SN: Sprawa drukarza, który odmówił usługi organizacji LGBT, bez dalszego ciągu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator generalny doprowadził po latach do szeregu wznowień w sprawie osób, które skrzywdziły niepełnosprawnych i słabszych. Teraz matka z dzieckiem usunięta ze sklepu nie będzie mogła szukać ochrony prawnej - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego i pozostawiła bez rozpoznania apelację oskarżyciela posiłkowego reprezentującego organizację - Kampanię Przeciw Homofobii. [-Dlatego, że środek zaskarżenia nie przysługuje od orzeczenia wznowieniowego.

08.12.2020

Rozporządzenie przed ustawą - egzekwowanie obowiązku noszenia maseczek wciąż wątpliwe

Prawo karne Koronawirus Poprawmy prawo

Obowiązująca od 29 listopada nowelizacja przepisów miała w zamyśle ustawodawcy dać podstawy do karania osób łamiących przepisy związane z zapobieganiem epidemii, np. wymóg noszenia maseczek. Nie jest to jednak oczywiste, ponieważ rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane dzień wcześniej. Czy można więc przyjąć, że realizuje ono dyrektywę ustawy?

08.12.2020

Dyrektor olsztyńskiego szpitala odwołany za odmowę wykonywania aborcji

Prawo karne Opieka zdrowotna

Prezydent Olsztyna odwołał w poniedziałek dyrektora szpitala miejskiego Andrzeja Bujnowskiego ze stanowiska. To reakcja na odpowiedź w ankiecie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, że szpital nie wykonuje zabiegów przerywania ciąży w związku w wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o wyrok z 22 października, który nie został dotąd opublikowany.

07.12.2020

Rzecznik teraz pomaga dzieciom przez całą dobę

Prawo karne Szkoła i uczeń

Prowadzony przez Rzecznika Praw Dziecka Telefon Zaufania (800-12-12-12) i specjalny czat internetowy od poniedziałku czynne są przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. - To działanie wspierające dzieci i młodzież w obliczu kryzysu systemu psychologicznej opieki zdrowotnej – podkreśla biuro rzecznika.

07.12.2020

Pułapki e-zakupów w "magiczny czas świąt"

Prawo karne Prawo cywilne

Skoro pandemia spowodowała, że wszyscy jesteśmy w internecie, to i zakupy świąteczne również robimy częściej on-line niż w realu. Warto sprawdzić przed zakupem adres sklepu internetowego dane przedsiębiorcy, czas dostawy. Upewnić się trzeba, że nie mamy do czynienia jedynie z pośrednikiem, który za nic nie odpowiada i do tego jest dostawcą z Azji - przestrzegają prawnicy.

05.12.2020

SN: Niższa kara, gdy kierowca uprawnienie ma, a dokumentu nie

Prawo karne Administracja publiczna

Jeśli kierowca prowadzi samochód na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, po tym jak skończył się termin o cofnięciu uprawnień do kierowania, to nie popełnia przestępstwa, tylko wykroczenie. Jeśli nie wystąpił o nowe prawo jazdy, to nie posiada tylko dokumentu, ale nie łamie decyzji administracyjnej, więc i kara musi być niższa - orzekł Sąd Najwyższy.

05.12.2020

Pytanie do premiera: Kiedy kara "epidemiczna" dla przedsiębiorcy?

Prawo karne Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus

Jeśli przedsiębiorcy mieliby być karani za naruszenia ograniczeń ustanowionych w związku z epidemią, to co miałoby być do tego podstawą. Prawomocny wyrok sądu, czy wystarczy decyzja organu administracyjnego, albo nieprzyjęty mandat wystawiony przez policjanta - pyta premiera rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

04.12.2020

Komisarz Praw Człowieka RE protestuje przeciwko stygmatyzacji osób LGBTI w Polsce

Prawo karne Samorząd terytorialny

Potrzebne są działania na rzecz pełniejszego przestrzegania standardów praw człowieka – stwierdziła Komisarz Praw Człowieka Rady Europy w memorandum na temat stygmatyzacji osób LGBTI w Polsce. Domaga się odpowiednich zmian w prawie, a także nie stwarzania przez władze publiczne zachęt dla zachowań homofobicznych.

04.12.2020

Prof. Wiliński: Ruchy kadrowe osłabiły niezależność sądów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nośne hasła dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości kończą się głównie na wymianie kadrowej. W ostatnich latach cała zapowiadana reforma na tym się w istocie skupiła. Nie ma wymiany niekompetentnych i niedoświadczonych osób na kierowniczych stanowiskach w sądach na osoby kompetentne i doświadczone - uważa prof. Paweł Wiliński

04.12.2020

SN oceni, czy można się uwolnić, będąc na wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Siedmiu sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego rozstrzygnie czy można ukarać pozbawionego wolności za to, że opuścił miejsce pracy poza zakładem karnym, na co miał pozwolenie. Nie był konwojowany ani nadzorowany przez strażnika. Przestępstwa samouwolnienia można się dopuścić tylko wtedy, gdy dana osoba jest faktycznie izolowana.

04.12.2020

Po wyroku SN sprzedawcy ukarani za znęcanie się nad karpiami

Prawo karne Środowisko

Znęcanie się nad zwierzętami to postępowanie w stosunku do stworzenia, które sprawia mu ból i cierpienie, w tym także sprzedaż ryb w torebkach foliowych. Sąd skazał dwóch pracowników sprzedających ryby na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, a kierownika działu sprzedaży - na rok w zawieszeniu na dwa lata. Sąd orzekł, że jest to kara wychowawcza.

02.12.2020

Aborcyjny wyrok TK nieopublikowany, ale część szpitali go stosuje

Prawo karne Opieka zdrowotna

Przepis pozwalający na przeprowadzenie w tym przypadku aborcji nadal obowiązuje. Nie ma podstaw aby szpitale odmawiały wykonania zabiegu przerwania ciąży, ponieważ wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie został opublikowany - przypomina Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I informuje, że niektóre placówki medyczne jednak stosują się do tego wyroku.

02.12.2020

Zbiórka na karę Sanepidu za udział w proteście nie jest wykroczeniem

Prawo karne Koronawirus

Od kilku tygodni trwają protesty przeciwko zaostrzeniu zakazu aborcji. Niektórzy z uczestników i organizatorów zostają ukarani grzywną za łamanie obostrzeń związanych z epidemią, a inni, którzy mieli mniej szczęścia, karą administracyjną. A te bywają drakońskie, bo mogą sięgać nawet 30 tys. złotych. Stąd pomysły, by o pomoc w spłacie poprosić w internetowych zbiórkach. I nie jest to zabronione.

02.12.2020

Prof. Romanowski: Policjo myśl! Władza przemija, ale nie formuła Radbrucha

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Policja tłumiąca obecne protesty nie może tłumaczyć się rozkazem czy poleceniem władzy wykonawczej. Rozkaz sprzeczny z prawem nie korzysta z ochrony prawa. Wynika to wprost z art. 7 Konstytucji, który pozwala działać władzy tylko na podstawie i w granicach prawa. Konstytucja odrzuca doktrynę „ślepych bagnetów” - pisze prof. dr hab. Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

01.12.2020

Ustawodawca się pomylił, ale Sanepid może nakładać kary za łamanie obostrzeń

Prawo karne Koronawirus

Weszły w życie przepisy ustawy dającej podstawę do wprowadzania obostrzeń związanych z COVID-19, w tym np. obowiązku noszenia maseczek - nieprzestrzeganie tych obowiązków jest od niedzieli wykroczeniem. Ale przy łataniu tej luki do doszło do pomyłki - niejako zgubiono przepis o karach administracyjnych nakładanych przez Sanepid. Jednak nie oznacza to, że kar nie będzie.

30.11.2020

Za przemoc w rodzinie "na bruk" - już obowiązują przepisy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Od 30 listopada zaczyna obowiązywać nowe narzędzie dla policjantów i żandarmów wojskowych. W sytuacji stwierdzenia przemocy w rodzinie będą mogli nakazać sprawcy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. I to nawet jeśli nie będzie go w domu, wtedy taka informacja - według przepisów - może zostać umieszczona na drzwiach.

30.11.2020

Policja zamiast kolędników? - świąteczne nakazy raczej nie do wyegzekwowania

Prawo karne Koronawirus

Pięcioro gości i gospodarze - tyle osób może w tym roku, według nowych przepisów, wziąć udział w kolacji wigilijnej lub świątecznym spotkaniu. Rząd postanowił usankcjonować nakaz rozporządzeniem, co wzbudziło falę sprzeciwu. Żołnierze czy policjanci nie będą podobno wysyłani do liczenia talerzy przy wigilijnym stole. Ale gdyby się tak stało - nie ma do tego podstawy prawnej.

28.11.2020

Gracze na dopingu technologicznym i bez prawnego zabezpieczenia

Prawo karne Prawo cywilne Prawo AI LegalTech

W e-sporcie czyli grach komputerowych, choć to świat wirtualny, może dojść do kradzieży rzeczy i praw, do oszustw, do korupcji i nawet do... niedozwolonego dopingu. Z tym, że w odróżnieniu od fizycznego sportu, jest to doping technologiczny. Eksperci uważają, że tę sferę trzeba uregulować prawnie, gdyż chodzi o duże pieniądze, wielki biznes i bezpieczeństwo uczestników.

28.11.2020

Parlament Europejski: W Polsce jest już faktyczny zakaz aborcji

Prawo karne Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Po wydaniu przez trybunał Konstytucyjny wyroku z 22 października doszło do „faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce" - stwierdził w przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski. Niewiążącą prawnie rezolucję poparło 455 europosłow, 145 było przeciw, a 71 wstrzymało się od głosu.

26.11.2020

Fundacja Helsińska: Ograniczenie spotkań świątecznych naruszy konstytucję

Prawo karne Koronawirus

Ograniczenie liczby osób w trakcie spotkań prywatnych, w tym świątecznych jest niezgodne z Konstytucją - stwierdza Helsińska Fundacja Praw Człowieka w stanowisku przesłanym rządowi w odniesieniu do kolejnego projektu rozporządzenia wprowadzającego obostrzenia związane z pandemią.

25.11.2020