Już w poniedziałek konferencja o RODO i bezpieczeństwie IT

Cyberprzestępczość, polskie kampanie socjotechniczne, analiza incydentów - to główne tematy dwudniowej konferencji skierowanej dla praktyków tworzących i utrzymujących system ochrony danych osobowych. Pierwszy wykład już 4 marca, o godz. 9.15 w hotelu Fabryka Wełny w Pabianicach.

27.02.2019

NBP ujawnił zarobki pracowników. W 2018 r. najwięcej zarobiła Martyna Wojciechowska

Finanse

Narodowy Bank Polski opublikował zestawienie średnich pensji dyrektorów. Po nazwie stanowiska pozwala ono ustalić, ile zarabiają Martyna Wojciechowska i Kamila Sukiennik, najbliższe współpracowniczki prezesa Adama Glapińskiego. To publiczna dyskusja o ich wysokich zarobkach doprowadziła do uchwalenia tzw. ustawy o jawności wynagrodzeń w NBP.

27.02.2019

Coraz trudniej o zgodę na fuzję czy przejęcie

Spółki Finanse

Ubiegły rok był rekordowy na rynku fuzji i przejęć, zarówno w Polsce jak i w innych krajach. Organy ochrony konkurencji zablokowały też sporo transakcji. Zdaniem ekspertów to oznacza, że kończą się czasy łatwych przejęć. Firmy planujące duże transakcje muszą się przygotować na trudne i dociekliwe pytania urzędników.

27.02.2019

Dobry rok dla Wolters Kluwer

Finanse

W 2018 r. przychody Wolters Kluwer osiągnęły wysokość 4,3 mld euro. Firma odnotowała 6 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży produktów elektronicznych.

26.02.2019

Parlament Europejski bliżej uchwalenia nowej dyrektywy autorskiej

Nowe technologie

We wtorek komisja prawna poparła porozumienie w sprawie dyrektywy o prawie autorskim. Głosowanie Parlamentu Europejskiego zaplanowane jest na 25-28 marca. Gdy nowe przepisy zaczną obowiązywać, portale będą musiały mieć zgodę wydawcy na korzystanie z danego artykułu.

26.02.2019

Blisko 2 tys. firm może zostać wykreślonych z CEIDG

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy mają więcej niż jeden aktywny lub zawieszony wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) powinni to skorygować. Po 30 kwietnia 2019 r. mogą zostaną wykreśleni, ostrzega Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

25.02.2019

System kaucyjny w Polsce szybko nie powstanie

Środowisko Prawo gospodarcze

Producenci, którzy wprowadzą na rynek opakowania, będą płacić za ich zbiórkę i recykling. Ministerstwo Środowiska liczy, że zmobilizuje ich to do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Na razie bowiem systemu centralnego nie planuje, bo on za dużo kosztuje.

25.02.2019

MS: Nowe firmy nie będą zwolnione z opłat za wpis do KRS

Wymiar sprawiedliwości Spółki

Ministerstwo Sprawiedliwości nie przewiduje zwolnienia przedsiębiorców od opłat sądowych za pierwszy wpis do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Resort uważa, że opłaty te są już na stosunkowo niewielkim poziomie.

23.02.2019

Ustawa o jawności płac w NBP ostatecznie uchwalona

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Sejm zaakceptował w piątek poprawkę Senatu do noweli ustawy dotyczącej jawności wynagrodzeń w NBP. Oznacza to, że ustawa jest już ostatecznie uchwalona i teraz ustawa trafi do prezydenta.

22.02.2019

Projekt ustawy frankowej gotowy do drugiego czytania w Sejmie

Finanse Kredyty frankowe

Komisja Finansów przyjęła sprawozdanie o prezydenckim projekcie tzw. ustawy frankowej. Krystyna Skowrońska, poseł PO, domaga się, aby jeszcze raz zaopiniowało go Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zdaniem Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezydenta nie ma takiej potrzeby. Nie boją się sporów arbitrażowych z bankami.

21.02.2019

Rekordowa liczba transkacji w 2018 roku za zgodą UOKiK

Spółki Prawo gospodarcze

W 2018 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 228 zgód na połączenia i przejęcia przedsiębiorców. Zgłoszeń było 251. To najwięcej decyzji od 11 lat. Urząd opiniował też 390 spraw prowadzonych przez Komisję Europejską. KE pytała UOKiK o opinię m.in. w sprawie fuzji spółek Siemens i Alstom.

21.02.2019

Pięć krajów, w tym Polska, walczy o zachowanie wolności w internecie

Nowe technologie

Holandia, Luksemburg, Polska, Włochy i Finlandia - kraje przeciwne projektowi dyrektywy o prawach autorskich - wydały wspólne oświadczenie w jego sprawie. Ich zdaniem projekt nie zapewnia właściwej równowagi pomiędzy ochroną podmiotów uprawnionych, a interesami obywateli oraz przedsiębiorców Unii Europejskiej.

21.02.2019

Ustawa uchwalona - dźwięk może być znakiem towarowym

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Nowa definicja znaku towarowego - teraz będzie mógł nim być np. dźwięk - to jedna ze zmian w prawie własności przemysłowej. Sejm zdecydował w środę 20 lutego o przyjęciu senackich poprawek do tej ustawy.

21.02.2019

Sejm poprawi Kodeks wyborczy i przejrzystość w NBP

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Dzisiaj 20 lutego br. rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie plenarne Sejmu. W porządku obrad m.in. zmiana ustawy – Kodeks wyborczy, a także - zmiana ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

20.02.2019

RODO uznaje przetwarzanie danych z jawnych rejestrów publicznych

Spółki RODO

Imiona, nazwiska, numery PESEL osób fizycznych wchodzących w skład organów spółek są jawne i dostępne w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dlatego inne podmioty, nawet w celach komercyjnych, mogą je przetwarzać. Nie muszą przy tym spełniać obowiązku informacyjnego, czy realizować prawa do bycia zapomnianym.

20.02.2019

Spór o wysokość stawki za prowadzenie ewidencji PPK

Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego oraz Business Centre Club krytykują projekt rozporządzenia w sprawie opłaty dla Polskiego Funduszu Rozwoju za prowadzenie ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wskazują m.in., że zaproponowana stawka 0,18 groszy jest za wysoka.

19.02.2019

Brakuje przepisów o monitoringu wysypisk

Środowisko Prawo gospodarcze

Od 22 lutego wysypiska powinny być objęte monitoringiem. Tyle, że wciąż nie ma rozporządzenia określającego jego zasady. Zdaniem prawników bez niego, systemu nie da się zainstalować. Do najnowszej wersji projektu uwagi zgłosiło Rządowe Centrum Legislacji. Uważa, że zasady dostępu inspekcji do nagrań w czasie rzeczywistym powinna regulować ustawa.

19.02.2019

Rząd zmienia przepisy o blokadzie cen energii

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Dystrybutorzy energii nie będą mieli obowiązku ustalenia stawek na 2019 rok na poziomie z grudnia 2018 r. Taką zmianę przewiduje przygotowany przez rząd projekt ustawy w sprawie cen energii. Według projektu ustaloną ceną zostanie objęta tylko energia elektryczna, a nie stawki sieciowe.

18.02.2019

Rząd zajmie się regulacją przewozu samochodami osobowymi

Prawo gospodarcze

Rynek przewozów samochodami osobowymi zostanie uregulowany - zapowiedział w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. I dodał, że spodziewa się, że projekt ustawy porządkującej kwestie transportu osób samochodami osobowymi trafi we wtorek na posiedzenie rządu. 

18.02.2019