MF zapewnia: opłata cukrowa nie obejmie nowych produktów

Rynek i konsument Finanse

Ministerstwo Finansów wycofuje się z objęcia podatkiem cukrowym koncentratów soków, naturalnego cukru w sokach ani napojów zawierających niewielką ilość naturalnej kofeiny lub tauryny. Przyjęło w ten sposób sygnały przedsiębiorców, którzy wskazywali, że prowadziłoby to do podwójnego opodatkowania.

23.12.2022

Resort zdrowia wie, jak pracodawcy mają badać trzeźwość pracowników i jak dokumentować to badanie

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy

Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, które ma określić warunki i metody przeprowadzania przez pracodawcę kontroli trzeźwości pracownika. Nowe przepisy zawierają też wykaz środków działających podobnie do alkoholu. Na liście są m.in. opioidy, amfetamina i kokaina.

23.12.2022

WSA oceni, czy RPO może żądać obrony osoby poniżanej przez patostreamerów

Prawo karne RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych odmówił wszczęcia postępowania w sprawie upublicznienia wizerunku osoby wykorzystywanej i poniżanej przez patostreamerów. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich błędem jest przyjęcie przez PUODO, że może on prowadzić postępowanie wyłącznie na wniosek osoby, której dane dotyczą, a na wniosek RPO już nie. Dlatego RPO skarży to postanowienie do WSA.

23.12.2022

W UE konsumpcja antybiotyków spada, w Polsce wciąż zażywa się ich za dużo

Pacjent

W ciągu ostatniego roku antybiotyki przyjęło 23 proc. Europejczyków - wynika z Eurobarometru. Jest to najniższy odsetek od lat. Wciąż jednak połowa Europejczyków pozostaje w mylnym przeświadczeniu, że antybiotyki zabijają wirusy. W Polsce, co piąty antybiotyk przepisywany jest niepotrzebnie, przez co maleje ich skuteczność w walce z naprawdę groźnymi infekcjami – alarmują eksperci. 

23.12.2022

Prawo do poprawki: Polski Ład wciąż zawiera przepisy szkodliwe dla biznesu

CIT PIT Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Zakaz amortyzacji lokali i niezbyt potrzebne przepisy o przerzucaniu dochodów i przekształceniach spółek - takie regulacje w podatkach dochodowych wciąż bulwersują przedsiębiorców. Kłopoty kreują też nowe przepisy dotyczące różnych form restrukturyzacji spółek. I choć tzw. Polski Ład już naprawiano, to jednak w tych obszarach wciąż prawne buble pozostały i są barierami dla biznesu.

23.12.2022

Płatnicy składek muszą mieć profil na PUE ZUS, ale deklaracje nadal mogą składać w papierze

Ubezpieczenia społeczne

Od 1 stycznia 2023 roku wszyscy płatnicy składek, także jednoosobowe firmy, mają mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Co ważne, będzie obowiązek utrzymania aktywnego profilu informacyjnego w systemie teleinformatycznym Zakładu w czasie prowadzenia z nim rozliczeń z tytułu składek. Nie oznacza to jednak, że nie można będzie składać deklaracji w wersji papierowej.

23.12.2022

Minister powołał "swoją" radę Narodowego Centrum Nauki

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki powołał dwunastu nowych członków rady Narodowego Centrum Nauki (NCN). Zignorował jednak rekomendacje organu - zespołu identyfikującego - który zgodnie z ustawą przedstawia mu kandydatów. Powołał tylko jedną ze wskazanych osób. Utworzył nowy zespół identyfikujący i z przedstawionej mu przez tę grupę listy powołał 11 pozostałych członków Rady NCN.

22.12.2022

Doktoraty - według ministerstwa nie ma skarg na umorzenie postępowań

Szkolnictwo wyższe

W związku z pandemią możliwość prowadzenia badań naukowych była bardzo ograniczona i wpłynęła na znaczne wydłużenie pracy naukowej. W szczególnie trudnej sytuacji są doktoranci, którzy zaczęli studia doktoranckie i wszczęli przewody doktorskie w roku akademickim 2018/2019. Będą oni mogli skorzystać z przedłużenia studiów jedynie o rok - wskazuje RPO interweniując w sprawie automatycznego umarzania postępowań.

22.12.2022

Sąd przywrócił do pracy pracownika IKEI zwolnionego za wpis o społeczności LGBT

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie przywrócił do pracy pracownika IKEI zwolnionego za wpis o społeczności LGBT. Wyrok jest nieprawomocny. Na początku grudnia Sąd Okręgowy w Krakowie, w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, uniewinniając prawomocnie kierowniczkę z sieci IKEA od zarzutu dyskryminacji wyznaniowej, której miała się dopuścić, zwalniając pracownika.

22.12.2022

Nie będzie kar dla wójtów, którzy przekazali spisy wyborców Poczcie Polskiej

Samorząd terytorialny RODO Wybory

Już obowiązuje abolicja dla samorządowców, którzy udostępnili dane wyborców na potrzeby niedoszłych wyborów kopertowych w 2020 roku. Po tym jak Sejm 15 grudnia odrzucił veto Senatu, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę i w czwartek weszła ona w życie. Ustawa przewiduje, że nie wszczyna się postępowania w tej sprawie, a wszczęte umarza, natomiast wyroki skazujące ulegają zatarciu z mocy prawa.

22.12.2022

Politechnika Wrocławska otwiera wydział medyczny

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Na Politechnice Wrocławskiej powstaje Wydział Medyczny. Od przyszłego roku akademickiego naukę na pierwszym roku kierunku lekarskiego ma zacząć 60 osób, a studia będą prowadzone we współpracy z wrocławskimi szpitalami. Nad projektem utworzenia wydziału przez kilka ostatnich miesięcy pracował zespół ekspertów.

22.12.2022

Wyłoniono laureatów konkursów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Ponad 22 mln zł otrzymają laureaci trzech konkursów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki - w jedenastym konkursie w module Uniwersalia 2.2 najwyższą kwotę finansowania otrzymała Fundacja Instytut Nauki o Polityce („Dzieła Grzegorza z Nyssy”). W module Dziedzictwo narodowe najwyższą kwotę dofinansowania otrzymały: Akademia Ignatianum w Krakowie na projekt „Klasycy polskiej filozofii chrześcijańskiej XX i XXI wieku”.

22.12.2022

Program Sportowe Talenty ruszy w całej Polsce

Zarządzanie oświatą

Jest on skierowany do nauczycieli wychowania fizycznego - pilotaż programu wprowadzono w województwie opolskim i lubelskim. Od roku szkolnego 2022/2023 program ma mieć charakter ogólnokrajowy i obejmować szkoły podstawowe i ponadpodstawowe we wszystkich województwach. Program został zainicjowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z MEiN.

22.12.2022

Ustawa o elektronicznych umowach dla mikrofirm podpisana

Prawo pracy

Prezydent podpisał ustawę o systemie teleinformatycznym do obsługi umów o pracę, umów zlecenia oraz umów uaktywniających. System ma ułatwić zgodne z prawem sporządzenie umowy o pracę, umowy zlecenia oraz umowy uaktywniającej mikroprzedsiębiorcom, podmiotom zatrudniającym nie więcej niż 9 osób, zleceniodawcom, rolnikom i osobom fizycznym.

22.12.2022

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla - UOKiK oskarża

Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prezes UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex. Chce sprawdzić, czy spółka faktycznie narzucała swoim partnerom handlowym ceny, po których odsprzedawali oni węgiel. W efekcie dystrybutorzy współpracujący z Atex nie mogli sprzedawać konsumentom opału taniej niż po określonych z góry cenach.

22.12.2022

Choinka i prezenty dla klientów mogą być kosztem podatkowym

Ordynacja CIT Rachunkowość

Świąteczny wystrój firmy nie musi spełniać przesłanki reprezentacji. Wydatki na zakup choinek i bombek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dekoracje nie powinny być jednak zbyt wystawne. Po spełnieniu pewnych warunków odliczyć można także wydatki na upominki dla kontrahentów.

22.12.2022

Szefowie SN i NSA skarżą do Trybunału Konstytucyjnego wynagrodzenia sędziowskie w 2023 r.

Prawnicy

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego ustawę okołobudżetową na 2023 rok. Podobny ruch wykonał Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego prof. Jacek Chlebny. Według tych skarg przepisy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji budżetu na rok 2023 są sprzeczne z konstytucyjnym zapewnieniem sędziom wynagrodzenia odpowiadającym ich godności.

22.12.2022

Towar z wadą - kiedy przedsiębiorca musi przyjąć zwrot od klienta

Prawo cywilne Rynek i konsument

W praktyce obrotu zagadnienie zwrotu towaru jest jednym z najczęściej spotykanych. Problem ten ma więc bardzo duże, praktyczne znaczenie zarówno dla sprzedawców, jak i kupujących. Okazuje się, że wszystko zależy od tego, kto jest klientem – a więc czy jest nim konsument, czy też przedsiębiorca – oraz w jaki sposób dokonano zakupów.

22.12.2022