Prawo.pl
Odebranie zwierzęcia w trybie administracyjnym ma charakter tymczasowy, trwa do chwili prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy karnej o znęcanie się nad nim. Dopiero jego wynik przesądzi ostatecznie o przepadku zwierzęcia albo powrocie do właściciela. Może to być zrealizowana w dwóch trybach, które różnią się chronologią zdarzeń. W trybie zwykłym lub w interwencyjnym.
Marek Sondej
04.06.2022
Prawo karne Samorząd terytorialny
Do wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Ma on zrównać w skutkach prawnych dokumenty elektroniczne z analogicznymi dokumentami wydawanymi i funkcjonującymi w formie tradycyjnej. Aplikacja mObywatel ma być mobilnym odpowiednikiem dowodu osobistego.
Robert Horbaczewski
04.06.2022
Administracja publiczna Prawo AI
W cieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego toczy się walka tysięcy ludzi. Rząd przekazuje do mediów wizję, w której obecni właściciele nieruchomości winni być usatysfakcjonowani z proponowanych odszkodowań. Zgodnie z tym widzeniem problemu, tylko nieliczne jednostki kreują negatywny wizerunek inwestycji. O co zatem chodzi? Kto ma rację; inwestor publiczny, czy właściciele nieruchomości?
Mirosław Ochojski
04.06.2022
Nieruchomości

Gminy łatwiej zweryfikują uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego, ale nie wiadomo kiedy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi od obywateli na komplikacje wynikające z kolizji uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego i dodatku pielęgnacyjnego. ZUS też dostrzega problem i proponuje działania naprawcze. A Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśla, że uruchomi usługę elektronicznej weryfikacji uprawnień do świadczeń przez gminy.
Beata Dązbłaż
03.06.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
Rozpoczynają się uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych. Jak deklaruje resort rozwoju i technologii, nowe przepisy dotyczyć mają zarówno poprawy jakości życia, szczególnie osób o niskich i umiarkowanych dochodach, w istniejących budynkach jak i budowy nowych mieszkań.
Krzysztof Sobczak
02.06.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządy obawiają się odejść personelu medycznego z DPS-ów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Opieka zdrowotna
Samorządowcy ze Śląska obawiają się, że kolejna podwyżka płac od 1 lipca 2022 roku dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, opiekunów medycznych, fizjoterapeutów i innych pracowników podstawowej działalności, spowoduje, że ta grupa zawodowa zatrudniona w domach w pomocy społecznej może odejść do podmiotów leczniczych. Apelują o rozwiązania systemowe.
Robert Horbaczewski
02.06.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Opieka zdrowotna
Stopniowe dostosowywanie infrastruktury miejskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, zgodnie z dostępnością środków budżetowych, nie stanowiło naruszenia zakazu dyskryminacji w związku z prawem do poszanowania życia rodzinnego skarżącego - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
02.06.2022
Pomoc społeczna Administracja publiczna

Skargę na brak dostępności można złożyć, ale najpierw ma być wniosek o jej zapewnienie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
W ciągu ponad 8 miesięcy, czyli od kiedy prawo daje taką możliwość, do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wpłynęło zaledwie 25 skarg na brak dostępności. Z ich rozpatrywaniem jest problem, bo większość posiada wady formalne. Powodem jest nie do końca zrozumiała procedura składania skarg i wymóg złożenia wcześniej wniosku o zapewnienie dostępności.
Beata Dązbłaż
02.06.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
Skład komisji prowadzącej nabór na stanowisko kierownicze w ambasadzie jest informacją publiczną - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, uznając skargę kasacyjną Rzecznika Praw Obywatelskich na korzyść obywatela, który domagał się od Ministerstwa Spraw Zagranicznych m.in. danych członków komisji prowadzącej nabór na stanowisko kierownika w jednej z ambasad RP.
Krzysztof Sobczak
02.06.2022
Administracja publiczna Prawo pracy HR
Szkoły również będą musiały raportować zawierane umowy do rejestru umów jednostek sektora finansów - będzie to spore wyzwanie organizacyjne dla dyrektorów. W dodatku nie bardzo wiadomo, jakich dokładnie umów dotyczyć będą nowe przepisy - być może z rejestru dowiemy się, ile zarabia konkretny nauczyciel i czemu stracił pracę.
Monika Sewastianowicz
02.06.2022
Zarządzanie oświatą
Komisja Europejska zaakceptowała w środę Krajowy Plan Odbudowy Polski. O podjętej decyzji poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni. Fundusz ma przyczynić się do budowy silniejszej gospodarki Unii Europejskiej w reakcji na kryzys wywołany pandemią Covid-19.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.06.2022
Finanse Prawo europejskie
Od 1 czerwca użytkownicy pojazdów posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne, korzystający z państwowych i koncesyjnych dróg płatnych w Polsce, są zobowiązani do opłat drogowych na zasadach obowiązujących pozostałych użytkowników dróg. Ministerstwo Infrastruktury utrzymuje zwolnienie z opłat dla pojazdów z pomocą humanitarną dla obywateli Ukrainy.
Robert Horbaczewski
01.06.2022
Ukraina
Po roku od wejścia w życie nowelizacji ustaw samorządowych, które ułatwiły powoływanie i funkcjonowanie młodzieżowych rad gmin, powiatów i sejmików województw, wzrosła ich liczba. Młodzieżowe rady potrzebują jednak finansowego wsparcia. Takim ma być rządowy Program Fundusz Młodzieżowy. Czy to wystarczy, żeby młodzieżowe samorządy działały dobrze?
Maria Dec-Kiełb
01.06.2022
Samorząd terytorialny
Wkrótce mają się pojawić kolejne uproszczenia w formalnościach budowlanych. Przykład domów 70 mkw. pokazuje jednak, że politycy świetnie potrafią wypromować swoje pomysły w mediach, ale życie szybko je weryfikuje. Z powodu niejasnych przepisów, niby proste zasady budowy małych domów, wcale takie proste nie są. Czy z nowymi uproszczeniami będzie podobnie?
Renata Krupa-Dąbrowska
01.06.2022
Budownictwo
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozstrzygnęło konkurs „Razem Możemy Więcej” w ramach pierwszej edycji Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023. Ze względu na duże zainteresowanie udziałem w konkursie kwotę dofinansowania zwiększono z 40 mln zł do 104 mln zł. Dotacje przyznano 115 podmiotom.
Robert Horbaczewski
31.05.2022
Samorząd terytorialny
Od 2017 roku roboty budowlane można rozpocząć, choćby decyzja starosty o pozwoleniu na budowę nadal była zaskarżalna. Kalkulacja ryzyka, jakie się z tym wiąże, skłania jednak inwestora do oczekiwania na jej ostateczność, ale już nie jej prawomocność. Tymczasem decyzja ostateczna, a decyzja prawomocna - nie są to pojęcia tożsame.
Marek Sondej
31.05.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Przełożeni zarzucili funkcjonariuszowi, że nieprawidłowo dokumentował w notatniku przebieg służby. Czyn ten został uznany za naruszenie dyscypliny służbowej, za który policjant został ukarany upomnieniem. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu podkreślił, że jest to najłagodniejsza z kar dyscyplinarnych, ale ma ona też negatywne skutki w zakresie finansowym, które trzeba mieć na uwadze przy jej wymierzaniu.
Dorian Lesner
31.05.2022
Policja Prawo pracy

Samorządy chcą zmian w projekcie ustawy pomocowej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina
Samorządowcy postulują, by w procedowanej w Sejmie tzw. ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy rozszerzyć katalog podmiotów, które mogą stosować uproszczoną procedurę adaptacji obiektów budowlanych użyteczności publicznej w obiekty mieszkalne dla uchodźców. Chcą też, by kursami językowymi objąć inne zawody medyczne, oraz bardziej precyzyjnych zapisów o klubach dla dzieci z Ukrainy.
Robert Horbaczewski
31.05.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina
Stworzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w Polsce idzie jak po grudzie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zostało zasypane uwagami i pracuje nad nową wersją ustawy. Przedsiębiorcy liczą, że uwzględni chociaż część ich propozycji. Zastrzeżeń jest wiele. Większości nie podoba się propozycja wprowadzenia kilku podmiotów odpowiedzialnych za system. 
Renata Krupa-Dąbrowska
31.05.2022
Środowisko Odpady Prawo gospodarcze
Bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy jest pierwsza liczba naturalna przewyższająca połowę ustawowej liczby radnych. Zasadę 50 procent plus 1 głos można stosować jako techniczną wskazówkę co do sposobu ustalania większości, ale tylko w przypadkach parzystej liczby ważnie oddanych głosów.
Marek Sondej
30.05.2022
Samorząd terytorialny
Tylko do końca maja mają czas rodzice na wysłanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosku o tzw. żłobkowe, jeśli chcą dostać wyrównanie od stycznia. W ramach nowego programu dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, ZUS przelał na konta placówek już ponad 86 mln złotych.
Krzysztof Sobczak
30.05.2022
Pomoc społeczna

Reforma planowania przestrzennego potrzebna - ale jaka?

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny
Reforma planowania jest konieczna, jednak jest pytanie, co chcemy przez nią osiągnąć. Jaki cel powinien być przed nią postawiony, do jakiego wzorca powinna dążyć. Na ten moment wydaje się, że reforma niewiele zmieni. Szczególnie, że bez jasnych zasad partycypacji w kosztach budowy infrastruktury i ułatwień w ich finansowaniu nie będzie dobrego planowania przestrzennego.
Maciej Górski
30.05.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny
Podmiot prowadzący dom pomocy społecznej będzie mógł starać się o refundację części lub całości kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne skierowanych osób bezrobotnych lub poszukujących pracy – to rozwiązanie zaproponowane w kolejnej nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Beata Dązbłaż
30.05.2022
Pomoc społeczna Finanse publiczne
Kwota świadczenia, które ma pokrywać wydatki wynikające z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji, wobec szalejącej inflacji - jest bardzo niska. Mimo to w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie trwają obecnie żadne prace, które miałyby podwyższyć zasiłek pielęgnacyjny. Jego najbliższa waloryzacja ma być dopiero w 2024 roku.
Beata Dązbłaż
28.05.2022
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
​Stan dróg w pobliżu granicy z Białorusią pozostawia wiele do życzenia, szczególnie od czasu, gdy ruszyła budowa muru, a wcześniej pojawiło się wojsko. Zarządcy często nie nadążają z naprawianiem rozjeżdżonych przez ciężki sprzęt dróg, ale mimo tego to zwykle oni odpowiadają za szkody w pojazdach powstałe z powodu dziurawej nawierzchni.
Regina Skibińska
28.05.2022
Drogi Ubezpieczenia
W związku z tym, że od 1 lipca 2022 roku wejdą w życie przepisy ustawy o partiach politycznych, które zobowiązują je do prowadzenia rejestrów wpłat i umów, Ministerstwo Finansów przygotowało rozporządzenia, które zawierają wzory takich rejestrów.
Krzysztof Sobczak
27.05.2022
Administracja publiczna
Mając zaufany telefon i aplikację mObywatel będzie można w bezpieczny sposób skorzystać z usług administracji publicznej. Takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji. - Sprawy, które jeszcze kilka lat temu wymagały fizycznej obecności w urzędzie teraz możemy załatwić kilkoma kliknięciami w smartfonie. Konsekwentnie dążymy do tego, aby liczba e-usług stale rosła - podkreśla premier Mateusz Morawiecki.
Krzysztof Sobczak
27.05.2022
Administracja publiczna Prawo AI RODO

Lipcowe zmiany w VAT z podpisem prezydenta

VAT Administracja publiczna Wojsko
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów o podatku od towarów i usług, która ma obowiązywać od początku lipca. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do unijnych regulacji przewidujących szczególne rozwiązania i preferencje w zakresie VAT, w odniesieniu do działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.
Krzysztof Koślicki
27.05.2022
VAT Administracja publiczna Wojsko
Kryzys energetyczny zainicjowany przez Rosję powinien przyczynić się do trwałej zmiany polskiej kultury energetycznej na poziomie społecznym, technologicznym, politycznym i prawnym. Jeśli spojrzymy na rosyjską „geopolitykę rurociągów” jako na całość dostrzeżemy, że Europa została podzielona gazową żelazną kurtyną - pisze Łukasz Gajewski z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Łukasz Gajewski
27.05.2022
Rynek i konsument Administracja publiczna
Zwolniony funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie otrzymał odprawy w pełnej wysokości. Została ona pomniejszona o wysokość świadczeń, które dostał w przeszłości z tytułu zwolnienia ze służby w Wojsku Polskim i Straży Granicznej. Jednak Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wielokrotne przyznawanie odprawy w pełnej wysokości, byłoby nieuzasadnionym i niesprawiedliwym przywilejem.
Dorian Lesner
27.05.2022
Prawo pracy Wojsko