PiS chce lustrować majątki najważniejszych funkcjonariuszy publicznych do 10 lat wstecz

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance

Prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, wszyscy ministrowie obejmując swoją funkcję mają ujawniać źródła dochodów z ostatnich 10 lat. Jawna ma być też wysokość zarobków osób zarządzających w spółkach Skarbu Państwa i spółkach komunalnych – zakłada projekt ustawy poszerzającej jawność oświadczeń majątkowych najważniejszych osób w państwie, który do Sejmu złożył klub PiS. To kolejny już projekt poselski dotyczący transparentności.

29.12.2023

Wszystkie województwa mają już nowych wojewodów

Administracja publiczna

Agata Sobczyk, działaczka Polski 2050 Szymona Hołowni została nowym wojewodą wielkopolskim. Zastąpiła Michała Zielińskiego, który sprawował tę funkcję od stycznia 2021 roku.

28.12.2023

Powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności obawiają się paraliżu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Już w pierwszy dzień po świętach powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności zostały zasypane pytaniami o świadczenie wspierające i składanie wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. W wersji papierowej można go bowiem złożyć także w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności, który przekaże go do wojewódzkiego zespołu.

28.12.2023

WSA: Można szukać błękitnej krwi swoich przodków w USC

Administracja publiczna

Prawo do kultywowania pamięci o zmarłym członku rodziny oznacza też prawo do wglądu w jego akta stanu cywilnego. W takiej sytuacji żądanie kierownika Urzędu Stanu Cywilnego wykazania interesu prawnego nie znajduje podstaw prawnych. Do takiego wniosku doszedł niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.

27.12.2023

Prof. Maciej Duszczyk kolejnym wiceministrem w MSWiA

Administracja publiczna

Prof. Maciej Duszczyk został powołany przez premiera Donalda Tuska na sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Będzie odpowiadał za m.in. za kwestie międzynarodowe, polityki migracyjnej i sytuacji przygranicznej. To już piąty wiceminister w resorcie kierowanym przez Marcina Kierwińskiego.

22.12.2023

Sejm wybrał siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej

Wybory

Zgodnie z przepisami siedmiu z dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej wskazuje Sejm. Dwóch kandydatów na członków PKW wskazał klub PiS, dwóch - Koalicja Obywatelska, po jednym zgłosiły kluby PSL-TD, Polska 2050-TD i Lewica. W czwartkowym głosowaniu wybrani zostali: Mirosław Suski, Arkadiusz Pikulik, Konrad Składowski, Ryszard Balicki, Maciej Kliś, Paweł Gieras i Ryszard Kalisz.

22.12.2023

Niejasne zasady finansowania asystencji osób z niepełnosprawnościami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Usługi asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami są potrzebne. Powiaty, którym przyjdzie realizować te zadania, wskazują, że prezydencki projekt zawiera wiele nieprecyzyjnych zapisów, które m.in. nie określają mechanizmu finansowania przez państwo i dotacji dla powiatów. Wątpliwości budzą też warunki przyznawania liczby godzin asystenta przez starostę czy miejsce, gdzie usługa może być wykonywana.

22.12.2023

WSA: Bezdomny nie może wybrać sobie schroniska, do którego chce trafić

Pomoc społeczna

Gmina może, ale nie musi, uwzględnić życzenia beneficjenta pomocy społecznej w zakresie miejsca, w którym ten chce mieszkać. Gdy jest on przywiązany do dotychczasowej lokacji, a gmina skieruje go do innej, nie naruszy prawa. To zgodne z ustawą o pomocy społecznej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

21.12.2023

NIK: Liczne nieprawidłowości przy zatwierdzaniu taryf za wodę

Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła w jaki sposób Wody Polskie zatwierdzały taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków oraz rozpatrywały wnioski o skrócenie okresu obowiązywania taryf. Kontrola wykazała przewlekłość postępowań i liczne naruszenia przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

20.12.2023

RPO apeluje do MSWiA o uchylenie przepisów o tzw. pushbackach

Administracja publiczna Prawo europejskie

Marcin Wiącek pisze do MSWiA w sprawie stosowania przez Straż Graniczną tzw. pushbacków, czyli zawracania cudzoziemców do linii granicy państwowej tuż po zatrzymaniu, bez uprzedniego dokonania zindywidualizowanej oceny ich sytuacji faktycznej i prawnej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o uchylenie obowiązujących przepisów i wprowadzenie takich, które umożliwią migrantom realizację ich podstawowych praw.

19.12.2023

Siedmiu kandydatów na prezesa UODO

Administracja publiczna RODO

Prof. Grzegorz Sibiga, dr Mirosław Gumularz, Jakub Groszkowski, Konrad Komornicki, Marcin Zadrożny, Mirosław Wróblewski i Andrzej Rybus-Tołłoczko to kandydaci na nowego prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. We wtorek, 19 grudnia, wezmą udział w sejmowej debacie, w której przedstawią swoją wizję sprawowania urzędu i odpowiedzą na pytania, w tym także organizacji społecznych i obywateli.

19.12.2023

Rusza miotła kadrowa w administracji w terenie

Administracja publiczna Rynek pracy

Po powołaniu nowego rządu na pierwszym celowniku zmian znaleźli się wojewodowie, jako reprezentanci administracji rządowej w terenie. Kolejny krok, jak zapowiedział premier Donald Tusk, to zmiany w kuratoriach oświaty. Przegląd kadr odbędzie się też w organach podległych wojewodom oraz poszczególnym resortom. W terenie pracy może być niepewna nawet tysięczna rzesza urzędników, o ile miotła kadrowa sięgnie tak głęboko.

19.12.2023

Prezydent podpisał: Tańsza energia dla gospodarstw domowych, gmin i małych przedsiębiorstw

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Dodatek osłonowy Energetyka

Prezydent podpisał ustawę, która zamraża od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. podwyżki cen energii elektrycznej, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego, rolników, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Z tarczy energetycznej skorzystają także spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe, jak hale sportowe czy baseny.

16.12.2023

Polowanie na poligonie? Tylko gdy wojsko wydzierżawi grunt kołu łowieckiemu

Administracja publiczna Wojsko

Śmiertelne postrzelenie żołnierza przez myśliwych na poligonie spowodowało pytania o to, czy polowania mogą odbywać się na terenach, gdzie odbywają się ćwiczenia wojskowe. Przepisy tego nie zabraniają, więc zarówno żołnierze ćwiczący przeprowadzanie operacji wojskowych, jak i myśliwi, korzystają z tych terenów, zamkniętych dla innych osób.

16.12.2023

Rząd złożył pierwszy wniosek o płatność z KPO; transza pod koniec marca

Z pierwszego wniosku o płatność Polska otrzyma blisko 7 mld euro (ponad 31 mld zł), w tym prawie 2,8 mld euro w części dotacyjnej i 4,22 mld euro z pożyczki. Pierwsza transza z Krajowego Planu Odbudowy powinna wpłynąć do Polski pod koniec marca, najpóźniej w kwietniu 2024 roku - zapowiedziała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

15.12.2023

Po 13 latach od katastrofy Komisja Macierewicza rozwiązana

Administracja publiczna

Podkomisja utworzona do zbadania katastrofy smoleńskiej została likwidowana przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. Jej członkowie do najbliższego poniedziałku, 18 grudnia, zostali zobligowani do rozliczenia się z wszelkiej dokumentacji, nieruchomości oraz sprzętów używanych do prac podkomisji - podano w komunikacie przesłanym przez rzecznika resortu obrony, Janusza Sejmeja.

15.12.2023