Fizjoterapeuta w publicznej placówce zarabia 2 158 zł netto. Pracuje na półtora etatu. - Niepokojące jest, że specjaliści po studiach pracują tylko w komercyjnych ośrodkach. Nie ma chętnych, którzy zastąpią kolegów pracujących w szpitalach i przychodniach, gdy odejdą na emeryturę – zauważa Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
12.06.2019
Zawody medyczne
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział, że od 1 stycznia 2020 r. zmieni się sposób finansowania podstawowej opiece zdrowotnej, czyli przychodniach lekarzy rodzinnych. Stawka za pacjenta ma być zróżnicowana i wyższa będzie, gdy placówka będzie miała lepsze efekty leczenia.   
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
12.06.2019
Opieka zdrowotna
Do naruszenia danych może dojść nawet bez winy administratora. Może się tak stać, jeśli w wyniku przerwy w dostawie prądu lub awarii serwera tymczasowo utraci on dostęp do danych osobowych. Nie każdy jednak taki incydent trzeba zgłaszać do UODO. Za to niektóre firmy muszą pamiętać, że poza RODO są przepisy o cyberbezpieczeństwie.
Jolanta Ojczyk
12.06.2019
RODO
Wypalenie zawodowe znalazło się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, którą przygotowuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wypalenie nie jest jednak klasyfikowane jako stan chorobowy, ale zjawisko zawodowe, które wpływa na stan zdrowia. Oznacza to, że nie będzie mogło stanowić podstawy dla zwolnienia lekarskiego.
Paweł Żebrowski
12.06.2019
Rynek Prawo pracy Opieka zdrowotna
Przepisy zakazujące reklamy są restrykcyjne i nieprecyzyjne. Dlatego do sądów trafiają absurdalne sprawy - np. czy złamaniem Prawa farmaceutycznego jest mierzenie ciśnienia w aptece albo wywieszenie informacji o możliwości płacenia kartą. Tylko w 2018 roku wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni wydali aż 214 decyzji o nałożeniu kar na łączną sumę blisko 3 milionów złotych.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
12.06.2019
Farmacja
Ministerstwo Zdrowia wysłuchało argumentów Konfederacji Lewiatan i Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET i przygotowało projekt rozporządzenia, które zmienia dotychczasowe przepisy. Dzięki temu aptekarze będą mogli realizować także błędnie wypisywane e-recepty.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
11.06.2019
Farmacja
Najwięcej dyrektorów szpitali zarabia miesięcznie od 10 do 15 tys. zł brutto. Jeden z szefów lecznicy podał, że ma pensję powyżej 20 tys. zł. Takie są wyniki raportu dotyczącego Badania Satysfakcji Dyrektorów Polskich Szpitali. Te najwyższe pensje mają nieliczni, a wielu szefów lecznic zarabia mniej niż przeciętnie lekarze
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
11.06.2019
Opieka zdrowotna
W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, poszkodowany może zażądać zwrotu kosztów zakupu produktów spożywczych. Sądy uznają, że wydatki te powinny być uzasadnione i mieć związek ze zdarzeniem, które wywołało szkodę. Natomiast ich zasądzanie często jest uzależniane wyłącznie od tego, co powie biegły.
Dorian Lesner
11.06.2019
Opieka zdrowotna
12 miesięcy - tyle czasu otrzymali przedsiębiorcy łączący działalność leczniczą i apteczną, na dokonanie wyboru, którą z nich zamierzają kontynuować. Od 1 sierpnia 2019 r. jednoczesne prowadzenie obu tych działalności będzie niemożliwe. Przynajmniej teoretycznie - zauważa Maciej Konarowski, adwokat z kancelarii KRK Legal.
Maciej Konarowski
11.06.2019
Farmacja
Samorząd lekarski przedstawił prezydentowi Andrzejowi Dudzie swoje obawy związane z nowelizacją kodeksu karnego, która powoduje, że lekarze skazani za błąd medyczny będą musieli pójść do więzienia. Jest jednak mało prawdopodobne, by dla jednego artykułu prezydent odrzucił ustawę, w której znowelizowano ponad 100 przepisów.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
10.06.2019
Opieka zdrowotna
10 mln złotych ma wydać budżet państwa w pierwszym roku na bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Jakie to będą leki, jeszcze nie wiadomo. Na razie jest projekt ustawy, który przewiduje, że powstanie specjalna lista bezpłatnych leków dla ciężarnych. Lekarze zauważają, że będzie można zrefundować tylko leki wydawane na receptę, a te przyjmuje niewielki procent kobiet w ciąży.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
10.06.2019
Finansowanie zdrowia
Dwie firmy, które na pokazach handlowych sprzedawały Aplikator Pola Magnetycznego zostały ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd uznał, że konsumenci zostali wprowadzeni w błąd m.in. co do właściwości urządzenia. Firmy zapłacą po ok. 40 tys. kary.
Krzysztof Sobczak
10.06.2019
Rynek i konsument Opieka zdrowotna
Po raz drugi do konsultacji trafił projekt dotyczący porady pielęgniarskiej realizowanej w ambulatoryjnej opiece, czyli przychodniach specjalistycznych. Pierwszy projekt zakładał, że pielęgniarka dostanie 8 zł za samodzielną wizytę, co oburzyło środowisko. Teraz wycena ma być wyższa, a określi ją Agencja Oceny Technologii Medycznych
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
10.06.2019
Zawody medyczne
Raport NFZ „Nowotwory złośliwe – koncentracja leczenia zabiegowego” jest skarbnicą wiedzy dla pacjentów onkologicznych - gdzie się leczyć. Wynika z niego, że na 186 szpitali leczących operacyjnie w 2018 r. nowotwór złośliwy piersi - 18 z nich, czyli 10 proc., przekroczyło próg ponownych hospitalizacji.
Robert Mołdach
10.06.2019
Opieka zdrowotna
Po zmianie zasad orzekania o pobycie sprawcy w zakładzie psychiatrycznym, internowanemu przysługuje prawo do udziału w posiedzeniu dotyczącym jego dalszego pobytu w placówce. Nadal jednak trzeba konwojować osadzonego na posiedzenia sądu. Ustawodawca nie zgodził się, żeby odbywały się one na terenie placówki, w której przebywa internowany, o co zabiegał RPO.
Monika Stelmach
10.06.2019
Opieka zdrowotna
Kary umowne mogą być nałożone nie tylko w wyniku kontroli, ale również poza kontrolą np. na podstawie postępowania wyjaśniającego czy po rozpatrzeniu skargi. To kolejne przepisy, które dają większe uprawnienia kontrolne Narodowemu Funduszowi Zdrowia, a zmniejszają uprawnienia placówek medycznych.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
07.06.2019
Finansowanie zdrowia
Domy opieki społecznej, schroniska dla zwierząt, lecznice weterynaryjne czy fundacje prowadzące domy pomocy - nie będą mogły kupić większości leków, zwłaszcza tych sprzedawanych na receptę. To efekt zaostrzonych od 6 czerwca przepisów Prawa farmaceutycznego. Za ich złamanie grozi kara do 5 lat więzienia.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
07.06.2019
Opieka zdrowotna Farmacja
Nowelizację ustawy o prawach pacjenta, która znosi opłaty za pobyt rodzica z dzieckiem czy też opiekuna osoby niepełnosprawnej w szpitalu podpisał prezydent. NFZ ma pokryć wszystkie koszty związane z pobytem rodzica w postaci, łóżka, pościeli i posiłku. Dyrektorzy szpitali mają nadzieję, że Fundusz realnie wyceni dodatkowe wydatki, bo w skali roku chodzi o dziesiątki milionów złotych.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
07.06.2019
Opieka zdrowotna
Uproszczenie zasad potwierdzania posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej oraz weryfikację zlecenia na wyroby medyczne zakłada nowelizacja ustawy refundacyjnej. Nowelę 6 czerwca podpisał prezydent.  
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
07.06.2019
Opieka zdrowotna
Prezes szpitala powiatowego nie musi udostępniać umowy o pracę i zakresu obowiązku zatrudnionego pracownika, nawet, jeśli jest on radnym. Nie jest to informacja publiczna w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej – stwierdził WSA w Gorzowie Wielkopolskim.
Robert Horbaczewski
07.06.2019
Opieka zdrowotna
Eksperci podkreślają, że bez zmian w systemie finansowania opieki zdrowotnej pogłębiać będzie się przepaść między dobrze funkcjonującymi prywatnym sektorem, a źle działającą publiczną służbą zdrowia. Trudno jednak kopiować obce rozwiązania, gdyż często o ich wprowadzeniu decydowały względy kulturowe. 
Aleksandra Partyk
07.06.2019
Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Zdrowia chce zmienić od lipca wymagania dotyczące sprzętu i kadry w szpitalnych oddziałach ratunkowych - dowiedziało się Prawo.pl. Od października w dużych oddziałach ma być obowiązkowa segregacja medyczna pacjentów. Nowe przepisy pozwolą też odsyłać chorych z SOR do nocnej opieki zdrowotnej. Dyrektorzy szpitali są przerażeni, bo nowe regulacje nie są precyzyjne, a część z nich będą musieli wprowadzić już za miesiąc.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
06.06.2019
Opieka zdrowotna
Dzisiaj weszły w życie zmiany w prawie farmaceutycznym, które przewidują, że apteka może sprzedać lek wyłącznie w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności, w tym nieodpłatnie pacjentowi tylko na jego leczenie. Zdaniem Konfederacji Lewiatan i Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET nowe przepisy mogą uniemożliwić dalszą sprzedaż leków domom opieki społecznej. 
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
06.06.2019
Opieka zdrowotna
Studia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo będzie można zacząć w formie niestacjonarnej. Dzięki temu także osoby pracujące mają mieć szansę wybrać ten zawód. Pielęgniarki będą mieć także 6 dni płatnego urlopu szkoleniowego. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, którą w czwartek przyjął rząd.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
06.06.2019
Zawody medyczne
74 proc. Polaków nie było w stanie kupić leku w aptece - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. To samo badanie pokazuje, że 60 proc. badanych wysoko ocenia jakość leków produkowanych w Polsce. 
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
06.06.2019
Opieka zdrowotna Farmacja
Zatrzymanie sprawcy wypadku w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym nie może być namiastką kary - orzekł Sąd Najwyższy. Jeśli stwierdzono niepoczytalność w chwili popełnienia czynu, to należy oskarżonego leczyć, a po zastosowaniu terapii ocenić, czy zachodzi ryzyko popełnienia przez niego kolejnego przestępstwa - dodał sąd
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.06.2019
Prawo karne Opieka zdrowotna
Tylko do 28 czerwca można składać wnioski dotyczące dofinansowania projektów związanych z uzyskaniem kwalifikacji np. z psychologii klinicznej, psychoterapii dzieci i młodzieży, terapii środowiskowej dzieci i młodzieży. Resort zaplanował 30 mln zł na ten cel.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
05.06.2019
Zawody medyczne
Z dniem 1 czerwca weszło w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotów wykonujących działalność leczniczą. W świetle nowych przepisów takie ubezpieczenie mają obowiązek posiadać wszyscy fizjoterapeuci prowadzący działalność gospodarczą
Andrzej Twardowski
05.06.2019
Zawody medyczne
Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że skontrolowane publiczne ośrodki wykorzystywały do diagnostyki nowotworowej PET preparaty własnej produkcji, nieposiadające wymaganych certyfikatów jakościowych. Ponadto ich produkcja ruszyła w większości przypadków kilka lat później niż zakładano
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
05.06.2019
Opieka zdrowotna
Oskarżony bardzo dotkliwie pobił pokrzywdzonego. Brutalnie zaatakował bezbronnego człowieka. Należy wymierzyć mu surową karę, nawet jeśli oskarżony bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa pomagał w przenoszeniu pokrzywdzonego do karetki - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Wyrok dla Prawo.pl komentuje adwokat Tomasz Kiereś z Cieszyna.
Aleksandra Partyk
05.06.2019
Opieka zdrowotna