SN: Błąd w diagnozie to nie przestępstwo, ale można dochodzić odszkodowania

Prawo karne Prawo cywilne

Błąd diagnostyczny nie naraził pacjenta na bezpośredni ciężki uszczerbek poprzez skrócenie życia, ani nie wpłynął na zaawansowanie choroby - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i utrzymał wyrok uniewinniający dla lekarki, która nie rozpoznała nowotworu. Sąd potwierdził jednak, że doszło do błędu medycznego, więc w tej sprawie można dochodzić odpowiedzialności cywilnej.

26.04.2020

Prof. Zagrodnik: Polski proces karny trudny dla oskarżonych

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W polskim modelu procesu karnego dochodzi do konfrontacji oskarżonego z aparatem państwa, jego organami, z ich szerokim zapleczem personalnym, aparatem techniczno-organizacyjnym i zasobami finansowymi. Osoba nieprzygotowana do tego jest bez szans, a obrońca jest prawdziwą ostoją nie tylko interesów oskarżonego, ale również szerzej rozumianych praw i wolności - mówi prof. Jarosław Zagrodnik.

24.04.2020

Kontrowersyjne karanie za naruszanie zakazów w związku z epidemią

Prawo karne Koronawirus

W związku z epidemią choroby COVID-19, w polskim systemie prawnym pojawił się szereg zaskakujących konstrukcji prawnych. Np. daleko idące obostrzenia dotyczące podstawowych konstytucyjnych wolności, takich jak wolność przemieszczania się, wolność zgromadzeń czy prowadzenia działalności gospodarczej - piszą Piotr Raś i Bartłomiej Błaszczyk.

23.04.2020

Prokuratura zatrzymała podejrzanego o wyciek danych sędziów

Prawo karne Prawnicy RODO

Prokuratura Regionalna w Lublinie zatrzymała 29-letniego Krzysztofa J. podejrzanego o wyciek danych z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Mężczyzna jest pracownikiem jednej z firm zewnętrznych, z którą KSSiP zawarła umowę o świadczenie usługi zarządzania zasobami serwerowymi.

23.04.2020

Bezpłatny LEX Alert Koronawirus przeprowadzi przez czas pandemii

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

W czasach koronawirusa prawo zmienia się bardzo często i szybko – samą tarczę antykryzysową nowelizowano ostatnio kilkukrotnie. Ustawodawca nie ułatwia sprawy, wprowadzając przepisy, które zawierają luki i budzą wiele pytań. W trudnych czasach pandemii trzeba korzystać z pewnych i sprawdzonych źródeł wiedzy. Dlatego naszym Czytelnikom i Klientom udostępniamy bezpłatnie specjalną bazę wiedzy, uwzględniającą wszystkie prawne aspekty Covid-19.

22.04.2020

Trochę mniej wyroków śmierci na świecie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Liczba egzekucji na świecie spadła w ubiegłym roku o 5 proc. i była najmniejsza od dekady. Są jednak wyjątki od tej tendencji, bo np. Arabia Saudyjska, Irak, Sudan Południowy i Jemen działają wbrew globalnym trendom i zwiększają liczbę egzekucji - wynika z raportu Amnesty International. Jego autorzy stwierdzają też, że nie wszystkie państwa ujawniają dane na ten temat.

22.04.2020

Departament Stanu USA krytykuje Polskę za naruszanie praw człowieka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Polsce wciąż dochodzi do naruszania praw człowieka - ogłosił w dorocznym raporcie Departamentu Stanu USA. I wskazał, że chodzi m.in. o ograniczanie przez polski rząd zakresu niezawisłości sędziowskiej, a także o politykę wobec mniejszości, w tym o dyskryminację i ataki na osoby nieheteroseksualne.

18.04.2020

Drakońską karę można, a czasem warto zaskarżyć

Prawo karne

Łączna kwota kar nałożonych za naruszenie zasad kwarantanny i innych obostrzeń związanych z epidemią przekroczyła już w Polsce 4,7 mln zł. Kary są często drakońskie, maksymalna wysokość może sięgnąć nawet 30 tys. zł. Ze względu na niezbyt precyzyjne przepisy, a nawet zarzuty niekonstytucyjności, część sankcji budzi wątpliwości. Jeśli więc mamy wątpliwości, warto złożyć odwołanie.

18.04.2020

Prokuratura sprawdza stan opieki w DPS-ach

Prawo karne Opieka zdrowotna Koronawirus

Prowadzimy postępowania pod kątem rażącego naruszenia procedur w kilku domach pomocy społecznej - poinformował w piątek prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jak dodał, sprawy tego typu są przedmiotem badania w ramach śledztwa ws. jednej z warszawskich placówek pielęgnacyjno-opiekuńczych.

17.04.2020

RPO: Zakaz edukacji seksualnej to ograniczanie praw i wolności

Prawo karne Zarządzanie oświatą

W tym tygodniu Sejm zajmuje się obywatelskim projektem nowelizacji kodeksu karnego, która ma rozszerzyć zakres przepisu zakazującego propagowania czynów pedofilskich w ten sposób, by obejmował każdą formę propagowania obcowania płciowego małoletnich - w tym także edukację seksualną. Według RPO to ograniczanie praw uczniów.

15.04.2020

Podczas epidemii możliwy zakaz zgromadzeń, ale wprowadzony legalnie i z prawem do krytyki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Zwykłymi ustawami nie można ograniczać wolności zgromadzeń bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego - twierdzą prawnicy, odnosząc się do zakazów w związku z epidemią koronawirusa. A orzecznictwo sądów potwierdza, że nawet w szczególnych sytuacjach rolą państwa ma być zapewnienie warunków do realizacji wolności w imię funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa.

15.04.2020

Urząd skarbowy zajmie majątek bez udziału prokuratora

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł samodzielnie decydować o przekazaniu przedmiotów zajętych w postępowaniu karnym skarbowym na rzecz podmiotów leczniczych, służb oraz instytucji państwowych i samorządowych. Do tej pory uprawnienia w tym zakresie miał prokurator. Zdaniem ekspertów, dawało to większą gwarancję rzetelności. Podkreślają, że nowe rozwiązanie jest ryzykowne.

14.04.2020

SA: Kto bije sąsiada kulą inwalidzką, nie jest pokrzywdzonym, lecz napastnikiem

Prawo karne

Powód domagał się zadośćuczynienia. Wskazał, że pozwany go przewrócił. Faktycznie tak się stało, lecz działanie pozwanego mieściło się w granicach obrony koniecznej. Pozwany bronił się bowiem przed atakiem ze strony powoda, który bił go kulą inwalidzką. Roszczenie powoda było więc niezasadne - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

12.04.2020

Świąteczny nastrój nie ustrzeże przed karą za złamanie zakazów

Prawo karne

Wielkanoc w domu z najbliższą rodziną - to zalecenia rządu w związku z epidemią koronawirusa, formalnego zakazu wyjazdów do rodziny jednak nie ma. Co absolutnie nie oznacza, że nie można za to słono zapłacić. Tegoroczne święta to też msze tylko do pięciu osób i oczywiście brak możliwości hucznego obchodzenia Śmigusa Dyngusa.

11.04.2020

W czasie pandemii dobre zmiany w wykonywaniu kary pozbawienia wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wraz z wejściem w życie ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową, zmianie uległy także zasady udzielania przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności oraz udzielania zgody na wykonanie jej w systemie dozoru elektronicznego. To korzystne zmiany dla skazanych, gdyż umożliwiają skorzystanie z tej instytucji znacznie większej ich liczbie - pisze adwokat Anna Chybińska.

10.04.2020

Dozór elektroniczny, sam wymiar kary nie wystarczy

Prawo karne

Koronawirus spowodował zmiany w zakresie dozoru elektronicznego. Tarcza antykryzysowa 1 rozszerzyła możliwość odbywania kary w tym systemie także na osoby, skazane na kary do 1,5 roku więzienia. Sama "kara" jednak nie wystarczy, trzeba spełnić szereg przesłanek i to łącznie - m.in. w zakresie miejsca pobytu, możliwości technicznych i zgody współmieszkańców.

09.04.2020

Rodzinne święta na razie tylko niezalecane

Prawo karne Koronawirus

Tegoroczną Wielkanoc powinno się spędzać w domu z najbliższą rodziną, nie planować wyjazdów, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Tyle że jest to na razie rekomendacja, a nie formalny zakaz. Ograniczenia dotyczące przemieszczania się obowiązują do 11 kwietnia, ale jest prawdopodobne, że zostaną przedłużone.

07.04.2020

SN: Nieudolne uwodzenie dziecka przez internet jest karalne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd pierwszej instancji musi jeszcze raz nachylić się nad sprawą pedofila, który nieudolnie usiłował uwodzić dziecko w internecie - orzekł Sąd Najwyższy. Okazało się bowiem, że miał do czynienia z dorosłym. Powstał problem, czy można za taką próbę mężczyznę skazać, zwłaszcza, gdy sąd rejonowy go uniewinnił.

07.04.2020

Problematyczne sekcje zwłok w warunkach ryzyka zakażenia

Prawo karne Koronawirus

W warunkach pandemii każda czynność postępowania karnego, która może wiązać się z osobistym kontaktem z osobą potencjalnie zarażoną lub z materiałem biologicznym, staje się zagrożeniem dla prowadzącego oraz uczestników. Bo oględziny i otwarcie zwłok muszą być w zasadzie wykonywane osobiście - pisze prof. dr hab. Piotr Girdwoyń

06.04.2020

Więźniowie i służba więzienna zagrożeni koronawirusem, RPO pyta o procedury

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Osoby pozbawione wolności i funkcjonariusze Służby Więziennej obawiają się rozprzestrzenienia się koronawirusa w więzieniach. Zalecenia w tym zakresie wydały ostatnio światowe i europejskie organizacje. Wątpliwości RPO budzi to, że od adwokatów wymaga się zaświadczeń o ich stanie zdrowia, by mogli spotkać się z osadzonymi klientami.

05.04.2020