W 2020 r. 1658 postępowań i 421 wyroków za przestępstwa z nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

W 2020 roku w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury zarejestrowano 1658 postępowań o przestępstwa popełnione z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych - poinformowała Prokuratura Krajowa. Sądy skazały w ubiegłym roku 421 osób za takie przestępstwa, a wobec 11 osób sądy wydały wyroki uniewinniające.

20.10.2021

Trzecia dawka szczepienia wkrótce dla wszystkich pełnoletnich

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Rząd ma przychylić się do rekomendacji Rady Medycznej dotyczącej możliwości podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 18. roku życia. Potwierdził to w środę dr Konstanty Szułdrzyński po spotkaniu Rady Medycznej z premierem. W najbliższym czasie najpewniej nie będą wprowadzane nowe obostrzenia epidemiczne.

20.10.2021

Wybrano Super Dyrektora Szkoły i Przedszkola

Zarządzanie oświatą

Bożena Blachura, dyrektor Gminnego Przedszkola w Kozach, otrzymała tytuł Super Dyrektora Przedszkola. Super Dyrektorem Szkoły został Piotr Kędroń, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Głuchołazach. Wyniki ogłoszono w środę podczas VIII Kongresu Edukacja i Rozwój.

20.10.2021

Parlament Europejski pozwie KE za niezastosowanie mechanizmu "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Zwróciłem się do służb prawnych o przygotowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE - poinformował w środę przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Jak stwierdził, państwa członkowskie UE, które naruszają praworządność, nie powinny otrzymywać środków unijnych.

20.10.2021

Wraca pomysł wprowadzenia własności warstwowej

Nieruchomości

Wprowadzenie własności warstwowej w Polsce, reforma służebności czy kłopoty z wykreśleniem hipoteki w wypadku kredytów walutowych - takie m.in. były tematy konferencji naukowej organizowanej przez czasopismo „Nieruchomości@”. Mówiono np., że tradycyjne funkcje służebności nie są optymalne i wystarczające, że trzeba iść za potrzebami obrotu.

20.10.2021

Minister zdrowia: Koniec z apelami, będą mandaty

Opieka zdrowotna Koronawirus

Polityka upomnień czy zwracania uwagi na obowiązki związane z pandemią zmienia się na politykę wystawiania mandatów - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Mamy uzgodnienie z policją takie, że ta proporcja mandatów do upomnień będzie rosła – dodał. Kontrole mają być prowadzone przede wszystkim w zagrożonych regionach, czyli m.in. w województwach lubelskim i podlaskim.

20.10.2021

Wyzwania dla dyrektorów szkół - nie tylko pandemia, ale też niejasne prawo

Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy szkół muszą mierzyć się nie tylko z konsekwencjami pandemii, ale także zagrożeniami wynikającymi z polityki państwa - mówiła Elżbieta Piotrowska-Albin, przedstawiając wyniki badania jakościowego: "Wyzwania dyrektorów szkół i przedszkoli w nowym roku szkolnym 2021/2022". Był to jeden z tematów VIII Kongresu Edukacja i Rozwój.

20.10.2021

Minister: Minimalna emerytura w 2022 roku ma wynosić 1312 zł

Domowe finanse Emerytury i renty

W przyszłym roku wzrost minimalnej emerytury wyniesie co najmniej 5 proc., więc jeżeli dzisiaj tę minimalną emeryturę mamy na poziomie 1250,88 zł, to w przyszłym roku będzie to na pewno ponad 1300 zł - powiedziała w środę w radiowej Jedynce Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

20.10.2021

Deloitte: Przez pandemię wzrosły obawy Polaków związane z powrotem do pracy w biurze

Domowe finanse Prawo pracy Koronawirus

Odsetek osób deklarujących, że czują się bezpiecznie podczas robienia zakupów w pandemii spadł we wrześniu o 12 punktów procentowych względem czerwca. O 13 p.p. wzrosły obawy związane z powrotem do pracy w biurze - wynika z raportu Deloitte. Obawy dużej części badanych budzi też perspektywa powrotu do stacjonarnej pracy.

20.10.2021

UOKiK sprawdza zasady uruchamiania płatnych serwisów w T-Mobile

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko T-Mobile Polska w związku z płatnymi serwisami aktywowanymi z wykorzystaniem usługi direct billing. Wielu konsumentów skarży się na przypadkowe uruchomienie takich płatnych serwisów podczas przeglądania internetu, np. przez kliknięcie w reklamę. Trwa już podobne postępowanie wobec Orange.

20.10.2021

O szkole w czasie kryzysu demokracji na VIII Kongresie Edukacja i Rozwój

Zarządzanie oświatą

To czas próby dla pewnych środowisk - sędziów, prokuratorów, organizacji, ale też dla nauczycieli, nauczycielek. Uczymy się na nowo życia w demokracji, bo ktoś nam mówi: "sprawdzam". Wierzę, że środowisko szkolne, jako emanacja społeczeństwa obywatelskiego, poradzi sobie z tym wyzwaniem i że będziemy silniejsi - mówił prof. Adam Bodnar podczas VIII Kongresu Edukacja i Rozwój.

20.10.2021

Można obserwować przesłuchania kandydatów do ETPC, ale nie można o tym mówić

Wymiar sprawiedliwości

Dziś i jutro, czyli 20 – 21 października 2021 r. odbywają się rozmowy kwalifikacyjne z osobami biorącymi udział w polskim konkursie na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Na ich obserwowanie pozwolono 15 organizacjom, ale ich przedstawiciele musieli podpisać zobowiązania dotyczące ochrony danych osobowych, co może oznaczać zakaz informowania o przebiegu przesłuchań.

20.10.2021

Kaczyński: Nie zapadła jeszcze decyzja, czy będziemy płacić kary za Turów

Środowisko Finanse publiczne

Decyzja w sprawie kopalni, a w konsekwencji także elektrowni, jest niezgodna z prawem i jest jednym wielkim oszustwem - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE nakładającą karę po 500 tys. euro dziennie za niewykonanie postanowienia o wstrzymaniu wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów.

20.10.2021

PIP pracuje nad planem kontroli na 2022 rok

Prawo pracy BHP

Przestrzeganie przepisów o czasie pracy i wypłacie należnego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, a po wprowadzeniu do Kodeksu pracy przepisów o pracy zdalnej - weryfikowanie prawidłowości powierzania tego rodzaju pracy przez pracodawców - to zadania, które mogą zostać wpisane do planu kontroli Państwowej Inspekcji Pracy na 2022 rok.

20.10.2021

Trochę mniej "polskich" spraw i wyroków w ETPC

Wymiar sprawiedliwości

Na koniec 2020 roku 89 orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko Polsce było w procedurze wykonywania - wynika z raportu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i było to najmniej takich wyroków od 10 lat. W tej liczbie było 72 wyroków i 17 decyzji zatwierdzających ugody, z czego 22 wyroki dotyczyły przewlekłości postępowań sądowych.

20.10.2021

Podatku od linków nie będzie, ale blokowanie treści realne – zmiany w prawie autorskim

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Youtube z zablokowanymi treściami? Tak źle raczej nie będzie, ale część treści faktycznie może zniknąć z internetu. Polski rząd bierze się za wdrażanie dyrektywy o jednolitym rynku cyfrowym, która wprowadza nowe zasady i narzędzia ochrony praw autorskich. Dostawcy treści w internecie będą musieli płacić wydawcom i autorom.

20.10.2021

Mur na granicy bez uzgodnień i pozwoleń może być niebezpieczny dla ludzi i przyrody

Administracja publiczna Budownictwo

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią wyłącza bezpieczniki, które chronią środowisko przed nadmierną ingerencją człowieka, może podzielić Puszczę Białowieską na pół i poważnie zaszkodzić przyrodzie. A sama inwestycja, do której nie będzie stosowane prawo budowlane, może nie spełniać wymogów bezpieczeństwa.

20.10.2021

Za neoKRS zapłaci Sąd Najwyższy - reforma sądów go zmarginalizuje

Wymiar sprawiedliwości

Zapowiadana reforma zakłada nie tylko likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale też odebranie Sądowi Najwyższemu m.in. części kasacji. Jak miałoby to wyglądać - jeszcze nie wiadomo, ale prawnicy obawiają się, że chodzi o pozbycie się "starych" sędziów i stworzenie organu do potwierdzania politycznych decyzji. Mają też spore obawy co do jednolitości orzecznictwa.

20.10.2021

Polskie prawo podatkowe w OECD na drugim miejscu od końca

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W opublikowanym we wtorek raporcie pt. International Tax Competitiveness Index Polska zajęła przedostatnie miejsce, na 37 krajów OECD. Gorszy wynik osiągnęły tylko Włochy. Największym problemem polskiego systemu podatkowego okazuje się skomplikowanie. Amerykańska Tax Foundation od lat sporządza zestawienie konkurencyjności systemów podatkowych.

20.10.2021

Mała nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym jeszcze jesienią

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki zapowiada nowelizację Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Mniejsza nowela pojawi się jesienią, większa - dotycząca m.in. wyższej transparentności awansu naukowego - jest planowana wiosną 2022 roku. Według ministra dotychczasowe obowiązywanie Ustawy 2.0 już ujawniło jej pewne mankamenty.

19.10.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski