Zakładanie formalnych grup spółek na razie nie jest atrakcyjne dla biznesu

Spółki Prawo gospodarcze

Zero - tyle wynosi liczba zarejestrowanych grup spółek na gruncie nowego prawa holdingowego po niemal pół roku od wejścia w życie nowych przepisów. Prawnicy nie przesądzają jednoznacznie, że oznacza to całkowitą porażkę nowej regulacji, ale wskazują na niejasność części przepisów i niechęć do sformalizowania współpracy. Rejestracja przysparza bowiem sporo obowiązków, a nie daje wymiernych korzyści.

03.04.2023

Weryfikacja kontrahentów w dobie sankcji szczególnie ważna

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

W praktyce często słyszymy zdanie: „jestem bezpieczny, bo nie współpracuję z firmami z Rosji”. Niestety to zgubne uproszczenie w istocie bardzo złożonego tematu, jakim są sankcje, i wcale nie eliminuje ryzyk sankcyjnych. Pierwszym i podstawowym błędem przedsiębiorców jest założenie w przedbiegach, że sankcje ich w ogóle nie dotyczą. Piszą o tym Julia Besz oraz Maria Papis z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

31.03.2023

Możliwy podział umowy o pracę przy podziale przedsiębiorstwa

Prawo pracy Spółki

Sprzedaż części przedsiębiorstwa i w konsekwencji przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę, pociąga za sobą szereg problemów nie tylko praktycznych, ale i prawnych. Dotyczy to zwłaszcza pracowników przypisanych do kilku jednostek organizacyjnych pracodawcy, w tym m.in. do transferowanej części przedsiębiorstwa - pisze radca prawny Agnieszka Nowak-Błaszczak.

29.03.2023

Wspólnik mniejszościowy w spółce z o.o. ma prawa, które może wykorzystać w przypadku konfliktu

Spółki

W momencie powstania sporu pomiędzy wspólnikami, wspólnicy mniejszościowi mogą tkwić w przekonaniu, że są na straconej pozycji z uwagi na fakt, że ich stanowisko nie jest tożsame z interesem wspólników większościowych. Nie jest to do końca prawdą. Należy pamiętać o uprawnieniach, które wspólnicy mniejszościowi mogą wykorzystać w celu obrony swoich praw - pisze Aneta Chałat, adwokat w Mariański Group.

29.03.2023

Raportowanie niefinansowe coraz bliżej - niewiele firm gotowych

Środowisko Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wiele przedsiębiorstw będzie musiało składać sprawozdawania niefinansowe, czyli dotyczące kwestii środowiskowych, procesów związanych z pracownikami, zarządzaniem i kontrolą firm (ESG). Czasu zostało niewiele, a tylko nieliczne firmy czynią przygotowania do realizacji tego obowiązku. Właśnie pojawił się pierwszy w Europie poradnik o tym, jak taki dokument przygotować.

24.03.2023

Inflacja uderza mocno w gastronomię, w tej branży rejestruje się coraz mniej firm

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Obecnie w Polsce aktywnych jest 4,3 mln działalności gospodarczych oraz 602 tys. spółek – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Liczba aktywnych działalności w lutym 2023 jest większa o 3,5 proc. w porównaniu ze stanem sprzed pandemii, a więc ze stycznia 2020 roku. Największy spadek rejestracji odnotowano natomiast m.in. w gastronomi.

20.03.2023

W eKRS wciąż brakuje kluczowych dokumentów i funkcjonalności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Od czasu, gdy w systemie eKRS odnotowywano częste awarie, które uniemożliwiały korzystanie z bazy, jego funkcjonowanie technicznie się poprawiło. Jednak zdaniem prawników i referendarzy, nadal są kwestie, które wymagają poprawy i wprowadzenia nowych rozwiązań. Chodzi m.in. o automatyczne wznawianie prowadzenia działalności gospodarczej czy dokumenty widoczne w systemie.

17.03.2023

Prosta spółka akcyjna dobra na założenie startupu

Spółki Prawo gospodarcze

​Startup to nowatorski pomysł na biznes, często związany z dużym ryzykiem i koniecznością pozyskania kapitału na założenie i rozwój działalności. Dlatego przeważnie najlepszą formą prawną dla takiej działalności gospodarczej jest spółka kapitałowa, zwłaszcza prosta spółka akcyjna. Choć nigdy nie należy zapominać także o innych możliwościach.

15.03.2023

Przygotowanie do założenia fundacji rodzinnej zacznij od uzgodnień z krewnymi

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Przygotowania do założenia fundacji rodzinnej powinny rozpoczynać się od rozmowy z członkami rodziny, która ma na celu identyfikację celów, potrzeb i oczekiwań uczestników procesu, a także wypracowanie wspólnego podejścia do kluczowych obszarów. Sukcesja to proces złożony, obejmujący kwestie związane zarówno z sukcesją majątkową jak i zarządczą w firmie rodzinnej.

09.03.2023

Parytet płci jest wciąż odległy o dekady - badanie

Rynek Prawo pracy Spółki

Wspieranie kobiet na stanowiskach kierowniczych nadal nie jest priorytetem biznesowym dla większości organizacji - wynika z nowego, globalnego badania Women in Leadership. Według respondentów, przy obecnym tempie zmian od parytetu płci wciąż dzielą nas dekady. Badanie potwierdza też istnienie barier strukturalnych oraz nieświadomych uprzedzeń utrudniających awans kobiet.

08.03.2023

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów wraca do komisji

Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze

We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która implementuje unijną dyrektywę dotyczącą m.in. walki ze zmowami cenowymi oraz zakresu uprawnień kontrolnych organów krajowych. Do projektu posłowie wnieśli trzy poprawki i ponownie skierowali go do komisji gospodarki i rozwoju.

07.03.2023

W eKRS nadal za długo czeka się na aktualizację wpisów

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Chociaż Krajowy Rejestr Sądowy funkcjonuje w formie elektronicznej od lipca 2021 r., przedsiębiorcy i pełnomocnicy wciąż borykają się z opóźnieniami i problemami technicznymi. Prawnicy mówią wręcz, że system nadal nie spełnia swojej roli, co powoduje, że trzeba uciekać się do bardziej skomplikowanych rozwiązań – na przykład przeglądania akt rejestrowych lub posiłkowania się innymi rejestrami.

07.03.2023

Przepisy antyzatorowe – zmiany już obowiązują

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Uproszczenie obowiązków przedsiębiorców w zakresie sprawozdawczości i zwiększenie efektywności postępowań w sprawie nadmiernych opóźnień przy spełnianiu świadczeń pieniężnych - to cel najnowszej nowelizacji tzw. ustawy antyzatorowej. Przepisy, które weszły w życie w grudniu 2022 r. oraz w styczniu br., mają dostosować przewidziane ustawą mechanizmy do realiów rynkowych.

06.03.2023

Likwidacja TVP Info i abonamentu RTV - obywatelski projekt w Sejmie

Spółki Zarządzanie

Na najbliższym posiedzeniu plenarnym 7 marca Sejm rozpatrzy obywatelski projekt ustawy o zniesieniu opłat abonamentowych. Zakłada on także likwidację stacji TVP Info, która – według autorów projektu - stała się ona bowiem narzędziem polityki, nie różniącym się w istocie swojej misji od telewizji właściwej dla krajów autorytarnych.

04.03.2023

Wystąpienie ze spółki czy sprzedaż ogółu praw i obowiązków – jak rozstać się ze spółką osobową

Spółki

„Wyjście” wspólnika ze spółki wiąże się z koniecznością dokonania stosownych rozliczeń pomiędzy występującym wspólnikiem a spółką. Dlatego też niezmiernie ważne jest, aby przewidzieć mechanizmy prawne „wyjścia” wspólnika ze spółki przed powstaniem sporu między wspólnikami - pisze Aneta Chałat, adwokat w kancelarii prawno-podatkowej Mariański Group.

03.03.2023

Rozliczenie ze wspólnikiem wychodzącym ze spółki jawnej może być trudne

Prawo cywilne Spółki

Rozwiązania dotyczące rozliczeń wspólników spółki jawnej i komandytowej nie zawsze są idealne. Dlatego wspólnicy, zarówno istniejących, jak i nowo zawiązywanych podmiotów, nie powinni być bierni. Bo dla większości spółek osobowych wystąpienie wspólnika – czy to na skutek konfliktu, śmierci, czy powodów osobistych – nie jest kwestią prawdopodobieństwa, a tylko czasu.

02.03.2023

NIK: Rządowe programy wspierające polskie szwalnie to porażka

Spółki Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

NIK ustaliła, że w ramach programu uruchomionego w związku z pandemią COVID-19 Agencja Rozwoju Przemysłu dostarczyła ok. 105 mln maseczek medycznych i ok. 67 mln maseczek niemedycznych za kwotę ponad 313 mln zł. Poważne wątpliwości wzbudziła rzetelność nadzoru nad ich jakością. Z kolei zupełnym fiaskiem zakończył się projekt „Stalowa Wola”, w ramach którego, mimo zakupu dziewięciu linii produkcyjnych, poza produktami testowymi nie wyprodukowano ani jednej maseczki.

28.02.2023

Prosta spółka akcyjna na razie niezbyt popularna wśród inwestorów

Spółki

Półtora roku po wejściu w życie nowego typu spółki kapitałowej wiadomo już, że prosta spółka akcyjna nie należy do najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności. Do tej pory zarejestrowano w Polsce niecałe 1,5 tys. takich podmiotów. Prawnicy oceniają, że przedsiębiorcy nadal nie do końca rozumieją, jak funkcjonuje PSA, i czekają na wykształcenie się praktyki w tej dziedzinie.

24.02.2023

Obowiązek publikacji informacji w rejestrze nie dla wszystkich spółek cywilnych

Spółki Prawo gospodarcze

Informacje o spółkach cywilnych mają być powszechnie dostępne w CEiDG, będzie to dotyczyło jednak tylko tych podmiotów, w których wspólnicy są przedsiębiorcami. Taka informacja pojawiła się w ramach odpowiedzi udzielanych w trakcie opiniowania. Resort rozwoju nie przychylił się do propozycji Ministerstwa Finansów, które proponowało, aby obowiązek objął całą strukturę.

21.02.2023

Prawo nie ułatwia rozliczenia ze wspólnikiem wychodzącym ze spółki jawnej

Spółki Prawo gospodarcze

Zasady wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej określone są w art. 65 kodeksu spółek handlowych. Te formy prowadzenia działalności gospodarczej cieszą się w Polsce dużą popularnością. Zdawać by się więc mogło, iż orzecznictwo jest na tyle bogate, że nie budzą kontrowersji. Jest jednak wprost przeciwnie.

20.02.2023