Papież: Kara śmierci sprzeczna z Ewangelią

Prawo karne

Uciekanie się do kary śmierci jest nieludzkie, to "kara sprzeczna z Ewangelią" - stwierdził poniedziałek papież Franciszek. I dodał, że każde życie jest święte i należy je chronić bez żadnych wyjątków.

17.12.2018

Straże miejskie chcą mieć prawo interwencji wobec kierowców

Prawo karne Samorząd terytorialny

Poszerzenie uprawnień straży miejskich i wzmocnienie współpracy z policją w obszarze porządku publicznego, to cele prac Międzyresortowego Zespołu ds. współpracy ze Strażami Miejskimi w MSWiA. Strażnicy mieliby prawo interweniowania w przypadku niektórych wykroczeń.

17.12.2018

Rok po MeToo - ofiary nadal bez skutecznej ochrony

Prawo karne

Przeciwdziałanie przemocy seksualnej wymaga systemowych rozwiązań - w tym zmian w prawie, zwiększenia świadomości społecznej, edukacji policjantów, prokuratorów i sędziów - uważają przedstawiciele RPO i organizacji zajmujących się prawami kobiet.

15.12.2018

Będzie skarga do sądu na postanowienie o przeszukaniu

Prawo karne

Możliwość złożenia przez kontrolowaną osobę do właściwego sądu rejonowego zażalenia na postanowienie o przeszukaniu - to jedna ze zmian wynikających z uchwalonej w piątek przez Sejm nowelę ustawy o policji i kilkunastu innych ustaw, dotyczącą m.in. zakresu czynności podczas przeprowadzania kontroli osobistej.

14.12.2018

Unia chce walczyć z nowymi sposobami okradania kont bankowych

Prawo karne Finanse

Rada UE i Parlament Europejski zgodziły się znowelizować przepisy dotyczące płatności bezgotówkowych. Mają one ujednolicić zasady ścigania takich przestępstw jak phishing czy skimming, a także objąć walutę wirtualną.

13.12.2018

Ustawa dostosuje zasady kontroli osobistej do Konstytucji

Prawo karne

Możliwość złożenia zażalenia na postanowienie o przeszukaniu do właściwego sądu rejonowego - to jedna ze zmian przewidzianych projekt nowelizacji kilkunastu ustaw dotyczący m.in. zakresu czynności podczas przeprowadzania kontroli osobistej. W Sejmie odbyło się w środę jego pierwsze czytanie i posłowie zdecydowali o skierowaniu do prac w komisjach.

13.12.2018

SN: Prokurator obwiniony o złożenie propozycji korupcyjnej

Prawo karne Prokuratura

Prokurator rejonowy z Lubartowa został obwiniony o złożenie propozycji korupcyjnej i ujawnienie tajemnicy postępowania karnego. Grozi mu nawet kara złożenia z urzędu. Sąd Najwyższy przesłuchał świadków w tej sprawie. Dalszy ciąg rozprawy - 19 stycznia 2019 r.

13.12.2018

Symulacja procesu w SN - Wilk skazany za połknięcie Czerwonego Kapturka

Prawo karne Szkoła i uczeń

Na największej sali Sądu Najwyższego zapadł wyrok skazujący Wilka za połknięcie babci i Czerwonego Kapturka - 10 lat ograniczenia wolności, dozór elektroniczny, zakaz opuszczania lasu i dozór kuratora. Była to rozprawa edukacyjna z udziałem znanych prawników w reżyserii Michała Zadary. W określeniu wymiaru kary uczestniczyły też przebywające na sali dzieci.

11.12.2018

Strasburg: Adam Słomka miał prawo krytykować wyrok SN

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że kara porządkowa 14 dni pozbawienia wolności dla Adama Słomki za naruszenie powagi sądu, które nastąpiło w chwili ogłoszenia wyroku w sprawie członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, stanowiła naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii.

10.12.2018

Prokuratura zarzuca byłym szefom KNF szkody w SKOK Wołomin

Prawo karne

Działali na szkodę interesu publicznego dopuszczając do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 mld złotych oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 mln złotych - taki zarzut prokuratura stawia zatrzymanym wczoraj byłemu szefowi i urzednikom Komisji Nadzoru Finansowego.

07.12.2018

UE: Nowe prawo wymusi usuwanie treści terrorystycznych z internetu

Prawo karne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Wprowadzenie zasady jednej godziny, co ma oznaczać, że w ciągu 60 minut od decyzji odpowiednich organów w sprawie pojawienia się treści terrorystycznych w sieci mają one być usunięte ze stron internetowych, przewiduje przewiduje projekt unijnego rozporządzenia.

06.12.2018

SN: Prokurator od wypadków drogowych prowadziła auto "po spożyciu"

Prawo karne Prokuratura

Sąd Najwyższy odroczył rozprawę dyscyplinarną prokurator z Wrześni do 1 lutego 2019 r. w celu uzyskania opinii biegłego neurologa i psychiatry. Obwinionej, która specjalizuje się w oskarżaniu sprawców wypadków drogowych, zarzuca się jazdę po pijanemu.

06.12.2018

Ministerstwo Sprawiedliwości chwali się przyspieszeniem, którego nie ma

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzana przez Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa już doprowadziła do skrócenia postępowań w najważniejszych dla Polaków sprawach - twierdzi resort. Tymczasem ze statystyk zbieranych przez MS wynika, że jest przeciwnie. W 2015 r. proces w sądzie rejonowym trwał średnio cztery miesiące, a w 2017 r. - 5,4 miesiąca.

05.12.2018

UE: Nowe prawo ułatwi konfiskowanie mienia pochodzącego z przestępstwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Skuteczne zabezpieczanie i konfiskowanie mienia pochodzącego z przestępstwa w całej Unii Europejskiej mają zapewnić przepisy nowego unijnego rozporządzenia o wzajemnym uznawaniu nakazów zabezpieczenia i nakazów konfiskaty. Nowe rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie za dwa tygodnie.

04.12.2018

SN: Wszyscy winni zawalenia hali MTK poniosą karę

Prawo karne Budownictwo

Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający wobec Nowozelandczyka, byłego członka zarządu hali MTK, Bruce'a R. i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach. SN stwierdził, że dowody wskazują, iż wiedział o wadliwej konstrukcji dachu hali i był świadomy zagrożenia katastrofą, lecz jej nie przeciwdziałał.

29.11.2018

SA: Zachowanie się na drodze to elementarz. Również dla nastolatka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Świadomość, że łamią prawo i narażają się na niebezpieczeństwo mieli oboje uczestnicy wypadku. Jednak większą winę za upadek holowanej osoby ponosi kierowca skutera, choćby dlatego, że był pełnoletni i miał uprawnienia do kierowania pojazdami. Mógł i powinien zatem powstrzymać się od jazdy. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

29.11.2018
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski