Pierwsze tajne posiedzenia nowej Izby Dyscyplinarnej SN

Prawo karne

We wtorek 20 listopada Sąd Najwyższy zainaugurował pracę nowej Izby Dyscyplinarnej trzema niejawnymi posiedzeniami. Dotyczyły one spraw proceduralnych w sprawie dwóch radców prawnych i jednego adwokata. W grudniu - odbędą się rozprawy jawne.

20.11.2018

Kradzież powyżej 500 zł jest już przestępstwem

Prawo karne

Kwota 500 zł będzie stałym progiem, od którego kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem. Taką zmianę wprowadza wchodząca 15 listopada br. nowelizacja kodeksów karnego i wykroczeń. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, które ją zaproponowało, ma to pozwolić na skuteczniejsze zwalczanie drobnych kradzieży.

15.11.2018

Dwoje sędziów wskazanych przez poprzednią KRS zasili SN

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Wąsek-Wiaderek i Paweł Wiliński zostali w czwartek powołani przez prezydenta na stanowiska sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego. Zarekomendowała ich poprzednia Krajowa Rada Sądownictwa, a Andrzej Duda prawie półtora roku zwlekał z decyzją o ich nominacji. W SN nominacje "starych" kandydatów odebrano jako sygnał o uznaniu przez prezydenta zabezpieczenia TSUE.

08.11.2018

Dostęp do adwokata w Polsce wciąż ułomny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Osoba zatrzymana powinna mieć od samego początku dostęp do adwokata, bo to zapobiega nadużyciom służb - podnoszą prawnicy. Tymczasem - jak oceniają - polskie przepisy nadal odbiegają od międzynarodowych standardów.

30.10.2018

Prof. Waltoś: Nie ma warunków do napisania dobrego prawa karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wkrótce zapewne potrzebne będzie przygotowanie kolejnej edycji podręcznika "Proces karny" - stwierdził prof. Stanisław Waltoś prezentując w sobotę na na Międzynarodowych Tragach Książki w Krakowie 14. wydanie tej publikacji. Skrytykował jednocześnie częste zmiany procedury karnej, które zmuszają z kolei do częstych zmian w podręcznikach.

27.10.2018

SN oceni, czy zażywanie narkotyku oznacza posiadanie

Prawo karne

Kierujący samochodem pod wpływem narkotyku został za to ukarany, ale sąd skazał go także za wcześniejsze „posiadanie” marihuany. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasację na korzyść skazanego,...

06.10.2018
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski