Jazda na suwak i korytarze życia od 6 grudnia

Prawo karne Administracja publiczna
Od 6 grudnia 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. 14 listopada 2019 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadzająca te zmiany.
Krzysztof Sobczak
15.11.2019
Prawo karne Administracja publiczna
Ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej w nowym rządzie została Marlena Maląg, dotychczas szefowa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Jolanta Ojczyk
15.11.2019
Nowym ministrem finansów został Tadeusz Kościński. To nie jest całkowicie nowa twarz w rządzie. Już od 2015 roku pełni różne kierownicze funkcje. Uważany jest za człowieka Mateusza Morawieckiego
Jolanta Ojczyk
15.11.2019

Dariusz Piontkowski ponownie ministrem edukacji

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Premier Mateusz Morawiecki ponownie powołał Dariusza Piontkowskiego na stanowisko szefa resortu edukacji narodowej. W poprzedniej kadencji funkcję tę pełnił od czerwca 2019 r., zastąpiwszy Anne Zalewską po wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Krzysztof Sobczak
15.11.2019
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Problemy w tłumaczeniu są chlebem powszednim prawników zajmujących się prawem europejskim, a błędy były, są i będą. Spotykają się z nimi np. administratorzy danych osobowych, którzy nie wiedzą, czy należy zgłaszać naruszenie zasad ochrony, czy incydenty naruszeń danych. Takie problemy muszą rozwiązywać prawnicy, właściwie interpretując przepis i usuwając wątpliwości.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.11.2019
Rada gminy nie może w drodze własnych norm statutowych rozszerzać kręgu spraw poddanych procedurze tajnego głosowania podczas posiedzeń. Uprawnienie w tym zakresie przysługuje jedynie ustawodawcy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.
Dorian Lesner
15.11.2019
Samorząd terytorialny
W piątek po południu, po powołaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowego rządu Mateusza Morawieckiego, odbędzie się jego pierwsze posiedzenie. Uroczystość powołania nowej Rady Ministrów będzie miała miejsce w Pałacu Prezydenckim.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
14.11.2019
Administracja publiczna
Rodzina żyjąca w domu jednorodzinnym w Warszawie teraz za odbiór śmieci płaci 60 złote, a po podwyżce zapłaci 94 złotych. Dwuosobowa rodzina, która ma mieszkanie o rozmiarze 30-45 m kw., teraz za wywóz odpadów płaci 19 zł, po zmianie od 36 do 54 zł. Nowe taryfy cen wywozu odpadów, które zdaniem ratusza wymusza nowe prawo, mogą zacząć obowiązywać już od lutego przyszłego roku.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
14.11.2019
Administracja publiczna
Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego od marca wpłynęło ponad pół tysiąca zgłoszeń dotyczących łamania przepisów środowiskowych. Spalane są gałęzie w lesie, odpady plastikowe, resztki stolarskie i śmieci.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.11.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Małżonkowie, rodzice i dzieci ofiar katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich z 2006 r., którzy złożyli pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa, otrzymają po 200 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania, zaś rodzeństwo tych, którzy wówczas zginęli - po 50 tys. zł. Ugoda dotyczy 90 osób, które przystąpiły do pozwu zbiorowego w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
14.11.2019
Prawo cywilne
Henryk Kowalczyk, dotychczasowy minister środowiska, został w czwartek wybrany na przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Podczas pierwszego posiedzenia tej komisji wybrano też pięciu jej wiceprzewodniczących - trzech z PiS i dwóch z KO.
Jolanta Ojczyk
14.11.2019
Wnioski do wojewodów o dofinansowanie uruchomienia lokalnych połączeń autobusowych mogą składać samorządy wszystkich szczebli i ich związki do 29 listopada. Rząd przewidział więcej pieniędzy na przyszły rok i lata kolejne. Umowy pomiędzy organizatorami a operatorami przewozów powinny zostać podpisane do końca roku.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.11.2019
Samorząd terytorialny

Byłym posłom i senatorom nie grozi bezrobocie

Administracja publiczna Prawo pracy
Około 200 osób musiało pożegnać się w październiku z Sejmem i Senatem. Wyborcy ponownie nie zaufali m.in. Stanisławowi Piotrowiczowi, Tomaszowi Cimoszewiczowi czy Romanowi Koseckiemu. Parlamentarzyści mogą wrócić do pracy na dotychczasowe stanowiska - zajmowane przed objęciem mandatów. Mają także zagwarantowaną dwuletnią ochronę przed zwolnieniem.
Paweł Żebrowski
14.11.2019
Administracja publiczna Prawo pracy
Sąd Najwyższy stwierdził, że protest pełnomocnika wyborczego Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni dotyczący wyborów do Senatu RP w okręgu wyborczym nr 2 z powodu umieszczenia na karcie do głosowania niewłaściwego symbolu graficznego jest niezasadny.
Katarzyna Żaczkiewicz
13.11.2019
Wybory
Administratorzy powinni zapewnić procedury postępowania w związku z transmisją i nagrywaniem obrad organów kolegialnych samorządów i z dalszym udostępnianiem nagrań. Konstytucyjne prawo dostępu do informacji publicznej nie zwalnia z obowiązku ochrony danych osobowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.11.2019
Samorząd terytorialny RODO
Z informacji podanych przez premiera Mateusza Morawieckiego nie wynika, który z projektowanych w przyszłym rządzie resortów: środowiska czy klimatu, zajmie się gospodarką odpadami. Niektórzy eksperci twierdzą, że to mina, której nikt nie chce. Ta niepewność wzbudza zaniepokojenie wśród przedsiębiorców.
Jolanta Ojczyk
13.11.2019
Środowisko
Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu drugiej instancji oddalający powództwo w sprawie obniżenia zarobków prezydenta Białegostoku i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd okręgowy.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.11.2019
Samorząd terytorialny

Potrzeba więcej pieniędzy, także unijnych, na rozwój miast

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo unijne
Samorządy miast oczekują, że w nowej perspektywie unijnej zwiększone zostaną środki przeznaczone na rozwój obszarów miejskich. Eksperci podkreślają, że negocjacje dotyczące unijnych instrumentów finansowych w skali UE i krajowej powinny odbywać się obecnie.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.11.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo unijne
Minister spraw wewnętrznych poddał w wątpliwość status ojca przy potwierdzeniu obywatelstwa dziecka. Żądanie potwierdzenia ojcostwa i dowodu, że dziewczynka urodziła się w legalnym związku było nieuprawnione - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił postanowienia dwóch organów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.11.2019
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Wymeldowanie jest możliwe, jeśli opuszczenie mieszkania ma charakter trwały i dobrowolny. Gdy małżonek opuszcza mieszkanie z uwagi na trwający proces o rozwód, ale podejmuje próby korzystania z mieszkania, to nie można go wymeldować – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Aleksandra Partyk
13.11.2019
Prawo cywilne Administracja publiczna
Brakuje samorządów chętnych na rządowe dopłaty, które miały zlikwidować "białe plamy komunikacyjne". Po dwóch naborach na dofinansowanie lokalnych przewozów autobusowych odzew był znikomy, bo gmin nie stać na kilkuzłotowe dopłaty do kilometra. Szukają innych rozwiązań – na przykład przewozy w ramach metropolii.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.11.2019
Samorząd terytorialny
Prezydent Andrzej Duda przyjął we wtorek dymisję rządu premiera Mateusza Morawieckiego i jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu. Premier dymisję rządu złożył we wtorek na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Sejmu.
Krzysztof Sobczak
12.11.2019
Administracja publiczna
Konieczne jest podjęcie działań, w tym odpowiednich zmian legislacyjnych i infrastrukturalnych, które zapewnią przechowywanie zatrzymanych zwierząt w odpowiednich warunkach - stwierdzili uczestnicy zorganizowanego we wtorek w Ministerstwie Finansów spotkania w tej sprawie. Jednym z rozwiązań ma być powstanie azylu dla zwierząt zatrzymywanych na granicy.
Krzysztof Sobczak
12.11.2019
Środowisko Administracja publiczna
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek została we wtorek wybrana marszałkiem Sejmu IX kadencji. Była jedynym kandydatem zgłoszonym na to stanowisko, a poparło ją 314 posłów. Zadeklarowała że zrobi wszystko, by posłowie w Sejmie mogli "godnie, spokojnie i rozważnie" wykonywać swoje obowiązki.
Krzysztof Sobczak
12.11.2019
Administracja publiczna
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwołał ośmioro wojewodów oraz dwoje wicewojewodów, którzy uzyskali mandaty poselskie w wyborach parlamentarnych. Ich następcy zostaną powołani po zaprzysiężeniu nowego rządu.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.11.2019
Administracja publiczna
Przedstawienie wyników badań prowadzonych nad prawem dotyczącym regularnego przewozu osób i propozycje zmian w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym to główne tematy konferencji, która odbędzie się w Poznaniu.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.11.2019
Samorząd terytorialny
We wtorek Sejm i Senat rozpoczną swoją nową, IX kadencję. Posłowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Izby i wicemarszałkowie. Inauguracyjne posiedzenie Sejmu otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy został nim Antoni Macierewicz. Premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję rządu, a Prezydent wygłosi orędzie.
Agnieszka Matłacz
12.11.2019
Administracja publiczna
Podwyżki cen ubezpieczeń to dodatkowe koszty, które samorządy będą musiały ponieść w 2020 roku. Trwają prace nad ich budżetami, więc eksperci przypominają o uwzględnieniu wyższych stawek za polisy od skutków żywiołów czy za ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.11.2019
Finanse samorządów
By pojechać do USA bez wizy konieczna będzie rejestracja i otrzymanie autoryzacji w elektronicznym systemie weryfikacji - ESTA, oraz biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni i bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu ze Stanów. Polska do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP) dołączyła w poniedziałek - 11 listopada.
Patrycja Rojek-Socha
11.11.2019
Jadąc rowerem, powódka wpadła w dziurę na jezdni i doznała rozległego uszczerbku na zdrowiu. Jako zadośćuczynienia za krzywdę zażądała od miasta oraz spółki zapewniającej utrzymanie dróg miejskich 150 tysięcy złotych. W sprawie sporne były dwie kwestie: solidarna odpowiedzialność obu podmiotów oraz przyczynienie się powódki do wypadku.
Marek Sondej
11.11.2019
Samorząd terytorialny
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski