NFZ znalazł pieniądze na podwyżki płac w podatku cukrowym

Finansowanie zdrowia

Wpływy z opłat ze sprzedaży słodkich napojów i alkoholu w butelkach do 300 ml, czyli tzw. małpek, są ponad dwa razy wyższe niż szacowane i wyniosą 2,1 mld zł. To kwota w budżecie NFZ na 2022 r. wystarczająca, by zapewnić szeroki dostęp do terapii i świadczeń chorym na cukrzycę. Jednak nadwyżka nie zostanie wydana bezpośrednio na ten cel. Pokryje bowiem część wydatków na podwyżki płac minimalnych w ochronie zdrowia.

07.07.2022

Przeciętne wynagrodzenie zafałszowuje rzeczywistość, bo nie obejmuje małych firm

Domowe finanse Rynek Prawo pracy

Jak podał GUS, 6399,59 zł wyniosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2022 r. To może frustrować pracowników, którzy patrzą na wysokość swojej pensji. Zupełnie niepotrzebnie, bo - jak twierdzą eksperci - dane GUS zafałszowują rzeczywistość. Bazują na informacji z firm zatrudniających powyżej 10 pracowników, podczas gdy zdecydowana większość Polaków pracuje w małych i mikrofirmach.

07.07.2022

Obchody 40-lecia radców w cieniu kryzysu praworządności i "choroby" K6/22

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niezależny samorząd to niezależni prawnicy, którzy gwarantują swoim klientom bezpieczeństwo i prawo do sądu - to jedno z twierdzeń, które najczęściej wybrzmiewało podczas uroczystej gali z okazji 40-lecia uchwalenia Ustawy o radcach prawnych, wraz z nawiązaniem do wniosku skierowanego do TK, a dotyczącego konstytucyjności przepisów o samorządach radców i adwokatów.

07.07.2022

Firmy z listy sankcyjnej zbyt długo czekają na uwolnienie środków. Nowelizacja nic tu nie zmieni

Prawo gospodarcze Ukraina

Do tej pory żadnej z firm wpisanej na listę sankcyjną nie udało się z niej skreślić, choć taką próbę podjęło osiem przedsiębiorstw. Wielu za to udaje się uwolnić środki, zwłaszcza na wynagrodzenia. Choć zdaniem ekspertów i posłów decyzje w obu przypadkach są podejmowane zbyt długo, na czym tracą pracownicy i kontrahenci. I proponowana przez rząd nowelizacja ustawy nic tu nie zmieni.

07.07.2022

Eksperci pomogą sędziom od własności intelektualnej - MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sądy własności intelektualnej działają od dwóch lat i jak podkreślają prawnicy, są jedną z reform, która na co dzień się sprawdza. Problemem jest jednak dostęp do biegłych. Ministerstwo rozważa więc zmiany - choćby w formie eksperta wspierającego w orzekaniu. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy i w jakim zakresie miałby on wpływać na decyzje, a przede wszystkim niezawisłość sędziego.

07.07.2022

Radcy prawni obchodzą swoje 40-lecie

Prawnicy

Budowanie silnego samorządu to nie sprint a sztafeta i my tę sztafetę prowadzimy od lat, z naprawdę dobrym rezultatem - mówił Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, podczas obchodów 40-lecia samorządu radcowskiego. W ten sposób rozpoczął się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych, podczas którego dyskutowane będą propozycje zmian w radcowskim Kodeksie Etyki, regulaminie wykonywania zawodu i zasady przeprowadzania wyborów do organów samorządu.

06.07.2022

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym podatkiem od banków

CIT Finanse

W Ministerstwie Finansów trwają analizy dotyczące nowego podatku od banków. Byłaby to dodatkowa danina obciążająca sektor finansowy, obok tej obowiązującej od 2016 r. Wcześniej takim podatkiem groził prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, krytykując dzisiejsze niskie stopy oprocentowania depozytów w bankach.

06.07.2022

Gminy zwrócą więcej za dowóz niepełnosprawnego dziecka - sejmowe komisje za projektem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Sejmowe komisje poparły senacki projekt nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe, która zmienia zasady zwrotu kosztów dowozu dziecka z niepełnosprawnością do placówki edukacyjnej rodzicom, którzy dowożą dziecko sami. Ministerstwo Edukacji i Nauki patrzy przychylnie na proponowane zmiany. Jednak sprzeciwia im się Związek Powiatów Polskich, który uważa, że dotychczasowe zasady zwrotu kosztów za dowóz dziecka są dobre.

06.07.2022

Rozporządzenie wchodzi w życie, ale obowiązku rejestracji ciąż jeszcze nie ma

Dopiero od 1 października personel medyczny będzie miał obowiązek wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej (SIM) dane pacjentów dotyczące alergii, grupy krwi, ciąży i implantowanych wyrobów medycznych, czyli m.in. wkładek wewnątrzmacicznych. Zgodnie z rozporządzeniem, które wchodzi dziś w życie, do 30 września wpisywanie dodatkowych danych do SIM jest fakultatywne.

06.07.2022

MEiN: Projekt o Narodowym Centrum Nauki gotowy

Szkolnictwo wyższe

Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Centrum Nauki – powiedział wiceminister nauki Włodzimierz Bernacki. To, czy będzie procedowany dalej, zależy jednak m.in. od tego, jakie będą konsekwencje finansowe wprowadzenia tych zmian. Dodał, że nad projektem pracował też zespół powołany specjalnie do przygotowania nowelizacji tej ustawy.

06.07.2022

Rząd ogranicza biurokrację - milcząca zgoda zamiast decyzji

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego

Od przyszłego roku Rada Ministrów chce uprościć dziesiątki postępowań administracyjnych, w ramach których uzyskuje się różnego typu zezwolenia, wpisy, świadectwa. W tym celu proponuje zmiany w 40  ustawach. Tam, gdzie jest to możliwe, chce wprowadzić uproszczone postępowania, ale i tak nie o wszystkich biurokratycznych obowiązkach pamiętała.

06.07.2022

Podatek u źródła będzie korzystniej rozliczany

CIT Podatki międzynarodowe

Tylko jedno oświadczenie w trakcie roku będą składały firmy, aby korzystnie rozliczyć podatek u źródła od dochodów ich zagranicznych partnerów. Ma to być ułatwienie proceduralne, ale dopiero od 1 stycznia 2023 r. W bieżącym roku wciąż obowiązują uciążliwe reguły zmuszające firmy do płacenia tego podatku, a następnie starań o jego zwrot.

06.07.2022

MRiPS: Na koniec czerwca 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła 4,9 proc.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca 2022 roku wyniosła 4,9 proc. – szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jak poinformował resort w czwartkowym komunikacie, tak niskie bezrobocie ostatni raz zanotowano 32 lata temu. W sierpniu 1990 roku było to 4,5 proc.

06.07.2022

UOKiK sprawdza, czy sieci handlowe wykorzystują przewagę wobec małych dostawców

Rynek Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy trzy sieci handlowe wykorzystują przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Zastrzeżenia budzą niektóre opłaty pobierane od kontrahentów przez Żabka Polska, Dino Polska oraz Transgourmet Polska – właściciela sieci Selgors Cash & Carry.

06.07.2022

Raport: Polska nie jest dobrym miejscem dla biznesu

CIT Prawo gospodarcze

Polska znalazła się na 10. miejscu w Europie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez TMF Group, globalną firmę świadczącą usługi biznesowe dla firm działających lokalnie i międzynarodowo.

06.07.2022

Uchodźca z Ukrainy czeka na orzeczenie o niepełnosprawności tyle co Polak

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do minister rodziny i polityki społecznej zwraca uwagę na dodatkowe trudności w uzyskaniu polskiego orzeczenia o niepełnosprawności przez uchodźców z Ukrainy. O problemie tym mówią także samorządy. Tymczasem powiatowe zespoły orzecznicze nie odnotowują lawinowego wzrostu liczby wniosków uchodźców o orzeczenia, a ich wydawanie idzie coraz lepiej.

06.07.2022

Według kierowców piraci drogowi powinni płacić więcej za polisy

Prawo karne Transport

Większość kierowców uważających przekraczanie prędkości za bezpieczne i przyznających, że im się to zdarza, twierdzi, że ci, którzy regularnie dostają punkty karne, powinni płacić więcej za komunikacyjne ubezpieczenie OC - wynika z badania Polskiej Izby Ubezpieczeń. Po niedawnej zmianie przepisów można powiedzieć, że sami chcą płacić wyższe składki za polisy.

06.07.2022

Zwolnienie z tajemnicy zawodowej radcy - samorząd chce o tym wiedzieć

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Samorząd radcowski proponuje zmiany w przepisach Kodeksu Etyki Radcy Prawnego dotyczących tajemnicy zawodowej. Chodzi m.in. o dopisanie, że radca jest zobowiązany niezwłocznie poinformować radę okręgową o próbach zwolnienia go z obowiązku jej dochowania. Miałby też być zobowiązany do zachowania w tajemnicy wobec sądów i innych organów przebiegu negocjacji oraz czynności w ramach polubownego załatwienia sprawy, w których brał udział.

06.07.2022

W rządzie spór, czy świadczenia socjalne wyłączyć z egzekucji komorniczej

Prawo cywilne PIT Prawo pracy

Świadczenia przyznawane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinny być wyłączone z egzekucji komorniczej ze względu na ich pozapłacowy i wyłącznie pomocowy charakter – uważa Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Innego zdania jest resort sprawiedliwości, w którego gestii jest zmiana prawa. Jako powód wskazuje cel prowadzenia egzekucji, czyli zaspokojenie wierzycieli.

06.07.2022