W niedzielę kolejny Finał WOŚP. W tym roku pieniądze zbierane są na przeciwdziałanie sepsie. Zbierają też radcy prawni. Krajowa Izba Radców Prawnych kwestuje do eSkarbonki: https://eskarbonka.wosp.org.pl/b41j5e . Z kolei przy Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu utworzony został sztab 6072. Na 29 stycznia przygotowano warszaty, konkursy. Trwają też licytacje. 

- Chcemy - co oczywiste wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, ale też zaaktywizować członków naszego samorządu, żeby robili coś razem, poznali się przy okazji tak ważnej inicjatywy. Żeby nie było tak, że znamy się tylko z korytarzy sądowych. Ważny jest również dla nas cel tegorocznych zbiórek, w tym roku przypomnę zbieramy na przeciwdziałanie sepsie. I w tym tygodniu zadzwoniła do nas pani, której mąż zmarł właśnie na sepsę. Chciała na aukcję przekazać jego mundur z czasów gdy był w marynarce wojennej. Mimo, że jest już późno wystawiliśmy go, bo to jest symbol tego dlaczego ten finał jest tak ważny - mówi w rozmowie z Prawo.pl radca prawny Michał Pankiewicz z OIRP w Poznaniu.

Czytaj: Porady prawne, bezpłatne poświadczenia dokumentów - prawnicy pomagają Ukraińcom>>

Od obrazów po mundur 

Na radcowskich aukcjach: https://allegro.pl/uzytkownik/OIRPPoznanWOSP , licytować można obrazy, zdjęcia, mundur, o którym mówi mec. Pankiewicz, ale też choćby koszulkę Lecha Poznań z autografem Michała Skórasia, spodenki i rękawice bokserską mistrza - Pawła Kołodzieja oraz przejazd wybranym tramwajem z Prezesem MPK Poznań.   

Pieniądze można wpłacać elektronicznie do sztabowej eSkarbonki https://eskarbonka.wosp.org.pl/g79xnj (zebrano do niej już ponad 8 tys. zł) lub do jednej ze skarbon stacjonarnych Sztabu zlokalizowanych w kancelariach radcowskich obszaru OIRP Poznań i w zaprzyjaźnionych instytucjach. Będzie można to zrobić również do skarbony stacjonarnej bezpośrednio w Sztabie w dniu finału. 

 

W dzień Finału moc atrakcji

Sztab OIRP Poznań będzie działał również 29 stycznia 2023 r. w dzień Finału.  Klubik na parterze budynku OIRP Poznań otwarty będzie już od godziny 9:00. Zaproszeni są nie tylko wszyscy członkowie Izby, ale też prawnicy z innych samorządów i uczelni. 

- Od godziny 14:00 zapraszamy muzyków amatorów, którzy swoim występem chcieliby umilić czas komisjom liczącym pieniądze oraz wolontariuszom. Prosimy zabrać własne instrumenty, Sztab do dyspozycji ma jedynie pianino - zapraszają poznańscy radcy. 

Sztab OIRP Poznań będzie grał również na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Odbędą się tam warsztaty (takie jak w Namiocie Radców Prawnych na Pol’and’Rocku). Będzie można również zagrać w znany i lubiany woodstokowy konkurs „Koło Tortury”. Część warsztatów będzie tworzone we współpracy ze studentami Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

 

 

Jakie warszaty zaplanowano? 

  • „Nie hejtuj w sieci” – poświęcony temu jak walczyć z takimi komentarzami w sieci na popularnych portalach internetowych, jak uzyskać dane anonimowego sprawcy oraz dochodzić roszczeń zarówno na drodze karnej jak i cywilnej. 
  • „Człowiek jako towar w XXI wieku” – Czym są prawa człowieka? Czy współczesne państwo może istnieć bez katalogu praw podstawowych? Czy człowiek bywa traktowany jako towar wieku XXI?
  • „Człowiek w sieci” – czyli jak funkcjonuje świat w coraz to bardziej technologicznych realiach? Czy prawo nadąża za nową technologią? Czy człowiek w sieci może czuć się bezpiecznie? A jak nowoczesne technologie umożliwiają i modernizują świat przestępstw? 
  • „Jak walczyć z zaniżaniem odszkodowań?” – czyli jak ustrzec się i co zrobić w sytuacji zaniżania odszkodowania za uszkodzenie samochodu podczas wypadku lub kolizji drogowej? Jakie uprawnienia przysługują z tytułu ubezpieczenia OC i AC oraz jakich kwot można realnie żądać z tytułu wypłaty odszkodowania. 
  • „Niedozwolone klauzule umowne, w szczególności w umowach kredytowych. Jak się bronić?” – wskazane zostaną klauzule niedozwolone zawarte w umowach, w szczególności w umowach kredytowych i omówione konsekwencje uznania ich za niedozwolone, aktualne stanowisko TSUE w zakresie ochrony konsumenta w relacjach m.in. z instytucjami bankowymi, przebieg postępowania sądowego oraz koszty związane z dochodzeniem swoich praw.