Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów kosztują najwięcej

Środowisko Finanse samorządów

Wciąż rosnące koszty zagospodarowania śmieci to następstwo m.in. drogich instalacji przetwarzających czy wzrostu cen energii, paliw i płac. Kosztuje wypełnianie przepisów przeciwdziałających pożarom wysypisk i większe tzw. opłaty marszałkowskie. Do drastycznych podwyżek dołączyli się radni, którzy czasem obniżali je wcześniej „lekką ręką”. Mimo że gminy mają bardzo małe pole manewru, jeśli chodzi o zmniejszanie kosztów, szukają oszczędności

22.01.2019

Brak dofinansowania wśród powodów wykluczenia transportowego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Publiczny transport zbiorowy jest zadaniem własnym samorządów. Pieniędzy na to jednak brakuje, zwłaszcza tam, gdzie ludzi jest mało i prywatnym przewoźnikom nie opłaca się działać. A tymczasem dostępność transportowa wpływa na rozwój gospodarczy i poziom życia mieszkańców.

18.01.2019

Migracje mają wpływ na budżety samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Migracje ludności obniżają stan budżetów gminnych, bo osoby pracujące za granicą nie płacą podatków w kraju. Jednocześnie coraz więcej samorządów zwraca uwagę na wzrastające obciążenia finansowe na opiekę socjalną samotnych członków rodzin migrantów. Odpływ ludności, szczególnie wykształconej, negatywnie wpływa też na rozwój lokalny.

11.01.2019

Uwłaszczenie na gruntach państwowych może być na podobnych warunkach jak w samorządzie

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Administracja publiczna

Wojewodowie będą mogli dostosować wysokość bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność na gruntach Skarbu Państwa do tej na gruntach samorządowych. Ma to zapewnić, że na gruntach Skarbu Państwa nikt nie będzie w gorszej sytuacji. Projekt odpowiednich przepisów ma trafić do Sejmu jeszcze w styczniu.

03.01.2019

WSA: Opłata za usuwanie pojazdów nie może finansować administracji

Finanse samorządów

Przyjęte opłaty za usunięcie pojazdów z dróg oraz ich przechowywanie na parkingach strzeżonych były znacznie wyższe niż rzeczywiste koszty realizacji tego zadania. Uzyskana nadwyżka miała sfinansować etaty w magistracie i straży miejskiej. Działanie to stanowiło przekroczenie delegacji ustawowej – uznał WSA we Wrocławiu.

28.12.2018

Będą przepisy wzmacniające bezpieczeństwo finansowe samorządów

Finanse publiczne Finanse samorządów

Wzmocnienie mechanizmów prawnych służących zwiększeniu bezpieczeństwa finansowego samorządów i umożliwienie restrukturyzacji długu oraz doprecyzowanie przepisów dotyczących zadłużania i regulacji w zakresie postępowań naprawczych zakłada ustawa, którą poparł Senat.

20.12.2018

Minister podpisała rozporządzenie ws. subwencji oświatowej

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Minister edukacji podpisała rozporządzenie określające wysokość subwencji oświatowej w 2019 r. Resort edukacji chce dopłacić na uczniów z podwójnego rocznika, którzy rozpoczną naukę w liceach. Więcej pieniędzy MEN chce przeznaczyć na kształcenie w zawodach, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy.

19.12.2018

NSA: Sąd administracyjny rozstrzyga o przywróceniu terminu dla użytkownika wieczystego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna

Skarga do sądu administracyjnego przysługuje w sytuacji, gdy samorządowe kolegium odwoławcze odmówi przywrócenia terminu na złożenie wniosku kwestionującego zmianę opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

17.12.2018

WSA: Spółdzielnia zapłaci za odpady z innych nieruchomości

Środowisko Odpady Finanse samorządów

W interesie spółdzielni leży zabezpieczenie pojemników przed wrzucaniem do nich odpadów z innych nieruchomości. Jeżeli ignorowała ten fakt, to musi zapłacić za ich zagospodarowanie. Jednakże decyzja samorządowego kolegium odwoławczego w tej sprawie była dotknięta wadą, więc została przez wojewódzki sąd administracyjny uchylona.

17.12.2018

Sejm uchwalił ustawę racjonalizującą zadłużanie samorządów

Finanse samorządów

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych zakłada zracjonalizowanie możliwości zadłużania się samorządów, uelastycznienie ich gospodarki finansowej oraz wzmocnienie mechanizmów prawnych służących zwiększeniu bezpieczeństwa finansowego.

14.12.2018

NIK: Gminy zbyt łatwo umarzały zaległości podatkowe

Finanse samorządów

Zaległości podatkowe umarzano przedsiębiorcom dowolnie i łamiąc prawo - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli, która zbadała dokumentację dotyczącą postępowań podatkowych gmin. Izba nie wyklucza występowania przy tym mechanizmów korupcjogennych.

13.12.2018

Nie ma samorządów bliskich bankructwa, ale 43 mogą być w grupie ryzyka

Finanse samorządów

Eksperci alarmują o rosnących dysproporcjach między dochodami i wydatkami samorządów. Najsłabsze są małe gminy i powiaty, ale bankrutem może być też duże miasto. Zdaniem samorządowców, zagrożenie stwarza nagły wzrost kosztów, np. przegrany duży spór sądowy, konieczność zwrotu dotacji z Unii Europejskiej czy… drastyczna podwyżka cen energii, która może uderzyć w przyszłym roku.

10.12.2018

Posłowie nie będą interweniować w sprawie niedofinansowania lokalnych placówek kultury

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Niskie zarobki i zła sytuacja kadrowa w instytucjach kultury to „ustawianie kultury na końcu łańcucha pokarmowego” - twierdzą ich pracownicy. A eksperci potwierdzają, że pozycja pracowników samorządowych placówek kultury jest gorsza niż pracowników samorządowych. Interwencję w tej sprawie chciała podjąć grupa posłów, ale nie zyskało to uznania sejmowej komisji.

07.12.2018

WSA: Przekazanie sprzętu dla strażaków nie wymagało uchwały

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie nieodpłatnego przekazania sprzętu o wartości ponad 618 tys. zł. Okazało się, że czynność ta należała do sfery wykonawczej, tym samym rada naruszyła konstytucyjną zasadę podziału organów gminy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

06.12.2018

Niezła sytuacja finansowa gmin, ale mogą być problemy z projektami z funduszy UE

Finanse samorządów

Resort finansów, który monitoruje m.in. zadłużenie samorządów, dobrze ocenia ich sytuację finansową. Jednak samorządowcy i eksperci alarmują, że może powstać problem z obsługą inwestycji realizowanych z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej. I zabiegają o zmiany w prawie, które będą to ułatwiać.

05.12.2018

W administracji zarabiają za mało, będzie projekt zmian

Finanse samorządów Administracja publiczna

Pensje samorządowców są nie do przyjęcia – uważa Zygmunt Frankiewicz, szef Związku Miast Polskich. Organizacja szykuje projekt ustawy o podwyżkach płac, także w administracji rządowej. Wynagrodzenia w samorządach mają być zależne m.in. od wielkości i efektów ekonomicznych gminy.

29.11.2018

Wpływy z opłaty targowej są niskie, koszt jej poboru wysoki

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Według grupy posłów, którzy chcą likwidacji opłaty targowej, utrudnia ona prowadzenie działalności handlowej. Zrezygnowało z niej już wiele miast. - Wpływy są małe – przyznaje skarbnik gminy Miedźna.

07.11.2018