Squire Patton Boggs doradza przy debiucie grupy Mogotel Hotel Group w Polsce

Rynek

Kancelaria Squire Patton Boggs doradza łotewskiej grupie hotelowej Mogotel, jednemu z największych operatorów hotelowych w krajach bałtyckich, przy pierwszej inwestycji grupy w Polsce - zakupie hotelu Sofitel Wrocław Old Town. Sprawą zajmował się czteroosobowy zespół, któremu przewodził radca prawny Michał Smolny.

13.10.2021

Presja inflacyjna narasta - pracownicy chcą więcej zarabiać

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse

W firmach sektora prywatnego narasta presja płacowa. Pracownicy oczekują podwyżek – i to nie wyższych premii czy nagród, ale wynagrodzenia podstawowego. Wzrostu płac domagają się nawet ci, którzy podwyżki już dostali. Nad wieloma pracodawcami zawisło widmo strajku, bo spory na tle płacowym kończą się wejściem w spór zbiorowy. Zdaniem prawników, nie powinno się wynagradzać pracowników tak samo.

13.10.2021

Polacy unikają testów na Covid-19, a przepisy im to ułatwiają

Opieka zdrowotna Koronawirus

Strategia testowania na Covid-19 jest niedoskonała. Wiele osób mimo skierowania, nie wykonuje testu, bo boi się izolacji i kwarantanny dla domowników. Nawet, jeśli wiadomo, że w danej szkole jest ognisko, to nie ma obowiązku przetestowania dzieci. One mogą chorować bezobjawowo, i zarażać innych. Co więcej nikt nie weryfikuje, kto mimo skierowania na test, nie wykonał go.

13.10.2021

Imię, nazwisko i PESEL sprzedawcy będą na dokumencie sprzedaży

Rachunkowość Doradca podatkowy RODO

Rozporządzenie dotyczące zwrotu VAT podróżnym w systemie TAX FREE wymaga, by w dokumentacji sprzedaży, którą otrzymuje także kupujący spoza Unii Europejskiej, znajdowały się również dane sprzedawcy – będą to m.in. imię i nazwisko, a także – w większości przypadków – numer PESEL. Zdaniem ekspertów, to zupełnie niepotrzebna informacja, która stwarza ryzyko wykorzystania danych osobowych.

13.10.2021

Nowe przepisy pozwolą budować bliżej cmentarzy

Administracja publiczna Budownictwo

Rząd chce poluzować zasady budowy w sąsiedztwie cmentarzy. Wolno będzie stawiać budynki nawet w odległości 35 m od murów cmentarnych, ale dom musi być podłączony do sieci wodociągowej, a bezpośrednio za murem cmentarnym powinno znajdować się kolumbarium. Samorządy uważają jednak, że rozwiązanie jest zbyt zachowawcze, chcą większych ustępstw.

13.10.2021

Czarne chmury nad asesorami, na burzy wokół neoKRS mogą stracić wszystko

Wymiar sprawiedliwości

Coraz więcej sędziów odmawia orzekania z "nowymi", czyli tymi, którzy awansowali lub byli nominowani po rekomendacji obecnej KRS. Powołują się przy tym m.in. na wyroki NSA i TSUE. Niewiele mówi się jednak o asesorach, a tymczasem to ich sytuacja jest szczególnie trudna. Po latach nauki, trudnym egzaminie i pracy na pierwszej sądowej linii - mogą zostać z niczym. "Starzy" sędziowie są podzieleni, część uważa, że asesorów nie powinno się ruszać, inni, że nie może być taryfy ulgowej.

13.10.2021

MS chce uczestniczyć w unijnym procesie informatyzacji sądów

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Chcemy lepszego zarządzania procesem informatyzacji sądów, dlatego wspieramy propozycję rozporządzenia e-codex, które zapewni ramy współpracy między instytucjami Unii a jej członkami - zadeklarował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Ale zastrzegł, że regulacje te powinny jednak uwzględniać również specyfikę krajowych systemów prawnych.

12.10.2021

TSUE rozpatruje skargi Polski i Węgier w sprawie mechanizmu warunkowości, czyli funduszy za praworządność

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE we wtorek kontynuowana była rozprawa dotycząca mechanizmu warunkowości, mającego służyć ochronie unijnego budżetu w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich. W drugim dniu rozprawy sędziowie zadawali pytania stronom postępowania. Opinia rzecznika TSUE w tej sprawie ma być gotowa 2 grudnia br., a wyrok na początku przyszłego roku.

12.10.2021

Dariusz Martynowicz Nauczycielem Roku 2021

Zarządzanie oświatą

Nauczyciel języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach Dariusz Martynowicz otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2021 w konkursie, którego celem jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne. Uroczystość wręczenia nagród, która odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie, poprzedziła obchodzony 14 października Dzień Edukacji Narodowej.

12.10.2021

17 października po raz 18. Konferencja "Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem"

Wymiar sprawiedliwości

Jak z perspektywy najnowszych badań wygląda w Polsce lokalna oferta wsparcia dla osób pokrzywdzonych przestępstwem? Czy nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy pozwoli na lepszą ochronę dzieci? Dlaczego nie możemy dłużej zwlekać z wprowadzeniem systemowej analizy krzywdzenia dzieci i jak to rozwiązanie funkcjonuje w praktyce? - te i inne tematy mają być dyskutowane podczas konferencji „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem”. Zaplanowane jest od 17 do 20 października.

12.10.2021

Firmy nie są gotowe na wdrożenie dyrektywy UE o ochronie sygnalistów

Prawo pracy Prawo unijne

Jedynie 9 proc. firm deklaruje pełną gotowość na dyrektywę UE o ochronie sygnalistów, choć żadna nie wdrożyła w pełni określonego w niej standardu minimum. Jednocześnie aż 89 proc. firm w Polsce wierzy, że dyrektywa sprzyja ich biznesowi. Co trzecia firma (34 proc.) już teraz zakłada, że nie zdąży z przygotowaniami do 17 grudnia 2021 roku – wynika z badania EY „Czas na ochronę sygnalistów”.

12.10.2021

Komitet PAN: Nielegalny i szkodliwy wyrok TK w sprawie unijnego prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o wyższości polskiej konstytucji nad prawem UE wydany został w niekonstytucyjnym składzie, przyjmuje jako podstawę wnioskowania szereg twierdzeń nieznajdujących pokrycia w stanie normatywnym i ma na celu legalizację niekonstytucyjnych, niezgodnych z prawem UE i europejską konwencją praw człowieka zmian w wymiarze sprawiedliwości.

12.10.2021

Rada Przedsiębiorczości proponuje legislacyjny polski ład

Prawo pracy Prawo gospodarcze Polski Ład

Jakość ustaw, dialog, czas i monitorowanie ex-post przepisów w decydujący sposób wpływają na nowoczesny, demokratyczny proces wdrażania regulacji – wynika z raportu „Legislacyjny Polski Ład”, który Rada Przedsiębiorczości przygotowała we współpracy z Grant Thornton. Jedną z propozycji jest przynajmniej 6-miesięczne vacatio legis dla ustaw regulujących działalność przedsiębiorstw.

12.10.2021

Rząd szuka kandydata na sędziego TSUE, ale nietransparentnie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trwa procedura wyboru polskiego kandydata na sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE, ale prowadzący ją rząd nie informuje o jej przebiegu. W komisji konkursowej zasiadają tylko rządowi urzędnicy, a zabiegi Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, by do tego zespołu dołączyć przynajmniej jednego niezależnego eksperta, zostały zignorowane. Mimo, że przewiduje to rządowe rozporządzenie.

12.10.2021

BCC: Przed nowymi rozwiązaniami w Strategii Demograficznej warto ocenić te istniejące

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W Prognozie Ludności na lata 2014-2050 GUS przewiduje się, iż w 2050 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 33 950,6 tys. osób. Od 1990 roku współczynnik dzietności (TFR) dla Polski uzyskuje wartość poniżej 2.1, co oznacza brak zastępowalności pokoleń. Dlatego pominięcie w Strategii Demograficznej 2040 rozwiązań z zakresu polityki senioralnej i kwestii wieku emerytalnego budzi wątpliwości – twierdzi BCC.

12.10.2021

Lewiatan: Głównie osoby z wyższym wykształceniem korzystają z pracy zdalnej

Prawo pracy

Ważnym czynnikiem w ogłoszeniach o pracę jest to, czy oferty dotyczą formy wyłącznie pracy zdalnej – aż 41 proc. badanych deklaruje, że zwraca na to uwagę. Co istotne, robi tak ponad połowa osób z wyższym wykształceniem – pokazują wyniki 45. edycji badania „Monitor Rynku Pracy”, realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster.

12.10.2021

Czy policjantka w ciąży była dyskryminowana - RPO zwraca uwagę na problem

Policja Prawo pracy

Policjantce odmówiono skierowania na szkolenie zawodowe, bo gdy była w zagrożonej ciąży, a potem na urlopie rodzicielskim, minął - według policji - czas na wystawienie jej opinii służbowej, która jest warunkiem uzyskania skierowania na szkolenie. Według RPO, przepisy nie wyłączają możliwości opiniowania w czasie urlopu rodzicielskiego. Oznacza to, że termin opiniowania policjantki nie upłynął.

12.10.2021

Powstał zespół do spraw farmacji klinicznej

Farmacja

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał zespół do spraw wypracowywania rozwiązań w zakresie farmacji klinicznej. Efektem jego prac ma być raport z rekomendacjami i propozycjami zmian, w tym dotyczących zadań farmaceutów szpitalnych. Ma powstać w ciągu najbliższych 11 miesięcy. Przewodniczącym zespołu został Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

12.10.2021

NIK: Nietrzeźwi kierowcy wciąż zabijają, działania organów nieskuteczne

Prawo karne Administracja publiczna Transport

Nadmierna prędkość i alkohol to wciąż najczęstsze przyczyny wypadków drogowych, a Polska przoduje na unijnej liście państw, gdzie najłatwiej stracić życie na drodze. Administracja nie radzi sobie z eliminowaniem nietrzeźwych i odurzonych kierowców z dróg. Kolejne zmiany przepisów nie przynoszą odpowiednich efektów.

12.10.2021

Nie tylko narkotyki, skazany będzie musiał poddać się badaniu na obecność prekursorów

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje szereg zmian dotyczących osadzonych. Będą nowe zasady kontroli, dostarczania korespondencji, wprowadzone zostaną limity zezwoleń na zajęcia poza terenem zakładu karnego. Skazany będzie też musiał poddać się badaniom na obecność w organizmie prekursorów, środków zastępczych lub nowej substancji psychoaktywnej i pokryje koszty, jeśli wynik będzie pozytywny.

12.10.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski