inne formy interaktywnego wsparcia nauczycieli. Bezpłatne materiały o Chat GRP można pobrać tutaj >

Czytaj w LEX: Przetwarzanie danych osobowych na potrzeby wypowiedzi literackiej, artystycznej lub akademickiej >