Komisja Europejska przeanalizuje informacje z Polski dotyczące 600 tysięcy maseczek dostarczonych w ramach unijnego mechanizmu kryzysowego, które zdaniem ministerstwa zdrowia nie spełniają odpowiednich norm. KE czeka obecnie na testy zgodności.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.05.2020
Prawo unijne Koronawirus a prawo
Ponieważ zdaniem epidemiologów wkraczamy w kolejną fazę epidemii, to należy odejść od systemu szpitali jednoimiennych, które świecą pustkami i stworzyć w każdej placówce powiatowej oddział, na którym mogliby być hospitalizowani pacjenci z COVID19 z danego terenu.
Katarzyna Nowosielska
13.05.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Stomatolodzy powinni nadal leczyć tylko najbardziej cierpiące osoby

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Minister zdrowia upublicznił zalecenia dotyczące udzielania usług medycznych w kilkunastu dziedzinach medycyny. Te wskazują, że np. dentyści powinni przyjmować tylko tych pacjentów, którzy pilnie potrzebują pomocy, a odwołać wszelkie wizyty związane ortodoncją czy protetyką.
Katarzyna Nowosielska
12.05.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Ujednolicenie prowadzonych kontroli i działań nadzorczych i wzmocnienie działań prowadzonych przez inspektorów, w ramach służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji - to cel połączenia działającej w ramach tego resortu inspekcji z Państwową Inspekcją Sanitarną.
Krzysztof Sobczak
12.05.2020
Policja Opieka zdrowotna
Unia Europejska chce promować i dofinansuje rozbudowę telemedycyny w Polsce. A ponieważ przychodnie i poradnie specjalistyczne przeszły obecnie ze względu na epidemię koronawirusa w 90 proc. na e-porady, to po pandemii pozostanie z nami w dużym stopniu ta forma kontaktu z lekarzami.
Katarzyna Nowosielska
12.05.2020
Wpływy ze składki zdrowotnej zmalały o 1 mld zł w kwietniu 2020 roku porównaniu z kwietniem 2019 r. Dyrektorzy szpitali martwią się o finanse, ale jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał coraz mniej, rząd ma obowiązek go dotować w ramach przepisów o dochodzeniu do poziomu 6 proc. PKB w 2024 r.
Katarzyna Nowosielska
12.05.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Tarcza finansowa nie dla lekarzy i pielęgniarek?

VAT Doradca podatkowy Finansowanie zdrowia Tarcza finansowa
Doradcy podatkowi apelują do rządu o zmianę przepisów i umożliwienie skorzystania z tarczy podatnikom zwolnionym z VAT. Aktualne regulacje wykluczają z pomocy finansowej m.in. lekarzy, pielęgniarki, położne i psychologów. Przedsiębiorca, który już na etapie formalnego badania wniosku o przyznanie subwencji otrzymuje decyzję o odmowie jej udzielenia tylko z powodu braku rejestracji, nie ma możliwości wykazania faktycznego spadku obrotów.
Krzysztof Koślicki
09.05.2020
VAT Doradca podatkowy Finansowanie zdrowia Tarcza finansowa
W całym kraju trwa akcja, w ramach której adwokaci wspierają poradami prawnymi pracowników służby zdrowia. Wraz z upływem kolejnych tygodni epidemii zmienia się jednak charakter pytań. Obecnie są to coraz częściej kwestie związane z możliwością uzyskania ewentualnego zadośćuczynienia np. za przeniesienie do innej jednostki, czy zachorowanie.
Patrycja Rojek-Socha
09.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W czasie pandemii uwidaczniają się niedomagania szpitali i ich personelu w zakresie komunikacji z pacjentami, zwłaszcza niepełnosprawnymi. Tymczasem pacjent ma prawo do komunikacji i aby mu je zapewnić wystarczyłoby np. wprowadzić ofoliowane tablice komunikacyjne na oddziałach - piszą Irena Lipowicz, Radosław Mędrzycki i Maciej Szmigiero.
Prawo.pl
09.05.2020
Ubezpieczeniem na życie w związku z pracą przy epidemii koronawirusa zostali objęci przez rząd tylko pracownicy szpitali jednoimiennych i oddziałów zakaźnych. Tymczasem z powodu COVID-19 umierają na razie tylko medycy z innych szpitali, którzy nie są odpowiednio zabezpieczeni w środki ochrony osobistej. A ich rodziny nie dostaną rekompensat, bo nie były ubezpieczone.
Katarzyna Nowosielska
08.05.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Dziurawe przepisy ograniczają pracę medykom

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Przepisy o nakazie pracy w jednym miejscu dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, pracujących przy zwalczaniu epidemii koronawirusa, są niejasne. Nie wiadomo czy obejmują medyków z oddziałów zakaźnych, czy też wszystkich innych w szpitalu, którzy mają styczność z pacjentami z COVID-19. Nie wskazano też kto zrekompensuje im straty finansowe.
Katarzyna Nowosielska
07.05.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Pracujący tuż za granicą zwolnieni z kwarantanny, ale medycy nie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Lekarze, pielęgniarki z Polski pracujący w przygranicznych szpitalach mogą przekraczać granicę, ale po przyjeździe do kraju muszą poddać się kwarantannie. Z tego obowiązku zwolnieni są wszyscy pozostali pracujący w państwach sąsiadujących w ramach strefy Schengen.
Katarzyna Nowosielska
06.05.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju od 6 maja przyjmuje wnioski przedsiębiorców i naukowców w konkursie Szybka Ścieżka „Koronawirusy. Projekty zgłoszone w obu inicjatywach mają prowadzić do opracowania rozwiązań służących walce z epidemią koronawirusa.
Monika Sewastianowicz
06.05.2020
Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Do końca 2021 roku placówki medyczne zyskują czas aby wybudować lądowiska dla helikopterów czy zorganizować miejsca izolacji na oddziałach ratunkowych. Tak zmiana zostanie wprowadzona, ponieważ trwająca obecnie epidemia kooronawirusa uniemożliwia im konieczne prace.
Katarzyna Nowosielska
06.05.2020
Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo

Medycy będą walczyć o rekompensaty za zarażenie koronawirusem

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Prawnicy szykują się do pozwania szpitali do sądów cywilnych o odszkodowania dla lekarzy zarażonych koronawirusem lub dla rodzin zmarłych medyków. Można też starać się o pieniądze z ZUS. Problem w tym, że COVID-19 nie został wyraźnie wpisany na listę chorób zawodowych, a to kluczowe dla dochodzonych roszczeń.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Nowosielska
06.05.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Starostowie obarczeni odpowiedzialnością za brak koronerów, a zasad brak

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Mnożą się problemy ze stwierdzaniem zgonów w pandemii. Lekarze odmawiają, uznając, że nie zostali powołani przez starostę na koronerów. Niektórzy chcą podpisać umowę na wydawanie kart zgonu - w zamian za... umorzenie czynszu za lokal wynajmowany od starostwa. Zmiany w prawie są niezbędne - również ustalenie stawek przez ministra zdrowia, bo lekarze za stwierdzenie zgonu liczą sobie nawet po 700 złotych.
Hanna Hendrysiak
06.05.2020
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
W czasie pandemii koronawirusa lekarze i pielęgniarki pracujący na kontraktach są teoretycznie w lepszej sytuacji niż zatrudnieni na etatach, gdyż ci drudzy nie mogą odstąpić od wykonywania pracy ze względu na brak środków ochrony osobistej - pisze Justyna Michalak-Królicka, specjalista od prawa pracy
Justyna Michalak-Królicka
05.05.2020
BHP Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Szpitale zaczynają wracać do normalności

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Placówki medyczne dostały zielone światło od samorządów i NFZ na uruchamianie planowych przyjęć na badania i zabiegi chirurgiczne, ginekologiczne czy okulistyczne. To ważne nie tylko z perspektywy pacjentów, którzy czekają na zabiegi, ale także płynności finansowej szpitali. Pacjenci przed przybyciem do placówki będą musieli poddawać się obowiązkowym testom w kierunku COVID-19.
Katarzyna Nowosielska
05.05.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Senat we wtorek zajmie się nowelizacją przepisów o darmowych lekach dla kobiet. W poniedziałek pracowała nad nią komisja zdrowia. Żadna jednak ze zgłoszonych poprawek nie uzyskała większości, również ta zakładająca wydłużenie możliwości korzystania z darmowych leków o okres połogu.
Krzysztof Koślicki
04.05.2020
Finansowanie zdrowia

Lepszy brak wyniku testu, niż nieprawdziwy wynik

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Testy w kierunku koronawirusa mogą wychodzić fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne, bo niektóre laboratoria przyjmują do badań niewłaściwie transportowane próbki. Tymczasem odpowiednie przechowywanie i przewóz testów jest kluczowy dla ich wyniku. W czasach epidemii wytyczne w tym zakresie to za mało - powinna wreszcie powstać ustawa o diagnostyce laboratoryjnej.
Katarzyna Nowosielska
04.05.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Rząd zezwala na otwarcie przedszkoli i żłobków - ma to być możliwe od 6 maja. Decyzja nie wzbudziła entuzjazmu - samorządowcy i lekarze obawiają się, że otwarcie przedszkoli doprowadzi do wzrostu zakażeń. Nie wiadomo też właściwie, jak placówki mają funkcjonować, bo wydano zalecenia, a nie przepisy.
Katarzyna Nowosielska Monika Sewastianowicz
04.05.2020
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Do lekarzy kilku specjalności przyjmujących w ramach publicznego systemu, m.in. psychiatry, onkologa czy ginekologa można dostać się bez skierowania od lekarza rodzinnego. Do pozostałych nadal musi pokierować medyk pierwszego kontaktu
Katarzyna Nowosielska
02.05.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Adam Struzik: Będą potrzebne pieniądze z budżetu państwa, bo system się zawali

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie zdrowia
Przesunięcie płatności „janosikowego” to kredyt dla samorządów od rządu. Im wyższe dochody w przeszłości, tym większy podatek musimy zapłacić dwa lata później. Najgorsze są czasy kryzysu, bo wtedy wpłata jest duża, a wpływy drastycznie spadają. Na poziomie gmin i powiatów mechanizmu korygującego nie ma, trzeba więc będzie uzupełniać brakujące dochody z budżetu państwa – mówi marszałek Adam Struzik.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.05.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie zdrowia
W ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się wzrostu zachorowań na choroby nowotworowe. - Walka z tymi chorobami wymaga patrzenia w przód. Dlatego Narodowa Strategia Onkologiczna, i dlatego dodatkowe pieniądze na realizację tej strategii - prawie 6 mld zł obok normalnych środków, które są już dzisiaj wydawane na onkologię - zapowiedział w piątek podczas konwencji programowej Andrzej Duda.
Agnieszka Matłacz
01.05.2020
Finansowanie zdrowia
Szpital jako pracodawca ma obowiązek zastosowania wszelkich dostępnych środków organizacyjnych i technicznych w celu ochrony zdrowia pracowników przed chorobą zakaźną. Dlatego nieuwzględnienie personelu medycznego w grupie osób w stosunku, do której zalecane są szczepienia przeciwko odrze nie wyłącza ich przeprowadzenia. Tak orzekł WSA w Białymstoku.
Dorian Lesner
01.05.2020
Prawo pracy Zawody medyczne Zarządzanie

Farmaceuci na skraju wytrzymałości

Samorząd terytorialny Zawody medyczne Farmacja
Aptekarze są na zwolnieniach lub opiekują się dziećmi - w efekcie brakuje już kadry do pracy w aptekach nie tylko w nocy, ale i w dzień. Nieliczne powiaty zawieszają uchwały nakazujące całodobowe dyżury farmaceutów. Ale zdarzają się także doniesienia do prokuratury na zamknięte apteki.
Katarzyna Nowosielska
30.04.2020
Samorząd terytorialny Zawody medyczne Farmacja

Minister: Nie zakazałem obecności ojca przy porodzie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Organizacje kobiece domagają się przywrócenia porodów rodzinnych argumentując, że matki rodzące bez osoby bliskiej są zestresowane i narażone na depresję poporodową. Tymczasem minister zdrowia wskazuje, że nigdy nie zablokował tej możliwości.
Katarzyna Nowosielska
30.04.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rząd wprowadza nowe zasady korzystania z usług rehabilitacyjnych

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Usługi rehabilitacyjne ruszą na początku maja - poinformowali w środę premier i minister zdrowia. W gabinetach będzie jednak obowiązywał reżim sanitarno-epidemiologiczny, a pacjent będzie mógł przyjść na wizytę po uprzednim wywiadzie epidemiologicznym.
Katarzyna Nowosielska
29.04.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Od poniedziałku 4 maja możliwe będzie otwieranie muzeów i innych placówek kultury, można będzie korzystać z obiektów sportowych, a pacjenci będą mogli korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Czynne będą też galerie handlowe. Ale we wszystkich tych miejscach będą obowiązywać ograniczenia - np. w muzeach, podobnie jak w sklepach - 1 osoba na 15 metrów powierzchni.
Krzysztof Sobczak
29.04.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Personel przychodni rodzinnych przesuwany do pracy w DPS-ach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Wojewodowie już nie tylko kierują do pracy przy zwalczaniu epidemii lekarzy i pielęgniarki ze szpitali. Sięgają także po zasoby kadrowe przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze prowadzący te placówki protestują i argumentują, że to może niekorzystnie wpłynąć na poziom opieki zdrowotnej w innych miejscach.
Katarzyna Nowosielska
29.04.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo