Jest wyrok w sprawie tragedii na otrzęsinach w Bydgoszczy

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Były prorektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy Janusz P. nie dopełnił obowiązku nadzoru nad otrzęsinami na uczelni - uznał w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Gdańsku, uchylając uniewinniający wyrok dla naukowca. Sąd skazał trzy osoby oskarżone w sprawie śmierci trojga studentów podczas otrzęsin na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy w 2015 r.

28.12.2020

Zadawanie cierpienia zwierzętom jest karalne, ale zabijać można - łagodnie

Prawo karne Rynek i konsument

Skoro zwierzęta kręgowe nie są rzeczami, to nie powinny być traktowane jak żywność. A jednak obok nakazów humanitarnego traktowania, znajdują się przepisy pozwalające je łagodnie zabijać. Uśmiercane zwierzęta muszą być dobrze traktowane do ostatniej chwili życia - wskazują sądy. A zadawanie im cierpienia coraz częściej karane jest przez sądy więzieniem lub odebraniem koncesji na ich przewóz.

24.12.2020

Nowa ustawa lepiej definiuje doping w sporcie

Prawo karne Farmacja

Dostosowanie przepisów polskiego prawa do znowelizowanego Światowego Kodeksu Antydopingowego oraz Standardów Międzynarodowych, które zostały przyjęte podczas Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 r. w Katowicach, a będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., to cel podpisanej przez prezydenta ustawy.

23.12.2020

Kradzież choinek zdarza się coraz rzadziej

Prawo karne Środowisko

Kradzież choinek z lasu to już rzadkość. Jeszcze dziesięć lat temu nielegalnie wycięte drzewka liczono w tysiącach, teraz takich przypadków jest po kilkanaście. Osoba przyłapana z ukradzionym drzewkiem zapłaci mandat w wysokości 500 zł, ale kara może być wyższa.

23.12.2020

Trybunał w Strasburgu zajmie się inwigilacją przez polskie służby

Prawo karne Policja

Służby mogą w Polsce korzystać ze swoich szerokich uprawnień bez jakichkolwiek realnych ograniczeń, a obywatele nie mają tego jak sprawdzić, bo prawo nie przewiduje dostępu do informacji o tym, że ktoś był na celowniku służb, nawet jeśli inwigilacja już się zakończyła, a danej osobie nie postawiono zarzutów - przekonują autorzy skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

19.12.2020

Drobna przemoc domowa nadal bez reakcji z urzędu - Polska podtrzymuje zastrzeżenia do konwencji

Prawo karne Prokuratura Policja

Wszystkie przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej powinny być ścigane z urzędu - uważają zwolennicy Konwencji Stambulskiej, do której zastrzeżenia podtrzymał Sejm. Sprawcy przemocy domowej nie mogą się czuć bezkarni. Argument, że takie zgłoszenia i ściganie każdej przemocy z urzędu mogłoby zablokować funkcjonowanie policji - nie przekonuje.

19.12.2020

Minister Ziobro zamierza chronić wolność słowa w mediach społecznościowych

Prawo karne Prawo cywilne

Chcielibyśmy zaproponować narzędzia pozwalające odwołać się do organu, który rozstrzygnie, czy dane treści w mediach społecznościowych naruszają dobra osobiste - tak minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiada projekt nowych przepisów w sprawie ochrony wolności słowa.

17.12.2020

TSUE: Można uzależniać wydanie podejrzanego od sytuacji w polskich sądach, ale nie automatycznie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Informacje o systemowych lub ogólnych nieprawidłowościach w zakresie niezawisłości władzy sądowniczej w Polsce lub o pogłębieniu się tych nieprawidłowości nie stanowią podstawy do odmowy wykonania przez organy sądowe innych państw UE każdego europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez polski organ sądowy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

17.12.2020

Uzyskanie informacji z rejestru karnego będzie łatwiejsze

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ułatwienie procesu udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a także wydawania zaświadczeń przez inne organy administracji w formie dokumentu elektronicznego - to cel uchwalonych w środę zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, niektóre informacje z KRK można będzie uzyskać już w ciągu jednego dnia od daty wpływu żądania takiej informacji.

17.12.2020

TK: Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów zgodny z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepis nakazujący sądowi orzekanie dożywotnich zakazów prowadzenia wszelkich pojazdów w przypadku skazania za przestępstwo spowodowania śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości jest konstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK rozwiązanie to nie jest "zbyt surowe", a zawarte w przepisach ograniczenia dotyczące wymiaru kary nie są nadmierne

16.12.2020

Strasburg: Uniewinnienie nie wyłącza odpowiedzialności cywilnej

Prawo karne Prawo cywilne

Uniewinnienie w sprawie karnej od zarzutu jazdy samochodem pod wpływem alkoholu nie zwalnia uniewinnionego z odpowiedzialności cywilnej za spowodowane szkody. A wyrok sądu cywilnego, w którym zasądzono odszkodowanie, nie narusza zasady domniemania niewinności - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

16.12.2020

SN: Nie można zakazać dostępu do akt obwinionemu prokuratorowi

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zgodziła się z zastrzeżeniem Naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, że udostępnienie dokumentów obrońcy i obwinionemu o popełnienie przestępstwa prokuratorowi utrudni prowadzenie śledztwa. Według SN dostęp do dowodów nie zakłóci postępowania w sprawie uchylenia immunitetu i ustalenia czy został popełniony czyn zabroniony.

15.12.2020

Emil Wąsacz po latach uniewinniony, bo działał na korzyść Skarbu Państwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po prawie czterech latach procesu i 15 latach postępowania uniewinnieniem zakończył się proces przeciwko Emilowi Wąsaczowi, ministrowi skarbu w latach 1997 - 2000. Sąd nie tylko nie uznał zarzutów prokuratury o niedopełnienie w 1999 r. obowiązków przy prywatyzacji PZU, ale wręcz stwierdził, że oczywiste jest, że oskarżony działał na korzyść Skarbu Państwa.

14.12.2020

Prokuratura bada, czy dyrektor szpitala mógł urządzić zbiorowe strzyżenie

Prawo karne BHP Koronawirus

Prokuratura ponownie zbada czy dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Parczewie dopuścił się nadużycia uprawień. W czasie stanu epidemii zorganizował na terenie szpitala strzyżenie dla personelu. Dyrektor tłumaczy się troską o BHP pracowników i podkreśla, że wszystko odbyło się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

12.12.2020

SN kontynuuje postępowanie przeciwko sędziemu oskarżonemu o zbrodnię komunistyczną

Prawo karne Prawnicy

Instytut Pamięci Narodowej nie ustaje w ściganiu sędziów stanu wojennego, skazujących opozycjonistów na kary pozbawienia wolności. Oskarża się ich o zbrodnię komunistyczną, która jak zbrodnie przeciwko ludzkości - nie ulega przedawnieniu. Tym razem 11 grudnia br. Izba Dyscyplinarna SN nie zgodziła się na zawieszenie postępowania wobec sędziego tego sądu w stanie spoczynku.

12.12.2020

SA: Poprawna postawa osadzonego nie wystarczy do warunkowego przedterminowego zwolnienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Mimo, że skazany w warunkach izolacji więziennej zachowuje się poprawnie, to okoliczność ta nie przemawia jeszcze za uwzględnieniem jego wniosku o udzielenie mu warunkowego przedterminowego zwolnienia - wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach. Uzasadnił, że z dobrodziejstwa tej instytucji może skorzystać ten, kto wykazuje się szczególnym zaangażowaniem w proces odbywania kary.

12.12.2020

Adwokat Baszuk: Za wulgaryzmy na transparentach - mandat, a za prawdę - nie

Prawo karne Prawnicy

Osoby piastujące funkcje publiczne narażone są na osąd opinii publicznej i muszą liczyć się z krytyką. To zjawisko naturalne w państwie demokratycznym. Taka krytyka jest społecznie pożądana. Jeżeli podjęta jest w interesie publicznym, jeśli ma cechy rzeczowości, nie przekracza granic potrzebnych do osiągnięcia społecznego celu – jest chroniona przez prawo - twierdzi adwokat Radosław Baszuk,

12.12.2020

SN: Sprawa drukarza, który odmówił usługi organizacji LGBT, bez dalszego ciągu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator generalny doprowadził po latach do szeregu wznowień w sprawie osób, które skrzywdziły niepełnosprawnych i słabszych. Teraz matka z dzieckiem usunięta ze sklepu nie będzie mogła szukać ochrony prawnej - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego i pozostawiła bez rozpoznania apelację oskarżyciela posiłkowego reprezentującego organizację - Kampanię Przeciw Homofobii. [-Dlatego, że środek zaskarżenia nie przysługuje od orzeczenia wznowieniowego.

08.12.2020

Rozporządzenie przed ustawą - egzekwowanie obowiązku noszenia maseczek wciąż wątpliwe

Prawo karne Koronawirus Poprawmy prawo

Obowiązująca od 29 listopada nowelizacja przepisów miała w zamyśle ustawodawcy dać podstawy do karania osób łamiących przepisy związane z zapobieganiem epidemii, np. wymóg noszenia maseczek. Nie jest to jednak oczywiste, ponieważ rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane dzień wcześniej. Czy można więc przyjąć, że realizuje ono dyrektywę ustawy?

08.12.2020