UOKiK sprawdzi, czy ceny spadną po obniżce VAT

Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do sprzedawców o obniżki cen produktów spożywczych po ustawowych zmianach podatku VAT od pierwszego lutego. Podczas spotkania z branżą zapowiedział działania UOKiK i Inspekcji Handlowej, w tym stały monitoring cen wybranych artykułów żywnościowych i piętnowanie negatywnych praktyk sprzedawców.
Krzysztof Sobczak
20.01.2022
Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy
Po wstępnych badaniach szpitale odsyłają do domów ciężarne kobiety, które zgłaszają się z małowodziem lub bezwodziem - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I pyta Rzecznika Praw Pacjenta oraz NFZ, kto poniesie odpowiedzialność w przypadku wystąpienia u odesłanej sepsy lub jej zgonu.
Krzysztof Sobczak
20.01.2022
Opieka zdrowotna
Podwyżki cen paliw gazowych w Polce stanowią bezprecedensowe zagrożenie płynności finansowej nie tylko w odniesieniu do gospodarstw domowych, ale także podmiotów wykonujących działalności leczniczą, w tym szpitali i przychodni - pisze w wystąpieniu do premiera Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. I zwraca uwagę na zagrożenie dostępności do świadczeń medycznych.
Krzysztof Sobczak
20.01.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W środę w Kancelarii Prezydenta RP odbyły się konsultacje kierownictwa KPRP oraz przedstawicieli rządu w sprawie Polskiego Ładu. Kancelaria Prezydenta przedstawiła swoje uwagi dotyczące wprowadzanych przepisów. Dotyczyły one zarówno rozliczeń osób fizycznych jak i przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
20.01.2022
PIT Polski Ład
Konieczne jest powołanie wyspecjalizowanego i niezależnego organu nadzoru nad służbami specjalnymi, posiadającego realne kompetencje w zakresie ochrony praw i wolności obywatelskich. Ale kiedy pojawia się konkretny pomysł na stworzenie takiego organu, mnożą się trudności w sformułowaniu jego zadań i kompetencji oraz usytuowaniu w istniejącym systemie prawa.
Tomasz Oklejak
20.01.2022
Prawo karne Prokuratura Policja

SN stanął po stronie dziennikarzy zatrzymanych w strefie stanu wyjątkowego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Rozporządzenie w sprawie zakazu przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym jest niekonstytucyjne, nieproporcjonalnie wkroczyło bowiem w wolność wyboru miejsca pobytu - stwierdził Sąd Najwyższy w sprawie dotyczącej trójki dziennikarzy zatrzymanych w strefie objętej stanem wyjątkowym. Zdaniem Grupy Granica to przełomowe orzeczenie.
Krzysztof Sobczak
19.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rolniczym handlu detalicznym. Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż własnych produktów. Przychody z tego tytułu do 100 tysięcy złotych będą zwolnione z podatku. Dotychczas limit wynosił 40 tysięcy złotych.
Krzysztof Koślicki
19.01.2022
PIT Rachunkowość

Kongres KPMG: Podatników czeka rok pełen wyzwań

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
W środę odbyła się dwunasta już edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG. Z wystąpień ekspertów płynie jeden wniosek – 2022 rok będzie czasem wielu trudnych wyzwań dla podatników. Dostarczą ich kompleksowe zmiany w ramach Polskiego Ładu, ale także praktyka organów podatkowych m.in. w zakresie cen transferowych, podatku u źródła czy kosztów uzyskania przychodów w firmach, które działają w grupach.
Krzysztof Koślicki
19.01.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Europejskie organy regulacyjne nałożyły w 2021 roku niemal 1,1 mld euro kar z tytułu naruszeń Rozporządzenia o Ochronie Danych (RODO), co oznacza siedmiokrotny wzrost w porównaniu z rokiem wcześniej, wynika z najnowszego raportu międzynarodowej kancelarii prawnej DLA Piper.
Krzysztof Sobczak
19.01.2022
RODO
Ustawa pozwalająca m.in. pracodawcom na sprawdzanie, czy pracownicy są zaszczepieni oraz na wymaganie wykonania testu, powinna być uchwalona - stwierdziła w przyjętym we wtorek stanowisku Rada Ministrów. Projekt jest już w Sejmie po pierwszym czytaniu, ale wstrzymano prace nad nim. Teraz kierownictwo PiS zapowiada drugie czytanie na najbliższym posiedzeniu.
Krzysztof Sobczak
19.01.2022
BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Spółka NTIM, która promowała w Polsce platformę rockwall.investments została ukarana przez Prezesa UOKiK. Sankcje za promowanie zakazanych piramid finansowych otrzymali także członkowie jej zarządu, którzy umyślnie dopuścili do naruszeń. Natomiast firmy Luxinvest, Quantum i Quantum International mają zwrócić konsumentom środki wpłacone na pakiety szkoleniowe.
Krzysztof Sobczak
19.01.2022
Od 1 stycznia 2022 r. gminy nie mają prawa wypłacać strażakom ochotnikom ekwiwalentu za udział w działaniach ratowniczych oraz szkoleniach pożarniczych. Dokonanie przez gminę takiej wypłaty może być uznane za złamanie ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych - alarmuje dr Dariusz P. Kała, specjalizujący się w prawie ochrony przeciwpożarowej.
Dariusz Kała
19.01.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Jeśli powód zostanie wezwany do uzupełnienia braków formalnych w pozwie lub wniosku, powinien dokładnie je przeanalizować i uzupełnić pismo, a konkretnie każdy jego mankament. W orzecznictwie przyjmuje się, że nie wystarczy podjęcie w terminie przez stronę czynności i częściowe "poprawienie".
Aleksandra Partyk
19.01.2022
Wymiar sprawiedliwości
Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość - taką uchwałę w składzie trzech sędziów podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.01.2022
Prawo cywilne Nieruchomości
Przepisy o ochronie danych osobowych nie dają prezesowi UODO prawa do nakazywania administratorowi strony internetowej ujawnienia danych osobom trzecim, np. w celu wytoczenia powództwa. Taka jest konkluzja wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ale już obecnie ich uzyskanie jest bardzo trudne. Często wręcz niemożliwe.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.01.2022
Nowe technologie Prawo gospodarcze RODO
Polski Ład wprowadził zmiany w rozliczaniu inwestycji. Ułatwienia dotyczą m.in. IP Box i ulgi badawczo-rozwojowej. Eksperci nowe przepisy oceniają korzystnie, jednak dopóki nie zmieni się podejście i praktyka organów podatkowych, z nowych rozwiązań nie będzie łatwo skorzystać. Urzędnicy muszą przestać blokować rozliczanie ulg. Potwierdza to już nawet NSA.
Krzysztof Koślicki
19.01.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że premier Mateusz Morawiecki wprowadził pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni (ALFA-CRP). Ogłoszenie alarmu ma związek z atakiem w internecie na ukraińskie strony rządowe. Alarm o zagrożeniu potrwa do niedzieli.
Krzysztof Koślicki
18.01.2022
Administracja publiczna
E-Paragony to nowa, bezpłatna aplikacja przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Za jej pomocą można zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony, a także zgłaszać organom podatkowym nieprawidłowości. Aplikacja jest anonimowa i – jak zapewnia resort – całkowicie bezpieczna.
Krzysztof Koślicki
18.01.2022
Ordynacja Domowe finanse VAT
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeanalizował skargi na wysokie opłaty pobierane przez operatora TV i internetu UPC Polska, gdy konsument zerwał umowę przed terminem. I prezes Urzędu wszczął postępowanie przeciwko firmie podejrzewając, że operator może naruszać zbiorowe interesy konsumentów.
Krzysztof Sobczak
18.01.2022
Rynek i konsument

SN: Po wcześniejszej spłacie kredytu zwrot części prowizji

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Kredytobiorcy, którzy spłacili kredyt przed terminem, otrzymają zwrot części prowizji naliczonej wcześniej przez Alior Bank. Tak zdecydował Sąd Najwyższy, który uwzględnił skargę nadzwyczajną Rzecznika Finansowego w sprawie rozliczenia wcześniejszej spłaty kredytu. Bank odmawiał zwrotu proporcjonalnej wartości prowizji.
Krzysztof Sobczak
18.01.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Nawet przez kilka lat, nieświadomi zagrożenia nabywcy, mogli kupować niebezpieczne dla zdrowia suplementy diety - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Pokazała ona, że system nadzoru nad wprowadzaniem takich produktów na rynek nie zapewnił konsumentom właściwej ochrony. Główna Inspekcja Sanitarna analizowała zaledwie co 10 taki produkt.
Krzysztof Sobczak
18.01.2022
Opieka zdrowotna Farmacja
Instytucje państwowe nie mogą ograniczać dostępu do informacji wybranym przez siebie użytkownikom mediów społecznościowych, którzy krytykują ich działania. A arbitralne zablokowanie użytkownika na profilu organu publicznego narusza prawa konstytucyjne. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy użytkownicy zamieszczają treści obraźliwe.
Regina Skibińska
18.01.2022
Administracja publiczna Nowe technologie RODO
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił 11 stycznia br. skargę kasacyjną szefa Kancelarii Sejmu jako pozbawioną "usprawiedliwionych podstaw" w sprawie udostępnienia nazwisk sędziów, którzy popierali kandydatów na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. - Sędzia, który poprał daną kandydaturę powinien mieć odwagę cywilną, aby się do takiego czynu przyznać - zaznaczył sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Spora część społeczeństwa nie darzy estymą partii rządzącej i nie ma większych oporów z wyrażaniem swojego zdania - czy to na transparentach, czy też w mediach społecznościowych. Publiczne przeklinanie jest wykroczeniem, jednak organy ścigania - głównie ze względu na ogólny poziom debaty publicznej - raczej pobłażliwie podchodziły do tego typu naruszeń. Ale do czasu.
Monika Sewastianowicz
18.01.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W środę 19 stycznia Trybunał Konstytucyjny ma rozpatrzyć wniosek Prokuratora Generalnego dotyczący uprawnień Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do kwestionowania statusu polskich sędziów. ETPC już wydał takie wyroki, więc po przewidywanym orzeczeniu TK Polska może dołączyć do grupy państw ignorujących jego orzeczenia - mówi dr Olga Piaskowska z Uniwersytetu SWPS.
Krzysztof Sobczak
18.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Ze sprzedażą domów do 70 mkw., budowanych bez formalności, mogą być problemy. Notariusze mogą odmawiać sporządzenia aktu notarialnego. Wprawdzie nie ma w przepisach zakazu zbywania, ale jednocześnie przepisy pozwalają budować je tylko dla własnych potrzeb, nie do końca precyzując, co kryje się pod tym pojęciem. Jedno jest pewne: będą spory.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.01.2022
Prawo cywilne Budownictwo Polski Ład
Ośmiomiesięczne opóźnienie rozpoczęcia leczenia onkologicznego w następstwie niewłaściwie odczytanego badania mammograficznego nie miało wpływu na proces leczenia, tj. sposób, długość i jego zakres - uznał Sąd Apelacyjny w Lublinie. Jednak ze względu na prawa pacjenta do starannej opieki przyznał poszkodowanej pacjentce zadośćuczynienie w wysokości 40 tys. zł.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.01.2022
Prawo cywilne Opieka zdrowotna
Nie udało się przekonać dotychczasowych członków Rady Medycznej przy premierze do dalszej współpracy w tej formule - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. I zapowiedział, że teraz jego doradcami w zakresie walki z pandemią koronawirusa będą wybrani konsultanci krajowi. A przy premierze zostanie utworzona nowa rada, ale w szerszej formule ekspertów, nie tylko medycznych.
Krzysztof Sobczak
17.01.2022
Koronawirus a prawo
Tzw. nadmiarowe zgony w Polsce osób zakażonych koronawirusem wiążą się m.in. ze słabością i niewydolnością systemu opieki zdrowotnej - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że pandemia uwypukliła jego wieloletnie wady. - A musi się on przecież jednocześnie mierzyć także z problemami wcześniej nierozwiązanymi - dodaje.
Krzysztof Sobczak
17.01.2022
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 44 mln zł kary na Santander Consumer Bank. Zakwestionował praktyki związane z udzielaniem kredytów konsumenckich: wliczanie kosztów związanych z ubezpieczeniem do całkowitej kwoty kredytu oraz przysyłanie klientom propozycji zawarcia umowy, z których wielu nie otrzymało w ogóle kredytu lub miał on inne warunki.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.01.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski