Wciąż nie wiadomo, po co Sejm zbierze się po wyborach

Administracja publiczna

Obradujący w środę Sejm przerwie swoje posiedzenie i wznowi je 15 października, czyli dwa dni po wyborach. To nie narusza prawa, chociaż nie było nigdy dotąd praktykowane. Nie jest jasne, jaki jest cel tego zabiegu, ale marszałek zapewnia, że na tym posiedzeniu nie pojawią żadne nowe projekty.

11.09.2019

Coraz więcej upadłości konsumenckich w Polsce

Prawo cywilne Domowe finanse

W pierwszym półroczu 2019 roku doszło w Polsce do 3715 bankructw osób fizycznych - poinformował Krajowy Rejestr Długów. Średnia miesięczna liczba upadłości osób prywatnych oscyluje wokół 600, ale trend w tej dziedzinie jest w tym roku rosnący.

11.09.2019

Od 23 września kolejny protest fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych

Zawody medyczne

Diagności laboratoryjni i fizjoterapeuci wznowią protest. Od 23 września przez dwa tygodnie mają masowo iść na zwolnienia lekarskie. Jak mówią działacze zrzeszających ich organizacji, są rozczarowani, bo wciąż nie wszyscy otrzymali obiecane wcześniej podwyżki, a tymczasem słyszą, że są pieniądze na radykalny wzrost płacy minimalnej.

11.09.2019

Ponad 12 proc. maturzystów bez sukcesu na egzaminie

Zarządzanie oświatą

Maturę w tym roku zdało 87,5 proc. osób do niej przystępujących. W maju i czerwcu 2019 roku przystąpiło 248 054 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Do egzaminu maturalnego w sesji poprawkowej w sierpniu 2019 roku przystąpiło 38 983 absolwentów, pozytywny wyniku uzyskało 71 proc. zdających.

11.09.2019

Trzeba powiadomić ZUS o kontynuowaniu nauki, by nie stracić renty

Dla studenta

Do końca października studenci pobierający rentę rodzinną powinni przynieść do ZUS zaświadczenie o tym, że nadal się uczą i złożyć wniosek o kontynuowanie wypłaty. Jeśli student przyniesie dokumenty do ZUS w terminie wtedy renta zostanie wypłacona jeszcze w październiku.

11.09.2019

Zawodowy złodziej trafi do policyjnego rejestru - RPO ma wątpliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od listopada ma działać elektroniczny rejestr m.in. zawodowych złodziei. Celem bazy jest przeciwdziałanie grupom specjalizującym się w drobnych kradzieżach, ale na dużą skalę. Policyjni eksperci twierdzą, że taka baza jest potrzebna i to od zaraz. Jednak według RPO może dojść do naruszenia nie tylko prywatności, ale też zasady domniemania niewinności.

11.09.2019

Nie trzeba pisemnej zgody, by zebrać maile od rodziców uczniów

Na pierwszym szkolnym zebraniu po sali krąży kartka, na której rodzice uczniów wpisują swoje adresy mailowe. Część z nich ma wątpliwości, czy to zgodne z RODO. O tym, że takie dane są gromadzone, warto rodziców uprzedzić, ale - jeżeli to inicjatywa szkoły - to nie potrzeba pisemnych zgód na ich gromadzenie.

11.09.2019

Ustawa wchodzi w życie - szkoły gorączkowo szukają dentystów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od 12 września szkoły będą miały obowiązek zapewnienia uczniom opieki stomatologicznej. Tymczasem tylko 720 szkół w Polsce ma gabinety dentystyczne, a pozostałe szukają stomatologów, którzy podpiszą z nimi umowy. Problem w tym, że gabinetów, które mają umowy zawarte z Narodowym Funduszem Zdrowia jest 7 tysięcy, a wszystkich szkół 24 tysiące.

11.09.2019

Minister finansów ingeruje w prawo karne - złamał Konstytucję?

Prawo karne Ordynacja

Resort finansów zadeklarował w objaśnieniach podatkowych odstąpienie od karania za niedopełnienie obowiązków raportowania schematów podatkowych. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców dopatrzył się w tym abolicji dla podatników, którzy złamią przepisy karne skarbowe, co jego zdaniem byłoby nieuprawnioną ingerencją MF w prawo karne.

11.09.2019

Brytyjczycy obawiają się brexitu - rejestrują swój pobyt w Polsce

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Od początku 2019 roku o ponad 30 proc. wzrosła liczba obywateli Wielkiej Brytanii, którzy zarejestrowali pobyt lub prawo do stałego pobytu w Polsce. Rejestracja może być ułatwieniem dla Brytyjczyków i członków ich rodzin, którzy będą chcieli pozostać w Polsce po brexicie. Wciąż jednak nie wiadomo na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie z UE

11.09.2019

Urząd Zamówień Publicznych już dopuszcza waloryzację kontraktów

Zamówienia publiczne Małe i średnie firmy

Nagłe zmiany na rynku, wzrost cen materiałów czy wynagrodzeń uzasadnia zmianę umowy - stwierdził w najnowszym stanowisku Urząd Zamówień Publicznych. Zastrzegł jednak, że zamawiający musi każdorazowo ocenić, czy był to nieprzewidywalny wzrost kosztów. Zdaniem ekspertów może to uratować wiele kontraktów zawartych przed burzliwym wzrostem kosztów.

11.09.2019

Sejm ma obradować jeszcze po wyborach

Administracja publiczna

Zaplanowane na trzy dni - od środy do piątku - ostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu ma być przerwane i wznowione 15 października, czyli już po wyborach. Nie naruszy to konstytucji, ale zwyczaj owszem, bo nie było jeszcze w historii takiego przypadku.

10.09.2019

KE: Czeszka i Belg zastąpią Timmermansa w nadzorze nad praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Czeszka Viera Jourova i Belg Didier Reynders mają zajmować się praworządnością w nowej Komisji Europejskiej. Oboje są zwolennikami twardego kursu wobec państw naruszających zasady praworządności. Dotychczas koordynujący tę problematykę Holender Frans Timmermans będzie nadzorował m.in. rolnictwo i zagadnienia klimatyczne.

10.09.2019

Władze Mazowsza: Wydzielenie Warszawy zatrzyma rozwój regionu

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Proponowany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości podział Mazowsza i wyłączenie Warszawy z jego granic spowoduje, że region straci 70 procent działających na jego terenie firm, a podatek CIT spadnie o prawie 90 procent – kalkulują władze województwa. I alarmują, że nie będzie z czego go utrzymać.

10.09.2019

Ponad 800 mln zł dla Centrum Onkologii w Warszawie

Finansowanie zdrowia

872 mln zł zostanie przeznaczone na rozbudowę Centrum Onkologii w Warszawie. Z czego prawie 740 mln zł będzie pochodzić ze środków ministra zdrowia. W ramach modernizacji placówki ma zostać przeniesiona działalność medyczna z kompleksu przy ul. Wawelskiej 15 do lecznicy przy ul. Roentgena w Warszawie. W planach jest także wprowadzenie terapii protonowej.

10.09.2019

Centra Zdrowia 75+ mają osłabić demograficzne tsunami

Finansowanie zdrowia

W 2050 roku seniorów w podeszłym wieku będzie dwa razy tyle, co dziś. Kompleksową opiekę nad seniorami mają zapewnić Centra Zdrowia 75+. Takich placówek ma powstać ok. 300 w całej Polsce. Na początek mają być tworzone nowe oddziały geriatryczne, a tych nie dość, że jest mało, to jeszcze są nierentowne i ciągle są zamykane.

10.09.2019

Premier: Ryczałt podatkowy do 9 mln obrotu

Ordynacja PIT

Zamierzamy podnieść do 2 mln euro limit obrotów uprawniających do podatku ryczałtowego - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nie powiedział jednak, od kiedy to miałoby obowiązywać. Jak stwierdził, to raczej pomysł na przyszłość, a dochodzenie do tego poziomu ma następować etapami.

10.09.2019

Powstaną sądy do spraw ochrony własności intelektualnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej mają zajmować się wyodrębnione sądy, z wyspecjalizowanymi sędziami. We wtorek Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który zmierza w kierunku dalszej specjalizacji sądownictwa.

10.09.2019

Minimalne wynagrodzenie w 2020 r. - 2600 złotych

Prawo pracy

Od 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2600 złotych, a minimalna stawka godzinowa 17 złotych. Taką decyzję podjął rząd - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że jeśli PiS wygra wybory to minimalna pensja w 2021 r. będzie wynosiła 3 tysiące złotych.

10.09.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski