Sąd: Zderzenie z kolumną rządową z winy kierowcy seicento

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sebastian Kościelnik, kierowca fiata seicento jest winien zderzenia z kolumną rządową, którą jechała premier Beata Szydło. Kierowca musi zapłacić po tysiąc zł nawiązki byłej premier i funkcjonariuszowi BOR. Wyrok jest nieprawomocny, a obrońca oskarżonego zapowiada złożenie apelacji. Ale zdaniem sądu także kierowca BOR złamał przepisy.

09.07.2020

Przy okazji pandemii areszty z ograniczonym prawem do obrony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Oprócz przepisów prowadzących do zaostrzenia sankcji karnych, podpisem pod Tarczą 4.0. prezydent sprezentował obywatelom nowelizację art. 250 Kodeksu postępowania karnego. Przepis ten dotyczy stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego – tymczasowego aresztowania. Wprowadzone zmiany doprowadziły do znacznego ograniczenia prawa do obrony przed sądem.

09.07.2020

TSUE: Wyrok skazujący nie wystarczy, żeby wydalić cudzoziemca

Prawo karne Administracja publiczna Prawo unijne

Decyzja o wydaleniu cudzoziemca, który posiada zezwolenie na pobyt długoterminowy nie może zostać podjęta wyłącznie w oparciu o wydane wyroki skazujące. Trzeba bowiem ustalić, czy człowiek ten stanowi rzeczywiste i dostatecznie poważne zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Należy też uwzględnić konsekwencje wydalenia dla niego oraz członków jego rodziny.

09.07.2020

Sprawa blogera z Mosiny do wznowienia?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po tym jak polski rząd przyznał się do naruszenia swobody wypowiedzi blogera ukaranego za krytykę burmistrz Mosiny i zobowiązał się do wypłacenia mu zadośćuczynienia, wspierająca go Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła o wznowienie postępowania i uniewinnienie. Decyzję podejmie Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

08.07.2020

Gdańska prokuratura oskarża autorów akcji zniesławiającej osoby LGBT

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście, jako pierwsza w Polsce, skierowała przeciwko kierowcy "homofobusa" akt oskarżenia o zniesławienie społeczności LGBT. W ocenie prawników i obrońców praw człowieka takie działania prokuratur powinny być normą. Wskazują jednak na luki w prawie, które powodują, że mowa nienawiści w takich przypadkach jest nadal bezkarna.

08.07.2020

Izba Dyscyplinarna SN wydaliła ze służby prokuratora, który pił w pracy i po pracy

Prawo karne Prawnicy

Adekwatna do poziomu, stopnia społecznej szkodliwości czynów i ciężaru gatunkowego popełnionych przez niego przewinień jest kara wydalenia ze służby. Izba Dyscyplinarna uznała, że sankcja czyni zadość wymogom prewencji ogólnej i indywidualnej - orzekł Izba Dyscyplinarna SN w składzie dwóch sędziów zawodowych i ławnika.

07.07.2020

Szypulska: Molestowanie seksualne na uczelniach nadal tematem tabu

Prawo karne Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Aż 40 proc. ankietowanych studentek i studentów przyznaje, że doświadczyło molestowania. Co gorsze, często ze strony wykładowców i w przestrzeni publicznej - mówi w rozmowie z Prawo.pl Agata Szypulska, prawniczka w Zespole do spraw Równego Traktowania Biura RPO. I dodaje, że nadal brakuje jasnych i przejrzystych procedur, które mogły by temu przeciwdziałać.

06.07.2020

Policjant teraz szybciej skontroluje kierowcę

Prawo karne Policja

Od 1 lipca policjanci zyskali bezpośredni dostęp do danych o uprawnianiach kierowcy oraz motorniczego. Pozwoli to na szybszą weryfikację danych i tym samym skróci czas kontroli drogowej. A jeśli zajdzie potrzeba, funkcjonariusz od razu wygeneruje plik pdf, zawierający wyszukane dane, który może posłużyć w prowadzonej sprawie.

04.07.2020

Sędzia skazany na rok w zawieszeniu za kradzież sprzętu elektronicznego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków ogłosił w piątek wyrok skazujący na kary jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu sędziego sądu apelacyjnego Roberta W. oraz jego żonę Ewę W., oskarżonych o kradzież sprzętu elektronicznego o łącznej wartości ponad 4 tys. zł z marketów we Wrocławiu i Wałbrzychu w lutym 2017 r.

03.07.2020

Prawo łaski nie tylko w wyjątkowych przypadkach

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nie do końca wiadomo, dlaczego prezydent zdecydował się zastosować prawo łaski wobec osoby skazanej za zgwałcenie małoletniego. Tłumaczył, że chodziło o uchylenie środka karnego i że zabiegała o to sama pokrzywdzona. Być może nie upłynął termin, by starać się o to w zwykłym trybie, czyli poprzez postanowienie sądu.

03.07.2020

Profesor Gruza: Dobra ustawa o biegłych pilnie potrzebna

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy w drugiej dekadzie XXI wieku, a przepisy dotyczące biegłych powstawały kilkadziesiąt lat temu i nie uwzględniają obecnej rzeczywistości. Zmiany są potrzebne i to w zakresie kryteriów wpisu biegłego na listę jak i jego odpowiedzialności za nierzetelną, sporządzoną bez odpowiedniej wiedzy merytorycznej opinię - mówi biegła sądowa Ewa Gruza,

03.07.2020

Zbrodnie komunistyczne nie przedawnią się

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna

Senat przyjął w czwartek nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wprowadza ona trwałe nieprzedawnianie się karalności zbrodni komunistycznych. Z aktualnych obecnie przepisów wynika natomiast, że część z tych zbrodni mogłaby się przedawnić 1 sierpnia 2020 roku.

02.07.2020

Śląski Uniwersytet Medyczny zadba o ochronę studentów przed mobbingiem

Prawo karne Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Ze strony władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jest wola współpracy i jasny sygnał potępiający zdarzenia, do których miało dochodzić w murach uczelni - informuje Niezależne Zrzeszenie Studentów, które podjęło rozmowy z uczelnią. Chodzi o przypadki mobbingu i molestowania zgłaszane przez studentów i studentki ŚUM.

01.07.2020

Koniec protestu w Gostyninie - więcej praw dla pacjentów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Porozumieniem w dyrekcją zakończył się trwający od tygodnia protest głodowy pacjentów Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) w Gostyninie (Mazowieckie). Wśród zaakceptowanych postulatów są m.in. zwiększenie dostępu do własnych urządzeń elektronicznych i internetu oraz prawo do odwiedzin bez pracownika ochrony.

01.07.2020

MS w czasie pandemii widzi szanse na rozwój mediacji

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mediacja może być skutecznym narzędziem w ograniczeniu negatywnych skutków pandemii koronawirusa – stwierdził wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas zorganizowanego we wtorek 30 czerwca br. spotkania z sędziami koordynatorami ds. mediacji działającymi w sądach okręgowych.

01.07.2020

Sądy nie mają gdzie kierować osób z nakazem terapii zaburzeń seksualnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zaledwie trzy placówki prowadzą dziś w Polsce terapię zaburzeń preferencji seksualnych, dostępną dla osób objętych nadzorem prewencyjnym, a nie skierowanych przez sądy do ośrodka w Gostyninie. Do tego wszystkie zlokalizowane są na południu Polski - w Krakowie, Rzeszowie i Tychach.

30.06.2020

SN: Prokurator nie może donosić na kolegę, jeśli nie jest pokrzywdzony

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Prokurator zaskarżył decyzję o umorzeniu śledztwa przez kolegę. A sąd rejonowy miał wątpliwości, czy jest on osobą pokrzywdzoną. Sąd Najwyższy odpowiedział, że testem, który pozwala na ustalenie, czy prawa zawiadamiającego zostały naruszone, jest stwierdzenie, że skutkiem był negatywny wpływ na prawem chronione dobra tej osoby.

30.06.2020

Prokuratura chce wyższej kary za molestowanie przez wychowawcę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kara dla opiekuna z ośrodka młodzieżowego za wykorzystywanie małoletnich podopiecznych jest rażąco niska - uznał Prokurator Generalny i skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach, dotyczącego opiekuna, który wykorzystywał seksualnie dwóch chłopców w wieku poniżej lat 15.

29.06.2020

Zmiany w kodeksie karnym przyczynią się do ukrywania błędów medycznych

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wprowadzanie przez rząd opresyjnego systemu karania lekarzy za błędy medyczne sprawi, że system ich raportowania w szpitalach będzie funkcjonował jeszcze gorzej. Zastraszony medyk nie zgłosi pomyłki ordynatorowi, z obawy przed karą więzienia - mówi dr Jacek Miarka, prezes Naczelnego Sądu Lekarskiego.

29.06.2020