SN: Pozycjonowanie kancelarii w internecie to agresywna reklama

Prawo karne Prawnicy

Zlecenie przez adwokata płatnych usług w internecie, które ustawiają kancelarię na preferencyjnym, bardziej widocznym miejscu w stosunku do innych adwokatów, jest deliktem dyscyplinarnym, gdyż narusza godność zawodu - orzekł Sąd Najwyższy. I potwierdził karę nałożoną na prawnika przez samorządowy sąd.

09.01.2019

Będzie dymisja wicemister od projektu o przemocy w rodzinie

Prawo karne

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska skierowała do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek o odwołanie podsekretarz stanu w Elżbiety Bojanowskiej z pełnionej funkcji. To skutek decyzji o wycofaniu kontrowersyjnego projektu nowej ustawy o przemocy w rodzinie.

08.01.2019

Holandia nie wyda Polsce podejrzanych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Holenderska Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej (IRK) w Amsterdamie wstrzymała wydanie Polsce 11 podejrzanych ściganych Europejskimi Nakazami Aresztowania. Jako powód podano obawy o niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości.

07.01.2019

Prezes SO w Gorzowie: Merytoryczne orzekanie w apelacji usprawnia sądy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Częste uchylanie wyroków i przekazywanie przez sądy odwoławcze spraw do ponownego rozpatrzenia przez sądy pierwszej instancji stało się w pewnym momencie wręcz patologią. Dobrze więc, że ustawodawca zobowiązał te sądy do orzekania także merytorycznie, gdy to możliwe - twierdzi Jarosław Dudzicz, prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie.

07.01.2019

Wyrok prawomocny, odszkodowania za ekshumacje smoleńskie do wypłaty

Prawo karne Prokuratura

Krewni ofiar katastrofy - Arkadiusza Rybickiego i Leszka Solskiego - otrzymają od państwa polskiego po 16 tys. euro odszkodowania, ponieważ Polska nie odwołała się od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że w ten sposób naruszono art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

06.01.2019

SN: W przyszłym tygodniu wyrok w sprawie podpalacza

Prawo karne

Sąd Najwyższy w środę 9 stycznia br. rozpatrzy kasację obrońcy Dariusza P., skazanego w drugiej instancji za podpalenie własnego domu na karę dożywotniego pozbawienia wolności. W czasie pożaru zginęła żona skazanego i czwórka dzieci.

06.01.2019

Sąd: Obelżywe sms-y do małżonka to przestępstwo

Prawo karne Prawo rodzinne

Oskarżony przesyłał żonie i dzieciom wulgarne wiadomości sms. Takie postępowania wyczerpywało znamiona znieważenia. Obok grzywny oskarżony powinien zapłacić żonie także nawiązkę za wyrządzoną jej krzywdę moralną - przyjął Sąd Rejonowy w Grudziądzu.

05.01.2019

Wiceminister od projektu o przemocy w rodzinie podaje się do dymisji

Prawo karne Prawo rodzinne

Ta wersja projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego - stwierdziła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska, w kontekście decyzji premiera o wycofaniu tego projektu. I ogłosiła, że oddaje się do dyspozycji swojej szefowej.

04.01.2019

Służba więzienna nie będzie już obserwować prywatnych widzeń

Prawo karne

Gdy więzień dostaje w nagrodę widzenie bez dozoru, to na ten czas kamery monitoringu w takim pomieszczeniu powinny być zasłonięte - uważa rzecznik praw obywatelskich. Służba Więzienna przyznała mu rację, chociaż wcześniej nie zawsze stosowała tę zasadę.

27.12.2018

Dr Dębska: Język prawa ma ukryte znaczenia

Prawo karne Prawo cywilne

Prawo opiera się na uniwersalności, bezstronności i obiektywizmie. Jednak sprawując kontrolę nad językiem i definicjami słów sprawujemy władzę, gdyż mamy wpływ na to o czym i w jaki sposób mówi się w przestrzeni publicznej, ale także jak się postępuje - twierdzi dr Hanna Dębska.

26.12.2018

RPO: Proces niepełnosprawnego skazanego za zabójstwo trzeba powtórzyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Niepełnosprawny intelektualnie mężczyzna został skazany, na podstawie własnych zeznań, za zamordowanie dwóch kobiet. W sprawie interweniuje rzecznik praw obywatelskich, którego zdaniem wyrok powinien być uchylony i przekazany do ponownego osądzenia.

24.12.2018

Prawa procesowe nie zawsze dostępne na posterunku

Prawo karne Policja

Prawa procesowe nie zawsze są przestrzegane w jednostkach policji - wynika z opublikowanego właśnie raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Brakuje m.in. systemu pomocy prawnej dla osób zatrzymanych, są problemy z dostępnością tłumacza przysięgłego rzadkich języków, a pouczenia dla osób zatrzymanych trudno zrozumiałe.

21.12.2018

SN: Radca, który sfałszował przelew, nie będzie pracował przez 5 lat

Prawo karne Prawnicy

Skazany za sfałszowanie dokumentu radca prawny będzie miał także 5-letnią przerwę w pracy zawodowej. Chciał tego uniknąć powołując się na przedawnienie, ale zdaniem Sądu Najwyższego, w przypadku przestępstwa zagrożonego karą do 8 lat pozbawienia wolności, przedawnienie karalności, także dyscyplinarnej, mija dopiero po 25 latach od popełnienia czynu.

19.12.2018

Godność sędziego jako wartość i jako bat na niepokornych

Prawo karne Prawnicy

Uchybienie godności urzędu sędziego to pojęcie wciąż niedookreślone i trudne do jednoznacznego zdefiniowania - twierdzi sędzia Sądu Najwyższego Michał Laskowski. I podkreśla, że w tej sytuacji powinno ono być z dużą ostrożnością wykorzystywane jako podstawa odpowiedzialności dyscyplinarnej.

19.12.2018

SN: Prokurator ukarany za odmowę wykonania polecenia przełożonego

Prawo karne Prokuratura

Prokurator został ukarany naganą za lojalność wobec przeciwnika procesowego i brak podporządkowania się decyzjom swego zwierzchnika, który zmienił żądanie aktu oskarżenia wbrew wcześniejszemu uzgodnieniu kary w trybie konsensualnym.

18.12.2018
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski