Sejmik Województwa Podkarpackiego podjął uchwałę w sprawie udzielania pomocy finansowej w wysokości 60 tys. zł dla powiatu rzeszowskiego na budowę pamiątkowego łuku 22 Strzelców Budziwojskich. Władze sejmiku uchwałę uzasadniły tym, że upamiętnienie bohaterskich postaw 22 młodych chłopców w walkach niepodległościowych, jako legionistów Józefa Piłsudzkiego, stanowi element działań społecznych podjętych w 2018 r. w związku z odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

Czytaj też: W Białej Podlaskiej ścigają za koszulkę na pomniku, a w Szczecinie nie

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie stwierdziło nieważność uchwały, uzasadniając, że w istotny sposób narusza ona przepisy art. 220 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych w związku z art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art. 6 i art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Sejmik województwa postanowił bowiem o udzieleniu pomocy finansowej samorządowi powiatowemu na realizację zadania polegającego na wzniesieniu pomnika, w sytuacji, gdy ta jednostka samorządu terytorialnego nie wyraziła jednoznacznego stanowiska o zamiarze wykonania takiego zadania.

 

Poza tym sejmik województwa podjął zakwestionowaną uchwałę także w sytuacji, gdy przepisy prawa, które regulują zakres działania i zdania samorządu powiatowego nie określają kompetencji samorządu powiatowego do samodzielnego rozstrzygania w sprawach wznoszenia pomników. Stosowanie bowiem do art. 18 ust 2 pkt 13 o samorządzie gminnym do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach wznoszenia pomników. Przepis zaś art. 4 ust. 6 ustawy o samorządzie powiatowym stanowi, że zadania powiatu nie mogą naruszać zakresu działania gmin.

Uchwała RIO Rzeszów z dn. 19 września 2018 r. nr XXIII/2475/2018

Zobacz także odpowiedź na pytanie: Czy wzniesienie pomnika każdorazowo wymaga uchwały Rady Gminy, niezależnie od tego, czy pomnik ma stanąć na terenie gminy, czy prywatnym?