Ministerstwo Sprawiedliwości ponownie szykuje zaostrzenie kar za niektóre przestępstwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projekt zmian w kodeksie karnym ma być zbliżony do reformy, którą w lipcu zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Chodzi więc m.in. o zaostrzenie kar za przestępstwa pedofilskie czy wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiada, że projekt zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów do końca roku.

26.08.2020

MS wraca do projektu o karach dla podmiotów zbiorowych - przedsiębiorcy zaniepokojeni

Prawo karne Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do swojego projektu przewidującego, że odpowiedzialność zbiorowa byłaby stosowana wobec dużych firm, zatrudniających ponad 250 pracowników. Według koncepcji resortu przepisy nałożyłyby na przedsiębiorcę obowiązek zapobiegania popełnianiu przestępstw przez pracowników i współpracowników firmy.

25.08.2020

Warchoł: Konfiskata in rem sposobem na "ukrywanie" nielegalnego majątku

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Konfiskata in rem jest potrzebna do tego, by odbierać majątki pochodzące z brutalnych gangsterskich przestępstw, osobom które je posiadają, a nie są formalnie sprawcami - takie jak np. żona, dziewczyna, rodzice, rodzeństwo bossa mafii - wskazuje Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. I dodaje, że obowiązujące przepisy nie dają takiej możliwości.

24.08.2020

Raport: Polskie państwo nie chroni osób LGBTI

Prawo karne

Aż 47 proc. osób LGBTI w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyło dyskryminacji w kluczowych obszarach życia takich jak zatrudnienie, edukacja, opieka zdrowotna czy rozrywka. Jednocześnie, aż 15 proc. doświadczyło ataku fizycznego lub przemocy seksualnej w ciągu ostatnich 5 lat. Jest to najwyższy wskaźnik w Europie.

24.08.2020

Konfiskata prewencyjna coraz bliżej - projekt wkrótce w planie prac rządu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W najbliższym czasie do wykazu prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma trafić ustawa pozwalająca na tzw. konfiskatę prewencyjną. Przeciwko planowanym zmianom są m.in. organizacje zrzeszające przedsiębiorców - już w maju apelowały do resortu sprawiedliwości o wycofanie się z tych prac.

24.08.2020

Skarbówka na tropie podróbek

Prawo karne Ordynacja Administracja publiczna

Przez pierwsze siedem miesięcy 2020 roku (od stycznia do lipca) Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziło niemal 300 interwencji. Zatrzymała w tym czasie podrobione towary o łącznej wartości około 27,5 milionów złotych. Najczęściej są to: odzież, zabawki, sprzęt sportowy, kosmetyki, papierosy, zegarki, biżuteria, galanteria i sprzęt elektroniczny.

24.08.2020

Ręka nie wędka, ale kłusownik nie uniknie kary

Prawo karne

Choć przepisy o rybactwie śródlądowym nie przewidują kary za połów gołymi rękami, nie oznacza to, że kłusownik pozostaje bezkarny. Odpowiada za zabór mienia i zapłaci za to grzywnę w wysokości 300 złotych. Sąd uznał, że czyn miał charakter nieuprawniony i nielegalny - został on dokonany w celu przywłaszczenia ryb.

22.08.2020

RPO apeluje do MF o ochronę uczciwych podatników i zmianę przepisów

Prawo karne Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Przepisy umożliwiają organom podatkowym nakładanie surowych kar na uczciwych podatników. A przed zarzutami wykorzystywania nierzetelnych faktur nie da się obronić. Rzecznik praw obywatelskich apeluje do ministra finansów o zmianę prawa.

21.08.2020

Adwokatura: Zatrzymani aktywiści LGBT nie mogli skorzystać z pomocy prawników

Prawo karne Prawnicy

Policja nie zapewniła zatrzymanym 7 sierpnia uczestnikom zgromadzeń efektywnego prawa do obrony - stwierdza Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie i prosi o interwencję w tej sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich. I przypomina, że Polska wciąż nie wprowadziła europejskich zasad w tej dziedzinie.

21.08.2020

Kierowca czy fundator odpowiada za homofobiczne banery na ciężarówkach?

Prawo karne Prawo cywilne

Kierowcy furgonetek obwieszonych banerami ostrzegającymi przez „homoseksualnym lobby” stawali kilkakrotnie przed sądami obwinieni o popełnianie takich wykroczeń jak naruszenie zakazu używania urządzeń nagłaśniających, zakłócanie porządku i inne. Nasuwa się jednak pytanie, czy odpowiedzialność karną za homofobiczne banery ma ponosić tylko kierowca furgonetki - pisze Marcin Kochanowski.

21.08.2020

Społeczny projekt na rzecz wypowiedzenia konwencji stambulskiej trafił do Sejmu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla rodziny, nie dla gender" złożył we wtorek w Sejmie projekt ustawy mający na celu wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Autorzy projektu załączyli do niego 3,5 tys. podpisów. To kolejny krok w tym kierunku, po wezwaniu rządu do wypowiedzenia konwencji przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

18.08.2020

Tęczowa flaga na pomniku - znieważenie czy uprawniony protest? 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Czy tęczowa flaga na pomnikach znieważa? Wygląda na to, że sądy orzekające w tych sprawach będą musiały zmierzyć się kilkoma poważnymi wątpliwościami, jakie rodzi ta sprawa - pisze Marcin Kochanowski. I dodaje, że będą min. musiały wziąć pod uwagę prawo osób używających takich flag do wypowiedzi i protestu.

17.08.2020

Będzie więcej żołnierzy USA i z poszanowaniem polskiego prawa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W przypadkach uznanych za ważne amerykańscy żołnierze będą podlegać polskiej jurysdykcji karnej z wyjątkiem czynów popełnionych na służbie, a obiekty zajmowane przez jednostki USA nie będą miały eksterytorialnego charakteru. Takie m.in. zasady znalazły się w podpisanej w sobotę umowie o współpracy obronnej z USA.

15.08.2020

Tęczowe flagi na pomnikach - szacunku nie buduje się strachem przed karą

Prawo karne

Polskie przepisy dotyczące prawnokarnej ochrony uczuć religijnych oraz czci miejsc upamiętnienia pozostają dosyć restrykcyjne, a jednocześnie - nieostre. Niewątpliwie mają one chronić wartości, ale kuriozalnie nadgorliwe stosowanie niezdefiniowanego prawa zaczyna przypominać próbę nie budowy, a wymuszania szacunku.

15.08.2020

Jest wyrok TSUE, a polski fiskus wciąż wykorzystuje dowody z innych spraw

Prawo karne Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Organy skarbowe nie chcą wznawiać postępowań podatkowych po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w głośnej sprawie Glencore. Polska skarbówka - wbrew stanowisku unijnego sądu - odmawia dostępu do zebranych w innych postępowaniach dowodów także w bieżących sprawach. Podatnicy w rezultacie pozbawieni są ochrony, a fiskus wykorzystuje sytuację i wydaje niekorzystne decyzje.

14.08.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Zamknięcie kancelarii na 1,5 roku oznacza jej upadek

Prawo karne Prawnicy

Zawieszenie radcy prawnego w czynnościach na rok i sześć miesięcy to kara zbyt surowa - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, mimo, że poprzednio obwiniony też złamał zakaz działalności. - Wysoka sankcja oznacza w zasadzie śmierć kancelarii; odchodzą klienci korporacyjni do innych radców i adwokatów i radca musi zaczynać od nowa - dodał sąd.

14.08.2020

Senat za przywróceniem dawnych zasad wnoszenia subsydiarnego aktu oskarżenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Uproszczenie i skrócenie procedury wnoszenia przez pokrzywdzonego subsydiarnego aktu oskarżenia w procedurze karnej - taką zmianę w prawie przewiduje projekt ustawy przyjęty w czwartek przez Senat. Uchwalenie ustawy będzie oznaczało przywrócenie regulacji sprzed nowelizacji Kodeksu postępowania karnego z 19 lipca 2019 r.

13.08.2020

Senat proponuje przepis o łączeniu kar pozbawienia i ograniczenia wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Senat przyjął w czwartek projekt nowelizacji ustawy, która ma znieść obowiązek wymierzania łącznej kary pozbawienia wolności w przypadku jednoczesnego skazania na karę pozbawienia i ograniczenia wolności. Zmiany te są wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Za przyjęciem nowelizacji głosowało wszystkich 90 senatorów biorących udział w głosowaniu.

13.08.2020