"Niekończąca się" kwarantanna - możliwe odszkodowania, choć droga niełatwa

Prawo cywilne Koronawirus

Kwarantanna to dla wielu osób "areszt domowy", wiąże się bowiem z daleko idącymi ograniczeniami praw jednostki. Czasem nawet oznacza utratę pracy czy intratnego zlecenia. Jeśli nastąpiło to z winy organów, osoba objęta taką przymusową izolacją może domagać się odszkodowania i to niekoniecznie wskazując konkretnego winowajcę. Batalia potrwa jednak znacznie dłużej, niż jej pobyt w domu.

31.07.2020

Split payment wskazany na fakturze czasem można zignorować

VAT Rachunkowość

Zdaniem administracji skarbowej na fakturze można umieścić dopisek o obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu, nawet jeśli dana transakcja nie musi być nim objęta. Jeśli odbiorca otrzyma taki dokument, płatności nie musi dzielić. Według ekspertów ta odpowiedź to przykład całkowitego wypaczenia sensu wydawania interpretacji podatkowych.

31.07.2020

SN hurtowo rozpoznaje protesty - niektóre zasadne, ale nie zaważyły na wyniku

Wybory

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpoczęła masowe rozpoznawanie protestów wyborczych: cztery tysiące na jednym posiedzeniu. Jeśli w czwartek sędziowie uporają się z tymi protestami, to pozostanie jeszcze ponad 800 pism do rozpatrzenia, do 3 sierpnia, gdy ma zapaść uchwała pełnej Izby o ważności wyborów prezydenckich.

30.07.2020

USA nadal krytykują Polskę za brak przepisów o restytucji mienia ofiar Holokaustu

Prawo cywilne

Polska po raz kolejny, obok innych krajów, została wymieniona w dorocznym raporcie Departamentu Stanu jako państwo, które "nie uchwaliło jeszcze kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia krajowego lub odszkodowań za konfiskaty związane z Holokaustem”. - To odbiega w niektórych punktach od naszej oceny tego problemu - oceniło polskie MSZ.

30.07.2020

Bonem turystycznym zapłacimy już od 1 sierpnia

Prawo rodzinne Koronawirus

Na program przeznaczono ok. 3,5 mld zł, a skorzysta z niego ok. 6,5 mln dzieci - zapowiedziała w czwartek 29 lipca minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że do tej pory na liście podmiotów, które będą mogły przyjmować zapłatę w formie bonu, jest ok. 5,6 tys. firm i każdego dnia rejestruje się ok. 1000 nowych.

30.07.2020

Szefowa KE podtrzymuje decyzję o odrzuceniu wniosków miast "wolnych od LGBT"

Samorząd terytorialny Prawo unijne

Traktaty zapewniają, że każdy człowiek w Europie może być tym, kim jest, żyć tam, gdzie chce, kochać kogo chce - stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen, nawiązując do decyzji o odrzuceniu wniosków o unijne dotacje z polskich miast, który ogłosiły się "strefami wolnymi od LGBT".

30.07.2020

Bezpłatny nawigator kariery pomaga szukać pracy

Prawo pracy HR

Darmowy dostęp do Systemu Nawigatora Kariery ma być wsparciem dla osób, które potrzebują odpowiedzi na pytanie: jaka kariera jest dla nich najlepsza, jaką satysfakcję z pracy będą mieć na określonym stanowisku pracy czy też jakie mają mocne strony, o których mogą opowiedzieć potencjalnemu pracodawcy.

30.07.2020

Rodzice uczniów będą protestować przeciwko zdalnej nauce

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej odbędzie się protest rodziców przeciwko nauce zdalnej. Jedna z grup facebookowych - „Ogólnopolski strajk dzieci do szkół” - zarejestrowała go na 22 sierpnia. Powodem przygotowywanego zgromadzenia jest chaos informacyjny, za którym, zdaniem organizatorów, stoi rząd.

30.07.2020

UOKiK: Ofiary działań antykonkurencyjnych mogą występować o odszkodowania

Rynek i konsument Prawo unijne

Poszkodowani przez praktyki ograniczające konkurencję mogą dochodzić roszczeń odszkodowawczych przed sądami - twierdzi prezes UOKiK Tomasz Chróstny. I dodaje, że nie ma przy tym znaczenia, że decyzję w sprawie naruszenia prawa wydała Komisja Europejska, a siedziba firmy łamiącej przepisy znajduje się na terenie innego państwa UE.

30.07.2020

Premier: Niech TK powie, czy wypowiadać konwencję stambulską

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zdecydowałem o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Wniosek o podjęcie przez rząd inicjatywy zmierzającej do wypowiedzenia konwencji skierował w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

30.07.2020

W piątek ogłoszenie wyników egzaminu ósmoklasisty

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w piątek 31 lipca br. zostaną ogłoszone wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu i lipcu 2020 r. Tego dnia każdemu absolwentowi szkoły podstawowej zostanie przekazane zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu.

30.07.2020

MF wyjaśnia, co można przywieźć z wakacji

Ordynacja Domowe finanse Akcyza

Ministerstwo Finansów opublikowało specjalny przewodnik. Wyjaśnia w nim, jakie pamiątki z wakacyjnej podróży można przywieźć do Polski, by nie płacić cła, ani akcyzy. Chodzi także o przewożenie przez granicę żywności, wyrobów tytoniowych i alkoholu.

30.07.2020

Już ponad 1,2 mln świadczeń "Dobry start" 

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty

Dotychczas wpłynęło prawie 1,4 mln wniosków o świadczenie "Dobry start" i przyznaliśmy ich już ponad 1,2 mln – poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Program ma wyrównywać szanse wśród uczniów, dlatego wsparciem objęte są rodziny z dziećmi w wieku szkolnym na utrzymaniu – bez względu na dochód.

30.07.2020

Przybywa wniosków o odroczenie terminu płatności podatków i rozłożenie na raty

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Prawie 59 tysięcy wniosków o rozłożenie podatków na raty zostało złożonych od marca do czerwca 2020 roku. To ponad 2,6 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najczęściej dotyczyły podatku dochodowego od osób fizycznych. Wynika to z danych Ministerstwa Finansów.

30.07.2020

NIK: Państwo nie pomaga wyjść z bezdomności

Pomoc społeczna

W Polsce od kilku lat systematycznie spada liczba osób bezdomnych, ale nie wiadomo jakie są tego przyczyny. Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że system, na który składają się działania podejmowane przez organy administracji rządowej, samorządowej oraz organizacje pozarządowe nie jest ani spójny, ani skuteczny

30.07.2020

Wstępne wyniki egzaminów prawniczych - kazus myśliwego twardym orzechem do zgryzienia

Prawnicy Koronawirus

Choć wyniki egzaminów adwokackich i radcowskich nie wszędzie są podsumowane i przeanalizowane, wstępne wnioski są już znane. Przyszłych adwokatów zaskoczyła część z zakresu prawa karnego. Dla wielu z nich przeszkodą nie do przejścia było napisanie apelacji w sprawie myśliwego. Warszawscy radcy chwalą się z kolei, że zdało aż 88 proc. ich aplikantów.

30.07.2020

Epidemia groźna dla pacjentów z zawałami

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Karetki wiozą pacjentów z podejrzeniem koronowirusa do szpitala zakaźnego, podczas gdy na miejscu okazuje się, że chory ma zawał, a nie COVID-19 i trzeba go odesłać do innej placówki. Problem jest organizacyjny, bo szpitale zakaźne zamknęły się, ale też prawny, bo niejednoznaczne są zasady określania stanu transportowanego pacjenta.

30.07.2020

Minister zdrowia opracował standardy udzielania teleporad

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Każda przychodnia rodzinna będzie musiała ustalić z pacjentem termin udzielenia teleporady. Jeśli w trakcie rozmowy lekarz czy pielęgniarka dojdą do wniosku, że ona nie wystarczy, powinni zbadać chorego osobiście. Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu udzielenia teleporad.

30.07.2020