Komisarz: Nawet jeśli będzie weto, UE uruchomi fundusz odbudowy

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Unia Europejska będzie dążyć do uruchomienia unijnego pakietu pomocowego dla gospodarki po epidemii koronawirusa, nawet jeśli Węgry i Polska nie zaprzestaną prób zawetowania tego projektu - oświadczył w piątek komisarz ds. gospodarczych, Paolo Gentiloni. Tymczasem polskie władze konsekwentnie zapowiadają weto.

04.12.2020

Polacy po pandemii wrócą do mniejszych biur

Prawo pracy

Z danych Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych wynika, że w trzecim kwartale 2020 r. wynajęto o 40 proc. mniej powierzchni biurowych niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów, tendencja spadkowa utrzyma się w kolejnych kwartałach, bo firmy coraz bardziej będą stawiały na pracę hybrydową.

04.12.2020

W piątek kończy się nabór placówek do Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Tylko do 11 grudnia można przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciwko koronawirusowi. Wnioski można przesłać tylko elektronicznie. Nabór prowadzony jest wśród placówek medycznych i indywidualnych praktyk zawodowych, w szczególności tych, które mają już podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej. Wyniki konkursu mają być znane już 17 grudnia.

04.12.2020

Prosta spółka akcyjna ruszy dopiero w lipcu 2021 roku

Nowe technologie Spółki

Przedsiębiorczy Polacy nie założą prostej spółki akcyjnej od 1 marca 2021 roku. Ministerstwo Sprawiedliwości chce przesunąć wejście w życie przepisów powołujących tę nową formę prowadzenia biznesu o cztery miesiące. Wszystko przez przedłużające się prace nad nową platformą eKRS, przez którą będzie można rejestrować nowy rodzaj spółki.

04.12.2020

Polskie uzdrowiska w covidowej zapaści. Dostają tarczę, ale zbyt małą

Finansowanie zdrowia

Wskutek przedłużającej się pandemii koronawirusa kondycja uzdrowisk wyraźnie osłabła. W tym roku nie działają już pięć miesięcy. Sanatoria ostrzegają, że bez wsparcia rządu czeka je bankructwo. Chcą refundacji kosztów za utrzymanie gotowości obiektów do przyjęcia pacjentów. Część z nich jednak próbuje zarabiać mimo obostrzeń.

04.12.2020

Salony samochodowe zarejestrują nowe auta on-line

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zmiany ustawy - Prawo o ruchu drogowym z 14 sierpnia 2020 r., które wchodzą w życie w sobotę 5 grudnia br. dotyczą nie tylko kierowców i właścicieli aut, ale także - przedsiębiorców prowadzących salony sprzedaży samochodów, importerów i producentów pojazdów. Korzystnym dla nabywców rozwiązaniem będzie rejestracja pojazdu przez jego sprzedawcę.

04.12.2020

Nowy eKRS nie ruszy wiosną, ale łatwiej będzie złożyć sprawozdanie finansowe

Spółki Prawo gospodarcze

Mamy dwie wiadomości dla spółek. Jedną dobrą, drugą być może też. W przypadku zarządu wieloosobowego sprawozdanie będzie mógł podpisać tylko jeden członek, a pliki będzie można przeszukiwać. Druga wiadomość dotyczy cyfryzacji KRS - znowu zostanie przesunięta, a co za tym idzie, także przepisy o prostej spółce akcyjnej.

04.12.2020

Gminy łatają dziury w swoich budżetach pieniędzmi mieszkańców

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Gminy znalazły sposób, by choć częściowo złagodzić skutki braku pieniędzy. W podejmowanych właśnie uchwałach określają na przyszły rok wyższe stawki podatków i opłat lokalnych. W wielu miejscowościach zastosowanie będą miały kwoty w maksymalnej wysokości, dopuszczonej przez prawo. Skutki odczują przede wszystkim właściciele nieruchomości.

04.12.2020

W dobie koronawirusa aplikantom o pracę niełatwo - wraca pytanie o zgody dziekanów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

Koronawirus wiele zmienia na rynku prawniczym. Dużo kancelarii adwokackich poniosło straty, co odbija się i na aplikantach, którym coraz trudniej się utrzymać. Tymczasem na własną działalność gospodarczą, czy pracę nawet tymczasową w innym zawodzie muszą dostać zgodę dziekana. Część prawników uważa, że czas rozważyć zmiany, inni że zgoda nadal powinna być wymagana.

04.12.2020

Migranci zarobkowi mogą zechcieć uregulować swój status podatkowy

PIT Prawo pracy

Nie każdy pracownik delegowany, który wyjeżdża do pracy za granicą, może zmienić rezydencję podatkową. Praca tymczasowa nie daje do tego podstawy, ale kilkuletni kontrakt – już tak, zwłaszcza, gdy wyjeżdżający zabiera ze sobą rodzinę. Wcześniej pracownik powinien to jednak ustalić z pracodawcą, bo podatki trzeba wtedy płacić w państwie przyjmującym już od pierwszego dnia pobytu.

04.12.2020

Samorządy stracą pieniądze i rezygnują z inwestycji. Sprawa dla TK?

Finanse samorządów

Wstrzymanie budowy mieszkań, rezygnacja z modernizacji ulic, torowisk, przedszkoli, odstąpienie od remontu szpitala i hali sportowej – to niektóre skutki trudnej sytuacji samorządów. Do tego dochodzi nowe prawo, przez które stracą dodatkowo prawie półtora miliarda złotych rocznie. Samorządy apelują o skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

03.12.2020

Lotniska chcą zawieszenia prawa o obszarach ograniczonego użytkowania

Środowisko Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Związek Regionalnych Portów Lotniczych zaapelował do rządu o zawieszenie stosowania przepisów o obszarach ograniczonego użytkowania. Zdaniem organizacji, funkcjonowanie obszarów w obecnym stanie prawnym, z którego wynika m.in. konieczność wypłacania odszkodowań, jest dla branży zbyt kosztowne.

03.12.2020

RPO domaga się kompleksowej polityki równościowej w administracji publicznej

Administracja publiczna Prawo pracy

Program powinien doprowadzić do wprowadzenia kompleksowej polityki równościowej w ministerstwach, organach administracji, urzędach wojewódzkich, a jej trzonem powinien być regulamin antydyskryminacyjny. Należy wypromować to rozwiązanie, jako dobrą praktykę, wśród pracodawców prywatnych oraz organów jednostek samorządu terytorialnego – uważa RPO.

03.12.2020

Unijne agencje do spraw zdrowia będą mieć większe uprawnienia

Opieka zdrowotna

Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejska Agencja Leków mają dostać większe uprawnienia. Dzięki temu mają sprawniej ochraniać obywateli UE i reagować na kolejne epidemie. Komisja Europejska poinformowała też o podjęciu pierwszych kroków w kierunku utworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej.

03.12.2020

Trwa batalia o nagrody w "budżetówce" - pracownicy sądów i policjanci bliżej sukcesu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja Koronawirus

Choć sytuacja zmienia się niemal z godziny na godzinę jest duża szansa na to, że m.in. pracownicy sądów ale też policjanci będą mogli liczyć pod koniec roku na dodatki i nagrody. Jak wynika z nieoficjalnych informacji Prawo.pl - poszło już pismo do komendantów policji o anulowanie wcześniejszych decyzji o wstrzymanie takiej gratyfikacji. Cały czas blokada obowiązuje za to dla pracowników skarbówki.

03.12.2020

Brak notarialnego poświadczenia o reprezentacji pozbawi subwencji finansowej

Koronawirus Tarcza finansowa

Jeśli wniosek o subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju złożyła osoba nieuprawniona do samodzielnej reprezentacji, to firma musi złożyć potwierdzone notarialnie oświadczenie, że jest z nią związana umową. Jeśli tego nie zrobi, grozi jej zwrot subwencji. Poświadczenia takie można składać do końca roku, ale lepiej z tym nie zwlekać.

03.12.2020

Środki zapobiegawcze wobec adwokata Giertycha uchylone przez sąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy w Poznaniu uchylił środki zapobiegawcze zastosowane przez prokuraturę wobec Romana Giertycha w związku ze śledztwem w sprawie nieprawidłowości w spółce Polnord. Poinformował o tym w czwartek obrońca adwokata po zakończeniu niejawnego posiedzenia. - Sąd w całości podzielił argumentację obrońców adwokata, Roman Giertych nie jest podejrzanym - stwierdził Jakub Wende.

03.12.2020

KE uruchamia kolejną procedurę przeciwko Polsce w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pozwalanie Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego "na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów" narusza unijne standardy praworządności - uznała Komisja Europejska, która poinformowała w czwartek o wszczęciu w tej sprawie procedury przeciwko Polsce.

03.12.2020

Ujednolicono listę szkół, w których nie tworzy się rad rodziców

Opublikowano jednolitą listę szkół, w których nie tworzy się nie tworzy się rad rodziców. W opublikowanym jednolitym tekście rozporządzenia wymieniono 11 typów szkół i placówek publicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i ministrów.

03.12.2020