NIK: Nadzór nad jeziorami był nieprawidłowy i nieskuteczny

Środowisko Administracja publiczna

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz minister infrastruktury nie zapewnili prawidłowego gospodarowania jeziorami stanowiącymi wody publiczne – oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Wody Polskie nie miały nawet pełnych informacji o liczbie jezior w Polsce oraz do ilu z nich wykonuje uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, ile pomostów wykorzystywanych jest nielegalnie.

08.08.2023

Prezydencka nowelizacja ustawy o "rosyjskiej" komisji już obowiązuje

Administracja publiczna

Zgodnie z prezydencką nowelą, w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie będą mogli zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie, a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym. Odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

08.08.2023

Gminy mogą przejąć niesprzedany węgiel jako mienie komunalne

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy Węgiel

Gminy niesprzedany po 31 lipca węgiel mogą włączyć do swoich zasobów jako mienie komunalne i przeznaczyć go na realizację zadań własnych np. ochrony zdrowia, pomocy społecznej, edukacji publicznej. Mogą go także sprzedać innym podmiotom. Tak wynika z wykładni Ministerstwa Aktywów Państwowych. Resort wyjaśnia także, kiedy sprzedaż należy opodatkować VAT i naliczyć akcyzę.

08.08.2023

Od 6 sierpnia obowiązują przepisy o terminach upływu ważności orzeczeń o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Koronawirus Niepelnosprawność

Przepisy określające nowe terminy upływu ważności orzeczeń o niepełnosprawności, które były przedłużane z powodu pandemii, weszły w życie 6 sierpnia 2023 r. Prawnicy przestrzegają jednak, aby podejmować rozważne decyzje dotyczące wnioskowania o nowe orzeczenia. Może być bowiem tak, że osoba z niepełnosprawnością pozostawać będzie przez jakiś czas bez orzeczenia, a co za tym idzie, jej opiekun pozostanie bez świadczeń.

07.08.2023

Od 7 sierpnia tymczasowe prawo jazdy dostępne w aplikacji mObywatel

Samorząd terytorialny Transport

Od 7 sierpnia w aplikacji mObywatel pojawiła się możliwość dodania nowego dokumentu. Chodzi o tymczasowe prawo jazdy. To ułatwienie przede wszystkim dla kierowców, którzy dopiero nabyli uprawnienia do prowadzenia pojazdów i nie mają jeszcze fizycznej wersji dokumentu.

07.08.2023

RPO: Uchodźcy wojenni tracą 500 plus, MSWiA: Bo nie dopełniają formalności

Administracja publiczna Ukraina

Obywatele Ukrainy, uchodźcy wojenni skarżą się na wstrzymanie wypłat świadczeń, w tym wychowawczych z powodu utraty statusu „UKR", mimo że nie opuszczali Polski na dłużej niż 30 dni. MSWiA odpowiada, że to głównie ich wina, bo podczas przekraczania granicy prawdopodobnie nie okazały dokumentu elektronicznego diia.pl ani nie zgłosiły korzystania z ochrony czasowej.

07.08.2023

4 sierpnia ruszył Centralny Rejestr Wyborców

Wybory

4 sierpnia ruszył Centralny Rejestr Wyborców. Zastąpił on blisko 2,5 tys. gminnych baz danych o wyborcach. Każdy wyborca jest w nim ujęty w konkretnym obwodzie i okręgu. Dostęp i obsługa Centralnego Rejestru Wyborców przez gminy oraz organy wyborcze następować będzie w czasie rzeczywistym. Obywatele będą mogli dotrzeć do funkcjonalności CRW, logując się profilem zaufanym na portalu gov.pl, ale jeszcze nie teraz - usługi będą uruchamiane stopniowo.

04.08.2023

Samorządy uzgodniły z ministerstwem, jak ma wyglądać umowa przekazania laptopów

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Ministerstwo cyfryzacji we wzorze umowy przekazania laptopów organom prowadzącym szkołę chciało, aby osoby upoważnione do odbioru sprzętu podawały także PESEL oraz serię i numeru dowodu osobistego. Zaprotestowali samorządowcy, wskazując, że zbieranie tych danych może naruszać RODO i wydłużyć procedurę przekazywania komputerów. Samorządy musiałyby wdrożyć bowiem procedury związane z rejestracją zbioru danych.

04.08.2023

Powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych

Administracja publiczna Nowe technologie RODO

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych ma wzmocnić bezpieczeństwo cybernetyczne zasobów administracji rządowej, nawet podczas prób cyberataków czy przerw w dostawach prądu. Koszt inwestycji to prawie 1 mld zł. Nowa instytucja ma m.in. zapewnić bezpieczną lokalizację dla rejestrów państwowych i chmury rządowej. Ustawa w tej sprawie została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w połowie sierpnia.

03.08.2023

Wyrejestrowanie samochodu na zimę - branża bije na alarm

Prawo karne Samorząd terytorialny Ubezpieczenia

Komisja deregulacyjna chce umożliwić czasowe wycofanie z ruchu dowolnego zarejestrowanego pojazdu, a nie tak jak jest do tej pory, jedynie niektórych pojazdów i tylko w szczególnych przypadkach. Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych biją na alarm, że takie rozwiązanie może otworzyć „puszkę Pandory”. A pozorne oszczędności dla wielu, mogą stać się wydatkiem dla wszystkich właścicieli pojazdów.

02.08.2023

NIK: Trzeba wzmocnić kontrolę zarządczą w jednostkach nadzoru budowlanego

Administracja publiczna Budownictwo

Przeciążenie obowiązkami, wynagrodzenia nieadekwatne do wykonywanej pracy oraz presja czasu sprawiają, że pracownicy rezygnują z pracy w jednostkach nadzoru budowlanego. W ocenie NIK do powstania nieprawidłowości w istotnym stopniu przyczyniły się braki kadrowe, w szczególności dotyczące osób z uprawnieniami budowlanymi. Izba skontrolowała dolnośląskie jednostki nadzoru budowlanego.

01.08.2023

Nowa ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych to miliony złotych mniej dla gmin

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo Finanse

Kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych - wynika z nowego zwolnienia wprowadzonego do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Cieszą się podatnicy, bo zapłacą niższe daniny. Posłowie, bo mogą pochwalić się, że służą wyborcom. Minister finansów, bo nowe ulgi i zwolnienia nie kosztują budżetu państwa ani złotówki. Poszkodowane są za to miasta i gminy, bo nowa ulga kolejny raz uszczupla ich dochody budżetowe.

01.08.2023

Uchwałę o sporządzeniu planu ogólnego warto podjąć jak najszybciej

Samorząd terytorialny

Podstawą do rozpoczęcia pracy nad planem ogólnym jest podjęcie uchwały przez radę gminy. Samorządy nie powinny z tym zwlekać, bo na sporządzenie tak skomplikowanego dokumentu mają tylko ponad dwa lata od wejścia w życie ustawy. Eksperci zwracają uwagę, że wiele gmin może mieć problem ze znalezieniem planistów, mogą wzrosnąć także ceny ich usług.

01.08.2023

Sołtys, który pełnił funkcję wyłącznie w PRL nie otrzyma dodatku emerytalnego

Samorząd terytorialny

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie planuje zmian w ustawie o świadczeniu pieniężnym dla osób, które pełniły funkcję sołtysa, przed 8 marca 1990 roku. O nowelizację zaapelował Związek Gmin Wiejskich RP, argumentując, że takie różnicowanie działalności sołtysów jest wysoko dyskryminujące.

31.07.2023

Straż gminna będzie karać tych, którzy nie złożą wpisu do ewidencji emisyjności budynków

Prawo karne Samorząd terytorialny

Strażnicy gminni otrzymają prawo do karania obywateli, którzy na czas nie złożą wpisu do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Samorządowcy przypominają, że wnioskowali o to dwa lata temu, kiedy powstawała baza, a także później, gdy rząd zaczął wypłacać dodatki osłonowe. To nie jedyne, nowe uprawienia do karania, które otrzymają strażnicy.

31.07.2023

Ochrona dziedzictwa kulturowego jako zadanie własne jednostek samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Potrzeba ochrona dziedzictwa kulturowego mimo swojej rangi nie została właściwie doceniona przez ustawodawcę. Ogólne przepisy znajdują się w ustawach samorządowych, a dotyczące ochrony dziedzictwa materialnego w ustawie o ochronie zabytków. Szczególny charakter mają też przepisy o ochronie zabytków w czasie działań wojennych i sytuacji kryzysowych.

30.07.2023

Samorządy chcą, aby państwowe spółki zabrały „tani” węgiel i oddały pieniądze

Samorząd terytorialny Węgiel

Gminy w niesprzedanym węglu zamroziły blisko 90 mln złotych. Do tego dochodzą koszty pośrednie związane z magazynowaniem i obsługą. Samorządy chcą, aby państwowi dystrybutorzy odebrali od nich surowiec i zwrócili pieniądze - ewentualnie, aby rząd zrekompensował różnicę między ceną 1500 zł za tonę, a tą rynkową. Ministerstwo Aktywów Państwowych przekonuje, że samorządy nadal będą mogły sprzedawać węgiel.

28.07.2023

Odpady: skarga rządu polskiego na Niemcy dotarła do Komisji

Odpady

Rząd polski złożył do Komisjii Europejskiej skargę na Niemcy za nielegalnie przywiezione odpady. Zainicjowało to procedurę skargową, która znajdzie swój finał przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednak Komisja Europejska nie ma uprawnień do zajmowania się sprawami, które dotyczą wyłącznie osób lub podmiotów prywatnych.

27.07.2023

Dr Wiącek: Zaprzestać pushbacków sprzecznych z prawem

Administracja publiczna

Przepisy pozwalające na zawracanie cudzoziemców, przekraczających polską granicę niezgodnie z przepisami, są sprzeczne z prawem unijnym i międzynarodowym oraz polskimi ustawami – uważa dr Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich i wnosi, by Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyeliminowało te działania.

27.07.2023

Komisja deregulacyjna chce, aby wójt szybciej oglądał drzewa zgłoszone do wycinki

Samorząd terytorialny Środowisko

Skrócenie z 21 do 14 dni terminu na dokonanie przez organ oględzin zgłoszonych do wycinki drzew, a także skrócenie do 7 dni terminu na wniesienie przez organ ewentualnego sprzeciwu. Taka propozycja zmiany ustawy o ochronie przyrody znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy deregulacyjnej, która trafiła do Sejmu.

27.07.2023