Prawo.pl
Antyszczepionkowi terroryści nie mogą udawać żołnierzy Wojska Polskiego. Zakończyliśmy prace nad przepisami, które jednoznacznie zakażą noszenia mundurów przez tego rodzaju grupy i wprowadzą sankcje - zapowiadał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przekazano do konsultacji społecznych.
Monika Sewastianowicz
10.08.2021
Prawo karne Koronawirus szczepienia
Przedstawiciele branży opakowaniowej krytycznie oceniają projekt ustawy o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów. Zarzucają, że nie rozwiązuje problemu recyklingu opakowań, a na producentów narzuca tylko parapodatek. Zgodnie z założeniami projektu, wpływy z nowej opłaty opakowaniowej trafią do gmin na zasilenie zagospodarowania odpadami komunalnymi.
Robert Horbaczewski
10.08.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Jeśli konieczne jest ustanowienie specjalistycznej jednostki policji do ścigania nowych form przestępczości, związanych z rozwojem technologii komputerowych, to już niektóre regulacje projektu nie do końca są trafione - pisze dr Paweł Opitek. I podkreśla, że chodzi o daleko idącą zmianę dotyczącą uprawnień państwa wkraczających w podstawowe prawa i wolności obywatelskie.
Paweł Opitek
10.08.2021
Prawo karne Policja Nowe technologie

Samorządy chcą same ustalać u siebie płace

Finanse publiczne Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
Wynagrodzenia zasadnicze i dodatki stażowe wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków, powiązane z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, którego wysokość – w granicach ustalonych w ustawie – określałby organ stanowiący jednostki - to propozycja Związków Powiatów Polskich. Samorządowcy chcą też przeniesienia tych zasad z rozporządzenia do ustawy
Grażyna J. Leśniak
10.08.2021
Finanse publiczne Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
Pokojowe wyrażanie poglądów przez uczestników kontrmanifestacji nie powinno być podstawą interwencji policji - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem kontrmanifestanci mają prawo wyrażać swoją niezgodę z demonstrantami, a karanie za to może prowadzić do bezprawnego ograniczania konstytucyjnie chronionych wolności zgromadzeń publicznych i wolności słowa.
Krzysztof Sobczak
09.08.2021
Prawo karne Policja
Resort edukacji i nauki przeznaczy 100 mln zł dla szkół na sprzęt dezynfekujący i mierzący temperaturę: bramki i termometry ręczne. Od trzech do siedmiu urządzeń trafi do wszystkich placówek – zapowiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Monika Sewastianowicz
09.08.2021
Zarządzanie oświatą
Rząd chce współpracy z samorządami, zwłaszcza z dużymi i średnimi miastami w sprawie przeciwdziałania tzw. błyskawicznym powodziom miejskim, które coraz częściej występują podczas burz, połączonych z nawalnymi deszczami. Przy tak intensywnych opadach miejska kanalizacja burzowa nie jest w stanie odebrać nadmiaru wody i położone niżej tereny zostają zalane.
Hanna Hendrysiak
09.08.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Wnioskodawca zwrócił się do miejskiego ośrodka pomocy społecznej z wnioskiem o informacje o awansach z kilku ostatnich lat. Uznano, że jest to informacja przetworzona, więc należy wykazać, że jej uzyskanie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego. Ogólnikowe twierdzenia strony nie są odpowiednim uzasadnieniem - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Dorian Lesner
09.08.2021
Pomoc społeczna Administracja publiczna
W piątek, 6 sierpnia, Anna Kornecka została powołana przez Jarosława Gowina na pełnomocnika ministra do spraw inwestycji i Zielonego Ładu. Dwa dni temu, za krytykę Polskiego Ładu, została odwołana z funkcji podsekretarza stanu w resorcie rozwoju.
Krzysztof Koślicki
06.08.2021
Administracja publiczna Rynek
Już od 1 sierpnia, na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, znacząco wzrosną wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie. Na podwyżkę nie mogą jednak liczyć wszyscy pracownicy sfery budżetowej. Bo podniesienie wynagrodzeń nie odbędzie się np. poprzez zwiększenie niezmienianej od lat kwoty bazowej, a zwiększenie mnożnika tej kwoty, ale tylko dla wybranych. Prawnicy wskazują na nierówne traktowanie urzędników, którzy mają przecież tego samego pracodawcę.
Grażyna J. Leśniak
06.08.2021
Administracja publiczna Prawo pracy Finanse

Podkowa Leśna przoduje w liczbie zaszczepionych mieszkańców

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Trwają ogłoszone przez rząd konkursy dotyczące szczepień. Już w siedmiu gminach wskaźnik zaszczepienia przekroczył 60 procent. Na czele rankingu znajduje się Podkowa Leśna, tuż przed Warszawą i Poznaniem. Gminą najmniej odporną jest natomiast Czarny Dunajec. W dziewięciu gminach zaszczepiło się mniej niż 20 procent mieszkańców.
Krzysztof Koślicki
05.08.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Natychmiastowa pomoc osobom i rodzinom doświadczającym kryzysu o charakterze interwencyjnym nabrała szczególnego znaczenia w czasie pandemii i wiążącej się z nią większej izolacji społecznej. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała właśnie raport, z którego wynika, że interwencja kryzysowa jest skuteczna – pod warunkiem, że do niej dojdzie.
Agnieszka Matłacz
05.08.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Senatorowie nie zaproponowali w środę poprawek do noweli ustawy, która ma wzmocnić kontrolę nad prawidłowym gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa. Głosowanie nad punktem odbędzie się pod koniec posiedzenia Senatu.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.08.2021
Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Część samorządowców sprzeciwia się "Polskiemu Ładowi"

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Przedstawiciele organizacji zrzeszających część samorządowców sprzeciwili się rozwiązaniom zaproponowanym przez "Polski Ład". Ich zdaniem samorządy stracą na tym rządowym programie ok. 150 mld złotych. To jedno wielkie oszustwo - mówił podczas spotkania korporacji samorządowych w Warszawie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.08.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

NSA porządkuje podatek od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Przepisy regulujące podatek od nieruchomości od lat powodują problemy interpretacyjne zarówno po stronie podatników, jak i organów podatkowych. Rośnie więc znaczenie orzecznictwa sądów administracyjnych. Jednak ogromna liczba, często sprzecznych ze sobą wyroków, zamiast rozwiązywać dotychczasowe wątpliwości tworzy niejednokrotnie kolejne – pisze dr Adam Kałążny, radca prawny w Deloitte.
Adam Kałążny
04.08.2021
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Po informacji o podwyżkach dla polityków w budżetówce zawrzało. Przewodniczący OPZZ pisze do prezydenta Andrzeja Dudy i pyta, dlaczego płace ponad 560 tysięcy pracowników sektora publicznego są zamrożone, skoro kondycja budżetu państwa jest tak dobra, że pozwala na podwyżki dla polityków.
Agnieszka Matłacz
03.08.2021
Kadry w oświacie Finansowanie zdrowia

Komisje senackie przeciw powiązaniu maksymalnej stawki za śmieci od wskazań wodomierza

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Finanse samorządów
Połączone komisje senackie chcą usunięcia z noweli tzw. ustawy śmieciowej przepisu zgodnie z którym maksymalna stawka opłaty za wywóz śmieci ustalana ma być na podstawie wskazań wodomierza. Gminy już wcześniej ostro protestowały. Ich zdaniem na zmianie skorzystają nie tylko rodziny wielodzietne, ale również studenci, turyści, co jest już oczywistym nonsensem. A wiele gospodarstw domowych zapłaci więcej niż dotychczas.
Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha
03.08.2021
Samorząd terytorialny Rynek i konsument Finanse samorządów
Do połowy sierpnia wojewoda mazowiecki ma czas na podjęcie decyzji ws. przepisów zakazujących furgonetkom pro-life poruszania się po stolicy. Dotychczas wpłynęło 11 wniosków o ich unieważnienie. Złożyli je m.in. Marcin Romanowski wiceminister sprawiedliwości, Prokuratura Okręgowa w Warszawie oraz Instytut Ordo Iuris.
Patrycja Rojek-Socha
03.08.2021
Wymiar sprawiedliwości

Ewidencje partii politycznych bez adresów zamieszkania

Finanse publiczne Administracja publiczna RODO
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację przepisów o partiach politycznych. Celem zmian jest m.in. ograniczenie jawności informacji o adresach zamieszkania osób fizycznych, których dane występują w ewidencji. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Krzysztof Koślicki
03.08.2021
Finanse publiczne Administracja publiczna RODO
Organ może zwolnić spod egzekucji określone składniki majątkowe zobowiązanego. Nie może to jednak...
Dorian Lesner
03.08.2021
Administracja publiczna
Prezydenci, burmistrzowie, starostowie i wójtowie 59 samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk – Gdynia – Sopot piszą list do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą o jak najszybsze zajęcie się projektem ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.08.2021
Samorząd terytorialny Finanse
Sprawa dotyczyła utrzymania w mocy postanowienia wydanego w postępowaniu egzekucyjnym w...
Dorian Lesner
02.08.2021
Administracja publiczna
W Dzienniku Ustaw, poz. 1394 opublikowane zostało rozporządzenie Prezydenta wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu, posłów i senatorów. Od 1 sierpnia szef rządu i marszałkowie zarabiać będą ponad 20 tysięcy złotych miesięcznie, wiceministrowie o ponad 6 tys. zł więcej, niż dotychczas. Marszałek Ryszard Terlecki zapowiada też podwyżki dla samorządowców i Prezydenta RP.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.07.2021
Finanse publiczne Administracja publiczna

Polski Ład zachwieje finansami samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne PIT
Przeszło 145 miliardów złotych w ciągu najbliższych 10 lat – tyle stracą jednostki samorządu terytorialnego na zaproponowanych w Polskim Ładzie zmianach w podatku dochodowym od osób fizycznych. To głównie z ich budżetów zostaną zrealizowane obietnice korzystnych zmian w PIT. Budżet państwa też ma ponieść stratę, ale o 60 miliardów złotych mniejszą.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
30.07.2021
Samorząd terytorialny Finanse publiczne PIT

W Polskę ruszą mobilne punkty szczepień

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Rząd w końcu podjął konkretne decyzje w sprawie zwiększenia działań zachęcających Polaków do szczepień przeciwko Covid 19. Po pierwsze w Polskę ruszą mobilne punkty szczepień, które dotrą do najbardziej odległych i źle skomunikowanych miejscowości. Od września w szkołach ruszą działania edukacyjne - będą nie tylko lekcje dla uczniów, ale też webinary i szkolenia dla rodziców.
Jolanta Ojczyk
30.07.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś, przewodniczący Izby Obrachunkowej Ukrainy Valeriy Patskan i prezes słowackiego Najwyższego Urzędu Kontrolnego (NKU) Karol Mitrík podpiszą dziś w Rzeszowie wspólny raport po kontroli dotyczącej transgranicznego przemieszczania odpadów niebezpiecznych.
Agnieszka Matłacz
30.07.2021
Środowisko
Jednostki organizacyjne gminy muszą same zakładać rachunki bankowe dla prowadzenia działalności i gmina nie powinna za nie podpisywać w tym celu umowy z bankami - wynika z wyroku Sądu Najwyższego. Dlatego, że w razie upadku banku jej jednostki - szkoły i przedszkola - nie dostaną od Bankowego Funduszu zwrotu depozytów nawet w minimalnej części gwarantowanej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.07.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne

W służbie cywilnej wynagrodzenia są kształtowane w sposób uznaniowy

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna
W służbie cywilnej istnieje duże rozwarstwienie wynagrodzeń na tych samych stanowiskach. I to zarówno w ramach jednego urzędu, jak i w różnych urzędach – wynika z raportu Stowarzyszenia Absolwentów KSAP. Każdy samodzielnie określa swoją politykę, co prowadzi do dużych dysproporcji i utarcia się poglądu o ważniejszych i lepiej płacących oraz mniej ważnych i gorzej płacących urzędach.
Grażyna J. Leśniak
30.07.2021
Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna
Mieszkańcowi odmówiono prawa wstępu na sesję Rady Gminy w Krościenku Wyżnym, z powołaniem się na rządowe ograniczenia pandemiczne. Tymczasem przepisy te nie mogły ustanawiać ani zakazu, ani ograniczenia wstępu obywateli na sesje rady gminy – wskazuje wójtowi Rzecznik Praw Obywatelskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.07.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy powinien zawierać własnoręczny podpis osoby, która go wnosi....
Dorian Lesner
29.07.2021
Administracja publiczna