Są prawne ramy grupy spółek. Wchodzi w życie nowela KSH

Spółki

Od czwartku w kodeksie spółek handlowych pojawią się uregulowania dotyczące pojęcia grupy spółek, pozwalające sformalizować istnienie grup kapitałowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że na razie nowe przepisy będą wykorzystywane głównie przez spółki Skarbu Państwa. Natomiast inne podmioty będą nadal działały, jak dotychczas, czyli nieformalnie. Piszemy o tym również w Legal Alert.

13.10.2022

SN: Upadłość SKOK to nie ustanie członkostwa

Prawo cywilne Spółki Finanse

Ogłoszenie upadłości SKOK z likwidacją jej majątku nie jest ustaniem członkostwa w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej, w związku z czym syndyk masy upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowej nie jest uprawniony do żądania zwrotu na rzecz upadłego wkładów wniesionych przez tą kasę na obligatoryjny fundusz stabilizacyjny - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.

06.10.2022

SN odpowie, czy rozdzielność majątkowa dotyczy także akcji imiennych spółki

Prawo cywilne Spółki

Czy ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami pozostającymi w ustroju wspólności majątkowej powoduje, że współmałżonka akcjonariusza, który samodzielnie objął lub nabył akcje imienne wchodzące w skład wspólności ustawowej, staje się również współuprawnionym z akcji - odpowiedzi na to pytanie udzieli Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

05.10.2022

Dzierżawca jako sukcesor rodzinnego biznesu nie jest spadkobiercą

Domowe finanse VAT Rachunkowość Spółki

Dzierżawca jako sukcesor kontynuujący prowadzenie działalności gospodarczej zmarłego spadkodawcy nie ma prawa rozliczenia VAT z faktur otrzymanych po śmierci spadkodawcy. Nie mamy tu bowiem do czynienia z przejęciem jego praw i obowiązków, o których mowa w ordynacji podatkowej, gdyż jest on dzierżawcą, a nie spadkobiercą.

04.10.2022

Zmiany w prawie spółek - nowe zasady odpowiedzialności członka zarządu

Spółki

Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych, wchodząca w życie 13 października, jest omawiana i analizowana od miesięcy. Wiele zmian ocenianych jest jako potrzebne i pożądane. Przykładem są nowe zapisy dotyczące odpowiedzialności członków zarządu spółki, dzięki którym wszystkie spółki kapitałowe obowiązywać będą te same, spójne zasady - pisze adwokat Milana Krzemień.

04.10.2022

Gminy nie kontrolują rozliczeń podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki

Firmy, które posiadają nieruchomości, nie mają żadnej pewności, czy ich rozliczenia podatku od nieruchomości są prawidłowe. Przepisy w tym zakresie są niezwykle trudne w interpretacji, a gminy, do których wpływają pieniądze z tej daniny, nie weryfikują poprawności rozliczeń. To duże ryzyko, bo w którymś momencie może się okazać, że z powodu błędów firmy będą musiały dopłacić duże kwoty zaległego podatku.

03.10.2022

Nadzwyczajne zyski lub straty to dodatkowy podatek do zapłaty

Finanse publiczne Spółki Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Duże firmy zapłacą dodatkowe daniny, jeśli będą deficytowe albo zwiększą zyski. Taki paradoks może wyniknąć z równoczesnego obowiązywania podatku minimalnego oraz nowej daniny od nadmiarowych zysków. Ta ostatnia ma objąć nie tylko sektor paliwowy, w którym ze względu na kryzys wywołany agresją Rosji na Ukrainę, takie zyski dziś najczęściej występują.

28.09.2022

Dr Poprawski: Interes grupy spółek – jak wyważyć różne dążenia?

Spółki Prawo gospodarcze

Grupa spółek, która jest ważnym elementem prawa holdingowego, stanowi konstrukcję prawną odrębną od dotychczas znanego Kodeksowi spółek handlowych stosunku dominacji. Nie ma ona zdolności prawnej, tym samym interes grupy spółek nie jest powiązany z jedną konkretną jednostką organizacyjną. Za taką nie można bowiem uznać grupy spółek - pisze dr Radosław Poprawski z kancelarii DZP.

27.09.2022

Matka jest najważniejsza – rośnie rola spółki dominującej w holdingu

Spółki

Wprawdzie wchodzące niebawem w życie przepisy nie stanowią kompleksowej regulacji funkcjonowania holdingów, bez wątpienia są potrzebnym krokiem w dostosowywaniu prawa do realiów gospodarczych, w których coraz większą rolę odgrywają grupy spółek. Uporządkowują najistotniejsze kwestie związane z zarządzaniem grupą spółek, wzmacniając istotnie pozycję spółki dominującej.

23.09.2022

Już 357 tys. wniosków i 151 tys. pism w eKRS

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Złożono już 357 tys. wniosków i 151 tys. pism przez portal obsługujący elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy. - Ten system dynamizuje rozwój polskiej gospodarki i oznacza ogromne ułatwienia dla przedsiębiorców – uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I podkreśla, że cyfryzacja sądownictwa niezmiennie pozostaje jednym z priorytetów Ministerstwa Sprawiedliwości.

22.09.2022

Prawo holdingowe - wiążące polecenie to odpowiedzialność za ryzyko niewypłacalności

Spółki Prawo gospodarcze

Wchodząca za niespełna miesiąc w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych wprowadzi do polskiego porządku prawnego prawo holdingowe. Oprócz korporacyjnych nowości dotyczących grup spółek, wywrze ono też wpływ na aspekty związane z niewypłacalnością spółek uczestniczących w grupie. Wniosek o upadłość spółki zależnej będzie mogła złożyć spółka dominująca z tej grupy.

15.09.2022

Check-lista – nowy środek informacji prawnej w przedsiębiorstwach

Spółki Małe i średnie firmy

Coraz więcej firm, głównie dużych, jako środek informacji i przekazu prawnego służący z jednej strony do projektowania i opisywania procesów organizacyjnych opartych na normach prawa, ale z drugiej - do weryfikacji ich zgodności z prawem, traktuje tzw. listy pytań kontrolnych (ang. checklisty). To kolejno po sobie następujące pytania, które użytkownik musi sobie zadać, by upewnić się, że postępuje zgodnie z założoną dla danej sytuacji instrukcją.

14.09.2022

Branżę windykacyjną czeka regulacja, ale dłużnikom zmiany mogą się nie opłacić

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Ministerstwo Sprawiedliwości chce uregulować zawód windykatora. Zdaniem prawników ustawa wprowadzająca kolejny regulowany zawód jest niepotrzebna - patologie, o których mowa w jej założeniach, można zwalczać za pośrednictwem obowiązujących przepisów. Natomiast to, że resort pracuje nad ustawą, nie jest wyrazem troski o ofiary windykatorów, ale wymogiem przepisów unijnych.

12.09.2022

Rozliczenia spółek komandytowych wciąż niejasne

CIT Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ubiegłoroczna rewolucja w opodatkowaniu spółek komandytowych może mieć swoje nieoczekiwane skutki, które ujawniają się dopiero dziś. Przepisy przejściowe nie uregulowały wszystkich kwestii związanych z dokumentacją cen transferowych w takich spółkach. Może się okazać, że już do końca września będą one musiały złożyć informację TP-R.

08.09.2022

Instytucja wiążącego polecenia - ważna zmiana w prawie spółek handlowych

Spółki Prawo gospodarcze

Od 13 października 2022 r. obowiązywać będą przepisy tzw. prawa holdingowego, jednej z najbardziej doniosłych nowelizacji Kodeksu spółek handlowych w ostatnich latach. Wśród nowych rozwiązań, które pojawią się w polskim porządku prawnym, będą wiążące polecenia, jakie spółka dominująca będzie mogła wydawać spółce zależnej w ramach grupy spółek.

08.09.2022

Pobór wody do prowadzenia działalności – o czym musi pamiętać przedsiębiorca

Środowisko Spółki Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca, który w swojej działalności korzysta z wody, musi uzyskać zgodę wodnoprawną. Jednak od tej reguły istnieją wyjątki, dotyczące przede wszystkim firm prowadzących działalność w miejscu swojego zamieszkania. Więcej na ten temat można przeczytać w Legal Alercie.

07.09.2022

Zmiana prawa holdingowego - w październiku ważna dla spółek reforma

Spółki Prawo gospodarcze

Od początku prac nad kontrowersyjną nowelizacją Kodeksu spółek handlowych trwał zażarty spór o kształt tej reformy, a zaproponowany projekt spotkał się z ostrą krytyką ze strony prawników oraz środowiska przedsiębiorców prowadzących aktywność biznesową w formie spółek kapitałowych. Czy zaproponowana nowelizacja rzeczywiście nie spełnia oczekiwań polskiego biznesu oraz prawa?

07.09.2022