Prawo.pl
Uchwała o wysokości diety sołtysa oraz zasady zwrotu kosztów podróży służbowych jest aktem prawa miejscowego i podlega publikacji. Musi być jednak regulacją całościową, określać zasady, na jakich przysługują sołtysom diety oraz zwrot kosztów podróży służbowej, a nie tylko czynności, za które przysługuje dieta - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Marek Sondej
06.09.2022
Samorząd terytorialny
Rząd zapewnia, że wszystkim pomoże przetrwać zimę, a dopłaty do ciepła dostaną również mieszkańcy bloków. W piątek Sejm przyjął ustawę w tej sprawie, ale spółdzielnie, w których mieszka przeszło 5 milionów osób, krytykują nowe rozwiązania. Ich zdaniem opierają się one na nieaktualnych cenach gazu i oleju. Spółdzielnie chcą jeszcze walczyć o zmiany w Senacie.
Renata Krupa-Dąbrowska Maria Dec-Kiełb
06.09.2022
Samorząd terytorialny Domowe finanse Nieruchomości

Procedury antymobbingowe w firmach nawet są, ale często tylko jako formalność

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy HR
Nie ma przepisu, który określałby, w jakim terminie komisja powołana do rozpoznania przypadku mobbingu powinna przeprowadzić i zakończyć postępowanie. Nie ma też standardu prowadzenia takich postępowań, a problemy zaczynają się już od składu samej komisji. Do tego inspekcja pracy sprawdza tylko istnienie procedury, ale nie interesuje się, jak ona działa. Nie ma też sankcji za brak procedury antymobbingowej.
Grażyna J. Leśniak
06.09.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy HR
Sejm, nowelizując przepisy ustawy o dodatku węglowym, zobowiązał wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do powiadomienia mieszkańców, że muszą wykonać przegląd kominiarski. Taka informacja ma pojawić się także w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu. Gminy mają jednak wątpliwości i pytają, czy muszą sporządzać listę kominiarzy działających na ich terenie?
Robert Horbaczewski
05.09.2022
Samorząd terytorialny

Pandemiczny przepis zniknął z zamówień publicznych, wolno potrącać kary

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Przepis, który przez ostatnie dwa lata zakazywał potrącania kar umownych w zamówieniach publicznych, przestał obowiązywać. Niektórzy wykonawcy zostali pozbawieni szans obrony przed egzekucją kar umownych, mimo że stan zagrożenia epidemicznego wciąż obowiązuje. Natomiast zamawiający są zadowoleni z takiego obrotu sprawy, wreszcie będą mogli ścigać niesolidnych kontrahentów.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.09.2022
Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Urzędy wydają decyzje po terminie i domagają się zaległych podatków

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Nabywcy mieszkań mają duży problem. Gminy zaczęły bowiem porządki i rozliczają zaległy podatek od nieruchomości. Zapomniały jednak o przedawnieniu. Wydają decyzje określające wymiar daniny, które jednak od samego początku są nieważne. Minęło bowiem więcej niż trzy lata. Podatnik może taki przedawniony podatek zapłacić – jednak tylko dobrowolnie, egzekucja takiej wpłaty jest niezgodna z prawem.
Krzysztof Koślicki
05.09.2022
Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Gdyby uwierzyć autorom przepisów o wywłaszczeniach na rzecz budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, można nabrać przekonania, że przed osobami, których nieruchomości leżą na terenie przyszłych inwestycji CPK rozciąga się pasmo korzyści, bo w ramach „najkorzystniejszego w UE systemu odszkodowań” mają być im wypłacane odszkodowania o wartości „od 120 do 140 procent wartości nieruchomości”.
Mirosław Ochojski
05.09.2022
Prawo cywilne Nieruchomości
Od 4 września 2022 r. samochody nie muszą posiadać nalepki kontrolnej na przedniej szybie. Nie będzie też obowiązku przekazywania karty pojazdu nowemu właścicielowi przy sprzedaży. Taką możliwość wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają bowiem dostęp do centralnej ewidencji pojazdów.
Robert Horbaczewski
04.09.2022
Wolność religijna przegrywa w konfrontacji z uważaną przez wiele środowisk za absolutną wolnością słowa. Tolerowane są też ataki na chrześcijan, takie jak obrażanie ich, akty wandalizmu przedmiotów kultu, przerywanie mszy św. i wiele innych – stwierdził wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski (fot.) podczas konferencji zorganizowanej przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
03.09.2022
Administracja publiczna
Planowanie prac remontowych linii sieci energetycznej nie musi oznaczać jednoczesnego demontażu całej linii przesyłowej. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok pierwszej instancji i decyzję starosty w sprawie udostępnienia nieruchomości. Uznał, że wejście na posesję było konieczne z powodu remontu istniejącej linii napowietrznej wobec konieczności wymiany przewodów, słupów oraz izolatorów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.09.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Zamiast prostej drogi do metra, labirynt Minotaura – to nie tylko plaga nowych osiedli, własna, ogrodzona przestrzeń, zamarzyła się też wielu mieszkańcom starszych części miasta. Jak uczy historia, każdą fortecę można zdobyć, również tę sąsiada - w takim przypadku warto wystąpić do sądu o ustanowienie służebności.
Monika Sewastianowicz
03.09.2022
Prawo cywilne Budownictwo

ZUS radzi pracodawcom, by nie czekali z kontrolą L4

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Pracodawca nie musi czekać aż ZUS skontroluje to, czy ktoś wykorzystuje swoje zwolnienie właściwie. Może to zrobić sam, gdyż ma do tego prawo pod warunkiem, że zatrudnia powyżej 20 pracowników. Kontrolę pracodawca może przeprowadzić sam lub zlecić ją np. pracownikowi kadr albo firmie zewnętrznej – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Są skargi na opóźnienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie dofinansowania pobytu dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. W efekcie rodzice muszą pokrywać całą opłatę za żłobek za dany miesiąc. Stawia to ich w gorszej sytuacji w porównaniu z osobami, które takie dofinansowanie otrzymały we właściwym czasie. Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się w tej sprawie do prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2022
Pomoc społeczna Domowe finanse
Zwrot przez gminy rodzicom kosztów dowozu dzieci do szkół, gdy gmina nie może wywiązać się z tego obowiązku, tylko w niektórych przypadkach jest traktowany jako przychód wolny od podatku dochodowego. Jednak fiskus potraktował liberalnie takie świadczenia, uznając że w ogóle nie są przychodem, a zatem nie ma mowy o ich opodatkowaniu.
Paweł Rochowicz
02.09.2022
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń PIT
Mniej wizyt w urzędach, a zamiast kontaktu bezpośredniego, pisemny i elektroniczny – zamierza zaproponować obywatelom rząd. A wszystko po to, by niepotrzebnie nie tracili czasu na dojazdy, jeśli sprawę mogą załatwić z domu. Samorządowcy nie zaprzeczają, że pomysł jest dobry, ale z perspektywy prowincji, życie wygląda inaczej. Przeszkodą może być nie tyle brak sprzętu, co czynnik ludzki.
Maria Dec-Kiełb
02.09.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Gmina nie finansuje kostki przy kościele lub jego oświetlania

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Gmina nie może partycypować w kosztach związanych z działalnością parafii znajdujących się na jej terenie, np. finansując wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych przy kościele. Takie wydatki z budżetu gminy na rzecz kościoła nie mają podstaw prawnych - wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie. Takie inwestycje mają być finansowane ze środków własnych kościelnych osób prawnych.
Robert Horbaczewski
02.09.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Polskie parki narodowe i krajobrazowe oraz inne obszary chronione zostaną skategoryzowane według międzynarodowych standardów. Umowę w tej sprawie podpisały 1 września 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytut Ochrony Środowiska. Ma to służyć ułatwieniu planowani obszarów chronionych i systemów obszarów chronionych oraz zarządzania nimi.
Krzysztof Sobczak
01.09.2022
Środowisko
Co najmniej 1,5 biliona dolarów - to kwota wymieniona w raporcie o reparacjach wojennych, które zdaniem jego autorów Polska powinna otrzymać od Niemiec. Dokument o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej został zaprezentowany w czwartek, w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Rząd Niemiec uważa sprawę reparacji dla Polski za zamkniętą.
Krzysztof Sobczak
01.09.2022
Finanse publiczne
Ministerstwo Obrony Narodowej po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich zapowiada zmianę przepisów w sprawie kwalifikacji wojskowej osób, które nie poruszają się samodzielnie. Nowe regulacje pozwolą na uprzednie dostarczenie dokumentów wskazujących na stan zdrowia, co pozwoli na zwolnienie z obowiązku osobistego stawiennictwa.
Robert Horbaczewski
01.09.2022
Samorząd terytorialny Wojsko
Osoba zatrudniona, która zadeklarowała niedokonywanie wpłat do pracowniczego planu kapitałowego przed zawarciem dla niej umowy o prowadzenie PPK i w związku z tym nie została „zapisana” do tego programu, także będzie objęta tzw. autozapisem, jeżeli ponownie nie złoży deklaracji rezygnacji. Warto uwzględnić to przy planowaniu budżetu na 2023 rok.
Anna Puszkarska
01.09.2022
Domowe finanse Emerytury i renty PPK

WSA: Nieudolnego dyrektora szkoły należy odwołać bez zbędnej zwłoki

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Niewłaściwe zarządzanie szkołą, czy wadliwa organizacja jej pracy mogą być przyczyną odwołania dyrektora szkoły bez wypowiedzenia. Organ zarządzający musi jednak ustalić, że okoliczności te zagrażają funkcjonowaniu szkoły, a decyzję o odwołaniu podejmie natychmiast po ujawnieniu nieprawidłowości - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Marek Sondej
01.09.2022
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Brakuje tysięcy nauczycieli, a ci, którzy z zawodu nie odeszli, szykują się do akcji protestacyjnej. Choć nie wiadomo, czy dojdzie do strajku, rodzice uczniów są przerażeni, bo nie wiadomo, czy ich dzieci będą miały lekcje z niektórych przedmiotów. Ci, którym się nie poszczęści, skazani są na płacenie za korepetycje, bo prawo nie daje im zbyt wielu możliwości.
Monika Sewastianowicz
01.09.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Ministerstwo Sportu i Turystyki chce utworzyć Polską Agencję Obiektów Sportowych, której zadaniem będzie zarządzanie i utrzymanie Stadionu Narodowego w Warszawie. Agencja będzie mogła zajmować się zarządzeniem i utrzymaniem także innych podobnych obiektów przekazanych jej np. przez skarb państwa. Krytycznie projekt oceniają samorządy.
Robert Horbaczewski
31.08.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W piątek na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem o dodatku grzewczym. Mniej za ciepło mają płacić nie tylko osoby ogrzewające swoje domy węglem, ale m.in. gazem LPG, drewnem, olejem opałowym. Na wsparcie będą też mogły liczyć osoby, które korzystają z ciepła systemowego pochodzącego z ciepłowni gazowych. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP proponuje zmiany w zasadach udzielania wsparcia.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.08.2022
Nieruchomości
Trwają prace nad zmianą ustawy - Prawo o ruchu drogowym, których celem jest likwidacja opłat wnoszonych przez stacje kontroli pojazdów oraz jednostki samorządu terytorialnego - przyznaje Cyfryzacja KPRM. Jednak zastrzega, że celem nie jest podniesienie opłat dla towarzystw ubezpieczeniowych. - Ceny ubezpieczeń samochodowych nie pójdą w górę - zapewnia sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński.
Krzysztof Sobczak
31.08.2022
Administracja publiczna

Zmowa w przetargach na utrzymanie zieleni - jest kara UOKiK

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzję dotyczącą zmowy przetargowej, w której nałożył karę w łącznej wysokości ponad 100 tys. zł. Firmy Zwyż – Dźwig i FHU Berger uzgadniały warunki ofert i podejmowały działania prowadzące do wyboru oferty z wyższą ceną, czym wpływały na wynik zamówień publicznych na utrzymanie zieleni w woj. lubuskim i dolnośląskim.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.08.2022
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Zwolnienie lekarskie na COVID-19 to nie kwarantanna - pracować nie można

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Pracodawcy, idąc na rękę pracownikom zakażonym koronawirusem, zgadzają się na wykonywanie pracy zdalnej na zwolnieniu lekarskim. Szkopuł w tym, że od 28 lutego 2022 r. nie ma ani kwarantanny, ani izolacji. Nie ma też w tej sytuacji możliwości wykonywania pracy na zwolnieniu lekarskim. Jest za to luka w prawie, bo przepisy, które to umożliwiają, ciągle obowiązują.
Grażyna J. Leśniak
31.08.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo

Województwa coraz więcej dokładają do zadań zleconych przez rząd

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna
Samorządy województw twierdzą, że z roku na rok muszą coraz więcej dokładać do zadań zleconych przez państwo. W ciągu ostatnich 3 lat to łącznie 105 mln zł. Domagają się więc aktualizacji algorytmów finansowania zadań zleconych dla poszczególnych JST, przejrzystej indeksacji w oparciu o wskaźniki rynkowe, umożliwienie elastycznych przesunięć niewykorzystanych środków pomiędzy działami i udziału w planowaniu koszyka kosztów.
Robert Horbaczewski
31.08.2022
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna
Tysiące warszawskich nieruchomości mogą trafić pod lupę Komisji Weryfikacyjnej tylko dlatego, że były objęte w przeszłości dekretem Bieruta. Nie chodzi tylko o znane i medialne pojedyncze sprawy, w których do takich zwrotów dochodziło w kontrowersyjnych okolicznościach, ale o obrót prawami dekretowymi na rynkowych, uczciwych zasadach. To efekt poniedziałkowego orzeczenia NSA.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.08.2022
Prawo cywilne Nieruchomości
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy budżetowej na 2023 rok. Zakłada on waloryzację rent i emerytur wskaźnikiem na poziomie 113,8 proc. oraz wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie 7,8 proc. Rząd przewiduje też wzrost bezrobocia na koniec 2023 r. do 5,4 proc. Ostateczna wersja projektu ma zostać przyjęta pod koniec września.
Grażyna J. Leśniak
30.08.2022
Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy