Transformacja cyfrowa ma wpływ na każdy aspekt życia. Oferuje szerokie możliwości poprawy jakości życia, przyczynia się do wzrostu gospodarczego i zrównoważonego rozwoju na świecie. Jednak przez swoją zmienność i nieprzewidywalność stanowią także ogromne wyzwanie dla prawa, szczególnie w obszarze praw człowieka, demokracji, gospodarki. Ograniczenia w przejrzystości, funkcjonalności i wzajemnych połączeń usług internetowych i komunikacyjnych zwiększają ryzyko ekskluzji cyfrowej osób, grup społecznych, a nawet całych społeczności. 

W ramach XV Konferencji Bezpieczeństwo w Internecie. Solidarność cyfrowa będą dyskutowane możliwości wzmocnienia demokratycznych ram na rzecz transformacji cyfrowej, sposoby wprowadzenia niezbędnych środków dla poszanowania w internecie oraz poza nim uznanych unijnych praw i wartości, oraz rozwiązania przyspieszające osiąganie szerszych efektów społecznych, które nie tylko będą ograniczać się do sfery cyfrowej, ale będą mieć pozytywny wpływ na codzienne życie i dobrostan obywateli. Konferencja rozpocznie się 10 maja i potrwa dwa dni.

Uczestnicy debatować będą w ramach ośmiu sesji rozłożonych na 2 dni konferencji.

W pierwszym dniu będą prezentowane m.in. ramy regulacyjne solidarności cyfrowej, a także jej przejawy w środowisku internetowym, w sferze obronności  i w ramach tematu dotyczącego sztucznej inteligencji.

Drugi dzień konferencji będzie poświęcony będzie problematyce solidarności cyfrowej w zatrudnieniu, zagadnieniom przyszłości Internetu 3.0, rozwoju usług cyfrowych oraz bezpieczeństwa cyfrowego małoletnich.