Coraz więcej nieobsadzonych stanowisk sędziowskich

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na koniec 2018 roku nieobsadzonych było 745 etatów sędziowskich w sądach powszechnych. Z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że liczba nieobsadzonych etatów w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła, bo na koniec 2016 roku było to 558 etatów, a na koniec 2017 roku 479.

08.02.2019

Nowe przepisy mają zachęcać do własnej produkcji energii

Środowisko Domowe finanse

Jeszcze w lutym ministerstwo przedsiębiorczości i technologii ma przedstawić projekt ustawy, która stworzy nowe ramy prawne do produkcji energii na swój użytek i sprzedaży jej nadwyżek. Mechanizm ma być powiązany z produktami bankowymi na finansowanie instalacji, spłacanymi z przychodów ze sprzedaży energii.

08.02.2019

Regiony przełamane politycznie na pół

Samorząd terytorialny

Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej jest stowarzyszeniem, które zrzesza wszystkie polskie regiony i powinien mówić ich głosem. Jak to robić, jeśli w połowie województw rządzi Prawo i Sprawiedliwość, a w drugiej połowie Koalicja Obywatelska. Czy to wróży rozpad stowarzyszenia?

08.02.2019

Pacjent zakaże wydania dokumentacji po jego śmierci, a lekarz będzie miał problem

Opieka zdrowotna

Od 9 lutego zmienią się przepisy o wydawaniu dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta. Lekarze nie będą musieli badać czy konkretna osoba ubiegająca się o taki dostęp spełnia ustawowe kryteria osoby bliskiej, bo zrobi to sąd. Pacjent za życia będzie mógł wyrazić sprzeciw, przepisy nie precyzują jednak w jakiej formie ma to zrobić i jak podmioty medyczne mają się o tym dowiedzieć.

08.02.2019

Po zwolnienie najczęściej do lekarza w poniedziałek

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

W poniedziałki do ZUS trafia nawet ok. 180 tys. zwolnień lekarskich, znacznie więcej niż w inne dni. Rekordowo dużo zaświadczeń wystawiono 17 grudnia ubiegłego roku, 21 stycznia oraz 28 stycznia. Najczęściej Polacy biorą zwolnienia na 4-5 dni – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

08.02.2019

Dozór elektroniczny nadal nie służy ofiarom przestępstw

Wymiar sprawiedliwości

Minęło ponad pół roku od zmian w przepisach, dzięki którym System Dozoru Elektronicznego miał być skuteczniej wykorzystywany do ochrony ofiar przestępstw. Mimo, że w tej chwili nie ma lepszego rozwiązania, korzysta z niego zaledwie siedem osób.

08.02.2019

MZ: Porady pielęgniarskie zwiększą dostępność do świadczeń

Opieka zdrowotna

Projekt rozporządzenia, które wprowadzi tzw. poradę pielęgniarską, trafi niebawem do konsultacji publicznych. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała w czwartek, że rozporządzenie jest już po uzgodnieniach wewnątrzresortowych i niebawem ujrzy światło dzienne.

07.02.2019

Samorząd doradza aptekarzom, jak po 9 lutego wydawać leki bez kodów

Farmacja

Prawo nie przewiduje kar dotyczących bezpośrednio niewykonywania obowiązków związanych ze stosowaniem dyrektywy fałszywkowej – podkreśla Naczelna Rada Aptekarska. Firmy alarmują, że apteki są gotowe, ale nie działa sprawnie platforma umożliwiająca weryfikację i wycofywanie z apteki potencjalnie sfałszowanych produktów.

07.02.2019

Na bankowość tylko z zaświadczeniem od proboszcza

Szkolnictwo wyższe

Kandydat na studia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu musi przedstawić opinię od proboszcza. Według RPO narusza to prawa osób niewierzących, zwłaszcza że szkoła nie prowadzi tylko zajęć w dyscyplinach kościelnych i dostaje pieniądze z NBP.

07.02.2019

KE nie zgadza się na renegocjację brexitu

Administracja publiczna

Nie będzie ponownych negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - oświadczył na spotkaniu z brytyjską premier Theresą May szef KE Jean-Claude Juncker. Ale zadeklarował gotowość do pracy nad deklaracją polityczną w tej sprawie.

07.02.2019

NIK od 100 lat kontroluje struktury państwa

Wymiar sprawiedliwości

Rocznie kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli przeprowadzają kilkaset kontroli z różnych dziecin. Tylko w 2018 roku publikowano raporty dotyczące smogu w Polsce, działania komisji ds. błędów medycznych czy stanu kąpielisk. Analizowano też kontrolę żywności, ryzyko zakażeń w szpitalach czy nadzór w państwowych spółkach.

07.02.2019

Podwyżki dla nauczycieli w marcu

Kadry w oświacie

Nauczyciele dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. Resort edukacji już kończy prace nad rozporządzeniem określającym minimalne wynagrodzenie nauczycieli. Pensja pedagogów wzrośnie o ok. 150 zł.

07.02.2019

Prezes NFZ: Za kilka miesięcy zaczniemy kontrolować normy dla pielęgniarek

Zawody medyczne

Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiedział, że za kilka miesięcy zaczną kontrolować minimalne normy zatrudnienia dla pielęgniarek i położnych obowiązujące od 1 stycznia br. Prezes podał także, że – dzięki planowanym zmianom w prawie – kontroli w lecznicach będzie więcej.

07.02.2019

Dane przekazujących 1 proc. pod specjalnym nadzorem

PIT RODO

Jeżeli podatnik w swoim rocznym PIT wyrazi zgodę na przekazanie jego danych organizacji, to może ona je przetwarzać, aby np. podziękować mu w imieniu obdarowanego za przekazane pieniądze. Fundacje i stowarzyszenia nie mogą jednak udostępniać danych darczyńców osobom obdarowanym.

07.02.2019

W marcu na konta emerytów wpłynie więcej

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek. Niektórzy jednorazowo mogą liczyć nawet na kilkaset złotych w marcowej wypłacie. Osoby pobierające minimalne świadczenie mogą otrzymać nieco więcej niż 100 zł zwrotu - zwraca uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

07.02.2019

Rodzaj bonu wpływa na rozliczenia VAT

VAT

Od stycznia obowiązują nowe zasady opodatkowania VAT bonów. Zdefiniowane zostały pojęcia bonu jednego i różnego przeznaczenia. Opodatkowane VAT są tylko te pierwsze.

07.02.2019

Ponad dwa miliony kary dla maklerów i zarzuty dla GetBacku

Polski Dom Maklerski ma zapłacić 2 mln zł kary - taką decyzję podjął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie sprzedaży obligacji korporacyjnych spółki GetBack. Zakwestionowano jedną z klauzul stosowanych przy zapisach na obligacje, co ma ułatwić poszkodowanym dochodzenie roszczeń. Wszczęto też kolejne postępowania.

07.02.2019

RPO chce zmiany przepisów o opiekunach osób z niepełnosprawnościami

Pomoc społeczna

Niektórzy opiekunowie osób z niepełnosprawnościami skarżą się na brak wsparcia, gdy ich prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustaje z powodu wygaśnięcia ważności orzeczenia o niepełnosprawności osoby, którą się opiekują. Na pomoc państwa muszą wtedy czekać do wydania ostatecznej decyzji

07.02.2019

Prezes NBP chce rozmawiać z prezydentem przed podpisaniem ustawy

Prawo pracy

Potrzebna jest rozmowa z prezydentem na temat ustawy o NBP m.in. ujawniającej zarobki kadry kierowniczej banku - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. W oparciu o nowe przepisy jawne staną się zarobki kadry kierowniczej w NBP, regulować będą one też wysokość wynagrodzeń kierownictwa banku.

07.02.2019