- Wspólne unijne przepisy regulujące opodatkowanie alkoholu mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia nam wszystkim tych samych zasad działania. W ciągu ostatnich 30 lat produkcja i konsumpcja alkoholu uległy jednak znacznym zmianom. Nowelizujemy dziś nasze przepisy, by lepiej uwzględnić rozwój sytuacji w branży alkoholowej – powiedział w środę Zdravko Marić, chorwacki wicepremier i minister finansów.
Zmiany w opodatkowaniu alkoholu
Z 2,8 proc. do 3,5 proc. podniesiony zostaje próg dla piw o małej zawartości alkoholu, które mogą korzystać ze stawek obniżonych. Zdaniem UE, zmiana ta ma nakłonić konsumentów do wybierania napojów alkoholowych o niskiej zawartości alkoholu zamiast mocniejszych napojów, przez co zmniejszy się spożycie alkoholu. Zachęca też browary do innowacyjności i tworzenia nowych produktów o niższej zawartości alkoholu. Dodatkowo UE chce także objęcia specjalnym systemem obniżonych stawek akcyzy nie tylko małych producentów piwa i alkoholu etylowego, lecz także producentów innych napojów fermentowanych np. cydru. Zostanie także wprowadzony jednolity system certyfikacji w UE dla potwierdzenia statusu niezależnego małego producenta, tak by status ten był uznawany we wszystkich państwach UE. Dodatkowo, doprecyzowane mają zostać warunki stosowania zwolnienia z przepisów o akcyzie w odniesieniu do spirytusu denaturowanego np. stosowanego w produktach do czyszczenia.
Cena promocyjna: 239.2 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 89.7 zł
Zmiana prawa od stycznia 2022 roku
Nowe przepisy muszą najpierw zostać przyjęte przez Radę. Potem krajowe regulacje dokonujące transpozycji dyrektywy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.
Akcyza to podatek pośredni od sprzedaży lub korzystania z pewnych konkretnych produktów, takich jak alkohol, wyroby tytoniowe i energia. Dochody z podatku przypadają w całości krajowi, w którym jest on uiszczany. Od 1992 r. kraje UE dysponują wspólnymi przepisami, obejmującymi m.in. minimalne stawki akcyzowe, po to by wszędzie w UE akcyza była stosowana w ten sam sposób i do tych samych wyrobów.
Zobacz również: Nowa matryca stawek VAT już od 1 lipca >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.