W styczniu wysłuchanie Ziobry w sprawie Morawiec

Wymiar sprawiedliwości

Na drugą połowę stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie zaplanował wysłuchanie w procesie cywilnym ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i sędzi Beaty Morawiec. Chodzi o proces, który sędzia wytoczyła ministrowi, po tym, jak zwolnił ją ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie.

19.11.2018

Ceny transferowe – będą zmiany w zasadach wyceny transakcji

CIT PIT

Od stycznia 2019 roku będzie można stosować sześć, a nie jak obecnie pięć, metod wyceny transakcji zawieranych przez podmioty powiązane. Zmienią się także zasady weryfikacji ceny rynkowej. Projekt rozporządzeń został ogłoszony w poniedziałek przez Rządowe Centrum Legislacji.

19.11.2018

ZNP pyta nauczycieli, czy będą protestować

Kadry w oświacie

Związkowcy chcą wiedzieć, jaka forma protestu najbardziej interesuje nauczycieli. W tym celu przygotował internetową ankietę. Protest ma dotyczyć nauczycielskich wynagrodzeń.

19.11.2018

Cyfryzacja szpitali to wyzwanie i konieczność

Opieka zdrowotna

Jak wprowadzić elektroniczne recepty, skierowanie oraz zwolnienia, czy szpitale są gotowe na ich wdrożenie, ale także co oznacza cyfrowa rewolucja dla polskich lecznic – takie tematy zostaną poruszone podczas dwudniowej konferencji "Cyfrowy Szpital Przyszłości", która 20 i 21 listopada odbędzie się w Krakowie.

19.11.2018

Polskie władze po swojemu zinterpretują zabezpieczenie TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Polska skorzysta z prawa do przedstawienia informacji w sprawie tego, jak rozumie postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE dot. Sądu Najwyższego. Taką zapowiedź przedstawił w poniedziałek w południe wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Poinformował też, że w poniedziałek przekazana zostanie odpowiedź w sprawie tego postanowienia.

19.11.2018

Notariusze podejrzani o pomoc w lichwie mogą wrócić do pracy

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy w Gdańsku uchylił decyzję prokuratury o zawieszeniu w prawie wykonywania zawodu notariuszy, którzy według śledczych mieli pomagać lichwiarzom w przejmowaniu nieruchomości. Przedstawiono im w sumie 120 zarzutów, w tym pomocnictwa w oszustwach. Mieli zarobić w ten sposób ponad 105 tys. zł.

19.11.2018

MF: System bankowy jest bezpieczny

Prawo gospodarcze Finanse

Getin Noble Bank i Idea Bank na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów. Sytuacja obu instytucji była przedmiotem wczorajszego, specjalnego posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej. Ma to związek z tzw. aferą KNF.

19.11.2018

Inżynierowi doktorat się nie opłaca

HR

Wynagrodzenia inżynierów są bardzo zróżnicowane w zależności od branży. Natomiast wykształcenie ma mniejsze znaczenie. Doktorat podnosi zarobki jedynie o kilkaset złotych. Znaczącą różnicę odczuje dopiero absolwent studiów MBA.

19.11.2018

60 proc. lekarzy i pielęgniarek z objawami wypalenia zawodowego

Opieka zdrowotna

Aż 60 proc. personelu medycznego z Polski widzi u siebie objawy wypalenia zawodowego. Lekarze i pielęgniarki podkreślają, że stres w pracy związany jest z nadmiernym obciążeniem pracą, niskimi zarobkami i brakami w wyposażeniu.

19.11.2018

Są plany likwidacji tzw. białych plam komunikacyjnych

Samorząd terytorialny

Problemy z dostępem do autobusowej komunikacji i niewywiązywanie się samorządów z funkcji organizatora przewozów o charakterze użyteczności publicznej mają zniknąć dzięki zmianom w publicznym transporcie zbiorowym.

19.11.2018

RODO: Prawnik administratorem czy przetwarzającym dane?

RODO

Projekt ustawy wdrażającej RODO w poszczególnych branżach nie przesądza, że adwokaci i radcowie prawni pełnią rolę administratorów danych osobowych. To nie oznacza jednak, że mogą się uznać tylko za przetwarzających.

19.11.2018

Dostęp do adwokata wystarczający? MS - tak, RPO i adwokaci postulują zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości nie widzi konieczności zmian w zakresie dostępu do adwokata i ocenia, że polskie przepisy spełniają międzynarodowe standardy. Luki uderzające w prawa człowieka dostrzegają jednak RPO i prawnicy. Adwokaci przygotowują projekt zakładający możliwość skorzystania z ich pomocy na każdym etapie - prace mają zakończyć się w grudniu.

19.11.2018

Byli prezesi krytycznie o nieudanym zjeździe radców prawnych

Prawnicy

Nadzwyczajny Zjazd zwołany zgodnie z nasza ustawą, nie odbył się, chociaż został otwarty i zamknięty. Wnioskodawcom zwołania Zjazdu nie zostały stworzone możliwości do przedstawienia swojego poglądu na sytuację w samorządzie w zakresie objętym tematem Zjazdu. Idea samorządności nie została więc dochowana, nie mówiąc już o szacunku dla innych poglądów - napisało we wspólnym oświadczeniu pięciu byłych prezesów samorządu.

18.11.2018

We wtorek pierwsze sprawy w nowej Izbie Dyscyplinarnej SN

Prawnicy

Na 20 listopada br. zaplanowano pierwsze trzy posiedzenia Izby Dyscyplinarnej dla prawników w Sądzie Najwyższym. Dwie sprawy będą rozpatrywane przez trzyosobowy skład: przewodniczący – SSN Piotr Niedzielak, sędziowie SN Małgorzata Bednarek i Jacek Wygoda.

18.11.2018

KNF: Adwokat utrudnia nadzór, to audytor oceni sytuację

Prawnicy Prawo gospodarcze

W ocenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego zarzuty adwokata Romana Giertycha opublikowane na facebooku 17 listopada br. są bezpodstawne. Rzeczywisty kontekst opisanych przez niego wydarzeń został zniekształcony - czytamy w komunikacie KNF.

18.11.2018

Senat: przywrócenie prawa do sądu byłych wspólników

Prawo cywilne

Senacka Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzy we wtorek 20 listopada br. ustawę nowelizującą kodeks postępowania cywilnego, która utrzymuje swoisty przywilej wierzycieli spółek osobowych.

18.11.2018

Dera: Przejmowanie banków za złotówkę jest legalne

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Minister Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP powiedział, że w sprawie nacisków przedstawicieli urzędu państwowego na przejęcie banku za złotówkę, to takie przejęcie jest zgodne z...

18.11.2018

Apel o odrzucenie przez Polskę unijnych zmian w prawie autorskim

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Organizatorzy protestów StopACTA2 zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o sprzeciw w sprawie "Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym" i podjęcie starań o odrzucenie jej w kolejnej rundzie negocjacji. 

18.11.2018