„Konwencja organizowana przez europejską grupę Wolność i Demokracja oraz Solidarną Polskę odbędzie się w sali Sejmiku Śląskiego, czyli na terenie, który najbardziej ucierpi na wprowadzeniu pakietu klimatycznego. Wydarzenie to będzie się składało z dużej debaty, wystąpień eksperckich, paneli dyskusyjnych oraz prezentacji sposobów na walkę z pakietem klimatycznym – powiedział PAP rzecznik SP Patryk Jaki.

Wśród uczestników mają być m.in. Piotr Duda – szef Solidarności, liderzy Solidarnej Polski: Zbigniew Ziobro, Ludwik Dorn oraz przewodniczący Krajowej Rady Izby Gospodarczej Janusz Steinhoff.

Jaki w rozmowie z PAP podkreślił, że śląska konwencja będzie pierwszym etapem Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej zapoczątkowanej pod koniec września. Jej celem jest zebranie ponad 1 mln podpisów w krajach UE, mające doprowadzić do referendum ws. zawieszenia tzw. pakietu klimatycznego.

„Akcja będzie szeroko zakrojona i obejmie większość krajów Unii. Inicjatywa, która powstała w Polsce, jest pierwszą tego typu w historii Unii Europejskiej. Kolejną konwencję zorganizujemy na początku grudnia. Nasza partia od miesięcy przygotowywała się do tej inicjatywy i szykujemy kolejne duże eventy jeszcze w tym roku” – zaznaczył Jaki.
Komisja Europejska zarejestrowała wniosek o przeprowadzenie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego 8 sierpnia. Aby przedsięwzięcie się powiodło, w ciągu 12 miesięcy od daty rejestracji wniosku trzeba zebrać co najmniej milion podpisów w minimum siedmiu krajach UE.
Pomysłodawcą inicjatywy zarejestrowanej przez KE jest poseł SP Ludwik Dorn, a włączyły się do niej największe związki zawodowe w Polsce – NSZZ Solidarność oraz OPZZ, a także inne organizacje pozarządowe.
Jaki zaznaczył, że do parlamentarnego zespołu na rzecz powstrzymania pakietu klimatycznego posłom SP udało się zaprosić przedstawicieli wszystkich klubów z wyjątkiem Ruchu Palikota. „Widać, że ten groźny dla Polski projekt łączy różne środowiska” - powiedział rzecznik SP.
Pakiet klimatyczno-energetyczny zakłada 20-proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20 proc. oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. - cele te mają być osiągnięte do roku 2020. Polska ma prawo do bezpłatnych uprawnień do emisji CO2, które jednak stopniowo będą redukowane i od 2020 r. również polskie elektrownie będą musiały kupować wszystkie uprawnienia do emisji na aukcjach.
W składzie domagającego się zawieszenia pakietu komitetu są przedstawiciele Solidarnej Polski, NSZZ "Solidarność" i OPZZ. Do przedsięwzięcia przyłączyli się też przedstawiciele Austrii, Czech, Danii, Grecji, Litwy, Wielkiej Brytanii oraz Rumunii.