Samorządy wojewódzkie: Zmiana przepisów zwiększy koszty transportu kolejowego

Samorząd terytorialny Transport

Zmiany zaproponowane w projekcie rozporządzenia ministra infrastruktury z 10 grudnia 2024 r. o udostępnianiu infrastruktury kolejowej mogą negatywnie wpłynąć na publiczny transport kolejowy, zwłaszcza w zakresie połączeń aglomeracyjnych i regionalnych – wskazują samorządy regionalne. Uważają, że wprowadzeniu nowych przepisów powinny towarzyszyć kompleksowe mechanizmy finansowe.

27.01.2025

Bezdomny pies jedzie 100 kilometrów dalej, bo tam taniej

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy nie sprawdzają należycie schronisk, do których kierują psy i koty - potwierdza to także Najwyższa Izba Kontroli. Mało tego, samorządy nierzadko zawierają umowy na wyłapywanie zwierząt i prowadzenie schronisk z firmami, które nie mają zezwolenia na taką działalność. Nieprawidłowości zdarzają się też przy wydawaniu takich zezwoleń.

25.01.2025

Obrót nieruchomością objętą postępowaniem w sprawie wydania decyzji ZRID

Samorząd terytorialny Drogi Nieruchomości

Wydanie decyzji ZRID, w ramach postępowania o pozwolenie na realizację inwestycji w zakresie dróg publicznych, skutkuje nie tylko wywłaszczeniem nieruchomości, ale wywołuje skutki na etapie prowadzonego postępowania. Ogranicza bowiem uprawnienia właścicieli w zakresie obrotu nieruchomościami po zawiadomieniu stron o wszczęciu postępowania administracyjnego. Co ważne, dotyczy ono jedynie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, bądź jednostek samorządu terytorialnego.

24.01.2025

Jak (nie) działa przeciwdziałanie mobbingowi najlepiej widać… w administracji publicznej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Sygnaliści

Na 1741 urzędów administracji publicznej, 1261 potwierdziło funkcjonowanie procedur ukierunkowanych na wzmacnianie kultury uczciwości. Najwięcej z nich, bo 1197 urzędów, zadeklarowało funkcjonowanie procedury ukierunkowanej na przeciwdziałanie mobbingowi lub dyskryminacji. Oznacza to, że taka procedura nie obowiązuje w niemal 1/3 urzędów zatrudniających członków korpusu. A to tylko wycinek administracji publicznej.

24.01.2025

Związek zawodowy ma zadbać o interes pracowników zespołów orzeczniczych

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Obowiązków pracowników powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności wciąż przybywa, brakuje kadry, rośnie frustracja, bo od lat czują się pomijani w dyskusjach nad systemem i niedoceniani finansowo. W grudniu pracownicy zespołów powołali związek zawodowy, który ma zadbać o ich interesy zawodowe. Ministerstwo rodziny nie zauważa tego problemu, choć deklaruje otwartość na rozmowy.

24.01.2025

Powstanie inspektorat dostępności, zmiany w orzekaniu wciąż niewiadome

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Ministerstwo rodziny informuje serwis Prawo.pl o zmianie koncepcji reformy systemu orzeczniczego, który ma się dokonać w ramach środków unijnych. Wciąż jednak niewiele więcej wiadomo na temat planowanych zmian. Z pieniędzy unijnych ma też powstać zupełnie nowa jednostka – inspektorat dostępności, który będzie monitorował i weryfikował wdrażanie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.

21.01.2025

Samorządowcy chcą zmienić prawo - kilkadziesiąt ustaw do poprawki

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty Poprawmy prawo

Od ustaw systemowych, poprzez oświatę, energetykę, zdrowie, ochronę środowiska do przepisów dotyczących rzecznika konsumenta i IPN. Pakiet zmian kilkudziesięciu ustaw, które mają poprawić działalność samorządów terytorialnych, trafił do MSWiA. Samorządowcy liczą, że na początku lutego, podczas komisji wspólnej, rząd zadeklaruje, które z tych postulatów zamierza zrealizować. Niektóre propozycje są jak gorący kartofel.

21.01.2025

Gmina naruszyła zasady RODO. W konsultacjach mieszkańcy musieli podać dane osobowe

Samorząd terytorialny RODO

Trudno zaakceptować sytuację, w której po głosowaniu organ władzy publicznej ma informacje, kto z imienia i nazwiska był za pomysłem władz gminy, a kto był przeciw - stwierdził zastępca RPO Stanisław Trociuk. Zwrócił się do wojewody dolnośląskiego Anny Żabskiej o rozważenie stwierdzenia nieważności uchwały Rady Gminy Grębocice w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami tej gminy odnośnie przyłączenia jej do innego powiatu.

20.01.2025

Paraliż inwestycji za rok to pewnik? Planistyczny rollercoaster rozkręca się w najlepsze

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Trwa wyścig z czasem. Do końca tego roku gminy muszą mieć gotowe plany ogólne. Jeżeli tego nie zrobią, w wielu miejscach nie będzie można budować. Dojdzie więc do paraliżu inwestycyjnego, co może zachwiać gospodarką. Nikt nie ma wątpliwości, że rząd da gminom dodatkowe pół roku. Bój teraz toczy się o to, by przepisy w tej sprawie weszły w życie jak najszybciej. Zmiana prawa na jesieni będzie miała charakter już tylko czysto propagandowy. Samorządom nic to nie da i nie uratuje inwestycji.

20.01.2025

Z dziurawą skarpetką do PSZOK, gminy muszą szukać innych alternatyw

Samorząd terytorialny Odpady

Można przypuszczać, że mieszkańcy nadal będą wrzucali tekstylia do koszy na zmieszane śmieci, bo komu się będzie chciało wieźć dziurawą skarpetkę czy rozerwaną bluzkę do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Ci, którzy nie będą segregować, mogą się spodziewać karnych opłat. Niestety, niewiele samorządów proponuje mieszkańcom coś więcej niż zbiórkę w PSZOK. Sytuację ratują kontenery PCK, a czasami jednostki OSP.

20.01.2025

Taryfy za wodę i ścieki zatwierdzą gminy, ale z ingerencją Wód Polskich

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Projekt dotyczący taryf za wodę i ścieki nie zakłada likwidacji regulatora cen i będzie on mógł zablokować podwyżkę, jeśli będzie ona nieuzasadniona - zapewnił PAP resort infrastruktury. Wody Polskie będą obligatoryjnie ingerować w proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki, gdy proponowana taryfa będzie zakładała wzrost o ponad 15 proc. w porównaniu do średnich taryf z ostatnich 3 lat.

18.01.2025

RPO z uwagami do rządowego projektu ustawy o asystencji

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Niewystarczająca liczba godzin wsparcia asystenta osoby z niepełnosprawnością, zróżnicowanie w dostępie do usługi dzieci i dorosłych czy wykluczenie osób powyżej 65. roku życia z możliwości skorzystania ze wsparcia asystenta to niektóre uwagi zgłoszone przez rzecznika praw obywatelskich do rządowego projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Rzecznik zwraca też uwagę na konieczność zmiany systemu orzeczniczego i jego ujednolicenia.

17.01.2025

Ruszył Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej

Samorząd terytorialny

Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej to baza zawierająca dane dotyczące m.in. dzieci, kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka, a także samych opiekunów zastępczych. Informacje te pozwolą lepiej chronić dzieci i młodzież, a także usprawnić proces umieszczania dzieci w pieczy zastępczej, gdy wymaga tego sytuacja. Rejestr zawiera ponad 90 proc. danych udostępnionych przez powiaty.

15.01.2025

Wydzielenie pasa drogowego „na przyszłość” budzi problemy w praktyce

Samorząd terytorialny Drogi Nieruchomości

Nowelizując ustawę o drogach publicznych doprecyzowano pojęcie pasa drogowego. Po zmianach jest to grunt, w którym jest lub będzie usytuowana droga. Dodanie sformułowania „lub będzie” budzi wątpliwości w odniesieniu do treści art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Powoduje też konkretne problemy w praktyce.

15.01.2025

Karta parkingowa będzie ważna do dnia wydania ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Ministerstwo rodziny planuje nowelizację przepisów, które określą ważność karty parkingowej na takich samych zasadach, jak orzeczeń o niepełnosprawności. Powstanie zapowiadana od dawna centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych, która ma być instrumentem zapobiegania nieuczciwemu korzystaniu z nich. Nie będzie też trzeba podpisywać wniosku o wydanie karty parkingowej w zespole orzeczniczym.

14.01.2025

Informacja publiczna - czy po 24 latach trzeba zmienić przepisy

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy

Uzyskanie dostępu do informacji publicznej to dla obywatela często droga przez mękę. Podmioty zobowiązane do jej udzielenia opóźniają moment przekazania informacji - np. twierdzą, że nie jest publiczna albo - jak spółki należące do Skarbu Państwa - że stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. W efekcie są sprawy, które trwają po 9 lat, a wyroki sądowe niewiele zmieniają. Sprawa o dostęp do kalendarza Julii Przyłębskiej została wygrana dopiero przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Zdaniem prawników konieczna jest nowelizacja ustawy.

14.01.2025

Za dużo kategorii, za mało różnic – wynagrodzenia w samorządach do poprawy

Samorząd terytorialny

Wyodrębnienie trzech grup stanowisk w samorządach: urzędniczych, merytorycznych oraz innych niż stanowiska urzędnicze. Zmiany w przyznawaniu dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej. Powiązanie wynagrodzenia z waloryzacją minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmniejszenie liczby kategorii zaszeregowania - to niektóre z postulatów zmian zasad wynagradzania w samorządach.

14.01.2025

NFOŚiGW dofinansuje inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową

Samorząd terytorialny Środowisko

Jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, przedsiębiorstwa wodociągowo‐kanalizacyjne oraz spółki wodne mogą już wnioskować do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektów wspierających ochronę wód, zrównoważoną gospodarkę wodną i oczyszczanie ścieków. Nabór trwa do 11 kwietnia 2025 roku, a budżet wynosi 570 mln złotych, z możliwością jego zwiększenia.

13.01.2025

Powiaty nie wiedzą, na jakich zasadach mają zapewnić usługę asystencji

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Jednym z realizatorów usługi asystencji dla osób z niepełnosprawnościami finansowanej z budżetu państwa będą mogły być powiaty. Z zaproponowanych przepisów na razie nie wynika, na jakich zasadach mają działać, ani jakie pieniądze otrzymają na realizację zadania. Z drugiej strony, powiat za nierealizowanie usługi asystencji może zostać ukarany finansowo. Asystencję będą też mogły realizować organizacje pozarządowe, ale spełniające ściśle określone warunki.

13.01.2025

Powiaty i województwa powinny mieć więcej własnych dochodów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje reforma finansowania samorządów. W założeniu za główne źródło dochodów samorządów służyć teraz będą dochody podatkowe, a nie subwencje z budżetu państwa. Jak ocenia ekspertka Fundacji Batorego, powiaty i województwa pozbawione są w praktyce własnych, zależnych od ich decyzji dochodów. Powinna więc wrócić dyskusja o własnych dochodach dla samorządów wszystkich szczebli.

11.01.2025